Профилактиката на зрението след 40-годишна възраст е задължителна, защото каквото вземе глаукомата, не връща

18 юни 2011 00:20   1 коментар   38276 прочита


Интервю с началника на очно отделение към МБАЛ - Благоевград д-р Лилиян Попов

Д-р Лилиян Попов е роден в Дупница. През 1984 г. завършва Медицинска академия - София и започва работа в очно отделение на общинската болница в родния си град като ординатор. Има придобита специалност по очни заболявания, от 1996 до 2004 година е завеждащ отделение. През ноември 2008 година д-р Лилиян Попов е назначен за завеждащ очно отделение в МБАЛ - Благоевград, с което бе спасено отделението, чиято медицинска дейност бе временно прекъсната поради липса на лекари.

- Д-р Попов, Вие ръководите очно отделение в областната болница вече трета година, успяхте ли да овладеете проблемите?

- Проблемът с висококвалифицираните кадри остана в миналото, сега в отделението на пълен щат сме трима офталмолози. В момента сме двама, аз и д-р Иванка Попова, която започна работа през лятото на 2009 година. В отпуск по майчинство е другата ни колежка д-р Надежда Георгиева.

Д-р Иванка Попова е специализирала в клиника “Царица Йоана” /бивша ИСУЛ/. В отеделението работят 6 медицински сестри начело със старшата Елена Алтънова и операционна Невяна Йомова. Денонощно има на разположение лекар специалист, покриваме 24 часа разположение. По всяко време на денонощието на пострадали може да се окаже квалифицирана медицинска помощ.

Можем да се похвалим и с постижения. Вече втора година оперираме по безкръвен път катаракта /известна като перде на окото/. На месец извършваме по 10-15 такива операции. Този метод е известен в обществото като лазер, но технологията е ултразвукова. Прави се разрез на окото около 2,55 мм и се влиза със сонда, разбиват се лещените маси и се изсмукват, оформя се една торбичка. Интервенцията е абсолютно безвредна за роговицата на окото и намалява постоперативните усложнения до минимум. Операцията се извършва с упойка, която се капе в окото. Престоят е 24 часа.

- Кои пациенти страдат от катаракта и с кои други заболявания се сблъсквате най-често?

- Това заболяване е приоритет на възрастните хора. Определено след 55-годишна възраст настъпват промени в зрението. Първите симптоми са виждане на летящи мухички, цветни петна, зрението започва да намалява. Тогава е редно да се потърси медицинска помощ. Възпалителните заболявания са преобладаващи сред лекуваните в болницата. Сред тях са иридокицлити, когато възпалението е вътрешно и обхваща цялото тяло, хориоретини - обхваща отзад под ретината, кератити /възпаление, което засяга и роговицата - бялата прозрачна част/, възпаление на зрителния нерв.

Често срещани са и съдовите заболявания - диабетноренитопатия, с усложнения от диабет, дегенерация на макулата /жълтото петно/ - засяга се централната точка на зрението, болните започват да виждат разкривени образи или някакво петно, което им пречи да виждат. Това се среща най-често при жените над 60-годишна възраст. При притеснения от такъв зрителен проблем веднага трябва да се потърси адекватна медицинска помощ при офталмолог. Острата съдова непроходимост на артерии и вени също е сериозен проблем.

Травматични случаи постъпват почти всяка седмица в отделението. Тези пациенти се настаняват по спешност от приемното отделение. Най-често лекуваме тъпи травми на окото от удар с разкъсно-контузни рани на клепача. Наскоро по време на пролетната резитба на дръвчетата имахме често такива случаи. Лекувахме и 11-годишно момченце, което беше наранило сериозно окото си с пръчка, вследствие на полученото възпаление при детето имаше риск да загуби зрението си, но след проведеното болнично лечение проблемът бе овладян.

По спешност постъпват и пациенти с попаднало чуждо тяло в окото. По-леките случаи се лекуват при нас, по-тежките се насочват за специализирани очни клиники в столицата. Благодарение на създадените добри колегиални отношения нашите пациенти се настаняват безотказно във Военномедицинска академия - София, Окръжна болница - София и в специализираната очна клиника на проф. Танев.

Постъпват и пациенти с химически изгаряния, най-често от киселини и основи. През изминалия месец имахме тежък случай на 42-годишен мъж, залят със сода каустик. Той бе с тежко поражение и загуби зрението на едното си око. По думите му тъщата го бе заляла. Преди година имахме подобен случай със залети със сода каустик две студентки, тогава едната от тях бе транспортирана веднага след инцидента и консултация при нас за столична клиника.

- Какво трябва да знаят пациентите при химическо изгаряне на очите?

- Обилна промивка с вода и веднага да се потърси медицинска помощ в най-близкия участък. Без да се използват никакви мехлеми или компреси, въпреки силната болка и парене, защото това може да навреди. И тук се обръщам към дамите, и особено към младите момичета, да използват само качествена козметика, която е тествана, за да не страдат от алергични реакции. Зачервяване на клепачите, парене, сърбеж са симптоми и на сезонните алергии, необходимо е да се провежда адекватно лечение.

- Как се провежда лечението при Вас?

- Лечението по клинична пътека за здравноосигурени лица е безплатно. Лицата с нарушен статут заплащат по определен ценоразпис. При операция на катаракта пациентът заплаща само лещата, която се закупува предварително и той идва с нея при нас. Цената на лещата варира, като най-често разпространените са тези около 600-900 лв. Скъпите лещи са свързани с корекции на зрението. Отпада нуждата от носене на очила, коригира се всичко, имат защита и други екстри.

- Д-р Попов, споменахте за глаукомата, какво е това заболяване?

- Глаукомата е сред водещите причини за слепота в света. Това е изключително сериозно заболяване, което може да доведе до загуба на зрението. Независимо от многобройните проучвания и методи за диагностика, глаукомата е на второ място в света, довеждаща до слепота след катарактата. Но докато слепотата от катаракта е оперативно лечима и зрението възвратимо, при глаукомата загубата на зрение е необратимо. Затова се казва, че каквото вземе глаукомата, не връща.

Много от пациентите въобще не подозират за своето заболяване, затова е задължително веднъж годишно хората над 40-годишна възраст да правят профилактични прегледи. Ключът към справяне с болестта е своевременно поставяне на диагноза и правилно лечение.

- Какъв е капацитетът на отделението, което е и единствено в областта?

- Очно отделение разполага с 10 легла, използваемостта е 96%. За първото тримесечие на тази година са лекувани 120 пациенти. Средният престой е максимум 4-5 дни, минималният 24 часа. Средно лечението на един болен излиза около 106 лв. От тази година рязко спада стойността на клиничната пътека по договор със Здравната каса, ние работим по 8 клинични пътеки. Спешните случаи са с малко заплащане, което води до натрупване на разходи на болницата.

Всяка седмица в отделението постъпват най-малко по 2-3 случая от спешен характер. За поставяне на шев на контузно-разкъсна рана получаваме 150 лв., а само конецът е над 50 лв. Лечението на тежко възпаление на окото се заплаща от Здравната каса - 240 лв, а само антибиотиците са за над 150 лв. От 440 лв. лечението на катаракта пада на 300 лв., малките операции на клепач от 300 лв. падат на 150 лв.

През изминалите три години създадохме добра работна атмосфера, за което благодаря на медицинския екип и помощен персонал, които професионално и отговорно обгрижват лежащо болните.


Още за: Л. Попов   болница   интервю   Още от: Отблизо

Принтирай статия
1 коментар
19 Юни 2011 16:12 | ДЖУМАЛИЯ
Оценка:
0
 (
6
 гласа)

МИЛИ БОЖЕ, СПАСИ ГРАДА НИ ОТ "ИЗВЪНЗЕМНИ ДОКТОРИ"




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар