Председателят К. Хаджигаев: Общински съвет - Благоевград работи усърдно през този мандат
Недопустимо е да се превръща в тепих за междуличностни борби заради местните избори
Уважаеми съграждани,
Измина първото полугодие от работата на Общински съвет - Благоевград, чийто мандат е почти към края си. Местните избори чукат на вратата и предизборното напрежение вече осезаемо витае във въздуха. Все по-висок става градусът на предизборните страсти, но с огорчение трябва да отбележа, че той влияе негативно върху институцията, чийто председател съм - Общинският съвет на Благоевград.
Ето защо се чувствам длъжен да защитя тази пряко избрана от вас, гражданите на Благоевград, институция, която напоследък се използва недобросъвестно от нейни членове за преследване на егоистични лични и политически цели.
Най-добрият начин да защитя името на Общински съвет - Благоевград и моето собствено като председател на институцията, защото нееднократно бях въвлечен в инсценировки, е като представя факти, от които вие, гражданите, сами може да направите своите изводи за работата на Общинския съвет като орган за местно самоуправление.
Решенията, приети от ОбС - Благоевград за полугодието на 2011 г., са изцяло въз основа на правомощията ни, предоставени от Закона за местното самоуправление и местната администрация, Правилника за работа на Общинския съвет, неговите комисии и взаимодействието му с Общинската администрация и други подзаконови нормативни актове.
През изминалото полугодие общият брой на приетите решения на ОбС - Благоевград е 191, взети на 8 заседания. Проведени бяха 65 заседания на постоянните комисии. За сравнение, през същия период на 2010 г. ОбС - Благоевград е провел 9 заседания, на които са приети 181 решения.
От началото на мандата си до момента ОбС е приел 1238 решения, гласувани на 50 пленарни сесии.
Като цяло всички общински съветници са работили усърдно и отговорно през изтеклото полугодие, 10-те постоянни комисии са заседавали регулярно. Създадена беше специална комисия по контрол изпълнение решенията на ОбС - Благоевград и мониторинг на обществените и възлагателни поръчки, която допълнително следи за възможни грешки.
Зад всичко това стои огромна по обем работа. През 2011 г. ОбС - Благоевград е приел бюджета на община Благоевград, Програмата за управление на собствеността на община Благоевград за 2011 г., Инвестиционната програма на община Благоевград за 2011 г., актуализация на наредбите, приети от ОбС - Благоевград с цел синхронизация в действащото законодателство, и много други, с които ОбС - Благоевград е одобрил проекти за частични изменения, подробни устройствени планове, приел е решения за прекратявания на съсобственост с физически и юридически лица в УПИ, учредяване право на ползване и преминаване, позволяващи реализиране на много инвестиционни намерения и проекти на юридически лица и граждани.
През 2011 г. одобрихме всички предложения за съфинансиране по проектите "Регионално развитие 2007-2013" и по този начин подпомогнахме значително институции в сферата на образованието, социалните дейности, обществения ред, спорта и туризма.
Ето и най-важните неща, разгледани от Общинския съвет през мандат 2007-2011 г.:
- приемане бюджета на общината, като искам да отбележа, че през всички години никога не се стигна до спиране дейността на общината - бюджетът е приеман след тежки спорове и дебати, в резултат на което се приемаше добър бюджет, гарантиращ интереса на гражданите;
- приемане на инвестиционна програма на общината;
- приемане приватизационна програма на общината;
- приемане на Общ устройствен план;
- приемане Правилник за финансиране на процедури "Ин витро" със средства от бюджета на общината;
- актуализация на наредбите, приети от ОбС;
- приемане предложения относно кандидатстване по ОП "Регионално развитие": 2008 г. - 4 броя, 2010 г. - 4 броя, 2011 г. - 5 броя;
- приемане на подробни устройствени планове - изменение на ПРЗ и парцеларни планове: 2008 г. - 26 бр., 2009 г. - 43 бр., 2010 г. - 49 бр., 2011 г. - 20 бр.;
- приемане на предложения за прекратяване на съсобственост между общината и граждани;
- приемане на предложения за обявяване на публични търгове за продажба на общински имоти.
Нужно е да поясня обаче, че имаше и доста трудни решения, които наложиха в бюджета да бъдат съкратени средства от определени пера, за да бъдат изразходвани за по-належащи нужди. Тези решения бяха трудни, защото се налагаше да обясняваме, че сме съкратили днес, за да защитим интереса на гражданите утре. Такова беше например решението за намаляване на дейност "Изграждане, ремонт и поддържане на уличната мрежа", колона "Издръжка", с 30 000 лева, намаляване на дейност "Озеленяване", също колона "Издръжка", със 70 000 лв. и други.
Намаляването на средствата не попречи на нормалното функциониране на звената и показа, че сме взели далновидното решение, защото във функция "Образование" добавихме 15 000 лв. за проектиране на актова зала в НХГ "Св.Св. Кирил и Методий", с 30 000 лв. увеличихме средствата за изграждане на футболно игрище в двора на 5-о СОУ "Г. Измирлиев", с 10 000 лв. - за изграждане на улично осветление на ул. "Славянска", с 58 000 лв. - за изграждане на парк в кв. "Еленово 1", с 30 000 - за изграждане на детска площадка на ул. "Менча Кърничева", и пр. Други 180 000 лв. оставихме във фонд "Резервен", за да послужат за покриване на неотложни нужди на община Благоевград.
Като безспорен успех в мандата на ОбС ще отбележа решението, с което променихме първоначалното предложение на Общинска администрация от собствени средства да се санират сгради от образователната сфера. Общинските съветници решиха средствата да се изразходват за съфинансиране по проекти, по които общината ще кандидатства, а с остатъка да се закупи и подмени оборудването в детските градини и ясли. Така вместо да платим 100% от разходите за саниране, бяха необходими само 15%, колкото е съфинансирането по проекта. Резултатът: с едни и същи средства бяха извършени многократно повече дейности.
По този начин дадохме и допълнителен стимул на Общинска администрация да работи още по-усърдно и напористо за разработването на проекти по европейски програми, вместо да се използва бюджетът на общината.
Относно взаимодействието между ОбС - Благоевград, неговите комисии и Общинската администрация, мога да кажа, че съвместната ни работа е била добра през мандата. В по-голямата си част Общинският съвет бе подпомаган от представители на Общинска администрация по време на работата на постоянните комисии. Разбира се, има и редица слабости. Например съществува една тенденция за внасяне на преписки в деня на заседанията на комисиите, които обикновено се представят от администрацията като спешни; внасят се недобре комплектовани и защитени предложения за решения; има и практика за внасяне в дневния ред на сесията на важни въпроси, изискващи задълбочен анализ, което принуждава съветниците да взимат решение, без да са се запознали подробно с материалите.
Всичко това го казвам не като самоцелна критика към Общинска администрация, напротив - посочвам тези слабости, защото отстраняването им подобрява взаимодействието между нея и ОбС, защото служителите на администрацията са основните експерти, които ползва ОбС, и представяната от тях информация е базата, въз основа на която ние изготвяме становище и приемаме решение. Смея да твърдя, че в последната година значително се подобри съвместната ни работа, което е в резултат на добрата воля и от двете страни. Научихме се да работим така, че взетите решения да не бъдат връщани от областния управител или съда. Всички заедно работихме и ще продължим да работим за превръщане на община Благоевград в желано място за живеене и реализация, за преодоляване предизвикателствата на времето.
Длъжен съм обаче да отбележа и наблюдаващите се напоследък неприятни тенденции, които хвърлят сянка върху работата на ОбС. Парламентарното мнозинство в ОбС - Благоевград съумя да намери онзи ритъм на работа, който доведе до вземането на най-добрите решения. Това бяха решения единствено в интерес на гражданите, заради което сме влизали в остри сблъсъци с кмета на общината и ръководената от него Общинска администрация с една-единствена цел - да се достигне до качествени решения в името на нашите работодатели, жителите на Благоевградска община.
Напоследък обаче, вероятно заради амбиции на предстоящите местни избори, някои от колегите избраха метода на вътрешна конфронтация и застанаха срещу довчерашните си партньори. Няма да назовавам имената им, защото не е морално и етично, но вие, гражданите, ги знаете от няколкото им напъна за публична изява.
Съвсем умишлено от всички 1238 взети от ОбС решения бяха извадени от контекста и разпространени 9 от тях. Много е важно обаче да се знае, че и те са били част от мнозинството, гласувало тези решения!
Няма да влизам в излишна полемика, а ще отговоря само с факти:
1. Парцеларните планове се одобряват на сесия на Общински съвет с явно гласуване с мнозинство повече от половината от присъстващите в залата общински съветници. Ако не събере необходимите гласове, парцеларният план се връща за разглеждане на друга сесия! Практически е невъзможно един съветник да реши дали да бъде отхвърлено разглеждането на парцеларен план, защото гласът му се брои за един и е равен по тежест на всички останали. Ето защо обвиненията за еднолично решаване на подобни случаи звучат най-малкото наивно и зад тях прозира непознаване на нормативната уредба.
2. В Закона за обществените поръчки е записано категорично ясно, че възложител и организатор на поръчката е кметът на общината. В конкурсната комисия участват по двама общински съветници, които се определят от председателския съвет. Това е изработено като правилно именно за да се предотвратят всякакви опити за влияние. Останалите членове на комисията, обикновено 3 или 5, се назначават със заповед на кмета на общината и са представители на Общинска администрация. Това директно изключва възможността общински съветник да влияе на резултата - факт, който би следвало всеки разбиращ от работата си местен законодател да знае.
Ще си позволя накрая да се обърна с приятелски съвет към колегите, които рушат имиджа на Общински съвет, използвайки го за трамплин към свои собствени амбиции: Бъдете запознати, бъдете информирани, четете, за да сте наясно с нормативната база, и вложете усилията си за тези, които са ви избрали - хората на Благоевград. Като кандидати за общински съветници е много важно да бъдете сред народа, сред своите избиратели, така както групата на ГЕРБ, от която съм част, го прави ежедневно. Защото процесът на демокрацията е отдолу нагоре, а не обратно!
Костадин Хаджигаев, председател на ОбС - Благоевград
Аман от партиици и от партиини отчети. Приличаш ми на Милко Балев от преди 10 - ти !!
Само БСП
ФАКТЪТ, ЧЕ ИМА ТОЛКОВА НЕГАТИВНИ И ЛИЧНИ НАПАДКИ КЪМ ХАДЖИГАЕВ ПОКАЗВА, ЧЕ ЧОВЕКА СИ ВЪРШИ РАБОТА ДОБРЕ И ПРЕЧИ ДА СЕ КРАДЕ !!! КАКВА ДРУГА МОЖЕ ДА Е ПРИЧИНАТА ДА СЕ ИЗЛИВА ТАЗИ ЗЛОБА И ПРОСТАЩИНА ПО НЕГОВ АДРЕС - МОЖЕ БИ НЯКОЙ НЕРЕАЛИЗИРАН "СПЕЦИАЛСИТ" ТЪРСИЛ И НЕПОЛУЧИЛ ПАРТИИНА РЕАЛИЗАЦИЯ ? ЗНАМ ЛИ :)
ХАДЖИГАЕВ ДА КАЖЕШ НЕЩО ЗА НОВИЯ СТРОЕЖ НА ОБЩЕЖИТИЯТА НА АУБ, КОЙТО БЕШЕ СПЕЧЕЛЕН ОТ ГЛАВБУЛГАРСТРОЙ. ДА ПОДСКАЖЕШ ТАКА КОЙ КОИ СТРОИТЕЛНИ РАБОТНИЦИ ЩЕ ПОЛУЧАВАТ ОТ ТАМ ЗАПЛАТИ. И ЗАЩО УВОЛНИХА ШЕФА НА ГЛАВ. Е НА ТЕЗИ ВЪПРОСЧЕТА МРЪСНИКО ОТГОВОРИ УТРЕ В СТАТИЯ НА СТРУМА. И АКО ДАДЕШ ПРАВИЛНИТЕ И ВЕРНИ ОТГОВОРИ, МОЖЕ И ДА СЕ КАНДИДАТИРАШ СПОКОЙНО ЗА КМЕТЧЕ. НО .....ПЪРВО ОТГОВОРИ, ТА ХОРАТА НЕКА ДА РАЗБЕРАТ ИСТИНАТА ЗА ТОЗИ СТРОЕЖ.
МЕЖДУВРЕМЕННО ДА ПОДСЕТЯ ШЕФА НА ИКОНОМИЧЕСКА ВАШИЯ ЛАКЕЙ, АКО ИСКА УТРЕ ДА НЕ БЪДЕ РАЗСЛЕДВАН ЗА БЕЗДЕЙСТВИЕ ДА СЕЗИРА ПРОКУРАТУРАТА И ТОЙ САМИЯ И ДА ИЗВЪРШАТ ПРОВЕРКА ПО ТЕЗИ ИЗНЕСЕНИ И ОТКРИТИ ВЪПРОСИ.
Даже е било забранено оферти да се приемат от служителите на ВиК директно от застрахователните компании, а е трябвало да се носят в частния офис на Урдев и сие.. е.
Не е лошо Бат Цецо и Бат Бойко да го проверят, или да утвърдят незаконните действия на Хаджиболтов и шефа на ВиК...
Ега ти и простия клатик... о.....
БУДАЛА. САМО ТИ СИГУРНО СЕ МИСЛИШ ЧЕ СИ ЦЕЛ БЛАГОЕВГРАД.
Ясно е, че г-н Хаджигаев върши перфектно работата си като Председател на ОбС. Убеден съм, че ще бъде успешен кмет!
само Тотев
Ние го обичаме и той ще ни изведе от този батак в момента в който сме партията
Тотев плътно сме зад тебн
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.