Помня всичките си пациенти, победили рака, хиляди са

28 октомври 2010 00:22   23947 прочита


Лекарят на 2010-та година доцент Константа Тимчева: Най-много се радвам, когато ги срещам по улиците

Доц. Константа Тимчева бе удостоена с приза "Лекар на 2010 г.". Тя е родена в гр. Сапарева баня, започва работа като лекар в болницата на град Дупница и стартира блестящата си кариера именно оттук. След успешно завършена дисертация в Санкт Петербург тя става лекар в Националната онкологична болница. От 2001 г. е начело на Клиниката по химиотерапия, получва и европейски сертификат по онкология, както и специална награда от името на Асоциацията на пациентите за нейните усилия в борбата с раковите заболявания, а от юли 2010 г. е национален консултант по онкология от Министерство на здравеопазването.

- Честита награда, доц. Тимчева! Войната срещу рака е тежка, колко пъти сте побеждавали в нея?

- Благодаря ви! Не мога да кажа с точност, много пъти сме воювали с коварната болест, имаме много победи, но всичко зависи от конкретния случай и волята на пациента да се бори. Ние започваме една съвместна битка още при поставянето на диагнозата и тя е продължителна и тежка, но често се увенчава с успех през тези години. През мен са минали хиляди пациенти, голямо удовлетворение е да срещам тях и техните близки и да ги виждам жизнени и здрави - няма по-голяма награда за един лекар от това!

- През последните години диагнозата рак се поставя все по-често и не само на възрастни, но и на млади хора. Пациентите с такава диагноза изпадат в депресия или паника. Какво ще ги посъветвате?

- Огромна част от успеха на лечението зависи от желанието и вярата на пациентите. Разбира се, има го и фактора на фазата, в която сме установили заболяването, но важно е да се знае, че със съвременните средства диагнозата рак не е непобедима болест. Лечението е един процес, който изисква пълна подкрепа от лекуващия лекар към пациента, подкрепа и от семейството, за да не се изпада в депресивни състояния. Съветвам всички да бъдат силни и да не се предават!

- Кои са най-добрите специалисти и болници в страната и света, доказали се в борбата с онкологичните заболявания?

- Ние имаме национална болница - Националния онкологичен център, в който аз започнах кариерата си преди 30 години. Там са подготвени поколения български онколози. Със сигурност имаме много добри специалисти, които по нищо не отстъпват на колегите си в чужбина и са в крак с най-новото, което се прилага като съвременно лечение.

Липсва съществена разлика между лечението, което се предлага у нас, и това в чужбина. Консултациите, които наши пациенти получават от специалисти във Франция, Италия, Германия, потвърждават това. Сега не бих искала да изреждам поименно колеги и болници, защото са много и ще пропусна някой.

В тази връзка, имайте предвид, че в Клиниката по химиотерпаия преминават всяка година с по около 25% пациенти повече от предходната, като най-разпространената диагноза е карцином на млечната жлеза. При мъжете най-разпространен е ракът на белия дроб, в едно от челните места в Европа сме по заболеваемост от рак на маточната шийка, а общата заболеваемост от рак годишно у нас е с ръст около 2%.

- Разбирам, че има тежки и труднолечими заболявания, и че най-важното е да не се отчайват! Имате ли ярък пример с пациент, който остана в паметта ви?

- Аз помня всичките си пациенти и всички те за мен са пример за човешка воля и духовна сила. Конкретно мога да ви дам за пример Теди Захариева, която като моя пациентка не само показа воля да се бори с болестта, но и дава сили на останалите пациенти и се бори за техните права! Тя първа повдигна въпросите за снабдяването с лекарства и осъди тогавашното Министерство на здравеопазването заради този проблем. Това е изключителен пример за воля и решителност и аз го давам винаги, когато се налага, защото много важно е да има воля за борба и решителност у пациента. Ако се примири с диагнозата, не иска да се бори - битката е наполовина загубена.

- Колко дълго може да се развива болестта, без да се установи диагноза рак? Често хората живеят спокойно, не се чувстват добре, но отлагат посещението си при лекар. А когато в онкология им поставят диагноза - втори, трети или дори четвърти стадий, се изненадват.

- Профилактиката е много важна, несъмнено. За нас колкото по-рано е установена болестта, толкова по-голям е шансът да се преборим с нея успешно. Съветвам всички да не се отнасят немарливо към здравето си и при най-малки съмнения да се консултират със специалист, а също така да се възползват от възможностите за профилактични прегледи, за да следят своето състояние. Много безотговорно е човек да има някакви съмнения и да не предприема нищо.

- Какво ще препоръчате като профилактика при онкологични проблеми?

- В голямата си част нашите болни се диагностицират в напреднал стадий на болестта. Докато в западните страни, където имат добри скринингови програми, смъртността от рак на млечната жлеза например намалява през последните 10-15 години, при нас все още не можем да говорим за такава тенденция. Причините за това са много - от една страна, имаме ниска здравна култура на населението, а от друга - почти не се правят профилактични прегледи. Голямата борба при нас е свързана именно с профилактиката и ранната диагностика. Препоръчвам поне два пъти годишно да се прави профилактичен преглед.

- Коя е основната причина за рака - храненето, стресът или...?

- Комплексни са причините, които могат да доведат до това. Основните ракови заболявания се увеличават чувствително с възрастта, така че ракът може да се разглежда като едно дегенеративно възрастово заболяване на растежа на клетките. Не мога да не изтъкна тютюнопушенето като основен канцерогенен фактор и основен причинител на рак на белия дроб, също така напримемр слънчевата радиация по отношение на кожни тумори. Разбира се, стресът също има своето влияние върху всичко това и е един катализатор за болестта.

- А за рака на матката или гърдата?

- В онкологията ракът на матката заема второ място след рака на млечната жлеза. От него основно боледуват жени от 40- до 50-годишна възраст. Това заболяване може да бъде предшествано от липоза, аденоматоза, хиперплазия на лигавицата на матката или фибромиома на матката. Има много причини, които могат да окажат влияние и на двете диагнози - фамилна история, генетична обремененост, възраст.

- Кои продукти са канцерогенни освен нитратите. Знам, че трябва да избягвам пушените храни и колбасите, тлъстите, свинското и зеленчуци с нитрати...

- Като канцерогенни се сочат различни добавки към храните, като например оцветители, консерванти, подсладители. Обикновено биват обозначавани с ЕХХХ на етикетите на хранителните продукти. Разбира се, и нитратите не бива да пропускаме тук, но сред най-вредните фактори определено са цигарите!

- Не мога да не Ви попитам за Вашия син Росен Тимчев, лидер на ГЕРБ в Сапарева баня. Какво дете беше, вече е ерген, мечтаете ли за снаха, за внучета, или още е рано?…

- Синът ми беше палав като малък, обичаше да рисува, свиреше на пиано. Аз по въпроса за снаха и внучета не се бъркам, чакам той да ме изненада, когато дойде време. Аз го подкрепям доколкото мога в неговата работа, макар че не съм политик, знам, че обича Сапарева баня и се старае да промени към по-добро нещата там, много ми се иска да успее! Старото поколение местни политици, които омръзнаха на всички, трябва да дадат път на нови хора и нови идеи.


Още за: К. Тимчева   лекар   пациенти   Още от: Отблизо

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар