Пловдивският майстор на четката Вълчан Петров гостува в „Джамията„ в Дупница
Ценителите и приятелите на изобразителното изкуство в Дупница, останаха очаровани от 35 емблематични картини от 20-годишния труд на един от най-известните съвременни български живописци Вълчан Петров. ”Вътрешните брегове на рисувача са допир до духовното, което има своя същност на мисия. Живописецът е достигнал до съвършенството на неизказаното, достигнал е отвъд знаците и посланията. Творбите му носят усещане за духовността. Това е усещане за вечното, усещането за нещо друго, за третото присъствие, за човешкия дух. Всяка от неговите картини е част от интимния му храм, домогване до естеството на нещата от живота - Бог, Земя, Небе, Ангели, Въздух, Огън, Светлина, така го представи Божура Кацарова – уредник на галерия „Джамията” в Дупница.
Вълчан Петров е роден в Хисар през 1947. Завършил е НХА, специалност стенопис. Преподавател в художествената гимназия Пловдив -1980 -84 г. Бил е директор на художествената галерия в Пловдив- от 1984-1993 г.От 1993 г. е художник на свободна практика. Картините му са една метафора за копнежната устременост на другите, на вътрешните същества в нас, метафора, към която се стреми творец, поискал да изрази същината на идеите си.
В изкуството Вълчан Петров съчетава няколко стила в свой собствен език, съчетава земния с божествения порядък , умело боравейки с културните пластове на времето, улавяйки техния глас. „Казва, че в експозицията “ Духовни корени” търси да чуе шепота на времето. В нея е заложил и вярата си, че всеки един от нас има своята мисия тук на земята. Неговата е именно тази - да търси, да иска да чуе шепота на времето, да го превъплъти в цвят и форма и по такъв един начин да очовечи божествените послания. Творбите му съдържат и една много искрена и преживяна връзка с традицията - българска и общочовешка, културна, житейска, философска. Вълнува го това наслагване на християнската религия като по-млада върху по-древната хилядолетна религия и космогония на изконните заселници на Балканите- тракийските племена, след това гръцките и всички други, минали през Балканския полуостров.
Затова и експозицията носи името “Духовни корени”, казва още Божура Кацарова. В творбите му присъстват и теми за произхода и бъдещето на човечеството, също и трактовка за апокалиптично сочената дата 21.12.2012г. Творецът се изявява в нова линия, свързана с тази дата, когато Земята, Слънцето и центърът на нашата галактика ще бъдат на една ос и ще се получи мощно енергийно излъчване.
В изложбата художникът прави микс от трите основни направления в творчеството си.
Първото са така наречените “пластични образи”, в които има наслагване на християнството върху тракийската антична култура. Втората линия е помирението на религиите.
Третото направление обхваща историята на майката Земя от идеята до нейната материализация. За твореца третото направление се явява цяла философия за произхода и бъдещето на човечеството, която той е кодирал в картините си.
Според Вълчан Петров представата за раждането и смъртта се появява в третата фаза – света на животните, включваща и човека. Сега сме на прага на 4-тия етап, а очакванията за него са , че ще донесе или гигантски катастрофи, или ново духовно начало. Всичко това той свързва с датата 21. 12. 2012.
В част от творбите си рисува етапите на създаване на Земята- според езотериката- от света на кристалите, през света на растенията и на животинския свят- до венеца в Божия промисъл- човека и духовността.
„Така стига до “Кундалини”- една от най-значимите му творби, вдъхновена от най-новите занимания на Вълчан в света на ангелите. Кундалини - това е енергията на Земята като космическо тяло, това е нейната душа. Сюжетът на “Кундалини” е милионната история на земята от възникването й като идея в космическия разум до уплътняването й с материя. Чрез изкуството творецът се опитва да върне разрушената хармония - претворява като ангели четирите стихии - земя, вода - огън и въздух, допълни Кацарова. Творчеството му е многопластово и самобитно. Формите, които той избира, са извън познатите направления и школи, но изключително ярки като стил, индивидуалност и излъчване, с оригинален рисунък, четлива знакова композиция и философски, и морално-етични послания. В експозицията са показани и цикъл литографи на вече покойните Гергана Вълчанова - дъщеря на художника и миниатюри на съпругата му - Иванка Вълчанова. Вълчан Петров има участия в повече от 70 национални изложби и биеналета. Носител е на множество награди от конкурси. Фолклорна формация за стари и съвременни градски песни „Ноктюрно”, поздрави присъстващите. Изложбата на Вълчан Петров ще остане в галерия „Джамията” до 10 декември.
Николая Иванова
Много силна изложба!!!
Дано в Дупница да има повече такива културни събития!
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.