С 6 млн. лв. подменяме цялата апаратура в отделението

20 февруари 2012 00:20   16 коментара   20283 прочита


Интервю с началника на образна диагностика към МБАЛ - Благоевград д-р Андрей Янакиев

Д-р Андрей Янакиев е роден през1962 година в Ивайловград. Завършил е медицина в старозагорския Висш медицински институт, специализирал е рентгенология. През 1990 година започва работа в областната болница в Стара Загора, по-късно заедно със семейството си се премества в Благоевград. В образна диагностика на благоевградската държавна болница работи от 1995 година, началник- отделение е от 2006 година. Той е член на редакционния съвет на специализираното списание по радиология и рeнтгенология. Участвал е с над 20 публикации в български и международни конгреси по образна диагностика.

- Д-р Янакиев, колко пациенти са изследвани в отделението по образна диагностика през изминалата година?

- За 2011 година са извършени 25 000 изследвания на пациенти, от тях 3000 са мамографии, 5000 ехографски изследвания на коремни органи и малък таз, 3000 са компютърните томографии - скенер, а останалите са рентгенографии на бял дроб и кости. Тук се извършват изследвания на пациенти от спешен и неотложен характер, както и на лежащо болни в болницата.

- Какви са най-често срещаните заболявания при изследванията?

- Статистиката сочи, че основно заболяване, което диагностицираме и е сред най-често срещаните, са карциномните /злокачествени/ заболявания. На първо място се нарежда карцином на бял дроб, следва на храносмилателна система /дебело черво и стомах/, млечни жлези. На месец откриваме по 1-2 случая с тумори на главен мозък. Тези пациенти постъпват при нас най-често със симптоми /клиника/ на инсулт, други са насочени от специалист невролог.

На второ място се нареждат възпалителните заболявания, сред тях пневмонии, които са най-тежкото усложнение от зимните вируси. Вирусните пневмонии са типични за сезона. Характерно за тази зима е, че няма бум на пневмонии, но потокът от пациенти е завишен и постоянен. Всеки ден откриваме от 2 до 5 пневмонии както при възрастни, така и при деца, сред тях и бебета. Вътрешно отделение и детско са пълни с болни с бронхити и пневмонии. Близо 100 вирусни пневмонии сме диагностицирали от началото на годината, единични са случаите на тежки пневмонии с дихателна недостатъчност. Около 4-5 случая за 40 дни, докато през 2010 и 2011 година усложнените пневмонии бяха често срещани, както знаете, имаше и смъртни случаи с млади хора.

И тук искам да уточня, че освен “традиционните” признаци на тежкия грип - пневмонии и бронхити, тази година се откриват и поражения на нервната система. Три случая на вирусен енцефалит /остро възпаление на мозъка/ са установени само за месец в Благоевград.

Касае се за рядко срещано заболяване, което преди години сме откривали годишно при 1-2-ма пациенти. Тази вирусна инфекция се активира при отслабнала имунна система.

Специфично белодробно заболяване, което се причинява от бактерия и се завръща отново след 20 години, е туберкулозата. Ако допреди години тази болест почти не се срещаше сред населението в България и лекарите се запознаваха с нея само на снимки, днес тя отново се завръща в нов, мутирал вид. Повечето от пациентите, които изследваме, вече са преболедували, но има и новооткрити случаи. На месец преминават по 1-2 нови случая, но стари /новоактивирали/ са много. Болестта е труднолечима. В активния си стадий е смъртоносна и заразна. Фактите сочат, че не е вярно твърдението, че това е болестта на бедните хора. Напротив, среща се при хора с добро финансова състояние. Социално-битовите условия, лошата култура на хранене, животът без спорт и стресът са сред причините за развитие на болестта. Лечението се провежда под активно лекарско наблюдение в специализирана болница за белодробни болести /бившия Тубдиспансер/.

Туберкулозата и менингококовите инфекции - болести, които бяха изчезнали преди десетилетия, сега се появяват отново.

- Какви други заболявания диагностицирате?

- Често срещани, на трето място, са доброкачествените заболявания както на млечна жлеза, така и на главния мозък, стомах, дебело черво, бъбреци, яйчници. Кистите са също вид доброкачествени образувания. За съжаление статистиката сочи, че при всяка 3-та изследвана жена се откриват патологични промени на млечната жлеза - кисти и мастопатични промени. Здравната култура на българката все още е занижена. Редно е пациентките над 40-годишна възраст да знаят, че веднъж годишно трябва да си направят рентгеново изследване - мамография.

Ние работим често и с пациенти, които постъпват по спешност с тежки травми, получени при пътно-транспортни произшествия, както и битови травми. Тези пациенти са насочени за изследване от Спешно-приемно отделение. Лежащо болни от всички отделения, които трябва диагностично да се уточнят, се изследват при нас в образна диагностика. Напоследък работим и със здравноосигурителни фондове, които имат предварително сключени договори с болницата за извършване на изследвания в образна диагностика. Например пациентът, вместо да чака направление от личния лекар, ако има сключен договор за допълнително здравно осигуряване със здравноосигурителен фонд, може директно да постъпи за изследване, без да чака.

- Д-р Янакиев, финансовият отчет за изминалата година сочи, че вашето отделение е на загуба с минус 15 000 лв., коя е причината?

- Реално отделението ни трупа разходи от изследванията, които се извършват на пациенти, насочени от Спешно-приемно отделение. И веднага ще поясня: Изследванията в образна диагностика са скъпи, а болницата получава за преминал пациент само 20 лв. Например, ако в спешно отделение постъпи пациент, пострадал при катастрофа, който е с политравма - множество контузии, за да го уточним, ние извършваме изследвания - компютърна томография /скенер/ на главата, изследване, което струва 70 лв. Ако извършим и рентгенографии, които са по 15 лв. на кости и бял дроб, за три графии сумата възлиза на 45 лв., един ехограф на коремни органи - 15 лв. Общо разходите са над 130 лв., а болницата получава само 20 лв. от Министерство на здравеопазването. Тази сума остава да тежи на бюджета на болницата. Постъпват и пациенти с тежки увреждания, на които се налага да се извършват по три скенера - на глава, бял дроб и корем, и тогава сумата е 240 лв.

Другата причина отделението да е на загуба е, че ние не сме изпълнители на клинични пътеки, а подизпълнители, и засега няма строго фиксирана постоянна цена за изследване. Всеки месец е различна, в зависимост от преминалите за диагностично уточняване пациенти. Извършените в образна диагностика изследвания са в клиничната пътека към определено отделение на МБАЛ - Благоевград, директен приход от нашата медицинска дейност в образна диагностика няма. Приходите /директни плащания по клинична пътека/ се водят към отделения - вътрешно отделение, детско, хирургия, урология, неврология или друго. Ние сме част от консултативно-диагностичния блок на болницата и обслужваме отделенията.

- Д-р Янакиев, има ли дефицит на кадри в ръководеното от Вас отделение?

- В образна диагностика работим трима лекари с придобита специалност по образна диагностика, с над 20-годишен опит - д-р Атанас Костадинов, д-р Ивайло Зашев и аз, обучава се и един специализант - д-р В. Тодоров. В отделението работят и четирима рентгенови лаборанти. Покриваме 24-часови дежурства и определено има нужда от още кадри.

- Предвижда ли се разширяване на отделението, обновяване на апаратурата?

- Близо 6 милиона от спечеления проект на болницата, който трябва да се реализира до края на март 2013 година, са за отделението по образна диагностика. В момента е обявен конкурс за строително-монтажни работи, процедурата се ръководи от Министерство на здравеопазването. Предстои и конкурс за медицинска апаратура. Очакванията ни са, че в късна есен отделението ще разполага с нова модерна апаратура на средно европейско ниво.

Отделението ще си остане на същия етаж, ще се монтират два нови асансьора за бърз и лесен достъп на пациентите. Качеството на медицинската услуга безспорно ще се повиши и тогава определено кадрите ще се окажат недостатъчни.

Ще бъде извършена подмяна на цялата медицинска техника, с която работим. Това е ново предизвикателство пред нас, което ще повиши и нашите знания. Новата апаратура е скок напред във всяко едно отношение, по-качественият образ при изследване изисква от специалиста да даде по-точно и прецизно заключение. Всички работещи в момента специалисти по образна диагностика разполагаме с необходимата квалификация. Новата апаратура, с която ще разполагаме от есента, е висококачествен ядрено-магнитен резонанс, 16 мултислайс скенер /спирален/, директно дигитални скопичен и графичен апарат, дигитален мамагроф и висок клас ехограф.

Мощна информационна система ще съхранява образите и ще дава възможност да се изпращат до съответното отделение, може за второ мнение и консултация образът да се изпраща и до друга болница както в страната, така и в чужбина.

Нашата специалност е една от най-бързо развиващите се с навлизането на новите технологии. В целия свят образната диагностика е най-точният и прецизен метод за поставяне на диагноза.

За да си добър рентгенолог, трябва да може да проявиш и творчество, в един момент трябва ти самият да усетиш нюанса на образа. Това не може да се опише, постига се след натрупване на много опит. Образите са сложни за диагностициране и това е специалността на бъдещето, цялата диагностика се извършва от нас, останалото е консервативно и оперативно лечение. Разбира се, аз не отричам и труда на останалите колеги от другите специалности. Но ако колегите поставят диагноза от клиниката на заболяването и на слушалка, то при нас образът дава точна диагноза. И веднага ще посоча - как лекуващият лекар със сигурност може да знае дали пациентът има мозъчен оток, ако не се извърши изследване на скенер.

Тумора ние го диагностицираме, а вече колегата оперира. Образната диагностика се наложи за изминалите 20 години във всяка една сфера на медицината и на практика всички специалности са зависими от поставената от нас диагноза. Колегите поставят предполагаема диагноза за съответното заболяване, ние потвърждаваме или отхвърляме.

Или образно казано, в процеса на диагностиката ние имаме последната дума.

16 коментара
20 Февруари 2012 06:55 | 123
Оценка:
14
 (
14
 гласа)

Браво д-р Янакиев! Образната диагностика е м ного важна за една болница, успех!


20 Февруари 2012 07:07 | пешо
Оценка:
10
 (
12
 гласа)

Мбал Благоевград е най добрата болница на Юго-Запада, с квалифицирани специалисти и добра апаратура. .Пожелавам успех на всички лекари в техният нелек и благороден труд!


20 Февруари 2012 07:08 | чукча
Оценка:
12
 (
12
 гласа)

Това е постижение за всички болни от окръга . Браво


20 Февруари 2012 07:12 | мара
Оценка:
10
 (
10
 гласа)

Успех!


20 Февруари 2012 07:20 | Симитли
Оценка:
7
 (
11
 гласа)

Болницата приема всички тежки пациенти от областта, така че тази апаратура е крайно необходима Браво д-р Михайлов!


20 Февруари 2012 07:32 | Петър
Оценка:
8
 (
8
 гласа)

Скоро бях опериран в Благоевградската болница. Искам да благодаря на екипа на ортопедия за професионализъма и човешко отношение


20 Февруари 2012 08:03 | ГРАЖДАНИН
Оценка:
1
 (
3
 гласа)

Да де, ама и половината персонал сменете Вие си знаете кои


20 Февруари 2012 08:04 | 666
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

!!!!!


20 Февруари 2012 08:06 | до гражданин
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Кой е за смяна?


20 Февруари 2012 08:08 | Бл-Д
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Не разбрах, кой е колегата доктор който оперира


20 Февруари 2012 08:22 | югозапад
Оценка:
9
 (
9
 гласа)

каква хубава новина 6 млн лева спечелени от общината да се дадат за апаратура в МБАЛ Благоевград за всички болни от цялата област браво на всички взели това решение, а д-р Янакиев е специалист, умеещ да борави с такава техника


20 Февруари 2012 11:29 | Българина
Оценка:
7
 (
7
 гласа)

Браво на всички които са допринесли за това оборудване, полезно за здравего и живота на пострадали и болни хора. Дано само не започнат рекетите на болните и техните семейства, за пори под масата, за здравноосигурените. Съгласно чл. 52 ог Конституцията, Закона за здравето, Кодекса по етика и ЕК, здравеопазването е безплатно и всеки има право на достъп до най-доброто мед. обсужване.


20 Февруари 2012 14:22 | az
Оценка:
9
 (
9
 гласа)

Доктор Янакиев - това е човек и специалист за пример. Много здраве и късмет, жизненост, защото тоѝ и екипа му наистина го заслужават.


20 Февруари 2012 17:24 | Ега си ексик беее
Оценка:
2
 (
6
 гласа)

пешо написа:Мбал Благоевград е най добрата болница на Юго-Запада, с квалифицирани специалисти и добра апаратура. .Пожелавам успех на всички лекари в техният нелек и благороден труд!

Ти пил ли си си хапчетата скоро? МБАЛ Благоевград е в окаяно състояние и е направо неадекватна, Спешното отделение е ..., нямам коментар просто. По-лош спешен център сигурно в цялата държава няма


20 Февруари 2012 17:45 | до бее от мее
Оценка:
1
 (
3
 гласа)

като нямаш коментар- недей да коментираш. А и за цялата държава също е доста пресилено. Щом има статия за болницата винаги се намира кой да я оплюе, а при нужда тичат в същото спешно отделение.


20 Февруари 2012 19:29 | ____
Оценка:
4
 (
6
 гласа)

Д-р Янакиев, успех и, хубаво е да четем добрите новини, хубаво е и сме благодарни че има такава медицинска техника в Благоевград и такива специалисти като Вас! Поздрави на красивата Ви съпруга д-р Янакиева Тя е Заралийка, нали? :)




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар