Само 80 от 470 седмокласници кандидатстват за интензивно обучение по чужд език
Интервю с вр.и.д. директорът на петричката гимназия “П. Яворов” Е. Карамачева
Точно преди една учебна година дългогодишната директорка на петричката гимназия "П. Яворов" Липидакова се пенсионира и на мястото й по нейна препоръка временно бе назначена Елизабет Карамачева, учител с 12 г. стаж, 11 от които в гимназията. Тя е от Петрич, завършила "Математика и информатика" в Софийския университет и е извела 3 випуска като класен ръководител.
По време на учителската стачка през 2007 г. колегите й я избират за председател на стачния комитет заради умението й да организира и да изпипва в детайли документацията и тя оправдава доверието им. Семейна е и има дъщеря, на която от тази година ще е и директор, тъй като е приета след 7 клас в паралелката с природо-математически профил в гимназията. Преди дни със заповед началникът на Регионалния инспекторат по образование в Благоевград Ивайло Златанов закри 8 паралелки с прием след 7 клас в областта, едната от тях е в петричката гимназия, хуманитарен профил. За орязването на приема и опасността от съкращения, за проблемите в първата управленска година и предстоящия директорски конкурс разговаряме с Е. Карамачева.
- Г-жо Карамачева, още на първо класиране в гимназията, която оглавявате, падна една паралелка с прием след 7 клас, това притеснява ли Ви и ще доведе ли до съкращения на учители през новата учебна година, като се има предвид демографският срив?
- Притеснява ме, разбира се, и много се надявам да няма проблеми с приема ни след 8 клас, за да не се отрази на състава на учителския колектив и да не се наложат съкращения. Паралелката с хуманитарен профил след 7 клас миналата година направихме, след като няколко поредни години преди това не успявахме, затова факта, че и през новата учебна година няма да я има, не превръщам в трагедия. Единственият проблем, който може да възникне, е с щата на учителя по английски език заради големия брой часове, които падат заедно с паралелката. Традиционно след 8 клас сме заявили прием на една хуманитарна, две природо-математически и една непрофилирана паралелка, и се надявам, че ще се напълнят. Няма как да не ни засегне демографският срив, заради липсата на деца миналата година в Петрич бе закрито едно цяло училище, но това е реалността и такова е времето.
- Анализите на РИО показват странен феномен, който се наблюдава в две общини в Пиринско - Петрич и Гоце Делчев, много нисък е процентът на седмокласниците, които кандидатстват и сменят училището си. На какво се дължи това според Вас?
- Наистина има такова нещо, в общината психологията на хората е такава и родителите не мотивират децата си да кандидатстват след 7 клас. Вероятно причините са комплексни и ролята си изиграват и основните училища, в които невинаги се дават разяснения на родителите и учениците за възможностите при кандидатстването след 7 клас. Умишлено или не, дори се парира желанието на деца да кандидатстват. Чувала съм и за случаи на разубеждаване. Факт е обаче, че от 470 седмокласници в община Петрич тази година само 80 са кандидатствали след 7 клас. Причините няма смисъл да коментирам, те са свързани пряко с борбата за ученици и старанието да се задържи всеки един, за да няма съкращения.
Не мога да си обясня само защо основните училища не заложат на целодневната организация на обучение, за която се отпускат в момента допълнителни средства и от Министерство на образованието, и по проекти, а разчитат на осми клас, като с това лишават учениците си от шанса да напреднат в усвояването например на чужд език с интензивното изучаване, което се предлага в профилираните паралелки. За съжаление много се забавиха промените в Закона за народната просвета, които предвиждат завършване на основно образование след 7 клас.
- Поехте управлението на гимназия “П. Яворов” в началото на учебната година, притеснявахте ли се от новата позиция, в която трябва да застанете пред и вероятно срещу колегите си, и наложи ли се през тези 10 месеца да влезете в конфликт с някого?
- Ако трябва да съм искрена, за колегите си нямах притеснения, повече се страхувах за себе си - дали аз ще успея да се справя. Не очаквах да ми предложат да заема директорския пост и това в известна степен ме уплаши и притесни, защото отговорностите са много и от постъпките ти зависиш не само ти, а много хора. Аз не съм конфликтен човек, предполагам, че това е оказало влияние при избора, достатъчно добре се познаваме с колегите и хубавото е, че няма разделение по групички, а всички работим в екип. Това е една от заслугите на предишния директор Липидакова, че наследих отличен колектив и всички евентуални проблеми с делегирания бюджет и диференцираното заплащане бяха изчистени и вкарани в правила.
Новото за мен на този пост бе, че като директор трябва да реагираш бързо и адекватно на конкретна ситуация, но, общо взето, това е работата и на учителя в класната стая. Най-големият ми проблем се оказа семейството, защото за него ми остава най-малко време и още не мога да успея така да подредя ежедневието си, че да остава достатъчно време да сме заедно.
- Страхувахте ли се как ще се представят зрелостниците на гимназията тази година на матурите, все пак това е първият атестат за работата на директора и целия учителски екип във всяко училище?
- Да, страхувах се. Признавам го сега, макар че не съм си позволила да го покажа пред колегите. Летвата от предишния випуск бе вдигната доста високо, тогава бях класен ръководител на ХII “е” и заедно с всички дванадесетокласници, родители и колеги се радвахме, че в крайната класация гимназия “П. Яворов” бе на четвърто място в цялата област по резултати от държавните зрелостни изпити. За моя гордост випуск 2012 също не се изложи и за втори път заемаме почетното четвърто място с общ успех “Мн. добър” (4,93), при това без нито една слаба оценка, а резултатите на зрелостниците ни наистина са най-важният атестат за работата на учителите.
Казвам това не заради липса на скромност и от желание да се хваля, но тази гимназия за петричани винаги е била и ще остане еталон, по който се равняват останалите средни училища. Тук са завършили повече от половината лекари в Петрич, болшинството адвокати и юристи на града ни, кметът Вельо Илиев, бившите депутати Орфей Дуевски и Борис Ячев, Огнян Тетимов, председателят на Административния съд в Благоевград В. Шаламанова, окръжният съдия Диана Узунова, Димитър Туджаров-Шкумбата, завеждащият “Социални дейности” на община Благоевград Мила Соколова и още много други, успели в професията и бизнеса. Аз самата не съм завършила гимназия “П. Яворов”, дипломата ми за средно образование е от Техникума по икономика в Петрич и затова мога да съм безпристрастна.
- Говорите за заслугите на тези преди Вас и около Вас, но нищо не казвате за своята работа. Успяхте ли за 10 месеца да направите нещо, с което лично Вие да се похвалите, че ще остане и след Вас?
- В училище работата е в екип и сам човек трудно може нещо да направи, та дори да е директорът. Личното ми удовлетворение е, че през новата учебна година най-вероятно ще преминем на едносменен режим на обучение, защото на гимназията бе предоставена за ползване и сградата на бившата “Просвета”, която е в двора на училището. Това е изключително важно за качеството на работата и обучението и наистина много се радвам, че успяхме да го постигнем.
Естествено, най-важни за мен са постиженията на учениците ни през изминалата година, за първи път наши възпитаници участваха в националния конкурс “Уреди за кабинета по физика”, организиран от софийския клон на Съюза на физиците в България, и от раз спечелиха първото място в категорията от IX до XII клас. Лилия Мазнокова бе класирана за национален кръг на олимпиадата по български език и литература, Петя Мицева, Христина Анастасова, Величка Чаракчиева и Таня Анастасова спечелиха първо място в конкурса, обявен от Национална хуманитарна гимназия “Св.Св. Кирил и Методий” в Благоевград - “Обичам българските думи”.
Почти няма конкурс, обявен на местно ниво, победителат на който да не е наш ученик. За никого не е тайна, че над 90% от зрелостниците ни продължават образованието си в престижни висши учебни заведения не само в страната, но и в чужбина, защото всъщност мисията на учителите в гимназия “Яворов” е да дадат една добра основа, над която с лекота да надграждат университетските преподаватели.
- Преди месец началникът на РИО Ив. Златанов обяви конкурси за директорските места в доста общински училища в областта, сред които е и това в гимназия “П. Яворов”. Ще се кандидатирате ли за титуляр, или една учебна година в биографията Ви стига като управленец?
- Доста се колебах дали да подам документите си за участие в конкурса, но в крайна сметка го направих. От една страна, знам, че имам подкрепата на колектива и че ще мога да работя спокойно, ако спечеля. От друга страна, добих самочувствие за себе си, че с такава работа мога да се справя и тя вече не ме плаши толкова, както преди 1 учебна година. Знам, че не губя нищо, като се кандидатирам, няма да страдам и драматизирам, ако спечели друг, защото оставам да работя със същия чудесен екип и със същите чудесни деца.
Във време на намаляване на броя на децата всеке училище се бори за глътка въздух и затва елитни гимназии не подбират, ами приемат гьонсурати за ученици. Само и само да им оцелеят паралелките без да мислят, че по този начин осакатяват всички деца - отличните, защото нивото на образованието постоянно пада и гьонсуратите защото вместо да си вземат една готина професия 4 години учат неща от които си нямат и понатие и излизат полуграмотни среднисти без професия и бъдеще. И същите тия гьонсурати, ако имат тате владика - продължават да учат вишУ образУвание по същия начин кат средноту и след има нема 5-6 години ни сават НАЧАЛНИЦИ !
Е СЯ КАЖЕТЕ КАК ДА НЕ ПОПСУВАШ МАЛКО НА ТЕМА ОБРАЗОВАНИЕ ???
... И НА ТЕМА МЕДИЦИНА ....
.... И НА ТЕМА ПРАВО И ПРАВО-КРИВО-СЪДИЕ....
.... И НА ТЕМА ПОЛИТИКА И УПРАВЛЯВАЩИ ...
.... И НА ТЕМА БЪЛХАРИЯ ВЪОБЩЕ .....
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.