Пороят отнесе тротоарите на ремонтираната преди 2 седмици ул. “Шар планина”
Сигнал на читателите
Прясно ремонтираната улица “Шар планина” в Благоевград в кв. “Освобождение” заприлича на бомбардирания Бейрут след първия по-сериозен дъжд.
След като изкараха 2 седмици с подменен водопровод и канализация, върху които строителите бяха положили асфалт и подредили тротоарите, поройният дъжд в сряда изрови над 20 бордюра, отнесе тротоарните плочки и купчини камъни и пясък барикадираха гаражите на блоковете 37 и 39 в най-високата част на улицата.
Според дългогодишния началник на транспорта в община Благоевград Цанко Църкнаклийски, който в момента е пенсионер и живее на I етаж на бл. 39, бордюрите започнали да поддават ден след приключването на улицата в края на юли, когато също имаше обилен валеж. Вместо изпълнителят да се върне на място и да си оправи работата, докато е още възможно, до момента никой от строителите не се е появил.
Официално изпълнител на обекта е благоевградското поделение на “Главболгарстрой” АД /ГБС/. Конкурсът за реконструкцията на канализацията и водопровода на целия кв. “Освобождение” бе обявен през декември 2010 г. Обектът, оценен на повече от 4 млн. лв., привлече като магнит строителни фирми от региона и до надпреварата бяха допуснати 14 АД-та и консорциуми. ГБС даде близо 40% по-ниска цена от договорената между Министерството на регионалното развитие и община Благоевград и спечели безапелационно конкурса. Както често се случва, друг участник в търга обжалва резултатите от конкурса и едва след произнасянето на Комисията за защита на конкуренцията, че нарушения няма, ГБС получи разрешение от общината да започне работа в “Освобождение”.
За целта фирмата подава декларация съгласно конкурсните условия, че няма да ползва подизпълнители и ще ремонтира със собствени средства, техника и работна ръка. Ден по-късно обаче, в началото на юли 2011 г., в “Освобождение” влизат 3 подизпълнителски фирми, наети от ГБС да й свърши работата - фирмата на председателя на Общинския съвет Костадин Хаджигаев “Строймакс”, чието управление след влизането му в политиката бе поето от съпругата му Маргарита, “Кенеди метал” на Митко Димитров и съдружниците на Димитров от банската фирма “ТИМ строй”.
Трите фирми са наети от тогавашния управител на ГБС Георги Ризов да извършат изкопните работи в квартала срещу 1,80 лв. на куб. метър, което е малко под договорените с общината 2,18 лв. Ризов плаща на фирмите и укрепването, което задължително трябва да се прави при този ред дейности, защото по стандарт ровът е дълбок 6 метра. Самото укрепване се прави с дървени талпи и в зависимост от 3-те му нива - до 2 метра, между 2 и 4 м и между 4 и 6 м за него се плащат по проект между 4,80 и 5,70 лв./кв. м.
Фирмите-подизпълнителки прибират парите за укрепването, но не го правят, категорични са жителите на двете най-дълги улици в квартала “Шар планина” и “Дойран”. Липсата на укрепващото скеле през целия юли месец застрашава живота на работещите в ямите, но в района така и не се качват на проверка нито надзорната фирма, нито инспектори от Инспекцията по труда, допълват местните хора.
Въпреки уверенията, че ул. “Шар планина” е завършена, освен пораженията от сряда върху тротоарите има доста работа и по отсрещната страна на улицата, защото там още не е поставен асфалт върху сменената канализация. След себе си строителите са оставили купчини пръст и камъни по цялото продължение на улицата и не е ясно кога и кой ще ги изчисти.
К. Хаджигаев обясни, че от 1 г. не е много наясно с работата на фирма “Строймакс”, защото с нея се занимава съпругата му, а той си има други, политически ангажименти. Въпреки това той се сети, че от името на живеещи в района д-р Иво Димитров искал среща с него, вероятно по същия въпрос, но още не били говорили. На добра воля Хаджигаев все пак се качи на ул. “Шар планина” и обяви, че “Строймакс” няма участие точно в този район, а някаква софийска бригада вече била започнала ремонтирането на отнесените от водата тротоарни участъци.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.