От създаването през 1962 г. съборът на народното творчество "Пирин пее" няма статут

22 юли 2010 00:20   18 коментара   17360 прочита


Етномузикологът проф. д-р на изкуствознанието Илия Манолов: Няма собствена банкова сметка, не е ясно кой е принципалът на най-голямата проява в духовния календар на Пиринския край

В последния ден от юли и първия от август в местността Предел в Пирин планина ще се проведе 12-ият събор на народното творчество "Пирин пее" - проява, която вече има 48-годишна история. Сред нейните организатори и популяризатори е и етномузикологът проф. д-р Илия Манолов. Поканихме го за този разговор, защото единствен той се осмели да заяви публично, че съборът отдавна е трябвало да започне да налага нова визия за своето бъдещо присъствие в културния афиш на страната ни, ако не искат организаторите му да си остане просто един традиционен фестивал на художествената и недотам художествената самодейност, с който областната управа или някоя от общините в региона отбива номера с провеждането му.

- Професор Манолов, какво всъщност е в момента "Пирин пее" - събор на народното творчество, регионално движение за издирване и популяризиране на народни песни и фолклорни традиции, един от 28-те областни прегледи на фолклорната самодейност или обикновена фестивална сцена в местността Предел, където през две години излизат самодейни състави и групи да си изпеят песните, които си знаят?

- През 1962 година, когато се проведе първото издание на "Пирин пее", той беше замислен като събор на народното творчество, който да покаже автентични песни, игри и обичаи. След петото му издание, което се проведе през лятото на 1985 година, много от ценностите на събора започнаха да се подменят и този негативен процес продължава и досега, което крие опасност съборът окончателно да се превърне във фестивал на художествената самодейност, т.е. в инструмент, който преди години тоталитарната власт използваше за комунистическото ни възпитание.

- Вие сте сред малкото фолклорни специалисти, които са имали късмета да журират всичките досегашни негови издания. Какво пропуснаха да направят организаторите му през тези 48 години след неговото първо издание?

- До 1984 година подготовката на събора вървеше по предварително изработени регламенти, които ние, експертите, бяхме утвърдили. Те включваха провеждането на квартални, селски, градски прослушвания и общински подборни събори, където кандидат-участниците в събора показваха автентичността на песните, танците и обичаите, с които се представят пред съборяните. След това обаче, когато се появи т.нар. фондация "Пирин пее", която открадна името на събора и формализира предварителните селекции, и тогава нещата тръгнаха по нанадолнището.

- Това, което казвате, означава, че никой не е направил някакъв сериозен опит да спре търкалянето към пропастта?

- За жалост това е истината и аз чувствам като мой професионален и граждански дълг да я кажа гласно. За фондацията нямаше никакво значение кой какво ще пее, свири или покаже на събора. За нейния собственик Иван Тодоров той беше просто повод да се направи добър бизнес и колкото по-малко бяха разходите за подготовката му, толкова по-голяма беше печалбата. Нямаше предварителни селекции, нямаше прослушвания, никой не се интересуваше колко са участниците, колко наградените и т.н. Ръководният принцип беше печалбата.

- Въпросната фондация обаче отдавна я няма, защо новите организатори на събора не са възстановили схемата за предварителен подбор на песните, танците и обичаите с участието на фолклористи, етнографи, музиковеди и ред още специалисти като Вас?

- Защото винаги е по-лесно да се върви по нанадолнището, отколкото обратно. За мен е непонятно, че предварителните селекции на песни, обичаи и изпълнители продължават да не се правят с участието на експерти, а това става от читалищните секретари, от селските кметове и наместници или от някой чиновник в съответната община. Както е тръгнало, следващия път в някоя от тези "селекции" може да вземе участие и селският пъдар.

- Казано с две думи, от доста време истинска селекция за участие в събора няма.

- Точно така. И още един показателен факт - въпреки че организирането на една такава проява изисква и страшно много време и пари, оказва се, че съборът "Пирин пее" цели 48 години няма разкрита банкова сметка, където да се набират средства за неговото провеждане.

- Това, което току-що казахте, е много съществен и показателен факт.

- Разбира се, защото той дава отговор и на другия, още по-важен въпрос - кой всъщност е принципалът на събора "Пирин пее" - държавата в лицето на Министерството на културата, областната администрация, община Разлог или който се случи?

- Интересува ме дали знаете за съществуването на някоя институция у нас - било държавна, общинска или частна, която да се е занимавала досега професионално с архивирането на всичко онова, което е било представено в предходните 11 издания на събора "Пирин пее"?

- Въпросът Ви е изключително актуален и основателен, защото тук не става дума за едно обикновено архивиране на показаното и чутото по време на събора върху някакъв дигитален носител, а за архивиране на културно-исторически артефакти, каквито са представените автентични песни, обичаи, музикалните инструменти и изпълнения, от кой регион са, кой ги е представил на събора и т.н.

Спомням си, че покойният Александър Кокарешков записваше на магнитофон от показаното на първите събори, но дали днес е останало от тях нещо във фонотеката на Радио Благоевград и Регионалния телевизионен център, което има необходимото качество, нямам представа. Обезпокоен съм обаче от факта, че след 1985 г. не съм виждал професионални творчески екипи, които да заснемат, записват и архивират показаното на събора.

- Ако Ви разбирам правилно, на практика излиза, че всичко показано на тези събори е имало смисъл от ден до пладне, а направените разходи по организацията и провеждането им са били единствено за кефа на хората, които са отишли на Предел да пийнат по една-две бири и да замезят с някоя пържола или кебапче, хвърляйки по едно око от време на време тук-там по естрадите.

- Макар и по-грубо казано, това в края на краищата е горчивата истина. Доколкото ми е известно, и предстоящото издание на събора няма да се записва, заснема и архивира, което означава, че и то няма да остави трайна следа в духовната съкровищница на България и само след седмица-две малцина ще си спомнят за него.

- Проф. Манолов, какви са критериите, по които вие, журито на събора, ще оценявате представените песни и изпълнители?

- Това е още един от много актуалните и парливи въпроси. Голяма бъркотия е. Причината е отново фактът, че при подбора на репертоара и записванията за участие това отново не е било условие или регламент, поставен от страна на организаторите, и затова оценките за представянето на една или друга фолклорна група или изпълнител ще бъдат чисто субективни.

- Т.е. кой на кого от журито е по-симпатичен, той ще бъде отличен или награден. Така ли?

- Колкото и да не ми се иска да се съглася с Вас, май така ще излезе на практика.

- В предварителния ни разговор споменахте, че в периода 1962-985 г. ръководителите на тогавашния Окръжен комитет на БКП и Окръжният народен съвет в Благоевград са имали амбицията да превърнат събора "Пирин пее" в световноизвестна културна проява. Кое погреба тази възможност?

18 коментара
22 Юли 2010 08:55 | Самодеец
Оценка:
2
 (
4
 гласа)

Господин "професоре",
престанете да плюете срещу всеки и всичко, нямате си и на идея колко струва организирането на едно издание на събора "Пирин пее", за да плювате срещу тези които даваха парите за това нещо. Читалищните секретари са гръбнака на българската самодейност, а такива плагиати като Вас, правейки се на изследователи и учени съсипаха и комерсиализираха този вид празници, защото Вие с другия "велик професор" Динчев, отивахте да журирате само заради парите и да хапнете едно агънце. Нееднократно сте отказвали да отивате на местните прегледи ако не Ви се даде определена сума.... Вие сте срам за българстото народно творчество.


22 Юли 2010 09:14 | 123
Оценка:
4
 (
4
 гласа)

Какво плюваш бе пишман професоре. Когато те канеха от фондацията да журираш срещу тлъстите хонорари не плюваше, а сега давай. Седни си на гъ.... и остави младите и кадърни кадри да работят.


22 Юли 2010 09:24 | фен
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

По всичко си личи, че въпросния Г-н е НОМЕНКЛАТУРА, която жалеее по "татовото" време. Стига толкова, лесни пари и харчове за нищо. Народното творчество не може да бъде спряно, дали ще се журира от такива "величия" или не то ще го има. Някои хора не мислят, че въпреки кризата организаторите са направили възможно провеждането на едно такова събитие- "за народа и от народа". Не забравяйте, че най- доброто жири е ПУБЛИКАТА. Браво на организаторите!


22 Юли 2010 10:14 | Ценни идеи
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Да ,наистина са ценни и добри идеите на проф.д-р Илия Манолев. Аз дълги години съм работила в сферите на културата и добре познавам професора, въобще не е толкова комерсиален, колкото го виждат злобните коментатори преди мен.
Всичко, което казва той, е полезно и важно. Да, ние сме в криза, но съсипваме невероятния Пирин пее, а може да се превърне в Балкански фестивал, в европейска културна дестинация. Той не критикува недобронамерено...Какво се получава вече трето издание? Всичко се стоварва върху плещите на Община Разлог и когато Разлог се изписа като организатор, което е реално, всички кметове скочиха върху Татарски. ЗАЩО? И каква е ролята на Областната управа, какво успя да постигне управителят? Изчака благоволението на кметовете. Прав е професорът, че това събитие е важно и за да стане голямо трябва да има държавна ПОЛИТИКА!Познавам добре настоящето ръководство на Община Разлог и съм сигурна, че ще се възползват от добрите идеи на Илия Манолов и с това може да спечели Пирин пее


22 Юли 2010 12:30 | Асен Минков / Благоевград
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Браво на автора Георги Бузов, че е открил тази актуална тема и е намерил авторитетен човек като професор Илия Манолов, който да каже честно и право куме в очи истини, за които всички може да сме досещали, но никой не е имал смелостта да ги каже гласно.
Колкото до дежурните плювковци, които не са прочели и ред от написаното, а пък да не говорим дали са вденали нещо от него, ще им кажа - професора не е нито лапач, нито користолюбив човек. Ще се радвам много, ако като него имаше повече хора в Благоевград. За съжаление -няма.


22 Юли 2010 12:35 | ------
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

ПИРИН ПЕЕ РИЛА ПЛАЧЕ


22 Юли 2010 12:43 | Стефи
Оценка:
-1
 (
3
 гласа)

Защо не си спомните за Фондация "Пирин пее", проф. Кирил Стефанов, Великият зет на Дамян Кръстев - Иван Тодоров ???? Ами за онази измет Исмет Узунов - Директор на фондацията. Язък за горките хора с носии, защото лапачите пак ще са там, а за хората няма пари да идат. "Пирин пее" от години е ясла за пишман културтрегери от Благоевград, да скалъпят един вечно повтарящ се и скучен концерт и да гушнат паричките. Хората от Разлог не си отстояха интересите и с право вече има общини, които отказват да ходят на "Пирин пее". Много неща в Разлог са объркани, имам преки наблюдения като разложка снаха, но никога с мъжа ми не сме живели там. Татарски разсипа всичко. И в култура и образование работят само негови хора, но непрофесионалисти. Музеят е трагедия, благодарение на Община и кмет Татарски. Защо самодейците да си пукат патроните за Копривщица ? И ..хората на Пирин пее, намаляват и намаляват.... Защо да ходим на скара до Предел ли? БЯГАЙТЕ ДАЛЕКО ОТ РАЗЛОГ ! Пирин пее не е нищо!


22 Юли 2010 13:16 | Марияна Георгиева -Благое
Оценка:
-1
 (
1
 гласа)

Време беше да се появи в уважавания от мене вестник такава публикация. Нямам претенциите да познавам като г-н Илия Манолов кухнята на събора "Пирин пее", но мисля, че много ясно, аргументирано и отговорно той е казал най-същественото, което трябва да се каже за този културен форум. От тук нататък този, който може да чете - да чете и да си направи съответните изводи и вземе необходимите решения, за които и професорът споменава. А който не може, като първите двама тъпанари, явно ще продължи да бръщолеви като техните глупости. В живота е така - едни могат, а другите дават вид, че могат.


22 Юли 2010 14:22 | Приятел
Оценка:
0
 (
2
 гласа)

Смея да кажа, че добре познавам този Номенклатурчик, защо сега говори, защо когато ФОНДАЦИЯ "ПИРИН ПЕЕ", правеше събора не дойде, защото се страхуваше от некомпетентността си може би, или му бяха малко хонорарите, които искаше постоянно. С Динчев преписаха след това Статута на Събора, който беше направен. Като си толкова кадърен защо не си сред организаторите в момента?!?


22 Юли 2010 14:49 | Не пее Пирин
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Всичко казано в статията е дори занижено като информация. Фестивала е на изключително ниско ниво и ако искате да разберете защо се вмъкнете в кухнята на нещата-като изпълнител или организатор. Ще разберете, че нещата, описани по-горе са верни, а има и премълчани истини, но има време и за тях...


22 Юли 2010 15:38 | Банско
Оценка:
-1
 (
3
 гласа)

Аз също подкрепям казаното от проф.Манолов. Истина е, както е истина и Стефи, което пише, Пирин пее отдавна не е това, което помнят нашите дедовци. Ние от Банско не ходим вече и си имаме на Мрътва полена, точно тогава тържество.
Ми като не могат разложани да правят нищо ? Дайте ни нас= В Банско правим вече 18 фестивала, пукайте се репаре таковия. Използвам форума, защото знам, че е четен и Ви каня на поредния, сега Джаз Фест в Банско. От 8-ми август! Заповедайте! Ние сме добри организатори и гостоприемни домакини.


22 Юли 2010 19:49 | Елза Димитрова, учителка
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Актуално интервю. Ако бях на мястото на областния управител или на някой от "съорганизаторите" щях десет пъти да го препрочета, защото професорът явно знае за какво говори и казва неща, за които години наред бяха известни на много хора, но никой не е смеел досега да ги каже гласно, като него.
Изключително полезен сигнал за настоящите и бъдещи организатори на събора. Поздравявам професор Илия Манолов, макар и да не го познавам лично.


22 Юли 2010 21:43 | Илия Йовков
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

НЕ ПЛЮЙТЕ !
Това не е задравословно за самите вас.
Нито аз, нито проф. Маналов сме светци. И ние имаоме своите слабости и грешки.
Като директор на Окръжен исторически музей, където проф. Манолов и проф. Динчев започнаха своята научна кариера, наказах Манолов. И сега не се обичаме много.
Но !
Манолов и Динчев са най-добрите специалисти в областта по музикаленя и песенен фолклор , с голям принос в оргатизирането и провеждането на събора "Пирин пее".
ПРОФЕСОР МАНОЛОВ Е ПРАВ !
Благоевградска област е концентрация на етнография и фолклор. За тяхното опазване и предаване на поколенията са необходими специални грижи.
Смятам че е крайно необходимо към Областната управа да се създаде постоянно действащ обществен орган, който да се грижи за подготовката и провеждането на събора "Пирин пее"
Поздравления за г-н Георги Бузов и проф. Манолов за интервюто !
Илия Йовков [email protected]


22 Юли 2010 23:09 | самодейци
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Господа пишето ,че фестивала е не е това което беше Да така е .Няма никъква организация, само шетат самодейците от тази на онази сцена ,нямат никъква организация, само изписват пари и ходят да ядат и за тлъстите хонурари тези измислени журита.
Фестивалат не е вече фестивал а само изписване на пари.


23 Юли 2010 13:31 | ****7711
Оценка:
0
 (
2
 гласа)

До СТЕФИ... Мила ми Стефи, ти имаш такова мнение, защото си разложка снаха, а не си разложенка. Аз пък съм пловдивска снаха, но съм разложенка. Ти никога няма да почустваш това, което чуствам аз, защото нямаш настройка на ума и душата за нашите песни и традиции. За това Стефи, бягай... далеч от Разлог, той не е за такива като теб... Тази година отново ще бъда на събора и ще се наслядя на пиринската песен и на Пирин планина!!!!


23 Юли 2010 15:56 | До ****7711
Оценка:
0
 (
2
 гласа)

Е, ****7711, кво като идеш на съборо на Предел ! ЯЖ КЕБАПЧЕТА МИЛА МИ РАЗЛОЖЕНКО , щото всички в Разлог сте тъпи и прости и се оставихте Татарски да ви направи на маймуни, а в момента и общински съвет нямате, разпуснал се е, съобщиха ни в Благоевград, и протатарско управление, както ви четем. Село сте си. Ама село депутатско, с мотго крадни и много проблеми за обикновените хора. В Разлог живеят само фамилия татарски и техни приближени. Пирин пее не е изключение, не може тези проблеми да не ви цъфнат навсякъде.
Та, мила ми ****7711, и с тебе и без тебе Пирин пее няма да има никакъв принос, даже и в новините няма да го покажат, толкова е крайселски и местен. За сравнение, виж какво ще стане за и в Копривщица.


31 Юли 2010 10:06 | фолклористка
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Мисля си, че тук е мястото да кажа две приказки по отношение на човека, окичен с толкова много звания и титли - Илия Манолов. По принцип не е толкова важно дали той е номенклатурчик или комерсиализиран тип, изваден от нафталина, който мисли само за трапези, печени агънца или тлъсти хонорари от т. нар. негови прослушвания. Също така не е толкова важно дали той ще се окаже прав по отношение на бъдещето на Пирин Пее - т.е. дали съветите му за спасяване на проявата ще се окажат удачни или не.
Проблемът на Манолов е далеч по-дълбок! Аз като възпитаничка на престижната фолклорна школа в Широка Лъка съм силно резервирана по отношение на неговия "музикален усет", "професионализъм" и "обективност".Позицията ми е точно обратната. Той е хитрец, фалшификатор на текстове и е невероятно бездарен. Прегледайте текстовете на песните в неговите издадени през последните 15 години фолклорни сбирки (текстове на песни) и ще се уверите в това, което пиша. Освен това съм сигурна, че не разбира от нотопис.


22 Февруари 2011 20:19 | за злобарчетата
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

За този отворко със звездичките ! еми нее лесно да си завистлив ! много ви се иска "Пирин пее" да е на джумайчетата като тебе ама не става .... тази фолклорна красота е на Разлог ! това ви вбесява дооста отдавна, от самото начало ! Злобейте си злодейчета, пък ние "простите" ще си тропнем пак хорце на НАШИТЕ зелени Пределски поляни ! и това и мноого други лета със и за здравето на сите !




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар