Отказахме разкриване на колеж в Сапарева баня и висше спортно училище в Дупница, бъдещето на Колежа по туризъм в Благоевград ясно до края на месеца
Интервю с членът на Акредитационния съвет на Националната агенция за оценяване и акредитация проф. Илия Гюдженов
- Проф. Гюдженов, Националната агенция за оценка и акредитация не разреши на фирма “Възраждане 2” ООД с управител проф. Людмил Георгиев, основател на СДС в Благоевград, а в момента член на Централния съвет на ДПС, да разкрие в Сапарева баня Колеж по туризъм и мениджмънт “Св. Георги”, какви са мотивите ви?
- Проектът за създаване на колеж “Св. Георги” в Сапарева баня получи отрицателна оценка, тъй като той не отговаря на критериите на НАОА. Ако трябва да съм точен, проектът имаше положителна оценка само по един от критериите - система за управление, гарантираща спазването на основните академични свободи, но по всички останали не отговаряше на изискванията. Критериите за оценяване на проекти за откриване и преобразуване на висши училища, основни звена на висши училища или на филиали са седем. Четири от тях се отнасят до образователната и изследователската дейност, като се оценяват възможността за изграждане на основни звена за организиране на обучението на студентите и разработване на необходимата учебна документация, осигуряването с необходимия преподавателски състав, осигуряването на условия за научноизследователска дейност на преподавателския състав, осигуряване на материално-техническа и информационна база и финансиране.
- Агенцията даде карт бланш на откриването на Европейски политехнически университет в Перник, кога това частно висше ще започне да функционира?
- Проектът получи положителна оценка. Той се внася за втори път в НАОА, тъй като преди година оценката бе отрицателна. Съучредителите на този частен университет изпълниха всички препоръки, които им бяха дадени от НАОА. Трябва да е ясно, че положителната оценка от НАОА не означава, че от утре започва да функционира едно висше училище. Това зависи от правителството и Народното събрание. Ние даваме академична оценка на проекта, доколкото той отговаря на изискванията, но не решаваме да има или не университет, колеж и т.н., това решение се взима от изпълнителните и законодателни органи, които отчитат политическите, държавните, обществените, демографски и регионални цели и интереси. През настоящия акредитационен цикъл НАОА е провела 22 процедури за оценяване на такива проекти. След внимателна и обстойна преценка по критериите 18 от тях завършиха с отрицателна оценка и само 4 получиха положителна, сред които е и проектът за университет в Перник.
- Защо НАОА настоява за промени в Закона за висше образование, като се обединят институционалната акредитация на висшите училища с програмните акредитации по професионални направления?
- Причините са много, на първо място, за да се спестят средства на висшите училища. Освен това процесът ще стане по-кратък и хомогенен, а не в продължение на две години всички университети да се занимават с посрещане на експерти от НАОА, тъй като повечето университети обучават студенти по повече от 10 професионални направления, което означава 10 експертни групи да посетят университета, да оценят и т.н. Разбира се, всичко е въпрос на детайлизиране и допълнително уточняване на един такъв обединен акредитационен модел. Това предложение на НАОА се подкрепя и от Съвета на ректорите.
- Съветът на ректорите настоява да се промени и системата за оценки и тя от 4-бална /незадоволителна, задоволителна, добра и много добра/, каквато е в момента, да стане 10-бална. Няма ли така да се дадат повече шансове между капките да минават и висши училища със съмнително качество.
- Искането на Съвета на ректорите е, за да се получи по- голямо разслояване между университетите и да е ясно кои са водещите университети, кои са много добрите, добрите и кои не са добри. Всичко това обаче, за да се случи, трябва да се промени Законът за висше образование
/ЗВО/. Информацията, която имаме от министър Фандъкова, е, че усилено се работи по създаването на нов ЗВО, който евентуално ще се реализира след 1 година. Що се отнася до обективността на НАОА със сигурност проекти със съмнително качество няма да “прескачат летвата”, както е доказала практиката. Акредитацията се провежда от независими български експерти от академичните, работодателските и студентските среди, а напоследък в рамките на експертната група се привличат и международни експерти, които в бъдеще задължително ще участват в акредитациите на наши висши училища. Критериите са обективни и съвместими с тези на европейските страни и НАОА има европейски статут с признат професионализъм.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.