Професията ни е уникална, оказваме лечебна и диагностична дейност, но без юридическа защита

29 април 2010 00:20   7 коментара   29477 прочита
В линейка по време на оказване на първа помощ на пострадал
В линейка по време на оказване на първа помощ на пострадал


В линейка по време на оказване на първа помощ на пострадал

Зам. председателят на Сдружението на медицинските фелдшери в България и регионален координатор за Благоевградска област Марин Вълков: Настояваме за признаване и правен статут

- Г-н Вълков, защо се стигна до протестни действия, какви са мотивите Ви?

- Професията медицински фелдшер съществува в България повече от 130 години, но след демократичните промени тя остана без законов регламент и официален статут. Ние като медицински специалисти практикуваме диагностика и лечение на пациенти в рамките на своята компетентност, но до момента от Министерство на здравеопазването като професия не съществуваме. Нашето съсловие е обучено и практикува медицина.

- Къде на територията на Благоевградска област работят фелдшери?

- Има филиали за спешна помощ, в които екипите изцяло са окомплектовани от медицински фелдшери, защото там липсват лекари. Такива са филиалите в Симитли, Сатовча и Банско. В Кресна и Якоруда работи само по един лекар. В Благоевград във филиала за спешна помощ работят 11 фелдшери, в РИОКОЗ /бившето ХЕИ/ работят 4-ма колеги, в МВР - 2-ма. Фелдшери на територията на община Благоевград работят и в социалните домове, в Областния психодиспансер със стационар, в МБАЛ - Благоевград. За изминалите вече 20 години всички отговорни институции остават глухи при настояване от страна на съюза за официален регламент за признаване на професията ни. В същото време от страна на работодателите и здравното министерство ни се вменяват чрез трудови и работни характеристики отговорности без законова уредба на професията, което е абсурд. И веднага мога да приведа примери - за момента ние нямаме право да издаваме официално медицински документ с рецептурна бланка, но в същото време всеки един от нас го извършва ежедневно. На територията на областта е главен път Е-79, по който трафикът на автомобили е интензивен. В участъка между Симитли и Кресна пътният травматизъм се обслужва изцяло от фелдшери. Колегите пристигат първи на място на катастрофи и производствени аварии. Всички знаем за тежката авария в мина “Ораново” преди 3 години, когато огнено кълбо помете под земята 22-ма миньори. В курортния град Банско, който през зимния сезон става многохиляден, всички гости на града се обслужват от фелдшери при нужда от спешна помощ.

И тук пред колегите съществува следният проблем - туристите имат застраховки и при контузии е необходимо изготвяне на документация, която фелдшерите нямат право да попълнят, защото нямат универсален идентификационен номер. Фелдшерите диагностицират и назначават лечение, но на практика по закон нямат право. Ние вече нямаме и печат, с какъвто разполагахме до 2004 година. Тогава ни ги иззеха по нареждане на Министерство на здравеопазването.

На всяка смяна в Спешен център има долекарски екип, в чийто състав има фелдшер и шофьор. Екипът отива на място на инцидента или у дома без лекар и трябва да прави урбазон, животоспасяваща манипулация при алергичен шок и други състояния. Забранено ни е, но ние го правим, защото от нас се изисква оказване на необходимата спешна помощ. Всички колеги сме преминали през курс за следдипломно обучение при спешни състояния по програма ФАР през 2001 година, с база на обучение столичния институт “Пирогов”, Трета градска болница /Национална кардиологична клиника/ и ЦСМП - София...

Държавата е длъжник на фелдшерите, работещи в България.

До 1989 г. на територията на страната практикуваха 7500 фелдшери, към момента са около 4000. Статистиката сочи, че голяма част от колегите са напуснали пределите на страната и работят в Англия, Испания, Италия.

- Емигриралите фелдшери като какви работят в чужбина?

- Част от колегите работят като медицински лица в социалните домове, други завършват квалификационни курсове на територията на страните и работят като лекарски асистенти. Специалността медицински фелдшер в европейските страни не съществува, но там те са лекарски асистенти по модел на американската система на медицинско обучение, възникнала след войната във Виетнам. Навсякъде има нужда от такива кадри. Тревожен е фактът, че в България обучението на медицински фелдшери прекъсна след 1998 година. Тогава излезе последният випуск.

- В европейските страни в момента обучават ли се такива специалисти?

- Да, и веднага мога да ги посоча, сред тях са Полша, Холандия, Литва, Латвия. През 2001 година в хасковския колеж завърши един студент от Турция, обучаван по българска програма. Курсът на обучение е три години и половина, с шест семестъра.

- Какво решение взе управителният съвет на Сдружението на медицинските фелдшери за решаване на проблемите ви?

- На свикан национален съвет взехме решение за предупредителни протестни действия, които вече стартираха от 12 април по области. Те се изразяват в носене на синя лента, но всеки колега продължава да изпълнява служебните си задължения, като остава на работното си място и обслужва пациентите. Първоначално протестните действия бяха определени за две седмици, но в създалата се ситуация за момента продължават. Ако не последва адекватен отговор на нашите искания от новия министър на здравеопазването, ще пристъпим към ефективни действия съгласно действащото законодателство.

- Какви са вашите искания?

- Първо, ние искаме спешно и адекватно узаконяване на професията ни като лекарски асистент. Второ, искаме спешно изваждане на професията от принудително и нереално членство от Асоциацията на професионалистите по здравни грижи, защото професията на медицинския фелдшер е уникална, изключително нужна за населението, обучени сме и ни използват всички държавни институции в тежки и кризисни за здравеопазването моменти. Ние практикуваме диагностична и лечебна дейност в рамките на компетентността ни. Ние сме обучени в медицински дейности за оказване на първа долекарска и профилактична помощ, нашата специалност се отличава от професионалистите по здравни грижи - медицински сестри, акушерки, лаборанти, които са обучени да се грижат за пациента и да бъдат до леглото на болния. Настояваме професията ни да бъде узаконена и незабавно да бъде възстановено правото ни на квалификационно обучение към медицинските университети.

Тревожен е фактът, че за нашите места не се обучават кадри и на практика, след като ние излезем от системата на здравеопазването, за тази ниша няма специалисти... Нашите протестни действия не са политически, а за узаконяване и регламентиране на професията ни.

В края на миналата година изпратихме писмо до Европейския съд в Страсбург, в което питаме с право ли държавата ни лишава от професията, за която сме учили, сега чакаме отговор. Имаме подкрепата на Българския лекарски съюз, Българския стоматологичен съюз /лекари по дентална медицина/, на Сдружението на общините в България, на председателя на общопрактикуващите лекари в България за съвместни действия и обучителни семинари.


Още за: М. Вълков   фелдшери   статут   Още от: Отблизо

Принтирай статия
7 коментара
29 Април 2010 12:17 | фелдшер
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

Апел към фелдшерите ! Колеги, да се обединим и да искаме правен статут всички
заедно !


30 Април 2010 08:21 | ГНЕВАНА - ОБЪРКАНА
Оценка:
-1
 (
3
 гласа)

ГОЛА ВОДА СТЕ И НА ВСЯКЪДЕ МИСЛИТЕ СЕ ЗА НЕЩО А СТЕ 0000


30 Април 2010 13:13 | сандрина
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

Г-ЖО гневна коя сте вие та ще оценявате професионалистите!!! Изкарайте поне 12 часа (колкото е една смяна) в произволно от вас избран спешен център и тогава елате да ГОВОРИТЕ! ! ! !


30 Април 2010 22:09 | Потърпевша
Оценка:
1
 (
3
 гласа)

Не мога да се въздържа да споделя с читателите какво ми случи преди две години в Спешен центцър. Трябваше в точно определен час да ми се постави инжекция и отидох в ЦСМП. Въпросният Марин Вълков се държа арогантно и брутално и ме изгони сякаш съм отишла в частния му дом да му искам лична услуга. В крайна сметка си реших сама проблема, но мнението ми е г- н Вълков е, че трябва преди всичко да сте ЧОВЕК и едва тогава да изявявате подобни претенции за които съм сигурна, че сте ръководен САМО И ЕДИНСТВЕНО ОТ КОРИСТИ ЦЕЛИ!!! Естествено не ви поставям с останалите колеги под общ знаменател, мнението и е персонално насочено към Вас!!!


04 Май 2010 19:00 | темерут
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

Ха-ха-ха ! Маринчо- искаш да станеш доктор , ама нема !!!!! Такова животно - Ф Е Л Д Ш Е Р - нема ! Всички сте си МЕДИЦИНСКИ СПЕЦИАЛИСТИ . Немой да се напъвате , оти ке се оакате! Вояжите при министърката нема да ти помогнат ! А ти точно си гола вода !!!!!!!!!!!!!!!!


09 Май 2010 05:37 | пепи
Оценка:
0
 (
2
 гласа)

фелдшерите са си низш персонал.не могат да се сравняват и с най-некадърния лекар


19 Декември 2010 18:41 | една фелдшерка
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Не се обиждам от коментара на Пепи, тъй като тя, горката, още не е научила правописа на квалификацията, която прави на фелдшерите. Пожелавам и да попадне в ръцете на " най- некадърния лекар" и тогава да напише коментар. А що се отнася до мястото на фелдшерите в ерархията, то при всички случаи не е в редиците на нисшия персонал / санитарите/. Но в това време на безвремие и социален миш-маш не искам да обиждам нисшия персонал, защото между него има хора с висше образование, които не могат да си намерят работа по специалността и работят като санитари. А обобщената квалификация на цяло съсловие, работещо на много възлови места, е меко казано обида. Може би дамата се чувства лично засегната. Кой знае, може би багажът и не е стигнал да стане дори фелдшер, а ако е на по- високото стъпало в ерархията, то определено има комплекси. Знам ли?




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар