Работата по проекти - най-добрата реклама на ПЛТГ “Никола Вапцаров” - Банско
Г-н Баряков с отборът преди началото на състезанието
В далечната следвоенна 1946 г. в Банско се създава държавното промишлено училище, което скоро след това - през 1948 г., е преименувано като държавно средно техническо училище по дървообработване и вътрешна архитектура. До 1951 г. училището сменя още два пъти името си - първо на Народно-техническа гимназия по дървообработване и вътрешна архитектура и след това Техникум по горска промишленост. През 1957 г. техникумът се настанява в нова сграда и от 1981 г. носи името Техникум по горско стопанство и дървообработване, а през 2003 г. се преименува на Професионална лесотехническа гимназия “Никола Йонков Вапцаров”.
Повече от 5000 са вече учениците, преминали през класните стаи и учебните работилници на Професионалната лесотехническа гимназия “Никола Йонков Вапцаров” - Банско, популярно наричана Горския техникум. Много от тях продължават своето образование във висшите училища на страната. Някои от тях са вече и преподаватели в техникума.
С изграждането на новата, съвременна и изключително солидна материална база и с утвърждаването на актуалните за времето специалности, които имат своите корени и традиции в поминъка на местното население в целия регион, с работата на квалифицирани преподаватели, с добре оборудваните учебни кабинети и работилници техникумът днес намира своето достойно място в образователната система на страната. В специалностите “Горско стопанство и дърводобив” и "Горско и ловно стопанство" професионалната подготовка започва с изучаването на биология на растенията и горската фауна.
Учебният процес по лесовъдство, горски култури, таксация и лесоустройство, защита на горите, борба с ерозията, механизация на горското стопанство, лов, дивечознание, рибовъдство включва часове по теория и практика и дава знания и умения, необходими на техника лесовъд за екологосъобразното стопанисване на българските гори и запазването на уникалното биоразнообразие в тях. Обучението в училището дава възможност за разработването на съвместни проекти и изпълнение на програми, финансирани от Европейския социален фонд по оперативна програма "Развитие на човешките ресурси". В настоящия момент гимназията ни работи по проект "Природата - моят прозорец към света" , разработен съвместно с още две училища - НУ "Отец Паисий" - гр. Банско и Частно училище "Орфей"- София.
Целта на проекта е да се обогати училищният живот чрез въвеждане на нови методи на обучение сред природата. В тази връзка в нашето училище са сформирани три клуба - клуб "Земя и природа", клуб "История и традиции на страните от ЕС в изграждане на здравна и екологична култура" и клуб "Млад турист". Можем да се похвалим с постигнатите резултати в националното изложение в Пловдив и Националното състезание по горски многобой в Берковица, в което участваха представители и на трите клуба, където нашият представител Методи Поповски завоюва първо място в индивидуалното класиране в дисциплината "Стрелба с ловна пушка по движеща се мишена" .
Отборът ни в състав Атанас Пейчев, Имин Балджиев и Методи Поповски показа завидни умения и в дисциплините "Работа с моторен трион" и "Поваляне на трупи". Наред с участието си в състезанието сборна група посети и защитени територии в района на Берковица. Националното състезание по горски многобой е ежегодно. Тази година участваха осем отбора - Берковица, Банско, Велинград, Чепеларе, Русе, Тетевен, Хасково. За първи път тази година имаше и отбор извън пределите на България. Участие взе и Шумарската школа от Кралево, Република Сърбия. Домакин на следващото състезание по горски многобой ще бъде нашето училище.
Във връзка с работата по проекта предстои летен лагер през месец август.
Включването на училището и работата по проекти на оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" е начин да се търсят нови пътища за провеждане на едно по-качествено обучение, което да е в унисон с европейското ниво.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.