Петър Паунов относно предложението да бъде създадена водна полиция



Петър Паунов, кмет на община Кюстендил; Благой Козарев, заместник-председател на Българската асоциация по водите, в интервю за предаването „Добро утро, България” на ТВ7
Водещ: Защо трябва да бъде създадена водна полиция и каква е ситуацията с питейната вода по градовете, ще разговаряме с Петър Паунов, кмет на община Кюстендил и Благой Козарев, заместник-председател на Българската асоциация по водите. Здравейте.
Петър Паунов: Здравейте.
Благой Козарев: Здравейте.
Водещ: Започваме, може би от частния случай към общия. Първо да започнем с община Кюстендил. Така едно, не знам дали да го нарека, революционно решение или предложение, става въпрос затова да бъде създадена водна полиция. Какво налага всъщност такива драстични мерки да бъдат предприети?
Петър Паунов: За съжаление случаят не е частен. Това важи за цяла България. Загубата по трасето далеч не са само в системата на лошите водопроводи. Изключително много са проблемите с незаконните отклонение и със злоупотребите, които се правят от почти всички стопани. Има цели квартали, които както вие сами вече изнесохте, че плащате по 200 лева сметка за цял сезон, които има места, където са с по шест-седем хиляди човека. Няма населено място без незаконни отклонения и всичко това трябва да се работи с изключително стриктни мерки.
Водещ: Т.е. водопроводната мрежа, това е начинът, по който най-масово се краде вода?
Петър Паунов: Категорично да. Масовото крадене на вода, което точно сега в този тежък момент ние усещаме липсата на воден ресурс и над 70% от малките населени места са на воден режим през летния сезон.
Водещ: Тази вода, която сте установили че се краде, хората градините ли си поливат с нея, или какво, в смисъл как, за какво се потребява най-вече?
Петър Паунов: Основната част са градините, но всъщност това е за по-малките домакинства, но това далеч не са най-големите. Има огромни богаташки имения, които са с големи басейни и мога да ви кажа, че имитират само присъствие на уж, че има сонди или някакви други компактни съоръжения, а истината е, че те са изцяло с незаконни отклонения. А в същото време инкасатори се обръщат на другата страна. Няма достатъчно правомощия в момента, при липса на водна полиция да се влезе в тези имоти, да се открият незаконните съоръжения, разбира се с крайно драстични санкции. Изобщо не съм далеч от мисълта да се криминализира това нещо, тъй като изключително важен е водният ресурс и не мога да си позволя защо не трябва да бъде криминализирано краденето на вода.
Водещ: Как трябва да осъществява контрол тази водна полиция? Инспектори ще правят ненадейни проверки или как трябва да се случва?
Петър Паунов: Разбира се, точно така, да, да. Ненадейни проверки, специализирани, да.
Водещ: По всяко време на денонощието ли?
Петър Паунов: Има много добри специалисти без каквито и да било ограничения, да. Но тук нека да сме наясно – ако ВиК-то е общинско, то тогава общината трябва да вземе мерки. В момента, в който ВиК дружествата са основно държавни, тук вече очевидно трябва да се търси решение на държавно ниво. Този дебат вероятно някои го считат за приключил, но все още трябва да се реши дали, ако вървим към държавно окрупняване на ВиК дружествата ще се върви към унифицирана цена на водата, както е за цяла България.
източник: focus-news.net
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.