Подценихме религиозните течения и те дестабилизираха страната ни
Интервю с президента на Дагестан М. Магомедов
Нашият кореспондент Борис Анзов бе приет от президента на Република Дагестан г-н Магомедсалам Магомедалиевич Магомедов, министъра на вътрешните работи на Република Дагестан, кмета на столицата Махачкала, кмета на Дербент и районната управа на с. Губден с 5-вековна история. Всички те споделиха пред кореспондента ни своите страхове, надежди и разказаха за работата, която вършат, за да се промени към добро животът на хората от Кавказ.
В Дагестан живеят близо 80 етноса и е трудна задача да се открие човек, който да е авторитетен за всички. Затова Кремъл залага на големите народи - аварците, даргинците, кумиките, като сред тях търси лидери, способни да изпълняват ролята, която играе в Чечения Рамзан Кадиров. За проблемите на управляващите в Кавказ Б. Анзов разговаря с президента на Република Дагестан Магомедсалам Магомедалиевич Магомедов.
- Г-н президент, Дагестан се намира в една крайно нестабилна, политическа, икономическа, корупционна, терористична и социалнообществена нагнетена обстановка. Как мислите да се справите с всичките проблеми?
- На нас ни е нужен динамизъм, стартовите ни позиции са много ниски. Не ни стигат болниците и медицинският персонал, училища, детски градини, спортни зали. Жизненият стандарт не е много висок. Има корупция по върховете, която не позволява бързото развитие, както и навсякъде по света.
Корупцията е присъща на цялата ни страна. Аз съм уверен, че новото правителство, което съм създал, ще отстрани тази порочна практика. Имаме и комисия, която следи за тези неща. Но начинът да не получават подкупи е да вдигнем жизнения стандарт на хората. В един момент ние подценихме всички тези религиозни течения и в същото време нямахме никаква идеология.
През 90-те години в Северен Кавказ се появиха изключително много чуждестранни емисари със свои идеи, които разпространяваха безпрепятствено у нас. Основата лежи в икономиката на страната, ако имахме преки инвестиции в нашата република, която се намира в състава на РФ, то може би нямаше да го има всичко това. Много неща изпуснахме от самото начало. Сега се надяваме на социален и икономически подем на населението.
Бандитите с оръжие в ръка искат да сменят политическия строй не само в региона, а и в цяла Русия навярно. Ние сме готови на преговори само с тези, които не са изцапани с кръв. Не може с автомат в ръка да ни налагат чужди идеи за чистия ислям. Имаме директива от президента на РФД. Медведев да нанасяме остри удари срещу тероризма. Привличаме местни духовни и религиозни водачи на наша страна.
- Какво целят така наречените “бандити” с убийствата на униформени милиционери?
- Целта на убийствата и стрелбата по милиционери е да се покаже неефективността на органите на реда. Да покажат слабостта на властта. Въпрос на чест е да отговаряме ефективно бързо на такива прояви.
- Направи ми впечетление, че голяма част от селскостопанската земя не се обработва?
- Да, тъй като не е изгодно, имаме около 4-5 милона овце. По-изгодно ни е да се занимаваме с животновъдство, отколкото със селско стопанство (усмихва се), земята “изпадна от нашия оборот”. Имаме малко пасища, които се използват неефективно.
- Вярно ли е, че западни спецслужби искат да дестабилизират Северен Кавказ?
- Аз смятам, че има вътрешни и външни причини, в това число и международни терористически организации, които имат участие. Сред унищожените “бандити” има много чужденци. Аз не знам дали те имат пряко отношение към спецслужбите на Турция, Йордания, Египет, Саудитска Арабия, и в това число на Англия. Ние сме против екстремизма.
- Как така една банда, шепа разбойници от 150 човека, които се укриват в горите ви, дестабилизират цялата република, целия народ на Северен Кавказ, дори Русия?
- Много добър въпрос. Идеологията на тези “бандити” е да поддържат малка част от населението. На тези хора им е безразлично кого убиват - кафири или нас (кафир е човек, невярващ и непосветен в исляма), но съм убеден, че това няма да продължи дълго. Ние стоим твърдо зад тезата, че Дагестан е част от РФ. Така вижда своя избор дагестанският народ. Ислямът е религия на света, не търпи крайности. Тези вахабити нямат право като мюсюлмани да разпространяват религията с автомат. А и понякога самите органи на властта провокират собствения си народ да се хване за оръжието.
- Последен въпрос. Как виждате двустранните отношенията между България и Дагестан?
- Като много перспективни в областта на икономиката, спорта и културния обмен. Могат да възникнат много нови проекти между нашите страни. Ние имаме добро мнение за българския народ, за българските продукти, и ако вашият вестник желае, може да вземе пряка роля на посланик за възстановяването на старата дружба между Дагестан и България.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.