При това състояние на улиците в Благоевград, ако бяхме истински европейци, на кмета свят ще му се завие
Председателят на Асоциацията на таксиметровите синдикати в Благоевград Веселин Рупов
- Г-н Рупов, къде дупките по благоевградските улици са най-много и най-дълбоки?
- Предимно по малките улички, като например тези около зоопарка, в района около болницата, както и преките на улиците “Васил Левски”, “Джеймс Баучер”, “Славянска”, “Св. Св. Кирил и Методий” и много още други. Два часа няма да ми стигнат да ги изброявам. Прави ми впечатление, че изключително лошо е състоянието на пътната настилка на ул. “Ал. Стамболийски” и на ул. “Иван Гарванов” в кв. “Грамада”. На всяка от тези улици рискът да си потрошиш колата е гарантиран.
- Миналата седмица обаче започна изкърпването на част от дупките.
- Това е похвално начинание, но не решава проблема, за който говорим, защото кръпките са скъпа козметика и само след месец-два до тях ще цъфнат нови, и то още по-големи.
- А кое е разумното решение?
- Цялостното преасфалтиране - тази година на две-три улици, догодина на други и т.н.
- Общинският бюджет обаче е като изтръскан чувал и едва ли ще отдели пари за основно преасфалтиране.
- Така е, но ако някой рече да преброи кръпките по благоевградските улици и пресметне колко пари са били похарчени през последните десетина години за тези кърпежи на парче, ще види, че са излезли златни на общинския бюджет. И какво печелим от това? Нищо!
- С какви размери е била най-голямата дупка, в която сте попадали с колата си?
- В дупките, които зеят на улица “Иван Гарванов”, преди и след жп прелеза в кв. “Грамада”, една микровълнова печка ще си влезе без никакъв проблем. Една от тях е с дължина цели два метра и дълбока около 25 см.
- По усреднени данни за цените изкърпването на един квадратен метър струва между 60 и 70 лв.
- Нямам представа за цените на този вид ремонти, но от това, което аз и колегите ми виждаме всеки ден, оставам с впечатлението, че нещо в системата по възлагане изкърпването на дупките по улиците и контрола по неговото изпълнение не е наред, защото ако беше всичко “о’кей”...
...те нямаше да приличат на кожуха на Андрешко от едноименния разказ на Елин Пелин.
- Разбира се. В Благоевград има около 250 улици, на които асфалтовата настилка е кръпка до кръпка и дупка до дупка.
- Явно и в този случай май отново опираме до некачествени материали и лошо изпълнение от страна на фирмите, ангажирани със запълването им.
- И аз така си мисля. Не е логично всяка година да се хвърлят стотици хиляди левове за некачествени ремонти. Общината трябва да се откаже завинаги от евтините кърпежи със студена асфалтова смес, които излизат на бюджета доста солени, и да започне да изисква от фирмите, които изкърпват въпросните дупки, поне две години гаранция.
- По данни на КАТ към края на 2009 г. в областта са регистрирани някъде около 123 000 автомобила, като около 70 000 са с адресна регистрация в Благоевград.
- Ако цифрата е точна, простата сметка показва, че годишно собствениците на автомобили се охарчват с около 7-8 милиона лева за смяна на дефектиралите части на автомобилите си, пострадали при влизането в някой от уличните кратери. Това е доста сериозен разход, като се има предвид, че т.нар. пътен данък се плаща от собствениците на автомобили, за да няма дупки по улиците и пътищата, а не обратното.
- Безспорно проблемът с дупките е актуален. Дали обаче само те ни “бъркат в здравето”?
- Добър въпрос, с който ме подсещате да обърна внимание и на други аспекти от безопасността на движението - липсата на добра хоризонтална и вертикална маркировка; наличието на пътни знаци, които са поставени някъде си с единствената задача да се глобяват шофьорите; непочистени от пясък пътни настилки и т.н. Сигурен съм, че читателите ви ще се сетят за поне още толкова гадости, които ни дебнат ежедневно по пътищата и улиците и на които общинарите не обръщат внимание.
- Защо Асоциацията на таксиметровите шофьори в Благоевград не вземе инициативата в свои ръце и не протестира срещу тези аномалии?
- Не виждам логика в това 500 или 600 таксиметрови шофьори да протестират, а останалите 70 000 собственици на автомобили да стоят отстрани и да чакат да видят какво ще се случи. Трябва да го направим заедно.
- Миналата седмица бях в няколко благоевградски сервиза за автомобили на фирмата “Мерцедес”, “Тойота” и “Опел”. Ето осреднен ценоразпис на услугите в зависимост от модела на колата: смяна на срязана гума с нова - от 60 до 700 лева, на дефектирал амортисьор с нов - от 500 до 2000 лв., на шарнир - от 150 до 300 лева. Ако, не дай Боже, сте изкъртили предния мост, сметката отива към 7000-8000 лева за по-новите модели.
- Казано с две думи, “удоволствието” да влезеш в някоя улична дупка ти излиза средно между 70 и 700. Често пъти обаче сметката излиза многократно по-солена и винаги я плаща този, който няма никаква вина за случилото се.
- Ще има ли някакъв ефект, ако собствениците на автомобили, които са претърпели някакви повреди заради дупките по улиците и пътищата, започнат да съдят общината за претърпените щети?
- Да ви кажа честно, не зная случай някой да е завел съдебен иск срещу общината за това, че тя не поддържа в добро състояние пътната и уличната мрежа и това е станало причина за излишните и скъпи разходи по техническото поддържане на автомобила. Но може би трябва да опитаме, защото на практика срещу данъците, които плащаме за автомобилите си, ние сега не ползваме качествено поддържана пътна инфраструктура. Дупките по улиците и пътищата са доказателството за това.
- Ако гражданите започнат да снимат и да показват в интернет страницата на общината нередностите, които ги дразнят, дупките по улиците ще изчезнат ли?
- Като идея не звучи лошо, но като човек, който девет години кара такси и много добре знае какво е дереджето, първо, не вярвам и грам във възможността кметът да даде място във въпросната страница, където да му се показва какво не е свършил. Второ, не вярвам, че дупките ще изчезнат единствено заради това, че ще ги виждат в мрежата всички граждани и гости на града. Решението на проблема е кметският екип да стигне сам до убеждението, че състоянието на уличната мрежа, състоянието на хоризонталната пътна маркировка, занемарените тревни площи и т.н. не са най-добрата реклама за неговата работа.
- Много от Вашите колеги са на мнение, че имената на фирмите, които са правили изкърпването на дупките по улиците или полагали хоризонталната маркировка, трябва да бъдат обявени официално на сайта на общината. Ще има ли някакъв ефект от това?
- Разбира се. Сега например и вие като мене не знаете коя фирма е полагала хоризонталната маркировката и коя е запълвала дупките по улиците на Благоевград, т.е. няма никаква прозрачност. Според мене само прозрачността и строгият инвестиционен контрол ще променят нещата.
- Как обаче кметският екип да бъде принуден да въведе тези правила?
И много хора си мислят,че като се сложат още 4 см асфалт,положението ще се оправи защото ще паркират на тротоарите както по-рано.
А пешоходците и майките с колички .........да вървят по дя......
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.