Почивам само когато натоваря баща си с моята работа, евроизискванията съсипват малките ферми, искат мивките да са като в СПА центровете
Младият фермер Николай Манов с гордост показва любимите си крави-рекордьорки
28-г. инженер Н. Манов гледа 70 крави в кюстендилското село Коняво
Той е най-младият фермер в Кюстендилско, а в оборите му има 40 крави, около 30 юници и телета, както и няколко коня. През пролетта, лятото и есента съм като американските каубои, на гърба на коня обикалям пасища, наглеждам животните, отивам и се връщам от мерите с животни, разказва младият мъж.
Младо момче е, но на него може да се разчита на 100%, каже ли нещо, прави го, а е и единственият млад човек, който се занимава с животновъдство, разказват в селото, намиращо се на няколко километра от Кюстендил.
От младия фермер бизнесмен не може да се нахвали и селската кметица Марияна Александрова. Той заедно с неколцина други младежи от селото са живецът на Коняво. Ако знаете как играе “селското” хоро, а и другите танци ги знае, няма да повярвате. Като се развихри на дансинга, момите от Кюстендил се лепят по него и никой не може да повярва, че през деня е кравар.
За кравефермата, която е основният бизнес на семейството от далечната 1990 година, Николай се грижи от 2004 година. Наред с работата в кравефермата Николай успява да грабне и тапия за инженер в хранително-вкусовата промишленост, за да отговаря фермата му на всички европейски условия за ферма за мляко.
Кравите са моето богатство и наследство. Когато завърших, баща ми вече имаше 13 крави, видях, че не смогва сам, заради това се включих в отглеждането им, разказва Николай, докато обикаля сред любимите си животни.
Години наред се мъчихме само двамата, но по-миналата година се наложи да вземем още трима души, да ни помагат в пашата на животните, разказва още младият бизнесмен, който официално се води президент на фирма, но най-често може да бъде видян с анцуг и тишъртка да обикаля оборите.
Не разбирам тези, които само се оплакват. Истината е, че на много от хората просто не им се работи. Аз всяка сутрин ставам в 5 часа сутринта и не се знае, кога ще си легна вечер. Почивен ден имам, тогава, когато натоваря с моята работа баща ми, а на почивка като другите хора никога не съм бил, но не се оплаквам, разказва Николай.
Това, което мога да си пожелая, е, обещанията за подпомагането на животновъдството, които дава държавата, да станат реалност. Тогава ще съм доволен. Досега не съм използвал пари от фонд “Земеделие” или САПАРД, само миналата година взехме по 20 ст. доплащане за млякото, но това държавата го отпуска на всеки млекопроизводител, обяснява младият бизнесмен.
Всяка сутрин, преди да изкарат животните на паша, кравите се доят, разказват двамата Манови - 28-г. Николай и баща му Стоян. Дневно от кравефермата ни излизат около 300 литра мляко, което се изкупува от близката мандра. Сега цената на литър мляко е 60 ст. и 20 ст. дотации от държавата. С тези пари можем да осигурим достатъчно фураж за животните и да плащаме на работниците си, разказва бащата Стоян Манов.
Най-тежко беше една зима, когато килограм фураж струваше 72 ст., а литър мляко 40-50 ст. За да изкараш един литър мляко, животното трябва да изяде поне два килограма фураж, разказва още Стоян Манов. Той е бивш работник от Завода за кухненско обзавеждане в Кюстендил. Още тогава имал крави, защото да живееш на село и да нямаш животни не си струва. Един ден се скарал с шефа си и за по-малко от час напуснал завода.
Видя ме, че придремвам на масата, и идва при мен началникът и ми вика, стига си спал, тук да не е хотел, а аз цялата нощ не бях мигнал, заради трудно раждане на една от кравите. Така съдбата се намесила и везните натежали към кравите, разказва Стоян Манов.
След това през 1991 година при ликвидацията на ТКЗС-то с бонове и малкото сухи пари кеш, които имали, купили старите обори на селото и кравите, за да направят свое стопанство.
Нищо сега не е лесно. Има много изисквания, за да приведем кравефермата в крак с евроизискванията. Само преди няколко дни идваха от РИОКОЗ ? Кюстендил и ми направиха предписание за една от мивките, трябвало да бъде безконтактна, а не като сега с кранче. Да, но една такава мивка струва 300 лв. и засега в Кюстендилско с такива са оборудвани СПА центровете и хотелите. А това тук е кравеферма, разказва Николай. Иначе знам какви са евроизискванията. Нали за да имам ферма, ми се наложи задочно да завърша ветеринарство.
Моята ферма се води такава за производство на мляко. В помещението, където се събира млякото, трябва да има фаянсови плочки на 3 метра височина по стените. Млякото с човешка ръка да не се допира, всичко да е автоматизирано, а животните да не мърдат от оборите си. Да, но нали и те са живи същества, имат нужда да се разтъпят, да дръпнат зелена тревичка от земята, да се раздвижат, така че доколкото можем, спазваме изискванията, но имам чувството, че те са направени, за да унищожат такива малки ферми като моята, разказва още Николай Манов и бърза, защото в 10 часа и в студ, и в пек, и в дъжд пускат кравите на паша, а малките телеца и юниците тръгват със стадото.
В ДНЕШНО ВРЕМЕ, ТАКАВА РАБОТА СЕ СМЯТА ЗА ИЗКЛЮЧЕНИЕ. ТАКИВА ХОРА ТРЯБВА ДА СЕ ПООЩТРЯВАТ, НЕ САМО ФИНАНСОВО, НО И МОРАЛНО. ВЪЗХИТЕНА СЪМ!
ОЩЕ ВЕДНЪЖ БРАВО! ЖЕЛАЯ МУ ТЪРПЕНИЕ, КОЕТО Е ВИДНО, ЧЕ ГО ИМА И УСПЕХ В ТРУДНОТО МУ НАЧИНАНИЕ.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.