Ректорът проф. д-р Ив. Мирчев: Очаквам да се стигне до закриване на специалности

08 ноември 2010 00:18   32 коментара   27482 прочита


В рейтинговата система позициите на ЮЗУ за направления “Икономика”, “Администрация и управление” и “Педагогика” не са обективни

Преди дни Министерство на образованието обяви рейтингова система за висшите училища в България, въз основа на която по думите на министър Сергей Игнатов ще се диференцира финансирането на вузовете. Идеята е в зависимост от мястото в класацията на съответното професионално направление да се дават повече или по-малко пари и по този начин университетите сами да се лишат или закрият “непечелившите” специалности. Дали в Югозападния университет се притесняват за намаляване на финансирането в отделни направления, дали ще се стигне до закриване на специалности и кои са очакваните и кои неочаквани позиции, на които е поставен благоевградският вуз, коментира ректорът проф. д-р Иван Мирчев.

- Проф. Мирчев, притеснявате ли се, че в бюджета за следващата година ще бъдат орязани средствата за някои от направленията, в които рейтингът на ЮЗУ не е особено висок според огласената нова система?

- Нямам притеснения по отношение на финансирането по простичката причина, че според тази рейтингова система основните професионални направления на ЮЗУ и онези, които са атрактивни за цялата страна, стоят много добре. Ние сме в първите 5, 7 или 12 висши училища в класацията. Друго ме притеснява. Създаде се Национална агенция за оценка и акредитация /НАОА/, която да направи рейтинги на висшите училища, целта бе тя да закрие част от многото висши училища и специалности, които показват незадоволителни резултати и лош начин на работа и обучение. Само че събитието не се случи. Бюджетите на университетите, според нормативната база, се определят в зависимост от оценката, която им е дала НАОА, в която членовете на акредитационния съвет и председателят се назначават от министър-председателя, т.е. това е една държавна агенция. Само че до този момент никой от министрите на образованието не направи диференциация на парите за университетите на тази база. Ако имам притеснение то е, че не знам дали и сега това няма да се окаже добро пожелание. Бюджетът, който в момента се прави, е в една доста напреднала фаза, ако се гласува Законът за държавния бюджет, след това парите не могат да бъдат намалени. Спокоен съм, че в такъв случай ще има един екзистенц минимум, базова държавна субсидия за всяко професионално направление, респективно специалност в него и евентуално ще има бонуси , които да бъдат давани на онези, които според тази рейтингова система са по-добри. Трябва да изкажа и някои мои резерви по отношение на тази рейтингова система, която по същество е много хубава. По принцип всяка подобна система за отчитане на рейтинг е много добра, навсякъде - и в Европа, и в САЩ, имат рейтингова система. Колкото и да е субективна, една рейтингова система измерва нещо, което се доближава до абсолютната истина. Друг е въпросът защо да е точно тази рейтингова система, а не например тази на НАОА?! Разбрах, че в новата система са заложени и резултатите от оценяването на НАОА. От всички висши училища предадохме на английски едни много подробни доклади, направени за рейтингова система, която щеше да бъде определена от т.нар. независим чуждестранен одит, който трябваше да е английски, и техни специалисти щяха да посещават университетите в работни групи и да направят съответно рейтинг.

- Това отпада ли?

- Не знам, надявам се не. Но трябваше да има посещения на място за оценка, а такива не е имало. Преди 2-3 месеца имаше рейтингова система на базата на изследване, проведено от МБМД, Софийския и Пловдивския университет, където резултатите в известен смисъл се различават от сегашните. Например професионално направление “Икономика” на ЮЗУ бе на 4 място, а в момента е на 11. Ето го и разминаването, което е доста сериозно. Макар че влизаме в топ 12 на големите български университети, в крайна сметка разликата е доста фрапираща. Освен това меренето по някакъв начин винаги е грешно. В сегашната система например между редовете на практика казва: не учете химия и физика в ЮЗУ, защото завършилите тези специалности там са с голям процент безработица и ниски заплати, под 600 лв. Но при меренето на тези показактели дали е отчетено колко от завършилите съответния университет са отишли да работят в чужбина?!

- Предполага се, че е така, защото цитирани средни заплати в размер например на 1800 лв. говорят по-скоро за работа в чужда компания.

- Може да е така, но може и да не е. А и защо критерият да е заплатата. Качеството на обучение се прави от 3 стълба. В катедра “Химия” например в ЮЗУ работят двама академици, един член кореспондент, трима професори и четирима доценти. Тази катедра в последните 2 години има над 2,5 млн. лв., спечелени по проекти по европейски програми за оборудване на лаборатории, изследователска дейност и правене на наука. След като имаш библиотека, много добър преподавателски състав, много добра материална база, добри контакти с институти в БАН, защо меренето да е на база на това как се реализират завършилите. Защо не се допусне например, че масата от завършилите химия се реализира в Англия или САЩ?!

- А така ли е в действителност?

- Теоретично е възможно. Когато говорим за рейтинговата система, трябва да бъда разбран правилно: рейтинги трябва да има! Отговорните и умни ректорски ръководства ще разберат, че в крайна сметка всеки университет трябва да си потърси идентичността. Да види какво се случва със специалностите му. Истината е, че в България първо университетите са много, второ - акредитираните професионални направления и специалности в тях също са твърде много. Ако умножите броя на университетите, които подготвят студенти по икономика по броя на икономическите специалности по броя на часовете за лекции, упражнения и лабораторни и разделите на 360 часа, колкото приблизително е нормативът във всички висши училища, ще се окаже, че в България трябва да има още към 10-15 000 хабилитирани лица, за да се води качествено обучение. Това означава, че не е нормално да има толкова много специалности в толкова много висши училища, тъй като се генерира некачествено образование или обуславя наличието на пътуващи професори. В този смисъл от първата година на ректорското място се опитвам да убедя, но не мога да се пребоя с общото събрание и Академичния съвет на ЮЗУ, че е наложително да скъсаме “пъпната връв” с някои специалности, защото се оказва, че от създаването на университета досега нямаме закрити, а само откриваме нови. Не е нормално да има 65 бакалавърски и 75 магистърски специалности в ЮЗУ.

- А нормално ли е “Педагогика”, която е първата и една от основните специалности в ЮЗУ, да е на 6-о място в класацията за рейтинг при общо 8?

- Това е пример, който сочи, че това мерене е неточно. Обезпечаването в педагогическите специалности в ЮЗУ не е по-лошо от това в Софийския университет. Мнението ми не е в никакъв случай субективно, аз самият съм възпитаник на СУ. Опитвам се да бъда критичен и да извлека ползи от тази рейтингова система. Защо в ЮЗУ трябва да има 7 вида педагогика - предучилищна и начална с чужд език, специална, социална, чиста педагогика... Защо трябва да има 12 учителски, както им казваме, специалности “Педагогика на обучението по...”?

- В това направление ЮЗУ е на последно място заедно с Шуменския университет...

- Защо студентите да не учат чиста химия, математика, география, история и т.н. и само за 12 месеца след това да придобие учителска правоспособност?! Това се опитвам да направя и се надявам до края на мандата си да стане. Истината е, че тези специалности донякъде са направени предни години конюнктурно, за да може да има наднормени часове. Това си мисля, че ще отпадне естествено, защото вече не даваме пари нито за наднормени часове, нито за брой изпитани студенти.

- Смятате ли, че тази рейтингова система би довела до закриване на специалности?

- Оздравително да. Дори смятам, че това е една от целите й. Но не ми се ще прибързано да говорим за отпадане на специаалности, ака приложим тази логика, тогава в УНСС част от специалностите в направление “Икономика” трябва да отпаднат, тъй като се оказва, че в СУ и Нов български университет има такива с по-висок рейтинг от този в УНСС. Рейтингът не е медал, който ще си закачиш на ревера и до края на живота ще си го носиш. Рейтингът тази година е такъв, догодина ще е различен, той е динамичен и ще е грешка да хукнем да закриваме специалности само защото към този момент едни специалности не са атрактивни. Трябва да намерим разумния баланс, ние не сме занаятчийско училище и това, че хората днес не искат да учат по някакви причини философия, математика или физика, не означава, че в този университет не трябва да има тези специалности.

- Рейтинговата система поставя ЮЗУ на предни позиции за направления “Информатика” и “Право”, това изненадва ли ви?

- Не, защото предишните изследвания посочиха същото. Изненадва ме разминаването, което се получава за направление “Икономика” в ЮЗУ, в предишното рейтингово изследване то бе поставено на 4-то място и не смятам, че е обективна тази 11 позиция от всичко 15, на която е в последното изследване. Изненадан съм и за мястото на “Публична администрация”, по-точно направление “Администрация и управление”, което е 12-о в рейтинговата система, също и от позицията на “Педагогика”. Категоричен съм, че за тези три направления мястото, което ни е отредено, не е обективно, защото позициите ни са сериозни и други изследвания сочеха съвсем различни резултати. Но като цяло този рейтинг с всичките грешки, които може да се получават, поставя ЮЗУ “Н. Рилски” в първата десетка между 5-о и 11-о място и ние сме удовлетворени, като се има пред вид, че това все пак е моментна снимка.

- Казвате между 5-о и 11-о място, но при каква конкуренция? Със сигурност ЮЗУ не може да се сравнява с тясноспециализираните вузове като Медицинска академия, Консерваторията, Художествената академия, военните училища...

- Така е, висшите училища в България са общо 52 с наскоро открития пернишки университет, от тях 37 са държавни, а 32 са субсидирани от МОМН и е логично да се сравняваме с тях.

- Защо изключвате частните като Американския, Нов български университет?

- Трябва ли да бъркаме частното училище с държавно, като се има предвид, че издръжката на един студент в държавните висши училища е средно към 700 лв., а в частното за аналогична специалност плаща по 2000-3000 лв. годишно?

- С таксите ли ще обясните челните места на Американския университет в направленията, в които се обучават там студенти, и особено в реализацията и заплащането на завършилите? Да разбирам ли, че таксите са определящи за качеството на образованието и ако е така, то тогава защо Софийският университет също в много от направленията държи призови позиции?

- Не, не мисля, че таксите са определящи, но в крайна сметка каквото и да си говорим, накрая опираме до пари. Едно е да обучаваш студенти при условие, че годишно получаваш за всеки един по $10 000. Може би не всички ги дават, но някой осигурява тази сума за обучението им. Съвсем друго е да получаваш за същия този човек в областта на икономиката например 700 лв., сравнение не може и да става. По презумпция, ако намеренията са сериозни, с 10 000 долара можеш да осигуриш много по-добро качество и практическо обучение. Затова си мисля, че с държавната субсидия, която получаваме, образованието, което правим, е много сериозно, при това специалистите, които правим, се котират добре.


Още за: Ив. Мирчев   ЮЗУ   специалност   Още от: Отблизо

Принтирай статия
32 коментара
08 Ноември 2010 04:17 | Срам!
Оценка:
2
 (
6
 гласа)

Срам за педагозите!
Най-много привилегии и пари са гълтали от ЮЗУ, а са на предпоследно място в България!


08 Ноември 2010 07:32 | боли,а...
Оценка:
2
 (
10
 гласа)

ЮЗУ подготвя магазинерки и сервитьорки с бакалъвърска степен! Обаче не могат едно кафе да сервират. А за работа по специалността не смеят и да си помислят-не че няма, ами не знаят какво са "учили" в ПУЦ-а...


08 Ноември 2010 09:24 | Ха
Оценка:
2
 (
6
 гласа)

Тезди спадове в рейтинга се случват по-време на Вашия мандат г-н Ректор. Помислете защо?


08 Ноември 2010 09:49 | ДО Ха
Оценка:
0
 (
6
 гласа)

Абе пич, ти тъп ли си или така си се родил? Тези рейтинги досега не съществуваха. И ако искаш да знаеш ако ги имаше преди мандата на този ректор, ЮЗУ сигурно щеше да е на пъво място - но отзад напред.


08 Ноември 2010 10:00 | 144
Оценка:
1
 (
5
 гласа)

Най-голям авторитет имаше това висше учебно заведение когото подготвяше само педагози и преди всичко начални и прогимназиални учители. То за това има реален капацитет. Всички други специалности се покриват от преподаватели-екскурзианти от София. Това няма да трае дълго!


08 Ноември 2010 10:13 | До 144
Оценка:
2
 (
4
 гласа)

Да, прав си! Крайно време е преподавателите-екскурзианти да станат благоевградски жители, а на който не му изнася да си ходи! ;))))


08 Ноември 2010 10:37 | Детски и начални учители
Оценка:
0
 (
2
 гласа)

за първи път с висше образование са подготвяни в Бл. Освен това, в оценката на педагогика влиза и Логопедията, ама една измислена Д.Георгиева я прави парамедицинска специалност, без педагогическа правоспособност и реализация в образованието. И по-важно, ако комплексната оценка е VІ място, то е следствие от голямата тежест на оценката за реализация на кадрите - без в РБ да има реален пазар на труда, оценката за "Престиж" е ІV място, а за "Наука и изследвания" - ІІІ място - пред РУ, ШУ, ТрУ и ВТУ


08 Ноември 2010 10:38 | Наблюдател
Оценка:
2
 (
4
 гласа)

Мичев направи ЮЗУ/ВПИ в бастион на бсп . Членовете на партията и техните пешки взимат заплати и политиканстват вместо да се занимават с наука.


08 Ноември 2010 11:22 | 123
Оценка:
1
 (
5
 гласа)

Каква наука има в ЮЗУ бе хора, та се хвалите с 3то място за изследвания? Не виждате ли, че всичко се върти около физкултурника-певец К.К. и ченгето от ДС - експерта по проектите Миланов, които само лапат, а нямаме нищо като резултат. Къде е научният резултат? Няма го! Милионите, които се дават от ЕС за изследвания се изпират през хиляди командировки и накрая една-две статийки в някаква конференцийка в Горно Нанадолнище. Г-н Ректоре, замислете се колко пари се изядоха на кръгли маси по курортите? До кога ще търпите това ?!
Понеже ЮЗУ няма капацитет от кадърни научни работници - ще го търпим явно докато дават пък после...


08 Ноември 2010 11:35 | Гражданина X
Оценка:
2
 (
4
 гласа)

Професионалните направления по които обучава ЮЗУ и тяхното място в рейтинговата класация
1. Администрация и управление – 12 място от 19 общо
2. Биологически науки – няма ви в класацията
3. Електротехника, електроника и автоматика – 7 място от 8 общо
4. Изобразително изкуство – 6 място от 6 общо
5. Икономика – 11 място от 15 общо
6. Информатика и компютърни науки – 5 място от 11 общо
7. История и археология – 4 място от 6 общо
8. Комуникационна и компютърна техника – 7 място от 11 общо
9. Машинно инженерство – няма ви в класацията
10. Музикално и танцово изкуство – 4 място от 4 общо
11. Науки за земята – 6 място от 7 общо
12. Обществени комуникации и информационни науки – 6 място от 9 общо
13. Обществено здраве – няма ви в класацията
14. Педагогика – 6 място от 8 общо
15. Педагогика на обучението по ... – 6 място от 7 общо
16. Политически науки – 6 място от 8 общо
17. Право – 4 място от 8 общо
18. Психология – 4 място от 6 общо
...


08 Ноември 2010 11:35 | Гражданин
Оценка:
0
 (
4
 гласа)

Рейтинговата система се финансира от фондация “Отворено общество”, която е финансирала Нов български университет и други частни университети...... затова резултатите са такива....


08 Ноември 2010 11:36 | Гражданина X
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

...
19. Социални дейности – 3 място от 7 общо
20. Социология, антропология и науки за културата – 5 място от 5 общо
21. Театрално и филмово изкуство – 3 място от 5 общо
22. Теория и управление на образованието – няма ви в класацията
23. Туризъм – 6 място от 11 общо
24. Физически науки – 4 място от 4 общо
25. Филология – 3 място от 6 общо
26. Философия – 2 място от 5 общо
27. Химически науки – 4 място от 4 общо


08 Ноември 2010 11:43 | мсв
Оценка:
1
 (
3
 гласа)

ммдаа, ве4е ви спират кран4етата, както и требва, аз се засрамих да у4а в Угозападниа, 4естно срам е да казвам ако у4а там..


08 Ноември 2010 11:46 | х
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Да наистина тази рейтингова система е изкривена, тенденциозна и порочна. Тя дава предимство на новосъздадени и измислени университети. Пореден "кьорфишек".


08 Ноември 2010 11:49 | Гражданин X
Оценка:
0
 (
2
 гласа)

Като знам каква е българската действителност във висшето образование, според моето скромно мнение в BG си заслужава да учиш само във ВУ в топ 3 на съответното професионално направление! И от тук логичния извод : в ЮЗУ си заслужава да учиш само в следните професионални направления - "Социални дейности", "Театрално и филмово изкуство", "Филология" и "Философия". Всички останали направления в ЮЗУ ги няма в класацията (разбирай - за нищо не стават), опашкари са или в най-добрия случай са по средата или някъде под нея. Това е голата истина проф. д-р Мирчев! Затова спрете да хленчите като повечето хора в BG, ами запретвайте ръкави и мислете как да повишите качеството и да се изкачите по-нагоре в класацията. Който иска да свърши една работа - търси начини и пътища за това, който не желае да свърши въпросната работа - търси оправдания. Или поговорката : "Накарай мързеливия на работа, за да те научи на акъл!". Проф. д-р Мирчев - работа му е майката, а не магарешки рев. С уважение: Гражданина X


08 Ноември 2010 11:50 | у
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

до мсв Първо трябва да се научиш да пишеш, защото неграмотници не им трабват в Югозападния университет.


08 Ноември 2010 12:01 | Петър Дошков
Оценка:
0
 (
2
 гласа)

Първото нещо, което Мирчев трябва да направи, е да отиде като Юрталана (не е между живите и не го търсете във Фейсбук) в прокуратурата и да признае незаконното си влизане в ЮЗУ. Може и да му олекне, но греховете се плащат неизбежно. Въпросът е да са по-малко. Второ, че е измамник ректор, понеже е незаконен ректор. Трето, да приеме, че ще бъде преследван за стореното зло на мнозина. Четвърто, избори за органи на ЮЗУ, вкл. и за АС. Пето, да се приеме, че ЮЗУ ще се свие като шагренова кожа. Това е истинското положение на нещата. От там нататък - както по смисъл се пише по-горе - трябва нов правилник на ЮЗУ, да се даде възможност за академична кариера без спънки на всеки пожелал я. Шесто, закриване на паразитни структури от сорта на разни консултативни органи, кариерни центрове, експертни съвети и тям подобни.


08 Ноември 2010 12:07 | Гражданина X
Оценка:
0
 (
2
 гласа)

По отношение на обективността на класацията ще кажа следното : първата тройка във всяко професионално направление е напълно обективна. По-надолу във въпросната класация има някои съмнения, но перфектно човешко дело няма (който твърди такова нещо е наивник или глупак). Между впрочем очаквах, че като излезе рейтинговата класация измислени ВУ като държавните ЮЗУ, ВТУ, ШУ, РУ, частните ВСУ, БСУ и още една камара измислени колежи ще изреват като магарета, че видите ли те били недооценени и имало голям субективизъм в цялата работа. Вместо да реват въпросните ВУ, да вземат да помислят как да повишат качеството и да догонят лидерите в BG: държавните МУ-София, СУ и УНСС, както и частния Американски университет в BG ! Към настоящия момент в BG има два истински университета на европейско ниво (МУ-София и АУ в BG) и още два доближаващи се до тях, но все още много далеч (СУ и УНСС). Всички останали ВУ в момента са "гола вода и кал в ушите" както обича да казва българина. Това е истината, нищо лично


08 Ноември 2010 12:40 | у
Оценка:
0
 (
4
 гласа)

до Гражданина х. Този гражданин х явно много сляпо се доверява на рейтинговата система на "Отворено общество". В Република България е създадена и оторизирана да извършва оценки само и единствено Националната агенция за оценяване и акредитация. Всички останали измислени рейтинги толерират определени висши училища и дават необективна и заблуждаваща информация.


08 Ноември 2010 14:11 | запозната
Оценка:
2
 (
4
 гласа)

Г-н Ректоре, Вие в момента се застраховате пред вашите съграждани. Не ставате за ръководител и хората разбират това. Знаем как сте избран на въпросната длъжност. Каквото посееш, това жънеш. Това са твоите доверени кадри, които за нишо не стават. Същите те си гонят бизнеса, а преподавателската им деѝност е за сигурен стаж и високи осигуровки. 50% от доценти и професори имат бизнес . Е тогава кажими за какво обучение говорим. Тоѝ е в час по задължение изнася лекцията и бърза..пак на работа, останалата я върши асистента. Затова е на такова ниво ЮЗУ. Да не говорим за некадърната администрация, която чака ден да мине друг да доѝде, пенсия да има. Класацията си е реална, а ми се струва, че е повдигнато даже нивото Ви. Това не е комисия по акредитация която да заведете на ядене и пиене на корем в Бачиново и хоп висока оценка за акредитация. Това е истината професоре с еднолично управление. Всяка жаба да си знае гѝола.


08 Ноември 2010 16:53 | блябля
Оценка:
-3
 (
3
 гласа)

Ама да, бе хора-ЮЗУ е ноо напред и с базата, и с хабилитираните преподаватели, и с оборудването, че и по брой специалности е по-напред ДАЖЕ от СУ "климент Охридски" (за пример да вземем обучението на преподаватели по всичко включително и по рисуване. Тва в СУ го няма, защото РИСУВАНЕТО си беше още докато ЮЗУ-то беше попова лъжичка, т.е.преди да се развие като ЖАБА и скок-подскок да се пресели от СТАНКЕТО право у градчето). Юзуският ректор ХИЧ не се притеснява от финансова криза за разлика от СУ-ският. ЗАЩО ли се питам АЗ и отговор не искам.


08 Ноември 2010 17:38 | Незнайко
Оценка:
2
 (
4
 гласа)

Научни конкурси с финансиране (вкл. международни) ги печелят и работят по тях основни кадърни хора, които имат международните контакти, поназнайват чужди езици и имат ищах за научна работа. Но това е докато направят дисертация, станат "д-р" и се хабилитират.
За да продължат и след това и направят и школа от млади студенти или докторанти е необходимо даже не да им се помага, а просто да не им се пречи от административното деканско и ректорско тяло! Но като му се накачулят на гърба кохорта хрантутници-началници, които от наука нищо не разбират, но държат всички кранчета, кадърният им тегли една майна и си намира добре платена работа или бизнес, където сам си е началник.
Та докато в ЮЗУ има такива некадърни пиявици на ръководни места можещите ще го заобикалят и те не са виновни за това!
Голямата метла трябва да играе на всички етажи! А кой може лесно се вижда - просто автобиографиите им на сайта на преподавателския състав или проверете по имената в Интернет и ще видите кой е познат!


08 Ноември 2010 17:49 | ?
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

Тоя с блябля не го разбрах какво искаше да каже?


08 Ноември 2010 18:04 | Пиер
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Истина ли е, че декана на Правно историческия факлутет е хвърлила оставка в знак на несъгласие с управлението на Ректора и защо?


08 Ноември 2010 19:14 | Къде отиват парите...?!!
Оценка:
8
 (
10
 гласа)

По отношение на финансирането и източването следва да бъде уведомена обществеността и относно един нов начин за пренасочване на средства - чрез пръкването на някакъв спортен клуб Академик! Какво се получава - ректора отпуска средства за спортно-състезателна дейност на студентите, но тези средства се овладяват и усвояват от ЧАСТНО сдружение УСК "Академик"! Едно е КАТЕГОРИЧНО ясно - такава университетска структура НЯМА и НЯМА КАК ДА ИМА по който е да е закон! Много интересно на какво основание става това разпределение на средства - ЮЗУ дава пари, база, транспорт, а ЧАСТНОТО сдружение на Стоян Иванов ги усвоява и си ги приписва като тяхна дейност!!! На всичкото отгоре Стоян Иванов като декан на университетска структура - Факултет, пуска докладни за нужните средства, които Ректора отпуска, а тези пари се усвояват след това от ЧАСТНОТО сдружение на Стоян Иванов!!!???


08 Ноември 2010 20:02 | Студент
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Поредното безумие!!!


09 Ноември 2010 08:59 | Еразъм Ротердамски
Оценка:
0
 (
2
 гласа)

Вместо всички да плюят по един от основните стожери /икономически, културни и образователни/ на Благоевград и благодарение на който града ни оцеля през последните години по-добре първо да се замислят: Кой финансира това изследване? Кадър на кой университет е министъра на образованието? И трябва ли с лека ръка да омърляме едно от нещата, които трябва да ценим?


09 Ноември 2010 09:42 | Митко
Оценка:
0
 (
2
 гласа)

Аз съм таксиджия ама като ги няма студентите в тоя град е мор. ЮЗУ храни целия Благоевград това са квартири барчета магазини таксита....... Опомнете се по кой плуете!


10 Ноември 2010 05:19 | информиран
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Човекът на Мирчев за декан на празно-истрическия факултет е Костадин Паев.


10 Ноември 2010 05:20 | също
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

А за педагогическия факултет е Маргарита Колева. Защо изобщо се провеждат избори?


10 Ноември 2010 09:26 | бой по каските ви тъпи
Оценка:
0
 (
4
 гласа)

А човека на Мирчев за президент е Алексей Петров - ;))))))))
Смешни сте ! Драскачи збобни, стойте си в дупките, където ви е мястото и не включвайте нета, че ще ни разплачете от смях! Само чакате да се появи някоя статия е да започнете да изливате малките си прости душици в интернет пространството! Не ви ли писна вече?


11 Ноември 2010 11:43 | оракул
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Нееееее, човекът на Мирчев за декан на ПИФ е Воденичаров. Всичкия този церк бе една голяма разработка. Ще видите, че Мирчев и Воденичарод отново ще се прегъпнат!




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар