С бели нощи Хелзинки и Санкт Петербург посрещнаха 27 благоевградчани

06 юли 2011 00:18   6 коментара   20755 прочита
Екскурзиантите по време на туристическата обиколка и пред Зимния дворец в Санкт Петербург и вътре в него
Екскурзиантите по време на туристическата обиколка и пред Зимния дворец в Санкт Петербург и вътре в него


Екскурзиантите по време на туристическата обиколка и пред Зимния дворец в Санкт Петербург и вътре в него

Уникална екскурзия с навъртeни 6570 километра на колела за 15 дни през 9 държави с туристическа агенция “Алфатур”

41 туристи от България, сред тях 27 известни благоевградчани, пропътуваха 6570 километра за 2 седмици с автобус, като преминаха през 9 държави - Сърбия, Унгария, Словакия, Полша, Литва, Естония, Русия, Финландия и Латвия.

Туристическата програма, включваща посещения на историческите забележителности в Будапеща, Краков, Варшава, бе организирана с перфектна точност и професионализъм от благоевградската туристическа агенция “Алфатур” на Здравка Чимева. Пътуването остави незабравими спомени в съзнанието на пътешествениците. Изпълни ги с нови впечатления от величествените градове и знания за тяхната история, съчетани с много веселие по време на тежките преходи.

В бойната група от Благоевград, София и Велико Търново, осъществила за първи път рекордното пътуване и посрещнала белите нощи в Хелзинки и Санкт Петербург, се включиха директорът на най-елитната Природо-математическа гимназия в Пиринско д-р Татяна Ядкова, шефката на Дома за деца, лишени от родителски грижи в Благоевград Евгения Йорданова, солистът на ансамбъл “Пирин” и експолицейски началник Иван Гоцев, кардиологът д-р Ваня Цветкова, стоматологът д-р Анелия Танчева, архитектът Йори Сталева, проектантът Благой Тасев, собственикът на салати “Рай” Веселин Илиев, бизнес дамата Ангелина Калайджиева, собственик на хотелски комплекс “Езерец”, Светлана Попова, и други.

Божествената Будапеща - столицата на Унгария, бе първата спирка след 12-часово пътуване. Тук групата видя уникалността на града с нощна разходка на корабче по Дунав. Градът е разположен на 30 километра по дължината на реката, 40 метра е широка тя и дълбока 5-6 метра. Гледката на фантастично осветените исторически сгради и 10 моста над Дунав, свързващи западния бряг на град Буда, който е с по-малка територия с Пеща, грабна групата. С фотокамери и апарати всеки запечатваше уникалността им за спомен. На корабчето групата вдигна първия тост с шампанско и постави началото на незабравимото пътуване, изпълнено с много приятни емоции.

Групата се завърна отново в Будапеща в последния ден от пътуването си, като посети Цитаделата - древна римска крепост и величествените Рибарски кули.

Рано сутринта на втория ден 41 туристи поеха за Полша. Първото място, което видяха, бе Освиенцим, концлагера Auscwitz. Мястото, където в продължение на 5 години - от 14 юни 1940 година до септември 1945 година, са преселвани от Третия райх и унищожавани евреи от Полша, Унгария, Югославия, Гърция, Италия. Разказът на местната екскурзоводка потресе всички. Тук принудително са заселвани цели семейства и разделяни, регистрирани са с фотографии, за да могат, ако решат да бягат, бързо да ги открият. На лявата им ръка е поставян с метален щамп лагерен номер, принуждавани са да забравят името си, националност. Всеки ден концлагеристите изминавали пеш 7-8 километра да работят, тези, които не можели, намирали смъртта си в газовите камери.

Българската група поднесе венец в памет на намерилите смъртта си в Освиенцим евреи.

По пътя следваха едни от най-красивите градове в Централна Европа и бивша столица на Полша, лоно на царе и учени - град Краков, 1 милиона жители и 25 университета. Туристическата обиколка с местен екскурзовод започна от хълма Вавел, Кралския замък и Кралската катедрала. Старият град с централния площад, който през Средновековието е бил най-големият в цяла Европа, грабна с уникалността си. Звънът на каляските на свечеряване придаваше незабравимост на туристическата атракция. Пешеходната разходка продължи и сутринта из главния площад, където всички си купиха за спомен сувенир със символа на Краков - дракон.

На третия ден групата вече бе във Варшава, столица на Полша от 1706 година с над 3,5 милиона население. Градът официално е признат за столица през 1795 г, 90% е напълно разрушен по време на Втората световна война и възстановен със своя оргинален стил от XVII-XVIII век. Живописният търговски площад в стария град впечатли екскурзиантите, Кралския дворец, кулите и средновековните стени. Живописният парк с червени рози и паметника на Шопен накара групата да ахне, удивена от безупречна чистота и красота.

В сърцето на Европа - град Вилнюс, столицата на Литва, който по географски показатели се намира на 25 км от центъра на Европа, групата бе на следващия ден. Литва е разположена на брега на Балтийско море, самостоятелна държава с 65 000 кв.км и 3 милиона население. Вилнюс е многонационален град, 115 нации съжителстват в мир, 19% са поляци, 14% - руснаци, 6% - белоруси. 46% от населението са православни, 11% - мюсюлмани, в страната има 28 вероизповедания. Средната работна заплата е 300 евро. Литовците излизат в пенсия на 65 години.

Накити, изработени от кехлибар, и натуралният черен хляб с леко кисел вкус оставиха своите трайни впечатления сред туристите.

На петия ден екскурзиантите се запознаха с културата на Естония, народът, който живее на изток. Столицата Талин е разположена на южните брегове на Финския залив. Естония е малка държава, обявява независимост през 1990 година. Средната работна заплата е 332 евро, минималната 120.

В Талин природата и духовната култура е съхранена с очарователните тесни средновековни улички, кули, двореца Тоомпеа, днес седалище на Естонския парламент.

В красивия, величествен и просторен Санкт Петербург, град с 308-годишна история и 5 милиона жители, групата бе посрещната с хляб и сол по стар български обичай. Местната екскурзоводка и преподавателка Елена Брюсова, която е родом от Гоце Делчев и от 1983 година живее в Санкт Петербург, развълнувано приветства сънародниците си с “Добре дошли” и остана с групата по време на тридневния престой, запознавайки любопитните с величието и културата на града.

Санкт Петербург направи впечатление с конструктивния стил на застрояване. Всички сгради са равни на височина. От 1924 година градът се нарича Ленинград, а днес Санкт Петербург, но областта е запазила името си Ленинградска.

Престоят на българската група съвпадна с паметната дата в руската история - 22 юни, и честването на 70 години от Великата отечествена война. С поднасяне на венец на паметника “Подвигу твоему Ленинград” на Площада на победата, групата ни отми срама от извършените деяния от вандали тази година, които боядисаха паметника на Съветската армия в София.

Величественият Санкт Петербург е съхранил духа на руската нация и славата на великата империя, тук всеки камък носи своята история. Градът е уникален със своите реки и отводнителни канали, опасали го по протежение на река Нева, която лъкатуши 72 км из него.

След панорамна разходка из Санкт Петербург на седмия ден от пътуването групата посети Екатерининския дворец и парк в град Пушкин.

Петергоф - резиденцията, Дворецът на удоволствието на Петър I, който е строен близо 100 години на брега на Балтийско море, взе ума и дума на туристите. Резиденцията - слава на руската империя, е започната да се строи от Петър I през 1705 г до 1723 г, след него е наследена и завършена от дъщеря му Елизавета през 1848 г. Паркът е уникален, със знаменити фонтани, водата се надига на 4 метра.

Съхранена е величествеността на природата, свободно разхождащи се катерички търсят храна.

На 9-ия ден групата посети Ермитажа в Зимния дворец.

Престоят на групата съвпадна с белите нощи в Санкт Петербург. Вечерните разходки бяха истинско уводолствие за българските екскурзианти, които не можеха да се насладят на гледката от незамръкналото в 23,30 часа небе. Денят бе 18 часа и 50 минути, а нощта по-малко от 6 часа. Група търсачи на силни усещания не пропусна разходка с корабче из Санкт Петербург, която за един час струваше 15 евро. Но преживяването и великолепието не може да се сравни с нищо и опише с думи. Великолепна е и гледката с вдигащите точно в 01,30 часа се мостове. Собственикът на салати “Рай” Веселин Илиев се лиши от сън и не пропусна да запечати гледката с видеокамера.

Разходите на домакинството в Санкт Петербург са минимални, около 3000 рубли, или 150 лв. струва издръжката на месец: за отопление - 50 лв. на месец, за газ - 800 рубли, или 4 лева, заплаща се сума и за поддържане на междублоковото пространство и други пера. При раждане на второ дете семейството получава солидна сума, която може да изразходва за закупуване на жилище или да съхрани за обучение на детето. Средната пенсия в Санкт Петербург е 7000 рубли, жените се пенсионират на 55-годишна възраст, мъжете на 60 години. Средната учителска заплата е 17-18 000 рубли.

На 9-ия ден следобед групата отпътува за Финландия, родината на телефонните NOKIA.

Тук групата ни остана разочарована от българското посолство начело с Ралица Чорбаджийска. Въпреки че бяха предварително уведомени от неправителствената организация “Ние, жените”, представителите на нашата страна във Финландия отказаха да се срещнат с екскурзиантите, които се оказа, че са първата група туристи, пристигащи с автобус в Хелзинки.

С топли думи ни посрещна обаче Вера Тайпле, която е с корен от кюстендилския град Кочериново, но от 47 години живее във Финландия, където е омъжена.

Групата ни пристигна в Хелзинки малко след 19,30 часа местно време. След 5-милионния оживен Санкт Петербург тук се почувствахме като пришълци, кацнали с космически кораб. По улиците не се виждаха хора, огромните сгради бяха пусти. От екскурзоводката Вера научихме, че през следващите два дни - събота и неделя, всички магазини и заведения ще бъдат затворени. През уикенда финландците излизат със семействата си извън града. Усещаше се стерилна красота и подреденост, нетипични за нас, българите. До 11,00 часа в събота и неделя улиците остават безлюдни.

При вечерната разходка из Хелзинки срещнахме само чужденци и младежи, които за съжаление бяха употребили огромни дози алкохол. Това е и лошата черта на тази нация, пинето по по време на празници е основната им черта. Държавата с население 5 400 000 души има изградена добра социална система. Продължителността на живот във Финландия е 82 години.

Финландия е млада държава, няма 100 години от обявяването на независимост, през 1917 година става република със столица Хелзинки. Хората са изпълнителни и взискателни, за тях казват, че са програмирани по минути и часове. По статистика финландците са най-дисциплинираните шофьори в света.

Минималната заплата е 1200 евро, заплащането се определя от професията. С работодателя се подписва договор, ако не се постигне споразумение, се вдига стачка, но обикновено се постига компромисен вариант. Инженерите получават около 4-5000 евро, лекарите са със стартова заплата 5000 евро, специалистите вземат и по 30 000 евро. Проблем във Финландия е дефицитът на лекари, което затруднява здравеопазването, затова те работят на две и повече места.

До 9 клас храната за учащите в училище е безплатна, за студентите се отпуска заем с нисък лихвен процент. Всеки във Финландия не може да си позволи да има къща с двор, обикновено те живеят в жилищни квартали, където няма магазини и улици. Такъв град е Еспо, който заедно с още два града образуват столичния регион с население над един милион жители. Финландия има 200 депутати, избрани от 7 партии, президентът се избира на 6 години. В страната температурите през зимата спадат до минус 52 градуса, а през лятото максимумът е 17.

Престоят на група ни в Хелзинки съвпадна с празника на слънцестоенето - белите нощи, нашия Еньовден /празника на билките/. По българска традиция групата ни се събра на обща трапеза на брега на Балтийско море и вдигна наздравици за приятно пътуване.

Солистът на ансамбъл “Пирин” и полицай с 38-годишен стаж в системата Иван Гоцев даде старт на веселието. Проектантът Благой Тасев звучно пригласяше на песните, изпълнявани от Иван Гоцев, който поздравяваше групата със звучното “Наздраве, дружина”. Директорът на най-елитната Природо-математическа гимназия “Сергей Коральов” в Пиринско д-р Татяна Ядкова развя българския трикольор и поведе кръшно хоро. Веселието на българските екскурзианти не остана незабелязано от финландците, които наизлизаха от домовете си и се присъединиха макар и за кратко към празнуващите.

Единствено благоевградчанката Галина Пецева се престраши и се потопи в студените води на Балтийско море, твърдейки, че водата е супер за плуване.

На 11-ия ден фериботът заведе българите по пътя от Хелзинки в Талин, последва Латвия и нейната столица Рига, важно пристанище на Балтийско море, и разходка из старинния град, чиито крепости напомнят на Санкт Петербург. В Латвия живеят 2 240 000 души.

В навечерието на Петровден с фойерверки групата посрещна рождения ден на Недялка Велева от София.

На 15-ия ден с уморени крака след разходки под дъжд и слънце, но заредени с много позитивизъм, нови впечатления и знания всички стъпиха на родна земя.

По пътя не липсваха и изненади, подготвени от собствениците на агенцията, организатор на екскурзията “Алфатур”. С номинация за най-шармантна дама на групата бе отличена стоматоложката д-р Анелия Танчева, приза “Кавалер на групата” грабна проектантът Благой Тасев, а бизнес дамата Светлана Попова получи приза “Най-щедро сърце”.

6 коментара
06 Юли 2011 08:29 | НАДЕЖДА
Оценка:
3
 (
5
 гласа)

ЧУДЕСНО! БРАВО! НЕЩО КУЛТУРНО!


06 Юли 2011 08:40 | Вики
Оценка:
3
 (
7
 гласа)

С. Петербург е град - приказка!


06 Юли 2011 08:44 | Турист
Оценка:
3
 (
5
 гласа)

Браво Алфа, браво Тур ;)
И къде без Ванката?


06 Юли 2011 11:46 | оператор
Оценка:
3
 (
9
 гласа)

тия нема ли да спрат да си пускат рекламни статии през 2 седмици... тцтцтц! За тая цел има билбордове по улиците и рекламни карета по вестници и списания


06 Юли 2011 21:19 | Нел
Оценка:
0
 (
6
 гласа)

Отново безплатна реклама. Айде стига с тия номерца на здравка, знаем я колко добре организира екскурзии.


25 Юли 2011 14:30 | Кокал
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

От къде сте взели тези данните за живота в Петербург!? От докладите на Путин? За съжаление, само пенсионната възраст е правилна - останалото е блъф, Пък и с пенсионната възраст, меко казано, не е всичко наред... Да бяхте погледнали и в магазините...




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар