Преподавателката в ПМГ "Сергей Корольов" - Благоевград М. Рулко: Гордея се с учениците си
С един-два часа седмично обучение вземат призови места на национални олимпиади по руски език
Марина Рулко е родена на 1 август 1955 година в гр. Тамбов, Русия. Израства в Коми, в тамошния университет завършва руска филология. От 1980 г. живее в Благоевград и преподава руски език основно в Природо-математическата гимназия "Акад. Сергей Корольов". Поради намаляването на часовете по руски език преди 15 години кандидатства, приемат я и завършва английска филология в Югозападния университет. Оттогава преподава и английски език, включително на подготвителни класове. В края на март (26 и 27) тя взе участие в Третия международен форум на преподавателите по руски език в Лондон.
- Г-жо Рулко, какво представлява форумът в Лондон и какво е съответното българското участие в него?
- Международният форум на ръководителите на руски училища в чужбина бе организиран от лондонското дружество за руски език на Великобритания и Северна Ирландия "Евролог" и с подкрепата на фонда "Руский мир". Първият форум се проведе в Германия, а вторият и третият - в Лондон. Това са традиционни вече срещи на хората, които преподават руски език като чужд език извън Русия. Форумът бе открит от посланика на Русия във Великобритания, присъстваха служители от посолството и от института "Пушкин" в Москва.
Участниците бяха от 38 страни от цяла Европа, САЩ и Канада. От България бяхме четири души - аз, Виктория Богданска и две колежки от Руския лицей в София.
- Как осъществява дейността си фондът "Руский мир"?
- Фондът "Руский мир" е създаден специално за изучаването на руски език извън Русия. Той е обявил много програми, по които училища и организации кандидатстват и получават финансова подкрепа. Няколко училища в България вече са получили финансиране. Знам, че във Варна е открит кабинет по руски език с тяхна подкрепа. Всеки, който се интересува, може да влезе в интернет на сайта на фонд "Руский мир", да се запознае с програмите и да кандидатства за финансиране.
- Какъв е критерият за участие във форума?
- Кандидатства се с доклад. Участниците са преподаватели, които работят върху методиката, като целта е преподаването на руски език да бъде интересно и достъпно във всяка държава и за всички желаещи. Става дума за нови учебници, за нови концепции. Тази година писах доклад за работата с талантливи деца по проекта на Министерството на образованието. От няколко години министерството оказва финансова подкрепа на талантливите деца - тези, които стигат до национален кръг на олимпиади и състезания.
- Имате ли такива деца във вашата гимназия?
- В продължение на дванайсет години представители на нашата гимназия участват в националната олимпиада по руски език. Тази година можем да се похвалим с големи постижения. В националния кръг, който се проведе на 26 март във Враца, участваха две ученички от нашата гимназия: Симона Николова, която се представи в групата XI-XII клас, и Мария Агафонова - в групата IX-X клас. Мария се представи отлично, класира се на второ място в България и следващата година ще получава стипендия, равна на половин минимална работна заплата.
Стипендии се отпускат за класиралите се на първо, второ и трето място. От Благоевград имаше още две ученички от шести клас от Второ основно училище. Така общо 4 души от Благоевград и един от Гоце Делчев представиха нашата област.
Добро постижение имаме и на многоезичното състезание - там децата участват с два чужди езика, като сами избират комбинацията. Нашата ученичка от Х "а" клас Екатерина Стаматова се класира на трето място в страната и също ще получава такава стипендия през следващата година. Тя се яви с два езика - руски и английски.
- На форума получавате информация какво място отделят в Западна Европа и в Америка на изучаването на руския език. Докато тук се получи отлив от руския език, там като че ли засилиха изучаването му.
- Сега статистически данни не мога да цитирам, но ако говорим за процес, така е. Навсякъде по света да кажеш, че знаеш руски език, е страшно почетно, помага за кариерата. На българина му е далеч по-лесно да учи руски поради близостта с българския в сравнение с един французин, немец или португалец. И българите трябва да използват това, да обърнат внимание на това. Мисля, че го разбират, процесът е започнал. Фактът, че това е трети конгрес на руски език извън Русия, че се издават толкова много учебници, говори, че има нужда, има търсене на нови учебници, нови системи и нови програми в цяла Европа и изобщо в цял свят. Така че процесът е започнал и се радвам, че нашите деца са едни от първите, завоюващи върхове.
- Как е застъпено изучаването на руски език в Англия?
- В училищата се изучава по желание, но е малко застъпен. Повече като курсове, като неделни и съботни училища. Посетихме в Лондон руско училище, което е отворено в събота и го посещават над 200 деца. Довеждат ги в 9 часа сутринта и в 4 или 5 часа следобед ги вземат обратно. Има часове по математика, по руски език, по история, компютри, песни и танци. В Лондон има няколко такива училища. Учениците са на възраст от 6-7-годишни до големи, които по-късно се явяват на изпит и получават сертификат за завършено руско училище.
Децата не са задължително руснаци, а от различни националности, които живеят в Лондон. Изнесоха ни концерт, на който танцуваха момичета с руска носия. Направи ми впечатление, че едното от момичетата беше мулатка.
Миналата година бях във Виенския университет пак по повод новите учебници. Там посетихме един лицей, духовна семинария, в която фондът "Руский мир" откри кабинет по руски език. Значи там много сериозно се изучава руски език. Стават много интересни неща по света и ние вече мислим да опитаме през следващата година да организираме нещо подобно и в Благоевград. Малките и въобще всички желаещи всяка събота от 9 сутринта до 3-4 следобед например ще учат: един час руски език, един час странознание, един час литература, ще се занимават с руска музика и танци, рисуване, кухня, други занаяти. Ще водим преговори, тук става дума за помещения, организационни неща, които ще ни отнемат известно време, но надявам се да тръгнат.
- Можете ли да разчитате по финансиране от фонда "Руский мир"?
- Не, той не финансира такива училища. Ако имаме вече открит център, след това можем да помолим да финансират оборудването на кабинет по руски език - с компютри, с библиотека. Надявам се, че и в Благоевград ще проявят желание.
- Има ли някаква кардинална промяна в методиката на изучаване на руски език през годините? Мисля си, че беше недостатък начинът, по който едно време ни преподаваха руски език, затова и почти никой българин не може да говори правилно руски.
- Разбира се, сега ситуацията е по-трудна. Едно време беше държавна политика задължителното изучаване на руски език от 3 клас до 11 клас. Сега няма такова нещо. Например в нашата гимназия учениците в IX клас по желание избират руски език като втори чужд език и го изучават два часа седмично в продължение на четири години (IX, Х, XI и ХII клас). Тази година 263 ученици изучават руски език. Някога в горните класове учехме руска класическа литература, сега до нея почти не стигаме, защото започваме в IX клас от азбуката.
При това положение е много добре, че нашите деца се класират на олимпиада. Със знания от два часа седмично се явяват на олимпиада с руски като първи чужд език, а не като втори, и се класират на национален кръг. От тази гледна точка това е голямо постижение.
За да има успех в образованието са нужни 2 страни. Затова спрете да хвалите "елитните" и да плюете другите училища!
Колкото важен е майстора (учителите), толкова и материала (учениците)!
А що се отнася до това, че в Механото не е показала добри резултати не е само до нея!!!
Механото е единственото училище в града, чиито ученици могат да участват и да покажат какви знания имат примерно в една олимпиада по Техническо чертане. Да, ама не!
Погледнете резултатите в сайта на РИО-Благоевград и се уверете сами, че учениците класирани на Националната олимпиада по Техническо чертане тази година са осмокласници от Математическата. Така, че децата от елитната гимназия се предтавят перфектно не само по руски, но и всички останали предмети.....
Марина, давай само напред!
Четете правилно, а не само това, което ви харесва!
Но, както казва един известен мъж в държавата - "матряла" е много важен!
Радвам се, че толкова интелигентна личност обучава българските деца.
Продължавайте със същия хъс и упоритост да впечатлявате децата, да ги грабвате със лъчезарна усмивка и да ги водите по пътя на знанията и успеха!
В ОТГОВОР НА ПРЕДИШНИЯ КОМЕНТИРАЛ (който не заслужава, но... все пак) :
Мили ми, читателю!
Вместо да злобеете по адрес на тази невероятна жена, вземете проверете колко български учители имат образованието, знанията и възпитанието на госпожа Рулько! Направила е повече за българските деца отколкото Вие за своето образование (... и здравословно състояние) - както се вижда. Тази мила жена от руски произход (както Вие уточнихте), мога да ви гарантирам, владее българския език устно и писмено - за разлика от Вас, БЪЛГАРИНО!!!!!
защото руски особено не се търси в България - хич даже, а на Запад има предостатъчно руски емигранти, на които ни един българин на който руския не му е майчин не би им бил конкуренция
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.