Подценихме климатичните условия, болестите по лозята тръгнаха

17 август 2010 00:20   1 коментар   41157 прочита


Агрономът, председател на кооперация “Широка мелнишка”, Ив. Велков

Агрономът Иван Велков е председател на кооперация “Широка мелнишка” в Сандански. Той бе любезен да даде полезни съвети на лозарите за борбата с болестта бялото гниене, колко пръскания трябва да се правят, за да се предпазят лозята от маната, и направи своята прогноза за това каква реколта да очакваме тази година.

- Г-н Велков, защо през тази година лозята масово заболяха? Причината дъждовното време ли е?

- Аз лично в моята дългогодишна практика такова масово появявяне на болести не съм наблюдавал. Но не си спомням да е имало и такива силна дъждовна буря, придружена с гръмотевици, каквато беше на 17 юни вечерта. Тази буря нанесе многобройни рани по все още младата тъкан на лозята - листата и зърната. Тези рани отвориха пътищата за безпрепятствено проникване на спорите вътре в тъканите. На 21, 23 и 25 юни се изсипаха също поройни дъждове. Ние, лозарите, не оценихме създалата се обстановка.

- Какво трябваше да направят лозарите?

- С малки изключения не направихме нищо по-различно в сравнение с това от предишната година. Наложително беше след бурята, най-късно до третия ден, да се пръскат с бордолезов разтвор или друг меден препарат. Но заради лошото време условията не бяха благоприятни за пръскане. Имаше и такива смелчаци, които въпреки всичко пръскаха. За съжаление много от лозарите започнаха първо пръскане на десетия ден след бурята. Това вече бе “по тъпън свирка”. По-добре е да се пръска, когато няма появила се болест, да се пръска против причинителя, а не против болестта. А ние изчакахме да пламнат лозята и впоследствие ситуацията бе неконтролируема.

При тези изключително благоприятни условия за развитие на болестите по лозята беше крайно наложително да се провеждат сгъстени пръскания. За контактните препарати 6-8 дни, а за системните 8-12 дни. Няма препарат с действие повече от 14 дни. В този период, който съвпадаше с бурния растеж на лозята, трябваше да използваме напълно системни препарати, които предпазват и растящия връх. Защото с контактните се получава само външно покритие, а системите проникват в тъканта вътре, но не се разнасят със сокодвижението.

Някои от лозарите удължават периода на пръскане, като се заблуждават с карантинния срок, който няма нищо общо с последствието на препарата. Карантинният срок може да е до 30 и повече дни, това е период, през който не трябва да се консумира продукцията, а последствието на препарата е до 10, максимум 14 дни.

Друга причина - при създалата се обстановка беше наложително да се завиши дозировката на препаратите. Имам лични впечатления от използването на дози под нормалните изисквания. Може би това е резултат на скъпите препарати и липса на пари.

- Къде е грешката на лозарите?

- Според мен това е неправилната дозировка и оттук определянето на концентрацията на работния разтвор е най-слабата страна на нас, лозарите. В никакъв случай не приемам указанията и дозировката с една капачка или две лъжици на машина, при положение че не се знае с една машина колко пространство се покрива. Много точно е посочено в указанията на фирмите колко грама или колко милиграма е необходимо за 100 литра вода или за един декар. Да, дозата е на 100 литра, но при новата техника, която използваме в лозарството, никой не пръска с този разтвор на декар, а обикновено от 30 до 50 литра. И би следвало с намаляване на работния разтвор на декар да се увеличава концентрацията му. В случая, ако дозата е 0,1 процента, по указания при 30 литра работен разтвор може да стане 0,3 процента.

- Много често лозарите хвърлят вината върху препаратите, Вие как ще коментирате това тяхно мнение?

- За разлика от някои лозари, аз не мога да хвърля вината върху препарите. Със същите препарати сме пръскали и миналата година. Но при други атмосферни условия. От наблюденията, които имам от лозята в нашата кооперация, смело мога да кажа, че имаме лозя в отлично състояние, като например тези на Васил Чумеров - 65 декара, на Крум Божинов - 55 декара, в много добро състояние са лозята на Димитър Каменаров, Здравко Панчев, Бисер Янков и други. Винпром “Мира” също запази масивите са, а те са над 600 декара. И всички те са използвали почти едни и същи препарати.

- Оптимист ли сте за тазгодишната реколта?

- Смея да твърдя, че положението не е толкова трагично. Тези масиви, които са силно поразени, са малък процент. Затова пожелавам живот и здраве на лозарите и да дойде следващата година с поуките от тази.


Още за: Ив. Велков   лозя   болести   Още от: Отблизо

Принтирай статия
1 коментар
17 Август 2010 11:02 | maduser
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Моето скромно мнение на лаик лозар е, че информацията от интервюто със специалист като г-н Велков е изключително полезна. За съжаление и лозята в Благоевград не са в по-различно състояние от гореописаното.
Спорите на всички плесени, причиняващи мана са много устойчиви и могат да компрометират и следващата реколта.
Ако г-н Велков чете коментарите : интересно би било какви мерки би трябвало да се предприемат след прибиране на тазгодишната реколта, така че да не позволим на спорите на плесените да презимуват...




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар