Председателят на ГС ЕКИП Вл. Елезов: Пътят за излизане от политическата криза минава през гражданските сдружения, нужна е спешна промяна в изборния кодекс, за да не произвеждаме мъртви правителства и парламенти
Председателят на ГС ЕКИП Владимир Елезов вече втори мандат е общински съветник в Благоевград. Две години, след като постигна сериозен резултат, класирал го трети на местните избори, Елезов се съгласи да направи равносметка за това, което сдружението е постигнало, целите и плановете за бъдещето на Благоевград, региона и държавата.
Г-н Елезов, изминаха две години от последните местни избори и влизането на четирима представители от ГС ЕКИП в общинския съвет. Как оценявате работата си до момента?
С оглед на ограничените правомощия, които като група от 4 човека имаме мисля, че първите две години от този мандат групата на ЕКИП работи изцяло в полза на благоевградчани и се откроява като една от най-активните, разумни и принципни групи в съвета. С авторитетното си участие си в постоянните комисии към съвета общинските съветници от ЕКИП са един вид граждански надзор на решенията, които се взимат там, тъй като всички точки се обсъждат и на редовните събрания на сдружението, от където идват също така конструктивни предложения и добри идеи. Смея да твърдя също, че една от най-важните за развитието на общината комисии, тази по устройство на територията, чийто председател е Рашко Динков от ЕКИП, този мандат работи по-бързо и по-добре откогато и да е било. А това е от изключително значение както и за гражданите, така и за бизнеса. Другите колеги от ЕКИП също работят съвестно и усърдно в комисиите, в които членуват и се опитват да допринесат с каквото могат за развитието на Благоевград.
Какво направихте, какво не, и какво искате да постигнете в оставащите две години от мандата Ви?
Опитваме се да допринесем повече от точките в предизборната ни програма, която беше безспорно най-силната и реално осъществима от всички останали, да бъдат реализирани този мандат. Всъщност, миналата седмица на подобен отчет пред общото събрание на гражданско сдружение ЕКИП установихме, че едва десет процента от точките в програмата ни са осъществени към този момент. И смея да добавя, почти всичките са сравнително леки за реализация. Става дума за безплатния безжичен интернет в центъра на града, фитнеси на открито, нови или ремонтирани детски площадки. Също така и започнатите миналия мандат проекти, които залегнаха в програмата ни се реализират в момента – Канализацията на бул. Пейо Яворов заедно с кръговото кръстовище към село Изгрев и проектът за модернизация на Онкологичната болница. Много бих искал след две години „Причкаповото кръстовище“ да е кръгово, ВИК да е печелившо общинско дружество, което да реинвестира парите ни в модернизиране на старата и изграждане на нова инфраструктура, да имаме нова, модерна общинска болница, да бъдат привлечени чрез данъчни отстъпки и/или предоставяне на общински терени външни инвеститори в производствената сфера, които да отворят нови работни места, да развием инфраструктурата в курортите около града и така да ги направим привлекателни за туристи и инвеститори в туризма, да реализираме час по-скоро проекта за депото в Бучино защото глобите скоро стават непосилни за общинския бюджет, да се реши проблема с паркирането чрез изграждане на нови паркинги и т. н. Ние от ЕКИП се водим в гласуванията и решенията си от тази програма, също както ще приветстваме и ще подкрепяме всяко разумно и мотивирано предложение идващо от колегите в ОБС и общинска администрация.
Паралелно, изминаха и две години от управлението на кмета Атанас Камбитов. Оценка за неговото управление?
По обективни или субективни причини трите основни точки в програмата му за съжаление не са изпълнени. Експо центъра все още е само на картинка, логистичен център няма, хилядата нови работни места не са открити. За това оценки няма да давам, но бих посъветвал кмета да изпечати програмата на ЕКИП, която е публично достъпна и да се опита да реализира колкото се може повече точки от нея. Убеден съм, че ще получи подкрепа за това както от общинските съветници, така и от гражданите на Благоевград.
Кое е най-значимо постигнатото от ОбС Благоевград в последните две години?
За кой знае какви постижения не може да се говори. Все пак, този мандат се забелязва един по-конструктивен диалог между групите, приемат се много по-малко абсурдни решения в сравнение с предишния мандат, когато имаше едно безпринципно мнозинство, което често твореше безумия. Комисиите към съвета според мен работят също по-добре от преди. Очаквам до един месец да заработи и електронното гласуване, една стара идея на ЕКИП, което освен че ще спестява тонове хартия ще допринесе за по-бързата и прозрачна работа на съвета и комисиите му, което е в полза на гражданите.
Кой е най-сериозният проблем пред Благоевград в обозримото бъдеще?
Както вече споменах глобите, които Благоевград ще плаща, ако не се реализира депото в Бучино могат да доведат практически до фалит общината. Отделно от това, най-големият проблем пред Благоевград е все повече нарастващата безработица и финансова безизходица сред гражданите. Животът на Благоевград продължава да е зависим от две предприятия и два университета, а това е опасно. Трябват спешни, ако щете революционни стъпки в посока привличане и насърчаване на инвестиции в производството, туризма и земеделието. Общината трябва да е катализатор, а не бюрократична блокада на тези процеси и от администрацията и общинския съвет зависи тези стъпки да бъдат предприети час по-скоро.
Все повече млади и кадърни хора напускат Благоевград, установяват се в чужбина и столицата. Как може да се прекъсне този процес?
Тъжно ми е, когато знам че 90% от випуска ми от гимназията не живеят в Благоевград по една или друга причина. Ако гледаме последното преброяване, всъщност, намаляване на населението на Благоевград няма, по-скоро има подмяна, на мястото на заминалите идват младежи от областта и други още по-бедни райони на България. Все пак, както повечето от нашите съграждани, така и те са напуснали родните си места не от хубаво, а в търсене на работа, реализация и по-добро заплащане. Единствено подсигуряването на тези три фактора, както и изграждането и поддържането на Европейска градска среда може ако не да прекъснат изцяло, то поне да намалят този процес.
Ситуацията в държавата в момента е повече от тревожна и все повече граждански сдружения се включват в националната политика, вие имате ли такива планове?
След местните избори през 2011г. много колеги, също като мен независими кандидати от граждански сдружения, от различни краища на страната се свързаха с мен да обменим опит и мисли относно местните избори. Установихме доказано и категорично, че статуквото не търпи различните и независимите и че всъщност водещите политически партии макар привидно различни, всъщност са еднакви като поведение и морал. Дискутирахме относно вариантите да се спрат манипулациите на резултатите и купуването на гласове и цели секции, каквито случаи имаше тогава. В тези разговори стигнахме до съгласие да си помагаме с каквото можем, политически граждански сдружения като ЕКИП има почти навсякъде и проблемите ни са почти същите. Работим добре с Дани Каназирева и сдружението и в Пловдив, наскоро заедно с нея вкарахме в парламента нашите предложения за промяна на изборния кодекс. В националната политика ЕКИП има място само в обединение на подобни на нас сдружения, които ще отстояват интересите на регионите и общините си.
Имате ли ясно позиция по въпроса „оставка на правителството”?
Имам позиция по въпроса с изборния кодекс. Не се ли промени кардинално, направо пренапише кодекса, ще продължим да възпроизвеждаме същите мъртво родени правителства и парламенти като досега, които както споменах без значение кои партии ги съставляват са едни и същи и обслужват едни и същи икономически интереси, хора и структури.
Димитър Христов
В едно изречение си написал няколко взаимоизключващи се неща! Комунист, който пее нацистки песни е нещо сюрреалистично, а самото интервю се силно и казва истината. От трите опорни точки в програмата на настоящия кмет, няма изпълнена дори една...
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.