При 28 696 шофьори в областта са регистрирани 130 022 автомобила

03 май 2011 00:16   14 коментара   13461 прочита


Изказване на началника на сектор "Пътна полиция" към ОД на МВР в Благоевград Д. Чобанов

Димо Чобанов е завършил Академията на МВР през 2001 година. Веднага след това започва работа в Областна дирекция на МВР - Хасково, а от 2004 година в Областна дирекция - Благоевград, отдел "Охранителна полиция".

През 2007 година е прехвърлен по направление "Пътен контрол" в РУП - Благоевград, а от май месец 2010 год. работи в звеното за автоматизирани системи за контрол на правилата за движение, обслужващо стационарните и мобилните камери за пътно видеонаблюдение. От август 2010 е временно назначен на длъжността началник на сектор "Пътна полиция" в отдел "Охранителна полиция" към Областна дирекция на МВР в Благоевград .

Очакванията на експертите от Главна дирекция "Охранителна полиция" към МВР са, че до пролетта на 2012 г. ще бъдат извадени напълно от употреба ръчните радари за установяване на превишена скорост и те ще бъдат заменени с модерни системи, снабдени с многоканални видеокамери, които ще предоставят много по-пълна и обективна информация.

Всички звена на КАТ в страната вече са пресметнали колко заснемащи радари ще могат да заместят ръчната им техника. Уредите ще бъдат подменени с пари от гаранционния фонд на застрахователите.

Шефовете на отдел КАТ се надяват, че така най-после ще може да се реализира една от мерките, които ще работят най-ефективно срещу джигитите на пътя и реално да бъдат намалени пазарлъците между виновните и полицейските автопатрули, започващи с класическата реплика "Ще пишем или ще почерпиш".

Как реално стоят нещата в Благоевградска област - това е темата, която събира в едно въпросите в разговора ни с Димо Чобанов, главен инспектор в РДВР - Благоевград.

- Г-н Чобанов, какво показва обобщената "снимка" на станалите през 2010 година 1831 пътно-транспортни произшествия в региона на Благоевградска област?

- 335 от тях са категоризирани като тежки, защото са отнели 45 човешки живота и са били ранени 432-ма граждани. В сравнение със ситуацията през 2010 година броят на убитите е по-голям, което всъщност е и повод за моята професионална и лична тревога за ставащото по пътищата в областта.

- Маркирайте основните причини за тези транспортни произшествия.

- Те са повтарящите се от години - 121 са заради несъобразена с пътната обстановка скорост и са отнели живота на 22-ма души и ранили 169. Втора в "класацията" е неспазване предимството на пътя - 72 автопроизшествия, отнели живота на 6 души и ранили 88. На трето място е управлението на автомобил без съответната правоспособност, което е отнело живота на 4 души и 28 ранени. Лично мен ме тревожи и високият процент - 20 транспортни произшествия, станали заради употребата на алкохол, които са лишили от живот 29 души.

- Споменахте, че управлението с висока скорост е водещата причина за повечето от станалите произшествия в региона. Много хора обаче смятат, че високата скорост е единственият начин да се съкрати времето за пътуване.

- Статистиката не потвърждава това. Доказано е например, че ако карате със 150 км./ч, вместо със 130, за изминаването на 100 км разстояние ще спестите само 6 минути. Струва ли си цената на шест минути да бъде загубата на човешки живот или загубата на автомобила?

- Как си обяснявате хроничното повторение на основните причини, които посочихте?

- С липсата на отговорност от страна на шофьорите.

- Драмата по време на великденските празници, която се разигра в Симеоновград, не подсказва ли, че е крайно време за по-крути мерки срещу шофьорите, употребили алкохол?

- Личното ми мнение е, че санкциите, предвидени в Закона за движение по пътищата, трябва да бъдат още по-строги и да има праг, под който наказанието да не може да слиза.

- Всички Ваши колеги се надяват, че с новите радар камери всичко ще е по-подредено - снимка с дата и час, превишената скорост и номерът на автомобила.

- Много разчитаме на тази техника, която 24 часа в денонощието ще работи и заснема безпристрастно реалната ситуация на пътя.

- С колко снимащи радара /стационарни и мобилни/ разполага Пътна полиция - Благоевград към момента?

- Засега само с 3, но очаквам до края на тази година да получим и монтираме още поне седем.

- Колко време трябва да мине, за да стане това?

- Надявам се най-много година-година и половина.

- Съгласно поправките в Закона за движение по пътищата, влезли в сила от 5 февруари 2011, известията за заснети от радарните системи нарушения вече се адресират до собственика на заснетата кола. Имате ли опасения, че тази нова за страната ни система може да бъде препъната от някакви съществуващи към момента причини и нормативни ограничения?

- Дори и да се появят някакви проблеми, сигурен съм, че ще бъдат отстранени своевременно.

- Вярно ли е, че камерите, които снимат, ще се включват само при надвишаване на скоростта с 30 км/ч.? Това значи, че се толерира максимална скорост в града не с 50, а със 79 км/ч. Защо камерите няма да се включват при 51 км/ч.?

- Това не е вярно. Радарите с опции за снимане на нарушението ще регистрират и превишена скорост до 10 км например, за което глобата е 20 лева в населено и извъннаселено място. При превишение между 10 и 30 км/ч. глобата е 100 лева, а до 40 км - 200 лева, ако нарушението е в населено място.

- Действат ли възпиращо тези по-високи санкции на шофьорите?

- Разбира се, защото те са многократно по-високи от предишните, а и няма как да оправдаваш или да се пазариш с камерата да не бъдеш санкциониран за извършеното от тебе нарушение.

- Според Вас колко такива радарни системи са нужни за региона на Благоевградска област, за да бъдат озаптени нарушителите?

- На мене ми се иска още тази година да станат поне 20, догодина още толкова, но реално очаквам до декември да получим между 7 и 10.

- В началото на февруари тази година в целия ЕС имаше проверка на товарните автомобили. Какви бяха най-честите констатирани нарушения?

- Заедно с колегите от Регионална дирекция "Автомобилна администрация" - Благоевград проверихме 595 тежкотоварни автомобила с българска регистрация и 13 с чуждестранна. Нарушенията бяха традиционни: превишена скорост, употреба на алкохол, шофиране без предпазен колан, превишаване на часовете за шофиране в едно денонощие.

- Имаше ли някаква полза от тази предварително предизвестена проверка?

- Идеята беше да се направи една обективна "снимка" на реалностите, а въз основа на резултатите да се предприемат и съответните превантивни действия. Товарните автомобили се проверяват и ще се проверяват през цялата година както от МВР, така и от колегите ни от автомобилна администрация, но без предварително известени кампании.

- Години наред си упражняваме словореда на тема "Предпазни колани". Има ли нещо от видяното досега по пътищата, което да Ви изненадва, учудва или тревожи, г-н Чобанов?

- Няма нищо, което да ме изненадва. Нашите наблюдения показват, че коланите се ползват от около 80% от водачите и пътниците на предните седалки в автомобилите извън населените места и около 70% в населените места. През март, например, проверихме 1460 автомобила, при което констатирахме 143 нарушения.

- Глобата за шофьор или пътник без поставен предпазен колан вече е 50 лева. Гражданите обаче задават и логичния въпрос - въз основа на кой нормативен акт полицаите и таксиметровите шофьори се ползват от привилегията да шофират без предпазен колан?

- Няма такъв нормативен документ, който да освобождава полицаите и таксиметровите шофьори от задължението да шофират с предпазен колан.

- Как Пътна полиция ще процедира оттук нататък с пътниците в коли, които нямат фабрично монтирани колани на задните седалки?

- Тези коли са много малко. През последните 4-5 години дори нямаме регистрация на такива автомобили. В тези случаи пътниците, пътуващи в такива МПС, нямат вина, че пътуват без предпазен колан.

- Според Вас кое е по-опасно - да бъдеш без предпазен колан или да си говориш по мобилния телефон, докато управляваш автомобила или автобуса?

- И двете са еднакво опасни. Ето защо законодателят е преценил, че и двете действия представляват нарушение на Закона за движение по пътищата, и към настоящия момент глобата за едно такова нарушение е също 50 лв.

- Колко шофьори са санкционирани през 2010 година заради това, че са говорили по мобилния си телефон, докато са шофирали.

- Само 331.

- Ако Европейският парламент одобри споразумението, което транспортните министри на общността взеха в края на миналата година - глобата за пътни нарушения, извършени в други страни от съюза, да настига нарушителя в дома му, това ще окаже ли някакво съществено влияние върху поведението на българските шофьори?

- Определено да. Това е въведено с последните промени на Закона за движение по пътищата.

- Засега обаче глобите за нарушенията, извършени от български шофьори по пътищата в чужбина, много рядко се плащат.

- Не мисля, че е така, тъй като в чужбина глобите се събират своевременно.

- Средногодишно колко души в областта получават шофьорски книжки?

- За 2010 година броят на издадените от нас шофьорски книжки е бил 28 696, от тях 3387 са издадени на нови водачи.

- Какъв е броят на регистрираните моторни превозни средства в Благоевградска област към момента?

- В края на 2010 година са били 130 022, а в края на 2009 г. - 120 482, т.е. за една година броят им е нараснал с близо 10 000. Най-много превозни средства са регистрирани в община Благоевград.

- Регистрираните автомобили или издадените шофьорски книжки водят "класацията"?

- Безспорно регистрираните автомобили. Към момента в Благоевградска област 28 696 души притежават свидетелства за управление на МПС.

- Новаците или "старите пушки" са по-самонадеяни на шосето или улицата?

- Не сме правили такава статистика. Личното ми мнение е, че това са предимно по-младите. Но пак повтарям - това не е статистика, а само лично мнение.

- Тогава да Ви попитам според статистиката мъжете или жените са по-самонадеяни на пътя?

- Проучванията показват, че жените са по-отговорни шофьори.

- Какъв е процентът на събираемостта на сумите по издадени наказателни постановления?

- На този въпрос ми е трудно да отговоря, не мога да посоча нито колко от сумите по съставените наказателни постановления са платени, нито пък какъв процент представляват несъбраните вземания.

Според промените в Закона за движение по пътищата обаче на водач на МПС, който има неизплатено в срок задължение по наказателно постановление, му се отнема шофьорската книжка, докато не си плати задължението към хазната.

- Като човек, който управлява безопасността на движението по пътищата в региона на Благоевградска област, как оценявате подготовката на младите водачи?

- Теоретично и практически те са подготвени добре. От тук нататък всичко е въпрос на личната им дисциплина като участници в движението. Случаят в Симеоновград за пореден път доказа това.

- По-добре ли ще бъде за бюджета, ако глобите, наложени от пътните полицаи, започнат да се удържат директно от банковата сметка на нарушителя, както е в много европейски страни?

- Разбира се. Тази практика е известна в много страни по света и фактът, че дава желаните резултати, е основание, което ме кара да вярвам, че ще бъде приложена скоро и в България.

- Ако трябва в едно изречение да изразите причините за многото автотранспортни нарушения у нас, какво ще бъде то?

- Липсата на отговорност и съзнание у шофьорите, както и ниските глоби, които санкционират извършените нарушения на пътя.

- Традиционно през март и април се прави "рехабилитация" на хоризонталната пътна маркировка. Вече сме май, а никъде не се работи по нейното освежаване.

- Не мога да коментирам предварително причините за това забавяне. Ще проверим как стоят нещата и ще предприемем необходимите действия това да не бъде така.


Още за: Д. Чобанов   работа   интервю   Още от: Отблизо

Принтирай статия
14 коментара
03 Май 2011 07:50 | Колега
Оценка:
11
 (
13
 гласа)

Димо Чобанов е голям пич.
Не е властолюбив, млад е.... и винаги гледа да помогне за до добрата и бърза работа /обслужването на гражданите/на по-принцип тромавата процедура в КАТ.
Не е като старите началници само да нарежда.
Но в КАТ има други хора, който търгуват с хубавите номера и дори и да платиш 30 или 50 лв. за хубав номер, както е по закон..... обикновен човек не може да се дореди.
А по гишетата са 90% пенсионери, който или не довиждат или си првят моабет.
Млади, образовани и кадърни хора трябва !!


03 Май 2011 08:01 | П.Христов
Оценка:
9
 (
9
 гласа)

До някъде си прав колега за номерата.
Отивам при секретарката Ваня има ишким списък с хубави номера и всички са зачертнати с химикал. И викат, еми сваршили са.
После идва един връзкар, влиза директно при началството и носи номер с 3 еднакви чисва.
А за нормалните хора няма такива номерца.
Някой си прави кво си иска


03 Май 2011 10:10 | Кире грамажданецо
Оценка:
2
 (
2
 гласа)


ИСКАМ УБАВ НОМЕР ЗА ГОЛФО -ПЕТКА ! МОЖЕ И ЧЕТИРИ ДЕСЕТКИ ! ПЛАЩАМ СИИИ !!!КАТО СИ СПАДНЕМ У ГРАДО СИТЕ ЧЕ ЦЪКАТ


03 Май 2011 12:26 | Асен Михов
Оценка:
0
 (
2
 гласа)

Полезно откъм информация интервю. Простичко и ясно - това може, това не. Аз не знаех например, че в областта има толкова много автомобили - по 1 на всеки двама жители.
И снимките обаче ми харесват - показват, как катаджиите си затварят очите пред явните нарушения, които таксиметровите шофьори ежедневно вършат като пресичат с обратен завой непрекъснатата двойна линия.
Ако е истински шеф г-н Чобанов трябва да тури някакъв ред в това отношение, защото на практика сегашното положение обезсмисля наличието на такава двойна непрекъсната линия по най-товарения булевард в Благоевград.


03 Май 2011 14:20 | Чобан Димов
Оценка:
0
 (
2
 гласа)

Водачите на МПС в Благоевградска област не са 28696, а над 170000.


03 Май 2011 15:05 | гражданин
Оценка:
1
 (
9
 гласа)

Какъв е този началник, няма ли униформа, отличителни знаци. Да сте виждали дядо поп без расо в църква? Или за кадрите на ГЕРБ не важат правилата за носене на униформено облекло?


03 Май 2011 15:17 | ТТ
Оценка:
2
 (
4
 гласа)

Тоя нещо не е в час с бройката на водачите.
Тази цифра вероятно е само за Бл-д.


03 Май 2011 21:29 | наблюдател
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

Знаете ли г-н Чобанов, че всеки ден кола на пътна полиция е паркирана срещу частното футболно игрище в кв. Еленово, а полицаите редовно си седят в заведението на игрището. Тази отсечка в квартала изобщо не е натоварина и вероятността там да възникне пътен инцидент е минимална. А там, където движението е натоварено и са нужни полицаите ги няма. Важното е ден да мине - друг да дойде ;просто отчитат дейност.


04 Май 2011 10:12 | хихи
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Да бе, вярно е.
Ида вечер на кафе в "Милената" и гледам на масата си седят полицаи. Отвън паркирана патрулката или новия джип "Ленд Ровъра". То нормално да си вземеш кафе по време на дежурство, за да си бодър, но да седиш на заведение.
В Гърция, Италия, Германия никой с униформа не сяда на кафе по време на дежурство и не си прави дъра-бъра с кримките.
Много момчета си мислят сложих униформата и сега аз съм властта !!!
Но униформата е по-скоро отговорност, нали ;)
Иначе за Чобанов е добър кадър.
Относно номерата... ми то винаги е било така там в КАТ.
Номер и цвят кола не карат, но за някои хора очевидно са от значение.
А и хубав номер, ако стане нещо и искаш да избягаш..... лесно се помни.....
И Димо стегни малко лелките по гишетата, че винаги са в лошо настоение, карат се с гражданите... не е прилично това поведение. То ясно, че всички са с корабни въжета, а не с връзки. Лично аз като ида да си взема талона или за справка нещо да попитам все някой ти се зъби. Няма добро утро, до


04 Май 2011 10:22 | да довърша
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

та.... доста непристойно се държат по гишетата 5, 7, 9-то и т. н.
Вярно гледам въртите ги, за да не са едни и същи служители постоянно на някое гише.
Но нека станат по вежливи. Никои от нас не отива ей, така си да ги пита нещо.
А те отговарят с викане и не искат и да повторят..... а човек може да иска и да си запише за да знае и да донесе необходимите документи за спиране от движени примерно.
Пиша ги тези неща, защото в КАТ нямате кутия за похвали или оплаквания.
О това тук е начин за обратна връзка.
В данъчното се научиха вече..... като ида да си платя данъците за кола, къща, данъчна оценка..... служителките там доста омекнаха..... поздравяват, пишат ти на листче, обясняват..... а ми с кеф си плащам дължимите суми.
Поговорете в тази посока г-н Д. Чобанов с вашите подчинени. Знам, че имате компютър в кабинета и четете коментарите или поне секретарката ще Ви ги каже :)))
Всичко хубаво..... растете в кариерата и на добър час !!


04 Май 2011 10:32 | до поста на гражданин
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

"гражданин
Какъв е този началник, няма ли униформа, отличителни знаци. Да сте виждали дядо поп без расо в църква? Или за кадрите на ГЕРБ не важат правилата за носене на униформено облекло? "
Господине.... явно не познавате облеклото в МРВ.
Ако забелязвате г-н Чобанов е със синя риза и отличителна вратовръзка с герба на МВР.
Не е задължително да седи в стаята със сакото с пагоните.
Нещо не си в час, гражданино ???
Облечен е ката както трябва, ако искаш за теб специално ще сложи и парадната униформа.


04 Май 2011 10:55 | Асен Петров
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Много интересна и образователна статия. Браво.
Интересни данни. Не мога да повярвам, че има толкова коли в Благоевградско.
Иначе можеше да напишете нещо повече за нач. на"Пъна полиция":
-Кой набор е
-От нашият край ли е родом, женен, неженен и др.


04 Май 2011 11:04 | Иван М.
Оценка:
0
 (
2
 гласа)

Да много полезна инфо има тук.
Оня ден докато карах и слушах радио Благоевград.
Там Чобанов обясни много хубаво как яко нямаш вече гражданска отговорност трябва да подадеш молба за спиране от движение и струва 3лв.
Сега го виждам и в статията на снимка.
Много добре говореше и обясняваше. Евала.
С две думи "Човек на място"


17 Юли 2011 12:14 | ГДОП
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Разчитаме много на г-н Чобанов. Има нашата подкрепа и вярваме, че той ще се справи.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар