Премиерът Борисов ми е любимец, има доблестта да каже: "Аз отговарям"
Завеждащият неврология в МБАЛ "Св. Ив. Рилски 2003" д-р В. Сапунджиева
Доктор Валерия Сапунджиева завършва медицина и започва работа като лекар в Дупница през 1972 година. Скоро става завеждащ нервно отделение, работи четири години в Либия, после в София, назначена е и като главен специалист по здравеопазване в община Панчарево, била е и главен лекар на санаториума над Самораново. В момента е на работа в частната болница на Дупница, завеждащ неврологично отделение. Познава отлично организацията и хаоса в здравеопазването, а в професията, според общото мнение, е повече от лекар. Сапунджиева твърди, че запушването на течовете в здравеопазването е главното в реформата, но един професор с академичен дух, какъвто е новият министър в здравеопазването Анна-Мария Борисова, не е наясно с тях и няма как да овладее ситуацията. По-скоро трябва да бъде подготвена здравна карта и да бъдат заличени повечето общински болници. Те са излишни, смята Сапунджиева, която в Дупница е един от най-върлите симпатизанти на премиера Бойко Борисов. "Харесвам премиера и искам да успее, никога досега България не е имала премиер, който да казва: "Аз отговарям за всичко". Станишев беше в другата крайност: "Аз не съм чул, аз нямам информация", разкрива доктор Сапунджиева, но не желае да стане член на ГЕРБ в Дупница, защото дупнишката структура е свърталище на корумпирани, компрометирани, комлексирани и лицемерни хора, с малки изключения, професионалистите и достойните хора, които истински подкрепят Борисов, нямат място в партията, те са сред симпатизантите и феновете. В Дупница няма достоен политик, няма политически живот, категорична е лекарката, която е обществено ангажиран човек.
- Доктор Сапунджиева, известно е, че много обичате да цитирате Бойко Борисов, защо толкова много залагате на него, той за Дупница и за Вас нищо не е направил, повечето хора са на мнение, че не забелязва града ни?
- Бойко Борисов ми е любимият премиер. Гласувах за него в Рим по време на парламентарните избори. Държах реч пред петнайсет български емигранти, десет от които върли комунисти, казах им защо няма да гласувам за Станишев, обясних им, че не мога да възприема за ръководител на нацията човек без един ден трудов стаж. Подкрепям изказването на Илко Ескенази в Народното събрание: Комунистите са като маймуните, колкото повече се изкачват нависоко, толкова повече им лъсват червените задници. Възхищавам се на министъра на финансите Симеон Дянков, на министъра на земеделието, но не и на министъра на здравеопазването. Борисов съм склонна да го извинявам, защото има само една година зад гърба си и не е слънце, за да освети навсякъде.
- Вие сте безспорен авторитет като лекар и ръководител, защо според Вас реформата в здравеопазването буксува, колко още години трябва да минат, за да се изгради солидна система?
- За две години здравеопазването може да бъде поставено в ред. Ако зависи от мен, наистина ще предприема закриване на болници, защото някои са пълни с некадърници. На първо място, докторите са некадърни, на второ място - апаратурата е слаба, и на трето място - сградите са стари. Във всяка област трябва да остане по една хубава болница, в която като влезе човек, да знае, че наистина получава здраве. Навсякъде в Европа има болници, които покриват район от 100 километра в диаметър. За какво в Дупница са нужни две болници?
- Защото в общинската не се плаща за престой, защото е по-позната и близка до хората.
- Частната болница е на собственик, който влага парите си в нея, общината не дава нищо. Частната покрива изцяло нуждите на Дупнишка област. Тя е със скенер, с ядрено-магнитен резонанс и всичко необходимо, така че не можеш да изпуснеш човек. Частната е модерна и на ниво.
- Но обслужването в нея се плаща.
- Нищо не се плаща. Даже е по-достъпна и от общинската. Собственикът й Ени Лефтеров освободи диабетиците от задължителната държавна такса, която е 4.50 лв. Ето например в нервно отделение, което аз оглавявам, те лежат, без да плащат, получават скъпи лекарства, чудесна храна и обслужване. Без да плащат.
- Но при вас има ВИП стаи, за които се плаща.
- Това не е вярно. Всички стаи са със самостоятелен тоалетен възел и две -три легла. Лечението се осъществява само и единствено по клинични пътеки.
- Кое е най важното в провеждането на реформата?
- Най-важното е да се създадат приоритетно спешни центрове, които да поемат за ден-два тежкия случай, когато населеното място е отдалечено от болницата. Спешните центрове трябва да са с капацитет до 10 легла, 2-3 линейки и медицинско оборудване.
- Но не трябва ли спешният случай да попадне в болницата, а не в Спешния център?
- Да, това е правилото в медицината. Но какво става в Дупница, на 60 км - София, на 40 км - Кюстендил, на 30 - Благоевград. Отвсякъде е подготвено обслужване на населението. За какво е общинска болница?
- За по-бедното население, ето например в Турция, както и в европейските държави, има болници за богати, за социално слаби, към които държавата превежда пари, има държавни и частни болници.
- При нас това е невъзможно, защото ние 20 години стрoихме комунизъм, а искаме по статут да се изравним с европейските държави, където 150 години са строили демокрация и капитализъм. Не сме факири, нито има как. Не би трябвало да се сравняваме със силните, защото нямаме база и ниво.
- Това означава ли, че и в Бобов дол болницата не трябва да я има?
- Да, абсолютно. Частната болница в Дупница е напълно достатъчна.
- Значи подкрепяте инициативата на бившия министър Божидар Нанев, който откри няколко спешни центъра...…
-Не, в никакъв случай, Нанев не беше добър министър, идеята за спешните центрове е напълно съсипана от него. Сега на един кабинет в спешен център дежурят по16 доктори на месец с по 100 лева на всеки за 12 часа, а те разполагат само с една кушетка. Това е всичко друго, но не и спешен център. Липсва добър екип, липсват оборудвани реанимобили, оборудване, няма хирург, ортопед, вътрешен лекар, четири-пет души екип на смяна. Така населението ще бъде обслужено качествено. Бобовдолската болница е чиста измислица, но ние имаме дефицит на кадри.
- Защо тогава местните парламентаристи и управници на Бобов дол търсят начини да я продадат, да я запазят...…
- Защото вероятно искат да получат пари "под масата". Много просто. От всичко, което се продава, се търси комисиона и изгода.
- Но болницата в Бобов дол е с много добър сграден фонд. Даже в едно от крилата и общината разкри хоспис.
От такива тъпи шутки сме на този хал!
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.