С 50% намаля пътникопотокът, пътуват само тези, на които спешно им се налага, кой по болници, кой на училище или по работа
Валентин Христов
Началникът на частната автогара в Благоевград Валентин Христов
- Г-н Христов, частната автогара в Благоевград обяви специална промоция, като намали цените на билетите, това отговор на намаляването на пътниците по време на кризата ли е?
- Да. От 28 януари обявихме промоцията. Кризата ни принуди да намалим цените, за да запазим бранша. Тя обхваща най-вече социално слабите групи, тези хора няма как да изкарат пари. Това са пенсионери, инвалиди, студенти, ученици и деца, които са най-засегнати от намаляването на доходите на населението. Основният ни билет до София е 10 лева, с намалението стигаме до 30% отстъпка, или двупосочният отиване и връщане до столицата е 14 лева. Определено отстъпката е голяма, но намаленият пътникопоток ни кара да лавираме, за да оцелеем. За да останем на пазара, трябва да правим повече подобрения на нашите услуги, които да са с по-ниски цени.
- С тези цени на билетите оставате без печалба?!
- Определено сме на нула, дори сме на минус, но целта ни е да запазим фирмите си. В това трудно време трябва да останем основни превозвачи за Благоевград и да помогнем на самия град и жителите му. В частната автогара сме две сдружения - “Скаптопара 5” и “Струма 11”. Изпълняваме общинска поръчка за превози от републиканската транспортна схема до София и до Петрич, Сандански и Гоце Делчев. Имаме над 40 автобуса. Ние сме най-големите фирми с покритие на Евро 1 и Евро 2, с климатизирани и добре отоплени нови превозни средства. Автогарата ни също е по европейски стандарт, чиста и топла. Стремим се да вдигнем качеството на самата услуга, за да са доволни хората, те това искат.
- Имате ли поръчки от училища и детски градини?
- Да, но това го правят самите фирми, наши членове. Лошото е, че има много нелицензирани фирми в Югозападна България, които обявяват ниски цени, и ние не можем да им бъдем конкурентни по простата причина, че плащаме лицензии, всичките данъци и такси към държавата.
- Това означава, че сивият сектор в транспортния бранш е много голям?
- Определено това е така. Тъжното е, че нелицензираните фирми возят нашите деца и във всеки един момент може да стане някой инцидент.
- Казвате, че горивата отново се увеличиха и новите цени ви притискат?
- Както обикновенно, преди Нова година горивата се увеличиха и от 1.92 лв. сега литърът е 2.00 лв. При нашето намаление на цените на билетите и увелечението на горивата практически печалбата, която имахме, се изпари. Работим почти на себестойност в момента. Караме на един затворен курс със заплата на шофьора от порядъка на 300 лв. разход. Това означава, че в автобуса трябва да има поне 30 пътници, при цена на билета от 10 лв. А с остъпките, които правим с цени до 7 лв., автобусът трябва да е пълен, за да си покрием разходите. Реално трябва да возим около 40 пътници, или 80% заетост на местата. Такава натовареност по време на криза е невъзможна. Всеки един от нашите автобуси струва 150-200 хиляди лева. Кой може да си позволи такава инвестиция в това време?
- С колко намаля пътникопотокът през последните 6 месеца?
- Твърдо ви казвам - наполовина. От 7-8 месеца кризата се усеща доста сериозно в нашия бранш, с всеки изминал ден пътниците намаляват. Сега заетостта на местата е максимум около 40%.
- Как виждате вашето оцеляване на пазара при създалата се ситуация?
- Това, което можем да направим, го правим. Целта ни е да останем най-добрите на пазара и пътниците да започнат да се возят с нас, а не с конкурентните фирми, фирми, които създават нелоялна конкуренция. Понеже сме областен град, автобусите от всички направления минават през нас. Нямат право да оставят пътници, но е трудно да ги следим, защото взимат хората на по-ниска цена, после си заминават. Така и така минават през Благоевград, и 1 лв. да спечелят от транзита, пак е по-добре, отколкото празна седалка. Като километри техните линии са минимум 200, а нашите до София са 100 км. Превърнали сме се в една добра междинна спирка.
- Какво друго предвиждате за подобряване на услугата?
- Със сигурност ще има специални промоции за студентите за великденските и майските празници. Ще направим и промоционални карти. Допълнително отстъпка от още 15% от 7 лв. билет, без да ги ангажираме с определен брой пътувания. Ако не се увеличи пътникопотокът, нашите усилия реално няма да имат ефект. Градът ни е студентски и всички знаем, че живеем благодарение на студентите. Те трябва да дойдат до Благоевград по някакъв начин и ние сме длъжни да ги превозим най-евтино и качествено.
- За пръв път от много години превозът с автобус е по-евтин, отколкото с кола, макар и пълна.
- При 4 човека в автомобила разходите на пътниците се изравняват с нашите в автобуса. Досега беше 4 човека, в рейса се равняваше на 2-3 в колата. Станахме по-евтини от пълната кола, това беше и нашата цел. Всички знаем колко е поддръжката на един автомобил, с винетките, застраховката, ремонтите... отиват по около 200-300 лв. месечно. Колата се превръща в лукс и хората трябва да съкращават разходи, за да оптимизират семейния бюджет.
- Кои линии покривате и по кои направления в областта и страната возите?
- Благоевград-Гоце Делчев, до Пазарджик, Пловдив, до селата Полена, Полето, Крупник, Симитли, Кочериново и др., поддържаме линии до почти всички населени места в Югозападна България.
- Имате ли пътници до близките дестинации, селата и градовете до 15-30 км от Благоевград?
- Много слабо. По тези линии нещата са много по-сериозни, те са изцяло на загуба, въпреки че пътниците се превозват също от нови автобуси. То е трудно по дългите дестинации до Пловдив, например, камо ли по късите, и там спадът е 50%.
- Кое според Вас най-много влияе на бизнеса?
- Аз много пъти съм го казвал, никой не трябва да се успокоява, че е добре. Той е следващият, който може да фалира. Иначе казано, не може хората около теб да са зле, а ти да си добре, рано или късно и на теб ти се отразява. Човек не може да си купи баничка, баничарят след това не може да вземе брашно, търговецът не може да пътува и така, то веригата не може да се прекъсне. Според мен пътуват вече само тези, на които им се налага, и то спешно, кой по болници, кой на училище или по работа, никой не е тръгнал да види братовчед си например. Хората пътуват от зор, не за хоби. Отдавна вече благоевградчани не ходят в София по моловете да си купят дрехи или на разходка. Това е нашият отговор на кризата, накратко казано, ние й отговаряме с промоции и отстъпки, и по-добра услуга с грижа за клиента.
- Мислите ли, че скоро кризата ще отмине, при вас може би първо ще се усети?
- Да. Може да се каже, че ние сме барометърът на кризата. Ако усетим, че пътникопотокът се увеличава, че хората се движат, със сигурност това е индикатор, че кризата вече отминава. Бизнесът с превозите е много труден, защото допълнително имаме конкуренция от жп транспорта, който се дотира от държавата. В днешно време всеки ще предпочете по-евтиното за сметка на по-луксозното и удобното. Все пак трябва да имаме предвид, че с влак до София е 3 часа. Най-удобното и изгодното, което правим, е, че двупосочният билет, който излиза 7 лв. до София в едната посока, е отворен и в рамките на 15 дни можете да се върнете обратно за същата цена.
Когато ми се наложи да пътувам с вашите автобуси от София за Бл-д,
отивам на автогарата,оглеждам се и като видя най-скапаната машина,
знам.че тя е за Бл-д. Гледам със завист новите лъскави автобуси за всички краища на страната и се чудя защо при равни условия на Вас все не ви достигат пари за подмяна на автопарка.
Не е вярно,че при 4 пътника с лека кола,цената се изравнява.Особено пък и ако е на газ, с двама е по-евтино от вашите цени.Хората знаят да смятат.
И може да си виждал потна дръжка,но автобусите имат нужда от поДдръжка.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.