Преподавателят от ЮЗУ "Н. Рилски" Л. Антонов: Подкрепям студентите и окупациите, тези млади хора избраха трудния път на промяната тук, а не лесния на емиграцията

22 ноември 2013 14:37   27 коментара   61418 прочита
Л. Антонов
Л. Антонов


Л. Антонов

Властта се намира зависимост от мъртвата хватка на криминални и полукриминални типове, младите показаха какво искат- морал в политиката и по-добър живот за тях

Една от най - нашумелите теми в медийното пространство през последните седмици е темата за студентските протести и окупацията на университетите. За окупацията и исканията на студентите, разговаряме с преподавателя от ЮЗУ "Неофит Рилски", Благоевград - катедра "Културология" - гл. ас. д-р Лъчезар Антонов.

 

- Каква е вашата позиция за окупациите на университетите и какви са очакваните резултати от тези действия?

Този акт е по-скоро символичен. Окупацията сама по себе си няма да доведе до така желаните от студентите политически и социални промени, нейната цел е друга – да изкара хората отново на улица, да постави в центъра на общественото внимание по нов, нестандартен начин въпросите, които вече близо половин година остават без отговор и които повечето хора вече се умориха да задават на управляващите - за това кой взема управленските решения в държавата, кой носи носи отговорността за тях, кой е кукла и кой - кукловод в родния ни политически театър и т.н. В този смисъл окупацията постигна своите цели, макар, въпросите на обществото да остават все още без отговор, а политическата отговорност за прегрешенията на властта все още не поета от никого.

- Защо подкрепяте протестните действия на студентите?

На първо място аз подкрепям тяхното чисто морално искане за повече морал и по-малко задкулисие в политиката. Това искане е достойно за уважение най-малкото защото показва, че в България все пак са останали будни млади хора, които не избират лесния път на емиграцията, а виждат смисъл в трудния път на промяната тук и сега – път, който определено минава през тоталното обновление на прогнилата и морално деградирала политическа система у нас. Как може да стане това обновление е въпрос на друг разговор, но действията на протестиращите студентите, според мен, са стъпка в тази посока. Мисля, че подобни действия, дори и да не постигнат на 100% своите чисто конкретни цели, каквато например е целта „Оставка - веднага”, изпращат много ясни послания както към онези политически субекти, които си мислят, че докато се на власт могат да правят каквото си поискат или по-точно - каквото има наредят техните кукловоди, така и към онези, които водени от свои бъдещи политически амбиции възторжено приветстват акциите на ранобудните студенти, мислейки си, че те работят в техен интерес.

Аз съм сигурен обаче, че днес няма сериозен политик, който да не си дава много ясно сметка, че гражданското общество се е пробудило от своята тежка дрямка, и че оттук нататък който и да дойде на власт ще е принуден да се съобразява във все по-голяма степен с неговата воля. В тази връзка за мен, особено радващото в тази напрегната политическа обстановка е, че активността на младите хора, която през последните години сякаш бяхме свикнали да виждаме единствено в чалготеките, придоби нравствено-политически измерения и допринесе за изострянето на чувствителността на обществото към проблеми, от които страдат всички българи - и „десни” и „леви”, и „млади” и „стари”, и „граждани” и „селяни”. Това са проблемите свързани с корупцията във висшите етажи на властта и задкулисния начин на управление на страната, при който не е ясно кой каква роля играе и чии интереси защитава, кой зад кого стои и на кого робува.

- Казахте, че вашата подкрепа към студентските протести е свързана с подкрепата ви към техните морални искания. Искането за „Оставка - веднага” не е ли по-скоро политическо, отколкото морално искане?

Разбира се, тяхното морално искане за повече морал и по-малко задкулисие в политиката придобива и своите политически измерения, в момента в който те виждат, че властта не възнамерява да откликне на това тяхно морално искане, не толкова защото не иска, а защото не може, дори чисто хипотетично да поиска. Властта се намира в мъртвата хватка на собствената се зависимост от различни криминални или полукриминални кръгове, упражняващи своето влияние над нея именно благодарение на отсъствието такъв морал в политиката. Техният интерес е това статукво да се запази и те са готови на всичко в името на неговото запазване.

- До какво ще доведе според вас „оставката”, ако все пак студентите постигнат своите искания?

До всеобщото усещане, че когато бъдат прекрачени определени морални граници, от това ще последват някакви санкции за онзи, който си е позволил да ги прекрачи. Разберете, че усещането за това, че управниците могат да произволничат безнаказано, че могат съвсем необезпокоявано да прекрачват всички граници на обществена търпимост и същевременно да не носят никаква отговорност за този си произвол е онова нещо, което в най-голяма степен обезверява хората и затвърждава у тях убеждението, че съществуващият порочен и напълно компрометиран в техните очи политически модел е безалтернативен.

Аз съм далеч от мисълта, че „оставката” е панацея, чрез която ще бъдат разрешени всички проблеми на тежко боледуващата ни държавата, но заедно с това напълно оправдавам студентските искания в тази посока и споделям възгледа, че най-нормалното нещо в политиката е поемането на лична отговорност при вземането обществено неприемливи решения, които генерират социално напрежение и вкарват държавата в тежка политическа криза, съпътствана от ежедневни протести и задълбочаваща се криза на доверието към изпълнителната и законодателната власт.

- Една ваша колежка - д-р Нора Голешевска беше задържана преди няколко дни? Как бихте коментирали цялата ситуация с нейното задържане и мислите ли, че това би повлияло по някакъв начин на авторитета пред студентите?

Едва ли авторитетът на който и да е преподавател би пострадал от това, че властта е предприела репресивни мерки спрямо него, докато той е отстоявал обществено-значими морални принципи, нарушавани периодично от същата тази власт. По-уместният въпрос в случая е, дали е останал някакъв авторитет на самата власт, след действия от подобно естество.

Д-р Голешевска е човек с активна гражданска позиция и готовност да отстоява тази своя позиция дори с цената на известни рискове за своята физическа неприкосновеност. Доколкото я познавам, това което й се е случило едва ли би я уплашило или още по-малко – би разколебало нейните бъдещи действия. Така че, моите притеснения не са свързани със самата нея, колкото с крайно обезпокоителния за мен факт, че органите на реда, действащи в такава изострена ситуация по нареждане от най-високо равнище, припознават в университетските преподаватели нарушители на обществения ред и врагове на властта, които трябва да бъдат арестувани.

 

Разговаря Бети Владимирова


Още за: преподавател   ЮЗУ   протести   Още от: Отблизо

Принтирай статия
27 коментара
22 Ноември 2013 15:09 | Наглите
Оценка:
16
 (
44
 гласа)

Кой подкрепяш бе, шефовете ти. Защо не написахте че МГЕРБ е окупирало университета. Коя е организаторката на окупацията и от кога политически партии взеха да окупират университети. Калинки мамини.


22 Ноември 2013 19:12 | sapo
Оценка:
16
 (
36
 гласа)

Пожелавам му на тоя мазен недоклецаник цял живот -лесна емиграция и лек живот в чужбина!!!


22 Ноември 2013 19:14 | ....
Оценка:
-3
 (
25
 гласа)

Много е лесно да плюете по хората без да ги познавате, пък още повече като се криете под някакъв псевдоним. Няма нищо лошо всеки да изказва вижданията си, но не мога да разбера защо е нужно да обиждате хората ? А Дон ДоматКорлеоне ти се показа в "най-добрата" си светлина с тези обиди - това само селяните го правят, а явно в последно време в България изобилства от такива, които не приемат да чуят гледната точка на един интелигентен човек или заради това, че не я разбират почват да обиждат.


22 Ноември 2013 20:17 | Донка Нагла Доматка
Оценка:
2
 (
24
 гласа)

Драги смехурковци :) (донДомат и СИЕ) Вижда се колко ви разбира главата на вас от културология, камо ли от наука, а и от политика, впрочем. Човекът казва само, че ви правят на маймуни, и това, което се очаква от Хомо Сапиенс е да докажат, че не са - сиреч, да си отстояват моралните права. Но явно загубена кауза - маймуните са си маймуни


22 Ноември 2013 21:10 | O
Оценка:
14
 (
34
 гласа)

Мога да ви уверя, че тези студенти направиха думата студент и протестиращ срамно нещо. Тези студенти няма нищо общо с истинските протести, те са организирани от ГЕРБ и други недоразумения, които имат пари на първо място. Много ясно, че са организирани и платени - как например на 20 Ноември бяха в София- едва ли със собствени средства, тези знамена и разни други неща някой ги е финансирал. Лично познавам някои от хората и някои са от ГЕРБ и то навътре в йерархията. Малко са хората, които имат свои виждания и ще разберат, че са използвани. Но хубавата новина е, че тези окупатори, които някои не са ходили толкова на лекции през години са малцинство. И голяма част от колегите им ги гледат с насмешка. Няма да говоря, че този начин на протест е смешен и мястото за политика не е в университета, а на улицата. Последните истински протести бяха февруари, от Юни нещата се промениха, превърнаха това човешко право в начин на изкарване на пари.


22 Ноември 2013 22:16 | Кой ?
Оценка:
8
 (
24
 гласа)

Кой ? Кой ? Кой ? Кой ви плати ранобудни кретени


22 Ноември 2013 22:35 | ........
Оценка:
10
 (
22
 гласа)

Това са овцете на Бойко.


23 Ноември 2013 18:06 | Иля Репин
Оценка:
9
 (
13
 гласа)

Та нали тези студенти ги организира синът на "великия"експерт по инспекция на труда Попадиин. И защо сами си отговорете?


23 Ноември 2013 20:27 | даскалчето
Оценка:
10
 (
16
 гласа)

Даскалчето-комунистическо чедо, с връзките на тате и мама. Няма никакъв морал, а само изнудва и лъже младите студентки и се крие от колегите, за да мърсува с тях. Пълен некадърник!


23 Ноември 2013 21:50 | ...
Оценка:
-2
 (
8
 гласа)

Ей за това сме стигнали до тук - защото вместо да се отнасяме сериозно и безпристрастно към проблемите, предпочитаме да злорадстваме и да се занимаваме с клюки. Разберете, коментарите ви са нелепи!


25 Ноември 2013 08:23 | Анонимен
Оценка:
20
 (
24
 гласа)

За първи път чета, че някой казва, че емиграцията е "лесния начин". Мога да определя това единствено като ЦИНИЗЪМ!


25 Ноември 2013 10:03 | Баба
Оценка:
-6
 (
16
 гласа)

Е, толкова наглост и злоба може да лъха само от комунистическите подлоги. Това младо и интелигентно момче наистина няма място между простаци като вас. Долни "пишурки", които вместо да застанат зад гърба на младите и интелигентни хора се опитват да ги унищожат защото те са много над тях.
В тази държава, ако въобще има такава няма място за инакомислещите и образовани хора.
Не се отказвайте борете се, защото тези червени боклуци се опитват да съсипат и вас и в тази страна да останат само те с долните си отрочета, на които са осигурили бъдещето.
Браво момче! Гордея се, че все още има млади хора като Вас и се надявам, че нещо ще се промени.


25 Ноември 2013 10:35 | Яна
Оценка:
-6
 (
14
 гласа)

Младо и красиво момче. Дай Боже да се пребори със злобата и простотията в тази държава.


26 Ноември 2013 09:19 | тън тън
Оценка:
-5
 (
13
 гласа)

Ех момче какво ти трябваше да се съгласяваш на тази статия. Нали знаеш, че народът ни е забулен от червената мъгла и сме с промито мислене.
Бягай от тази държава докато е увреме.
С тези червени простаци и Бог не може да се оправи.


27 Ноември 2013 06:20 | 00
Оценка:
13
 (
15
 гласа)

Този да не би да е извънземен? Емиграцията било лесен път? Я, скрийте този измислен и смешен специалист, че не знае какво приказва! Не всички имат късмета и връзките на Дянков и сие, та да им е лесна емиграцията!


27 Ноември 2013 09:37 | Таня
Оценка:
-7
 (
7
 гласа)

Да за необразованите и неможещите примиряващи се или просто неискащи да си нарушат рахътлъка е трудно.


28 Ноември 2013 00:24 | 00
Оценка:
7
 (
7
 гласа)

Таня написа:Да за необразованите и неможещите примиряващи се или просто неискащи да си нарушат рахътлъка е трудно.

Това на базата на личен опит ли е? Защото аз го казвам от позицията на дългогодишен емигрант, завършил 2 висши образования в БГ и то не в ЮЗУ "Н. Рилски". Не че работя неквалифицирана работа, каквато работят повечето емигранти, но зная колко е труден пътя на емиграцията! А ако ти си отишла наготово на работа в чужбина, тогава напълно разбирам защо правиш такова изказване!


29 Ноември 2013 18:32 | 7777
Оценка:
13
 (
15
 гласа)

Ей, тъпанар, т. нар. преподавател в т. нар. Университет - лесно било да емигрираш, така ли? Много знаеш, нещастник. 20 г висях тук като сопол и вярвах на тоя и оня, скачах като маймуна по площадите и се дерях като простинал кон по митингите; и кво? Грънци. Затова се махнах, но мноого, много късно. Най-хубавите ми години, младостта ми премина в тая скапана държава в очакване нещо да се промени. И тия идиоти - днешните студенти си мислят, че с трици, маймуни ще ловят, а такива лумпени като теб ги "подкрепят". Тъпунгери. Хора, бягайте докато сте млади, после де е Киро на кирия. И не слушайте такива боклуци като тоя палячо.


29 Ноември 2013 18:45 | 7777
Оценка:
8
 (
12
 гласа)

Таня написа:Да за необразованите и неможещите примиряващи се или просто неискащи да си нарушат рахътлъка е трудно.

Таня, Танче, Таничка, лесно е с хубав задник да се мазниш на дебелите западняци и така да успееш. Едва ли си нещо повече от обикновена проститутка или най-много нечия държанка (което си е пак същото), след като разсъждаваш толково повърхностно. Ако някой си мисли, че е супер лесно да емигрираш, значи е абсолютен тъпак.


02 Декември 2013 09:10 | До 777
Оценка:
-1
 (
5
 гласа)

Не е лесно и е трудно за простаците като тебе, които не могат да се реализират никъде.
С цинизма и злобата си няма да успееш и в Предел маала.


03 Декември 2013 22:42 | ...
Оценка:
-1
 (
3
 гласа)

Направо сте забавни всички как коментирате статията всеки от собствената си камбанария и предвид неговите и несполуки. Нормално е, но какво ви е виновен човека, че не сте успели, че живеем в кофти държава, която дори няма изгледи да се оправи. Редно е поне да се покаже недоволството, не само от управлението на настоящата партия, но и всички останали да знаят, че никой не би ги търпял, че безобразията им не са тайна за никого и всички ги виждат. Не видях в интервюто никъде човека да демонстрира политическа принадлежност. А напротив - ситуацията е именно такава, че емиграцията се оказва изхода за младите хора, като 777 и т. н. Търси се начин за промяна. Студентсските блокади може да не са най-ефективното решение, но нали поне се търси такова.


08 Декември 2013 19:10 | 7777
Оценка:
8
 (
8
 гласа)

Ако бях простак, както ме наричат льохманите по-горе, щях да напиша далеч по-силни и злобни слова. Това, което надрасках е плод на безсилието да върна най-хубавите си години, години, безвъзвратно загубени заради такива като тоя умник - авторът на статията, които промиваха младежките ни мозъци със сладки слова за добруване и просперитет. Същите философи ни "подкрепяха" в първите студенстски стачки, изобщо първите стачки в БГ, в които аз имах "нещастието" да участвам и заради същите мошеници, дълги години не успявах да отворя очите си. Слава Богу, най-после прогледнах и се махнах. Сега съм ОК. По-добре късно, отколкото никога. Просто искам да предпазя тези наивни млади хора, които точно като мен на времето, вярват, че всичко което лети се яде. Няма да се оправи тази страна поне още 50г. Да се махат, бързо и завинаги. Не ви го казва старило, а патило. Айде, със здраве.


09 Декември 2013 01:24 | 00
Оценка:
3
 (
3
 гласа)

До 7777: Много си прав. Явно сме от едно и също поколение, бяхме идеалисти, вярвахме, че в родината ни нещата ще се променят в положителна посока.
Аз пък което исках да им кажа на тези младежи е, че и в чужбина, без гръб, е много трудно. Дори и гражданин на чуждата страна, пак си оставаш чужденец. Акцентът не можеш да си го скриеш, а кризата удари навсякъде и става все по-трудно за работа, те те приемат за чужденец и за по-квалифицирана работа трябва много да се доказваш и бориш, ако техните са добри, ти трябва да им покажеш, че си много по-добър. Но ако ти затворят една врата, просължаваш да чукаш на втора, трета ..., докато ти отворят някъде. Който не го е страх от чужбината, да върви, докато е по-млад. Все пак шансовете са по-големи, докато си по-млад.


15 Декември 2013 09:18 | ...
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Отговорността за промяна е на всички, не само на философите, които са ви подкрепяли. Те също като вас са се надявали нещата да се оправят. Или какво, добре че са философите, че държавата да пропадне.


09 Януари 2014 08:24 | иля репин
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

А бе "вазелинчо" та те 5-6 човека, това ли е България. И ти лапнал некое левче!


09 Януари 2014 08:26 | иля репин
Оценка:
0
 (
2
 гласа)

Катедра "Културология"-да продължавам ли? Та вас не трябва да ви има.


14 Февруари 2014 20:19 | К
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Аз му пожелавам да види колко е "лесен" пътя на емиграцията... Лесно е да клечиш в БГ на кафе по цял ден и да те храни държавата, щото си безработен. Трудно е да си извъм родината, далеч от приятели и роднини и да се бориш сам. Да няма на никого за едно здрасти да разчиташ.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар