Пунктовете за изкупуване са затворени
Силвия Христова: Пунктовете в селата са празни
Ранните сортове и за ракия не стават, пилци довършиха това, което дъждът не успя да съсипе
Подвижни КПП-та пазят черешовите масиви на Кюстендилска община тази година. За трета поредна кампания в опазването на червеното злато на региона се включват кучетата на Гранична полиция, денонощни патрули и камери за нощно виждане, а след ден-два идва и отряд на жандармерията от столицата. Според производители, откакто са предприети тези мерки, кражбите от черешовите градини са намалели драстично.
Но...…Тази година реколтата се очертава много слаба, около 60% от плодовете са изгнили или напукани от непрекъснатите дъждове през последните дни, казват в най-близкото до града село Коняво, където пунктовете за череши все още са с хлопнати кепенци.
Всичко е заради липсата на качествени плодове. От региона на с. Драговищица, където по традиция се раждат най-хубавите череши, още миналата седмица обявиха, че няма да изкупуват от ранните сортове череши заради изключително лошото им качество.
В с. Коняво черешовите пунктове са затворени, с изключение на този на фирма "Серена", която изкупува плодове за сушене. Засега само ние работим, при нас може да има нещо малко напукано по черешите, но както виждате, от сутринта няма предадени плодове, обяснява работещата на пункта Силвия Христова.
След като не ги изкупуват, ние пък няма да берем, защото така само ще трябва да платим на хората по 40 ст. за всеки набран килограм, а после няма какво да правим продукцията, обяснява Йордан Христов от село Коняво. Той и брат му притежават 15 декара череши в землището на селото, половината от тях са ранни, но пазар за плодовете им няма.
Всички пръскания, които е трябвало, сме ги направили - и сме орали, и против напукване сме пръскали, но срещу дъждовете няма какво да направим, обяснява Христов.
Сутринта дойдох до единия от изкупвателните пунктове в селото на фирма "Серена", която изкупува плодове за сушене, засега само те купуват в ограничени количества, не смеем и бригада да съберем, обяснява Христов.
Пунктовете в региона са празни, череши няма даже и колкото за комка. Пусто е и в масивите на село Коняво, защото "черешите са много лоши". Вчера цял ден изкупих 20 килограма череши при цена 60 ст. за килограм. На стопаните тази цена им се вижда ниска, обяснява Христова. Тези череши и за ракия не стават, заради това собствениците не смеят да берат, обяснява жената и допълва, че тази година даже най-ранният сорт "11 май", при който няма напукване или други дефекти, е напукан и изгнил и не става за ядене.
От няколко дни собственици на черешови градини споделят че напуканите череши вече са нападнати от пилци, така че това е допълнителното зло, допълва Силвия Христова.
Според специалистите след спирането на обилните дъждове има вероятност поне късните и средно късните сортове да дадат качествена продукция.
Надяваме се да е така, защото има хора, които са хвърлили много пари и труд в отглеждането на дърветата, а тази година няма да могат да си покрият разходите, споделя Албена Илиева от с. Коняво, докато чака клиенти на пътя за София.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.