Профилактика на зрението след 40-годишна възраст е задължителна, защото каквото вземе глаукомата, не връща
Завеждащият очно отделение към МБАЛ - Благоевград д-р Лилиян Попов
- Д-р Попов, Вие постъпихте на работа в очно отделение, когато медицинската дейност бе временно стопирана поради липса на лекари, овладяна ли е кадровата криза сега?
- Проблемът с висококвалифицираните кадри остана в миналото, сега в отделението работим в пълен състав - 4-ма офталмолози, 6 медицински сестри начело със старшата Елена Алтънова, която е и операционна сестра, и 3-ма санитари. Покриваме целия обем медицинска дейност. В отделението на пълен график от тази година работи и д-р Надежда Костадинова. Тя притежава сертификат за работа с фако машина, аз също имам такава квалификация, което дава възможност за оформяне на екип за операции. Оперираме катаракта /известна като перде на окото/ по безкръвен метод. Този метод е популярен сред обществото като лазер, но технологията е ултразвукова. Прави се разрез около 2,5 мм и се влиза със сонда, разбиват се лещените маси и се изсмукват, оформя се една торбичка. Интервенцията е абсолютно безвредна за роговицата на окото и намалява постоперативните усложнения до минимум. По време на операцията болният не усеща болка, операцията трае около час. Оперира се с пълна упойка. Престоят в болница е 1-2 дни.
От началото на февруари досега сме направили 14 безкръвни операции. Това е нормален операционен процес. В нашия екип се включва и д-р Трошев от Стара Загора, фирма “Алкон”, чиято е апаратурата за безкръвни операции, поема ангажимент да ни обучава.
От март ръководството на болницата прекъсна гражданския договор с д-р Илиян Милтенов от болницата в Кюстендил.
- С кои офталмолози работите в момента?
- Д-р Иванка Попова започна работа в отделението през август 2009 година. Тя има придобита специалност по очни заболявания, специализирала е в клиника “Царица Йоанна”, бивша ИСУЛ, но няма достатъчно операционен опит, изискуем от Здравната каса, минимумът е 3 години. Д-р Надежда Георгиева постъпи на работа през тази година, специализирала е в Медицинска академия - София. Работният график на лекарите и медицинските сестри в отделението е денонощен.
- Кои пациенти страдат най-често от катаракта?
- Това заболяване е приоритет на възрастните хора. Определено след 55-годишна възраст настъпват промени в зрението. Първите симптоми са виждане на летящи мухички, цветни петна, започва зрението да намалява. Тогава е редно да се потърси медицинска помощ. Възпалителните заболявания са преобладаващи сред лекуваните в болницата. Сред тях са иридоциклити, когато възпалението е вътрешно и обхваща цялото тяло, хориоретинити - обхваща отзад под ретината, кератити /възпаление, което засяга и роговицата - бялата прозрачна част/, възпаления на зрителния нерв.
Често срещани са и съдовите заболявания - диабетноренитопатия, с усложнения от диабета, дегенерация на мамилата - засяга се централната точка на зрението, болните започват да виждат разкривени образи или някакво петно, което им пречи да виждат. Това се случва най-често при жените над 60-годишна възраст. При притеснения от такъв зрителен проблем веднага трябва да се потърси адекватна медицинска помощ при офталмолог. Острата съдова непроходимост на артерии и вени също е сериозен проблем. Травматичните случаи се настаняват при нас от Спешно-приемно отделение, лекуваме най-често тъпи травми на око от удар с разкъсно-контузни рани на клепача, с попаднало чуждо тяло. Наскоро имахме две деца, които си бяха играли около възрастен, работил с ъглошлайф, и стружки бяха попаднали в очите им. Имахме и случай с попаднало метално чуждо тяло в очната ябълка, тогава лечението се проведе в специализирана очна клиника и се наложи пациентът да се транспортира за столицата.
При попадане на стружка нараняването е по-леко, чуждото тяло се отстранява и лечението се провежда при нас в областната болница. Искам да уточня, че приемаме пациенти от Пиринския регион, Рилското корито и Дупница. В момента имаме пациент от Благоевград, който е наранил окото си с дърво при рязане, травмата е тежка, има луксация /изместване/ на лещата назад, на този етап не може да се каже дали зрението му е засегнато сериозно, защото има и придружаващо очно заболяване, което не е лекувано навреме и е довело до усложнения.
Често постъпват и пациенти с химични изгаряния, най-често от киселини и основи. Наскоро имахме два спешни случая, единият пациент бе дистрибутор на перилни препарати, той постъпи при нас с изгаряне, след като солна киселина бе пръснала в окото му при изпускане на бутилка. Другият случай е при битов инцидент, мъж се бе опитал да отвори тубичка, която явно е била под налягане, и моментно лепило бе пръснало в окото му. Преди няколко месеца автомонтьор беше наранил очите си със сярна киселина от акумулатор. На двете студентки, които бяха залети със сода каустик преди няколко месеца, също нашият екип им оказа първа помощ. Тогава след консултация по-тежко пострадалото момиче бе насочено за специализирано лечение в София, тъй като имаше сериозни поражения.
Когато преди години масово се използваха печки за отопление с дърва, постъпваха и пациенти с изгаряне от пламъка, но скоро не съм имал такъв случай.
- Какво трябва да знаят пациентите при химично изгаряне на очите?
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.