С премиера Бойко Борисов нямаше диалог, в монолог нарече 300 кметове “крадци” и си тръгна, министър Дянков не престана с “Пари няма, действайте”
Председателят на Общинския съвет в Кюстендил адвокат Васил Иванов след срещата на НСОРБ в Пловдив
- Господин Иванов, за срещата на представителите на НСОРБ през последните няколко дни много се говори. Защо е така?
- Това беше традиционното годишно общо събрание на Националното сдружение на общините в Република България, на което аз присъствах като председател на Общинския съвет, а зам. кметът по финансите на община Кюстендил Надя Каратова беше упълномощена от кмета на Кюстендил Петър Паунов да участва като делегат. На това събрание приехме отчетите за работата на управителния и контролния съвет на сдружението и избрахме нови членове на мястото на напусналите, тъй като знаете, че кметът на Враца Тотьо Младенов стана министър, а другият член на сдружението стана народен представител, заради което не можеше повече да са членове на управителния съвет на НСОРБ. Другото, което се случи, беше срещата с министър-председателя и голяма част от неговия кабинет. Министрите, които ще участват заедно с общините в усвояването на еврофондовете. Това стана възможно, след като Евросъюзът пусна парите по 7 оперативни програми за България. Срещата беше изключително интересна, тъй като на нея се получи пряк диалог между общините и централната власт. Там на практика се уточниха критериите, по които ще работят управляващите органи на тези програми, и им бяха зададени точни и конкретни въпроси във връзка с осигуряването на тези програми. Трябва да ви кажа, че срещата продължи повече от 3 часа и се получи даже остър на моменти диалог. Но диалог имаше.
- Какви са притесненията от финансирането в момента в общините?
- Притесненията на общините са дотолкова, доколкото трябва да се сведат до минимум бюрократичните пречки пред самите общини по изготвянето на проектите и по усвояването на евросредствата. Това бяха основните притеснения, които споделиха кметовете от страната, както и това, че в момента са създадени безкрайни пречки, искат се едни и същи документи от различните министерства, които работят по една и съща програма. Осен това бяха зададени много въпроси относно бавенето на проектите от управляващите органи, а имаше и кметове, които казаха, че са усетили и доза некомпетентност от страна на тези органи. Министрите пък, от своя страна, изказаха упреци, че общините също некомпетентно изготвят своите проекти и заради това се получават много разминавания във вижданията на едната и другата страна.
- Министрите обвиниха общините, а от общините какво казаха?
- Общините твърдят, че има достатъчно проекти и те са качествено изработени, но управляващите органи казват, че общините нямат достатъчно административен капацитет за разработването на проекти. Заради този спор Бойко Борисов обяви, че към одитния орган, който ще разглежда проектите за еврофондовете, ще бъдат назначени още специалисти, които административно да подпомагат общините при изготвянето на проекти. В момента одитният орган се състои от 30 човека, а министър“председателят обеща, че тази бройка ще порасне на 60 човека, като 10 от тях ще се занимават точно с подготовка на общините да изготвят проекти, а останалите 50 ще разглеждат готовите проекти, защото подборът ще е с доста по-завишени изисквания, отколкото досега.
- Какво споделиха представителите на общините по време на срещата в Пловдив, кои са най“належащи проблеми за решаване от кметствата?
- Ами проблемът е един - намалените бюджети. Това е най-острият проблем, поставен от почти всички общини. Другото, което споделиха колегите от страната, е усвояването от общините на парите от еврофондовете и твърдението, че управляващите органи от страната понякога, умишлено или не, бавят средствата по проектите. Според споделеното от кметове и председатели на общински съвети умишлено проекти не се одобряват в срок, а едва след изтичането на сроковете. И другият много остър въпрос, поставен пред министъра на финансите Симеон Дянков, е разплащането на вече сключените договори с фирмите, извършили дейности по подобни проекти. Обектите са актувани и приети, но парите на фирмите, кой знае защо, все още не са разплатени.
- Какво отговори на вашите въпроси министър-председателят Бойко Борисов, защото не е тайна, че голяма част от общините не само нямат пари за дейностите, които са им вменени по закон, но и нямат средства за плащане на заплатите на работещите в общинските администрации?
- Министър-председателят не отговори на този въпрос, отговори министър Дянков с думите, които всички чуваме вече от доста време: “Пари няма, действайте”. Липсата на свежи пари се явява един от най-големите проблеми на България. Обяснението беше, че трябва всяка община да се справя със свои средства.
- Как общините ще се справят със свои средства, след като техните бюджети зависят изцяло от парите, които им превежда държавата?
- Да, точно това беше отговорът. Обяснението, което ни се даде, бе: Пари за разплащане по вече сключени договори в бюджета няма. Всяка община да се спасява както може.
- Как се справят другите общини с липсата на пари, сподели ли някой от градоначалниците на срещата?
- По време на срещата разговарях със зам. кмета по финансите на община Несебър. Той каза, че и те са на ръба на тегленето на заем. А там е Слънчев бряг. Ясно е за какъв бюджет и какви приходи става въпрос. Но и те са едни от най-пострадалите от общините, които са извършвали дейности на територията на общината, и сега няма да бъдат финансирани и за да се разплатят тези задължения, община Несебър също ще тегли заем. Всеки може да си направи сметка за какво става въпрос, имайки предвид, че община Несебър е една от най-добре обезпечените общини откъм собствени приходи.
Другият проблем, който беше поставен, е кризата, която ни чака с упавлението на отпадъците. Този проблем не е решен в нито една община, изключая София и Пловдив.
- И какво се оказва и какво ще се случи с общините в страната, при положение че срокът е месец септември тази година?
- Срокове имаме, в тях всяка община трябва да почне да сепарира боклуците си. Срокове имаме, инсталации, обаче никъде няма. В двата големи града държавата направи сепариращи депа, останалите ще понасят наказателни глоби.
- Това означава ли, че ще плащаме санкции?
- Ами най-вероятно ще плащаме. Защото точно това обясниха кметовете на общини от цялата страна. Досега освен за София и Пловдив не е имало пари и нито една община не е готова за решаването на този проблем с отпадъците. Знаете, че миналата седмица в Кюстендил имаше подобна среща, за да могат да се задвижат нещата не само за Кюстендилска, но и за част от Благоевградска област.
- Но колкото и бързо да се движат общините, до края на септември пак няма да можем да се включим в сроковете, поставени от Брюксел?
- Това също беше казано по време на срещата, но до решение така не се стигна. По време на разговора след това стана ясно, че между общините и централната власт липсва добър, конструктивен диалог.
- От различни места изтече информация за неособено дипломатичното отношение на Бойко Борисов към събралите се в Пловдив. Вярно ли е?
- Според мен министър-председателят на България не е редно да се държи по този начин с представителите на местната власт. Все пак въпреки взаимодействието и зависимостта между местна и централна власт трябва да се уважаваме. Един министър-председател не може да си позволи да каже, че всичките кметове са крадци. А контекстът на неговото изказване беше точно това. За мен този тон и този начин на държане с кметовете не е реден. Още повече че това са хора, избрани с вота на своите избиратели, а не са поставени от политическата сила, която Борисов представлява. Не беше уместен този тон. Недопустимо е да влезеш някъде и да кажеш на 300 човека: “Вие сте крадци“. Директното обръщение беше: “Внимавайте какво правите. Това, което сте го правили досега, го забравете. Не ме интересува кой какъв е, голям, малък или среден кмет. Не ме интересува кой от коя партия е, от ГЕРБ, от БСП или от ДПС. Който го хвана, че краде, отива на прокурор и довиждане. Направил съм ви наръчник, в който има 16 точки какво да не правите”. Наръчника обаче Борисов ще ни го прати другата седмица.
- Вие изказахте ли недоволството си от отношението на Б. Борисов?
- Не, по простата причина, че той си каза приказката и побърза да напусне. Диалогът след това се водеше от представителите на общините и министрите, които останаха на срещата. С Борисов диалог нямаше, както обикновено, срещата протече като монолог от негова страна.
- А на конкретно зададените въпроси от общините министрите отговориха ли конкретно?
- Да. Имаше много конкретни питания и конкретни отговори. И доста добре се получи това, че министрите и зам. министрите дадоха точни и конкретни указания какво да се пише в проектите, за да може при отварянето им да се спазват сроковете за срещи и обучения. Беше обещано и това, че който и кмет и която и община да потърси съдействие от представителите на одитните или управляващите органи, ще получи така необходимата му информация и помощ от тяхна страна.
- Някой от присъстващите сподели ли, че има забавяне на плащанията, или че техните проекти не се одобряват, защото не са от подходящата политическа сила?
- Да, точно такива упреци имаше. Част от тях бяха отправени директно към министър Нона Караджова, че непрекъснато се говори за някакви списъци по програми. Кои проекти да бъдат одобрени и кои да бъдат спрени. Даже един от кметовете каза, че има три вида списъци в нейното министерство. Първият - за проекти, които няма да бъдат одобрени, вторият - за проекти, които са одобрени, но няма да бъдат платени, и третият - за проекти, които ще бъдат пратени, защото са от субекти с подходяща политическа принадлежност. Министър Караджова отрече да има такова нещо и каза, че всичките общини за това правителство са равнопоставени но“ все пак доста от присъстващите твърдяха, че списъците са в нейното министерство.
- Община Кюстендил тогава къде попада?
- Не мога да кажа.
- Господин Иванов, по време на срещата обсъждахте ли процеса на децентрализация на общините, който трябваше да е факт вече?
- Да, това също бе един от много коментираните въпроси по време на срещата. Има съвет по децентрализация, като в него присъстват представители на сдружението и представители на централната власт. Колегите, представители на сдружението, бяха категорични, че централната власт подхожда доста неглиже към децентрализацията на бюджетите на общините. Това е доста сериозен проблем. Стана ясно, че представителите на централната власт в съвета, най“вече тези от управляващата политическа сила, въобще не желаят да участват в срещите на Съвета по децентрализация. По този начин със своето поведение те спомагат на този етап да не се случи централизацията. Нашите представители в съвета споделиха, че въпреки недостатъците на управляващите от тройната коалиция, с тях са имали много по-конструктивен диалог и работа. Тогава са били поставени срокове, които на този етап няма как да станат реалност. В този дух бе и изказването на кмета на гр. Мездра Илиян Аспарухов, който сподели, че явно сега управляващата политическа сила се стреми всячески да работи против децентрализацията на бюджетите на общините.
...Ако знаят феновете на ГЕРБ ....какво дебело дърво ни чака ...с Дянков Цайса дето се е вкопчил в "балансирания"бюджет...!!! и по- добре да не знаят щото - масово ще се самоубият !!!
За какъв диалог пелтечат разни откровени крадци !!!
За тях и това което прави Борисов е много !!
За повечето от тях е необходим Берия или някой с подобен размах , иначе държавата загива , те ми оплакват за диалози и монолози !!!
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.