С формални мотиви МРРБ отхвърли проект на общината за 6 млн. лв
Радослав Михайлов - председател на ТД “Осогово” в Кюстендил
Интервю с председателя на ТД "Осогово" - Кюстендил Р. Михайлов
Радослав Михайлов е 65-годишен. Работил е в Комсомола, след което е бил зам. директор на "Млечна промишленост" - Кюстендил, както и началник-отдел в общината. От 1988 година е председател на Туристическо дружество "Осогово".
С формални мотиви от Министерството на регионалното развитие и благоустройството отхвърлят проекта на община Кюстендил, Туристическо дружество “Осогово” и Регионалния исторически музей “Акрополът Пауталия - пътешествие през вековете”. Във факс, получен в общината, пише, че ТД “Осогово” не е вписано в Националния туристически регистър на Министерство на икономиката, енергетиката и туризма. Проектът, който е на стойност 6 млн. лв. и в разработването му участва и екипът на арх. Юли Фърков, не преминава етапа оценка на допустимост.
Проектът предвижда реставрация на част от крепостната стена в Хисарлъка, изграждането на 3 кули, редица атракционни дейности, обучение на екскурзоводи и др.
ТД “Осогово” е член на Българския туристически съюз, който е вписан в Националния туристически регистър. Има списък от 198 дружества, като нашето е под №64. Програмата е прекалено формализирана, като бюрокрацията от администрацията, която работи по европейските програми, е прекалено голяма, а в същото време България отчита ниска усвояемост, заяви тогава секретарят на ТД “Осогово” Йордан Беловодски. Той допълни, че не знае дали става дума за тенденциозно отношение към община Кюстендил, но е факт, че проектът е качествен и важен за целия регион.
- Господин Михайлов, преди около месец Туристическо дружество “Осогово” бе намесено в скандал, свързан с проекта за възстановяването на крепостната стена в лесопарк Хисарлъка над Кюстендил. Кой според Вас е виновен за скандала?
- Според мен този проблем е малко на друга основа. Мога да ви покажа какво имаме като документи. Ние си имаме регистрация. Според мен от това министерство, ако считат, че проектът не е добър, да го кажат, но да казват, че заради нашата регистрация го връщат, не е честно. Ще ви покажа всички документи, просто да видите това, което е посочено, да не кажа точно какво е.
- Ама кажето го, някой все пак трябва да каже истината.
- Според мен правят всичко напук на кмета. Да не вземе парите по проекта. Този проект е за града, той не е за кмета. Даже ако не го изберат Паунов, следващият кмет от ГЕРБ да е, проектът ще остане, той ще го реализира. Ще ви покажа да видите, че неправилно се действа. Това, че не сме регистрирани, не може да е мотив. Ако е било така, е трябвало да отпадне още на първия етап, а не изведнъж, след като е минало първото сито, да откриват, че нашата регистрация е проблемна. Ето, имаме си регистрация в Министерството на правосъдието.
Вписани сме в Централния регистър на сдруженията с нестопанска цел. Значи ние сме регистрирани като юридическо лице с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност още през 2007 г. и всяка година до края на май изпращаме в Министерството на правосъдието доклад за дейноста и финансов отчет за изразходваните средства през годината. Ето и удостоверение, че Българският туристически съюз е регистриран в Националния регистър, притежава удостоверение от Министерството на физическото възпитание и спорта и е вписан в Националния туристически регистър на туристическите сдружения в Министерството на икономиката, енергетиката и туризма /МИЕТ/. Значи в МИЕТ е регистриран БТС, а там всички дружества са членове.
- Задължително ли е членството в БТС?
- Значи, ние сме сдружение и за нас е задължително. Има няколко дружества, които са регистрирани в частна полза и не са членове, но тези, които работят в обществена полза, задължително трябва да сме членове. Пълният списък на нашите членове, ние сме 197 човека, е представен при регистрацията на нашето туристическо дружество в МИЕТ, а според МРРБ не сме регистрирани. Мотивът на връщане на проекта е, че не трябвало да представяме регистрацията на БТС, а на ТД “Осогово”.
- Кой може да направи подобно нещо?
- Ами някой, който приема документите и работи по проектите. Някой чиновник.
- Добре тогава, за да изясним напълно въпроса, има ли туристическо дружество в България, което да е регистрирано самостоятелно в МИЕТ?
- Не, категоричен съм, всички имаме една обща регистрация като членове на БТС. Тогава парадоксът е защо, след като няма отделни регистрации на туристически дружества, от нас искат такава? Лицензирани сме навсякъде, където трябва. Според мен мотивът е съвсем друг. Аз не съм адвокат на никого, но...
- Личните интереси на някоя политическа сила спират Кюстендил да направи една прекрасна туристическа атракция, така ли да разбирам?
- Според мен проектът е много важен за града, осовено за развитието на т.нар. “исторически туризъм” и посещаване на туристически забележителности. Защото основната цел е да се възстанови крепостната стена и други неща, свързани с историята на Кюстендил. Кметът няма да си прави паметник там. Аз не съм му фен на Паунов, да не ме разберете погрешно. Даже не съм гласувал на предишните избори за него, но според мен това, което иска да направи човекът, е хубаво и трябва да се адмирира. Още повече че става въпрос за много пари, за много инвестиции, повече от 6 милиона лева, доколкота знам. По този проект общината си е водещата страна, ние сме само партньор. Попитаха ни искате ли да участвате. Щом е за града, няма защо да се пита, разбира се, че се съгласихме.
- Ако трябва да оприличите кюстендилската крепостна стена на нещо, което вече има, какво ще бъде то? Все пак хората, които слушат за този спор, искат и да си представят този обект.
- Царевец, защото ще се издигнат кулите така, както са били построени някога. Възстановената стена ще бъде копие на това, което е било направено в исторически план. Така много хора ще бъдат съпричастни с историята на Кюстендил - това е един от най-старите градове в България. Градът е на повече от 19 века. Според мен е нещо прекрасно за бъдещето на града. Това спъване на проекта не е на добро. Трябва да се спре с тази конфронтация. Защото нашият град сериозно изостава в сравнение с други градове от нашия калибър. Мисля, че кметът заслужава поздравление за това, което направи с водопровода. Там от години не беше пипано. Мисля, че това трябва да му се отчете като плюс.
- А по-натътък, ако проектът се реализира, каква ще бъде вашата роля?
- Иска ми се, ако крепостната стена стане, да предложим тя да влезе в 100-те национални туристически обекта, които се посещават от туристите при събирането на печати за бронзова, сребърна и златна значка. От Кюстендил в 100-те обекта са картинната галерия “Владимир Димитров-Майстора” и къщата “Димитър Пешев”. Имаме предложение в Националния туристически справочник да се включи и средновековната църква “Св. Георги” в кв. “Колуша”. Така Кюстендил ще стане един доста интересен град както за наши, така и за чуждите туристи. През последните години това движение доста се разгърна, при мен идват доста желаещи, които стават членове на туристическия съюз и тръгват да обикалят родината, за да опознаят България.
- Колко време според Вас ще отнеме включването на църквата “Свети Георги” в кв. “Колуша” в списъка на 100-те национални туристически обекта?
- Няма определен срок, но смятам, че ще стане. Председател на комисията, която определя 100-те обекта, е министърът на културата Вежди Рашидов. Смятам, че можем да се преборим да влезе и черквата, така в Кюстендил ще има на практика доста обекти, което ще превърне града в интересна дестинация.
- Кои са всъщност националните обекти в Кюстендилска област освен тези в областния град?
- Връх Реун, Рилският манастир, Седемте рилски езера и кюстендилските забележителности. Аз даже имах идея тук да направим едно предложение в тези туристически обекти да се включи и Скакавишкият водопад, като по този начин ще бъде направена и една нова туристическа дестинация от Земенски манастир, който е в 100-те национални туристически обекта, оттам до Скакавишкия водопад и след това до Кюстендил. Но така и не успях.
- Господин Михайлов, за никого не е тайна, че туристическите имоти в Осоговската планина са в окаяно състояние и не са привлекателни нито за туристите българи, нито за чужденците, защо така?
- Ами причината е много проста. Ние сме туристическо дружество и по закон сме регистрирани като дружество с нестопанска цел, ние не формираме печалба, а всяка година на общо събрание на туристическото дружество формираме бюджет. Бюджетът се формира от членския внос и продажбата на туристически марки, с които нашите членове удостоверяват членството си в туристическия съюз.
- На колко все пак възлиза този бюджет годишно?
- Ами 25 000-26 000 лв., това е годишният ни бюджет. Това е причината да не можем да си позволим огромни инвестиции и да направим базата по-модерна и конкурентоспособна. С двадесет и пет-шест хиляди лева какви модернизации? В тези суми влизат работни заплати, консумативи - ток, телефон, други разходи. А освен това имаме да организираме и прояви. Само преди няколко седмици на местността Предел ходиха нашите ветерани. 300 лв. платихме само за автобуса, който ги вози. Сега ни предстои на Мальовица да ходим за годишнината на кюстендилския алпинист Людмил Янков, дотам и обратно - пак 300 лв. за автобус. Инвестиции от тези средства съм категоричен, че няма как да влагаме, защото, направете сравнение, само в ремонта на хижа “Иглика” досега са вложени около 500 000 лв. от наемателя, а за да се завърши ремонтът, трябват още толкова.
- Кой е наемателят на хижа “Иглика” все пак и какво предвиждат плановете му?
- Ами жената, която прави ремонта и е наела най-старата хижа в Осоговската планина, се казва Райна Иванова. Нейният договор е за срок от 30 години и досега са вложени около 500 000 лева в хижата, предвиждаха да вложат в ремонта почти един милион лева, но спряха работа, защото свършиха парите. От доста време се работи по този ремонт, 3-4 години вече.
- А ако никога не приключи този ремонт?
- Ами, трябва да приключи, те просто за да печелят от този обект и да си върнат вложенията, трябва да приключат с ремонта.
- С какво можете да се похвалите това лято, разбрах, че има приключенски лагер в Осоговската планина и много деца имали интерес?
- Да, вярно е, имахме такава идея с водача Стамен Станимиров, но закъсняхме и изпуснахме училищата, децата вече бяха излезли във ваканция. Мисля, че ще имаме доста голям успех с това еко приключенско селище. Хората записват децата си, защото там могат да се научат да се катерят на катерачна стена. Има възможност децата да се научат и да яздят, стига да има мераклии. Учат се сами да опъват палатката, да се ориентират в гората, да живеят по-близо до природата.
При мен дойде една майка и каза: “Искам една седмица детето ми да е без компютър, интернет, телевизия, радио. Да се научи да се справя сам в природата”. Ето защо вечерно време има лагерен огън, има и водачи, стига децата да изявят интерес, при тях се качват художници, поети, спортисти. Смятам, че този вид летуване все повече ще набира скорост и в следващите няколко години ще има и повече деца.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.