С 43 000 000 евро разкопаваме 60% от улиците за подмяна на канализацията
Изказване на зам. кмета по строителството на Банско Лазар Захов
Лазар Методиев Захов е роден в Банско. Завършва икономика в УНСС - София, специалност “Програмиране и прогнозиране на икономическите системи”. 11 години е директор на дирекция “Социални грижи”. През 2003 година е избран за заместник-кмет по строителството в Банско. Зодия Лъв.
- Г-н Захов, община Банско е единствената в Пиринско с драстично по-голям бюджет от миналогодишния, какви параметри залегнаха в него за 2011 година?
- Тази година бюджетът, определен за Банско, е с 2,5 млн. лева по-голям от миналата година. Като прибавим и извънбюджетните средства, разполагаме за 2011 година с 8 млн. лева повече. Това е един напълно изпълним бюджет предвид как се реализира вече първите три месеца и какви са параметрите му. Смятам, че няма да има проблем със събираемостта и попълването му. Нямаме нито едно изкуствено раздуто перо.
- По какви проекти главно ще работите тази година, какво предстои да се строи и в какво ще инвестирате?
- Работим по три основни проекта. По инвестиционната програма за тази година са предвидени 7 489 620 лева приходи, от които 243 300 лева са държавна субсидия. Това е стандартна процедура, при която държавата ни отпуска средства основно за ремонт на четвъртокласната пътна мрежа. Успяхме като ръководство да задържим приходите в общината, което е много важно за нас в момент на стагнация, когато постъпленията от бизнеса намаляват. За капиталови разходи по инвестиционната програма от собствени средства сме заделили за най-важното, т.е. за изграждането на околовръстните пътища към обходните райони, служещи за връзки с града.
Относно входа откъм Разлог сме предвидили да се влиза отдясно към туристическата зона и по ул. “Яворов”, като ще се създаде изцяло нов път. Това е Западната дъга, която миналата година финансирахме частично, а тази година намеренията ни са да я довършим изцяло, за да отпушим Банско. Тази линия качва скиорите до кабинката. Така туристите няма да се налага да минават през града.
Другата дъга, която е много важна и е заложена в програмата, е Източната дъга, или ул. “Найден Геров”. Тя е от входа откъм пътя за Гоце Делчев и ще свързва също директно със ски зоната, за да не се натоварва градът. Това са пътища, предвидени с високо натоварване, те са с различна конструкция, тъй като не са обикновени улици. Рано или късно, когато се налага влизането на тежкотоварни машини, всички те ще минават оттам. По време на бума на строителството направихме подобни обходни маршрути, които са изградени на настилка баластра с натрошена основа, за да ги ползват камионите и да не влизат в града. Това го направихме за бизнеса, за да не се унищожава инфраструктурата.
Най-големите инвестиции тази година са за създаване на нови улици, ремонтиране на съществуващи, но там, където няма да разкопаваме за бъдещи проекти.
По инвестиционната програма има и друг ключов момент. Включено е изграждане на нова кухня и нова детска ясла. Ще направим още 6-7 места за ясла за деца, предвиден е и басейн с присъединяване към топлоцентралата, което е по европейски проект. Създаваме нова база, освен че я ремонтирахме през годините и санирахме вътрешни ремонти, музикални салони, физкултурни салони, това са неща, които постигнахме през годините, те не стават за един мандат.
Навсякъде по училищата в Банско отворихме отново столовото хранене. В момента готвим в старата кухня на социалните заведения, но изграждаме нова такава, защото старата няма капацитет, а децата се увеличиха с 300. Опитахме кетърингово хранене, но цените бяха високи и много от родителите се отказаха. Интересът е голям и затова възобновихме тази много важна част от образователния процес.
- Кой е основният проблем на Банско?
- Нашият основен проблем е инфраструктурата под земята. Става въпрос за каналите. Водоснабдяването сме го решили на 40% и останалото предстои да се направи. Това е и най-големият проект, които разработи общината, и в момента сме на етап одобрение и предпроектни проучвания.
Защитихме 43 млн. евро по Оперативна програма “Околна среда”, като следващата фаза е до края на май да подготвим тръжните процедури за кандидатстване за отпускане на средствата. Проектът е одобрен от Европейската комисия. Делът на общината не е малък - 9,7% от общия бюджет. Това стана така, защото “ВиК” дружествата в момента се преструктурират в съответствие с новия Закон за водите. Община Банско трябва да стане собственик на мрежата и съответно да възлага на оператори дейността.
Беше ни отказано осигуряване на средства от “ВиК” - Благоевград, които трябваше да осигурят 5% от цялата инвестиция, която след това се калкулира в таксите на хората и парите се възстановяват на дружеството, но в момента неяснотите около преструктурирането на водния сектор създават затруднения. Стопанисването на водата е един от най-важните въпроси за общината. По този проект се предвижда над 60% разкопаване на улиците в Банско и изграждане на нова канализационна мрежа.
Старата ще остане като приемник на дъждовните и подпочвените води, които в момента се просмукват в стария канал. Създаването на нова мрежа е необходимо, защото в момента водата е разредена и мръсна. Само с битово натоварване тя не може да се пречиства, т.е. биологичното стъпало няма да може да работи. Най-голямата инвестиция е именно в мрежите и изграждането на новата пречиствателна станция.
Проектът трябва да бъде изпълнен и пуснат в експлоатация през 2014 година. Това е огромна инвестиция. Инвестиционните програми са съобразени и с останалите дружества, които са доставчици на газ, електроразпределение, мобилни оператори. В този огромен по обхват проект е предвидено асфалтиране, смяна на кабели, стълбове за улично осветление - едно ново осветление, което ще се постараем да бъде съвременно и интелигентно управляемо.
Община Банско беше включена в програма заедно с общините Гоце Делчев и Асеновград. Имахме много проблеми от страна на изпълнителите, на Министерството на околната среда и водите, но сега вече всичко е наред. През последната година успяхме да наваксаме пропуснатото време. Министерството на околната среда и водите и представителят на управителния съвет по оперативната програма потвърди, че проектът Банско е на много високо ниво и може да започне да се работи по него. Това го казвам неслучайно, защото през годините разполагахме с доста средства, но важното е нещата да се планират за в бъдеще.
В момента работим в един времеви хоризонт до 2020 година. Не можем да мислим година за година. Очаква се да се открият около 2500 нови работни места, ще се обявят търгове, след това този проект трябва да се управлява.
Миналата година изградихме няколко спортни площадки. Много от хората реагираха положително на тази инициатива. Ние обясняваме на гражданите, че можем да лъснем и улиците и да направим всичко перфектно, но впоследствие да ги разкопаваме няма смисъл.
- Кога стартира строителството и съобразено ли е то с новия ски сезон?
- Това е въпрос на организация. Ще се създадат затруднения, тъй като ще се разкопават улици, но ще се опитаме да не затрудняваме гражданите и туристите.
В момента сме започнали да работим по проекта за възобновяване на енергийни източници и нови такива в образователната инфрастуктура на територията на община Банско по Оперативна програма за регионално развитие. Строителната стойност по проекта е за 1 300 000 лева. Тук на дневен ред е присъединяването на новата детска ясла и съществуващите детски градини към общинската преносна мрежа. Имаме един от най-добрите проекти на отоплителната централа, за която сме получили висока оценка и европейски награди. Всичко е на много високо ниво. Този проект е част от нашата политика за заменяемите източници.
В момента имаме намерения за увеличаване на тази инвестиция от една френска компания за инвестиране на нови 30 млн. евро за построяване на още една такава централа, което ще доведе до разкриването на минимум още 300 работни места предвид процеса от добиването на дървесината, влизането й в котела и осчетоводяването на енергията. Това са все инвестиции, които общината инициира и подпомага, за да се случат в Банско. Трябва да мислим за водата и отоплението, за чистия въздух, защото сме се доказали като туристически център, влязохме в календарите и не можем да си позволим да се получат замърсявания на въздуха.
В момента присъединяването към централата е много скъпо, защото няма изградени мрежи, така по този начин ние освен че присъединяваме обектите, създаваме трасе и на други големи консуматори, каквито са техникумите. В момента те не искат да се присъединят, защото са подчинени на ведомства, но рано или късно ще го направят, защото тази енергия е много по-евтина от нафтата, която купуват. Присъединявайки се към централата, в нашите обекти стоплихме децата.
По проекта за енергийните източници имаме разработена изцяло нова стратегия, която включва и развитието на още една централа. Предвидили сме създаването на вътрешноградски транспорт на база електромобили. Това са сериозни инвестиции в бъдещето до 2020 година.
Следващият проект, по който работим, е сектор околна среда и закриването на съществуващото депо за твърди битови отпадъци. При внесени проекти и одобрена инвестиция за 1,5 млн. лева той върви паралелно с разработването на проекта съвместно с община Разлог, Белица и Якоруда за ново регионално депо за твърди битови отпадъци. Там водещ партньор е община Разлог. Ние по-скоро помагаме в разработката. Проектът е на стойност 25 млн. евро, където делът на община Банско като инвестиция е над 30% с оглед количеството генерирани отпадъци на територията на общината.
Одобрен проект имаме и по трансгранично сътрудничество с Македония. Той включва изграждането на туристическа инфраструктура. В същото време разработихме друг голям проект за туристическите атракции по Оперативна програма “Регионално развитие”, които на 14 март внесохме за одобрение. Той цели да се покаже археологията по яката над Банско, като започнем от изток до запад, имаме обекти, които всъщност са старите селища, от които е образувано Банско.
Повечето от тях са разработени, правени са разкопки и има открити забележителности, като започнем от тракийско време и стигнем до ранното средновековие. Има много интересни неща, които най-после ще покажем на света, за да се види откъде са тръгнали Банско и Добринище и се проследи как са се развивали в исторически план.
Имаме намерения да оправим старото кино, което в момента не се ползва. Старото читалище сме предвидили да стане посетителски информационен център с модерна зала и оборудване. Оттам ще тръгва целият туристически поток. В същото време плануваме изграждането на голям подземен паркинг с 250 места на ул. “Гоце Делчев” до двора на началното училище. Този проект е от особена важност за летния туризъм.
Естествено, няма да спрем да развиваме ски зоната, защото има нужда от втора кабина. Първите стъпки са направени, но този процес няма да стане автоматично.
Друг голям проект, които е подготвен по оперативната програма и чака одобрение, е проектът за корекцията на р. Глазне. Той беше готов още 2007 година, но нямаше схема за финансиране и при първия удобен случай през ноември миналата година го внесохме за финансиране. Няма забележки и питания, което означава, че проектът е на много добро ниво и е направен по всички изисквания.
Проблемът с реката трябва да бъде решен, защото Глазне е много буйна и помним какво се случи през 2010 година в резултат на обилното снеготопене. Смъкна се огромна водна маса, кал, камъни и дървета, а нанесените от бедствието щети ни струваха 5 млн. лева.
Следващият проект, който ще внесем, е за р. Десилица в Добринище, и последно за р. Места в с. Места, която залива голяма част от обработваемите площи. Това са все проекти, които сме разработили във времето и чисто технологично чакат внасянето им по оперативните програми.
Големи проекти за над 5 млн. лева сме подготвили и внесли за финансиране от ДФ “Земеделие” за рехабилитация на общинската пътна мрежа от с. Места до с. Осеново.
Не обръщайте внимание на простотията и посредствеността, завистта и
липсата на елементарен морал и у вашите съграждани. Единственото им
качество е Банският шовинизъм, от които се разсейва дори Разложката мъгла
когато стигне Симеонов гроб.
Конкретно предлагам:
План сметката на проекта 43 милиона евра да бъде само от един ред:
43 000 000 : 10 000 = 4300 Евро / на банскалиа
- иначе казано да се раздели сумата на десетте хиляди лакоми и неблагодарни банскалии и всеки сам да си копае канала, да си пусне водата или да изпаша една
чисто нова втора употреба бричка, за да дразни съседа си.
А към всички Банскалии - кажете поне едно благодаря на най-интелигентния човек
в общината, който върши 80% от работата на тримата зам. кметове.
И влизайте не само на Великен в черквите, а всеки ден питайте себе си -
Какво направих днес за себе си, семейството си и съседа си,
за да станем по-добри и да живеем по-добре!
Или тези, които се пишат за такива -
научете се първо как се дума на Бансчи-ама истински,
научете и правописа, после направете разлика между "Mail" i "Femai" i
тогава съдете за човека, който Ви донесе втора награда от Париж за
най-зелен град в Европа и другия дето донесе наградата
за зимна столица на Балканите !
Или замълчете поне до изборите
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.