От създаването през 1962 г. съборът на народното творчество "Пирин пее" няма статут
Етномузикологът проф. д-р на изкуствознанието Илия Манолов: Няма собствена банкова сметка, не е ясно кой е принципалът на най-голямата проява в духовния календар на Пиринския край
В последния ден от юли и първия от август в местността Предел в Пирин планина ще се проведе 12-ият събор на народното творчество "Пирин пее" - проява, която вече има 48-годишна история. Сред нейните организатори и популяризатори е и етномузикологът проф. д-р Илия Манолов. Поканихме го за този разговор, защото единствен той се осмели да заяви публично, че съборът отдавна е трябвало да започне да налага нова визия за своето бъдещо присъствие в културния афиш на страната ни, ако не искат организаторите му да си остане просто един традиционен фестивал на художествената и недотам художествената самодейност, с който областната управа или някоя от общините в региона отбива номера с провеждането му.
- Професор Манолов, какво всъщност е в момента "Пирин пее" - събор на народното творчество, регионално движение за издирване и популяризиране на народни песни и фолклорни традиции, един от 28-те областни прегледи на фолклорната самодейност или обикновена фестивална сцена в местността Предел, където през две години излизат самодейни състави и групи да си изпеят песните, които си знаят?
- През 1962 година, когато се проведе първото издание на "Пирин пее", той беше замислен като събор на народното творчество, който да покаже автентични песни, игри и обичаи. След петото му издание, което се проведе през лятото на 1985 година, много от ценностите на събора започнаха да се подменят и този негативен процес продължава и досега, което крие опасност съборът окончателно да се превърне във фестивал на художествената самодейност, т.е. в инструмент, който преди години тоталитарната власт използваше за комунистическото ни възпитание.
- Вие сте сред малкото фолклорни специалисти, които са имали късмета да журират всичките досегашни негови издания. Какво пропуснаха да направят организаторите му през тези 48 години след неговото първо издание?
- До 1984 година подготовката на събора вървеше по предварително изработени регламенти, които ние, експертите, бяхме утвърдили. Те включваха провеждането на квартални, селски, градски прослушвания и общински подборни събори, където кандидат-участниците в събора показваха автентичността на песните, танците и обичаите, с които се представят пред съборяните. След това обаче, когато се появи т.нар. фондация "Пирин пее", която открадна името на събора и формализира предварителните селекции, и тогава нещата тръгнаха по нанадолнището.
- Това, което казвате, означава, че никой не е направил някакъв сериозен опит да спре търкалянето към пропастта?
- За жалост това е истината и аз чувствам като мой професионален и граждански дълг да я кажа гласно. За фондацията нямаше никакво значение кой какво ще пее, свири или покаже на събора. За нейния собственик Иван Тодоров той беше просто повод да се направи добър бизнес и колкото по-малко бяха разходите за подготовката му, толкова по-голяма беше печалбата. Нямаше предварителни селекции, нямаше прослушвания, никой не се интересуваше колко са участниците, колко наградените и т.н. Ръководният принцип беше печалбата.
- Въпросната фондация обаче отдавна я няма, защо новите организатори на събора не са възстановили схемата за предварителен подбор на песните, танците и обичаите с участието на фолклористи, етнографи, музиковеди и ред още специалисти като Вас?
- Защото винаги е по-лесно да се върви по нанадолнището, отколкото обратно. За мен е непонятно, че предварителните селекции на песни, обичаи и изпълнители продължават да не се правят с участието на експерти, а това става от читалищните секретари, от селските кметове и наместници или от някой чиновник в съответната община. Както е тръгнало, следващия път в някоя от тези "селекции" може да вземе участие и селският пъдар.
- Казано с две думи, от доста време истинска селекция за участие в събора няма.
- Точно така. И още един показателен факт - въпреки че организирането на една такава проява изисква и страшно много време и пари, оказва се, че съборът "Пирин пее" цели 48 години няма разкрита банкова сметка, където да се набират средства за неговото провеждане.
- Това, което току-що казахте, е много съществен и показателен факт.
- Разбира се, защото той дава отговор и на другия, още по-важен въпрос - кой всъщност е принципалът на събора "Пирин пее" - държавата в лицето на Министерството на културата, областната администрация, община Разлог или който се случи?
- Интересува ме дали знаете за съществуването на някоя институция у нас - било държавна, общинска или частна, която да се е занимавала досега професионално с архивирането на всичко онова, което е било представено в предходните 11 издания на събора "Пирин пее"?
- Въпросът Ви е изключително актуален и основателен, защото тук не става дума за едно обикновено архивиране на показаното и чутото по време на събора върху някакъв дигитален носител, а за архивиране на културно-исторически артефакти, каквито са представените автентични песни, обичаи, музикалните инструменти и изпълнения, от кой регион са, кой ги е представил на събора и т.н.
Спомням си, че покойният Александър Кокарешков записваше на магнитофон от показаното на първите събори, но дали днес е останало от тях нещо във фонотеката на Радио Благоевград и Регионалния телевизионен център, което има необходимото качество, нямам представа. Обезпокоен съм обаче от факта, че след 1985 г. не съм виждал професионални творчески екипи, които да заснемат, записват и архивират показаното на събора.
- Ако Ви разбирам правилно, на практика излиза, че всичко показано на тези събори е имало смисъл от ден до пладне, а направените разходи по организацията и провеждането им са били единствено за кефа на хората, които са отишли на Предел да пийнат по една-две бири и да замезят с някоя пържола или кебапче, хвърляйки по едно око от време на време тук-там по естрадите.
- Макар и по-грубо казано, това в края на краищата е горчивата истина. Доколкото ми е известно, и предстоящото издание на събора няма да се записва, заснема и архивира, което означава, че и то няма да остави трайна следа в духовната съкровищница на България и само след седмица-две малцина ще си спомнят за него.
- Проф. Манолов, какви са критериите, по които вие, журито на събора, ще оценявате представените песни и изпълнители?
- Това е още един от много актуалните и парливи въпроси. Голяма бъркотия е. Причината е отново фактът, че при подбора на репертоара и записванията за участие това отново не е било условие или регламент, поставен от страна на организаторите, и затова оценките за представянето на една или друга фолклорна група или изпълнител ще бъдат чисто субективни.
- Т.е. кой на кого от журито е по-симпатичен, той ще бъде отличен или награден. Така ли?
- Колкото и да не ми се иска да се съглася с Вас, май така ще излезе на практика.
- В предварителния ни разговор споменахте, че в периода 1962-985 г. ръководителите на тогавашния Окръжен комитет на БКП и Окръжният народен съвет в Благоевград са имали амбицията да превърнат събора "Пирин пее" в световноизвестна културна проява. Кое погреба тази възможност?
престанете да плюете срещу всеки и всичко, нямате си и на идея колко струва организирането на едно издание на събора "Пирин пее", за да плювате срещу тези които даваха парите за това нещо. Читалищните секретари са гръбнака на българската самодейност, а такива плагиати като Вас, правейки се на изследователи и учени съсипаха и комерсиализираха този вид празници, защото Вие с другия "велик професор" Динчев, отивахте да журирате само заради парите и да хапнете едно агънце. Нееднократно сте отказвали да отивате на местните прегледи ако не Ви се даде определена сума.... Вие сте срам за българстото народно творчество.
Всичко, което казва той, е полезно и важно. Да, ние сме в криза, но съсипваме невероятния Пирин пее, а може да се превърне в Балкански фестивал, в европейска културна дестинация. Той не критикува недобронамерено...Какво се получава вече трето издание? Всичко се стоварва върху плещите на Община Разлог и когато Разлог се изписа като организатор, което е реално, всички кметове скочиха върху Татарски. ЗАЩО? И каква е ролята на Областната управа, какво успя да постигне управителят? Изчака благоволението на кметовете. Прав е професорът, че това събитие е важно и за да стане голямо трябва да има държавна ПОЛИТИКА!Познавам добре настоящето ръководство на Община Разлог и съм сигурна, че ще се възползват от добрите идеи на Илия Манолов и с това може да спечели Пирин пее
Колкото до дежурните плювковци, които не са прочели и ред от написаното, а пък да не говорим дали са вденали нещо от него, ще им кажа - професора не е нито лапач, нито користолюбив човек. Ще се радвам много, ако като него имаше повече хора в Благоевград. За съжаление -няма.
Ми като не могат разложани да правят нищо ? Дайте ни нас= В Банско правим вече 18 фестивала, пукайте се репаре таковия. Използвам форума, защото знам, че е четен и Ви каня на поредния, сега Джаз Фест в Банско. От 8-ми август! Заповедайте! Ние сме добри организатори и гостоприемни домакини.
Изключително полезен сигнал за настоящите и бъдещи организатори на събора. Поздравявам професор Илия Манолов, макар и да не го познавам лично.
Това не е задравословно за самите вас.
Нито аз, нито проф. Маналов сме светци. И ние имаоме своите слабости и грешки.
Като директор на Окръжен исторически музей, където проф. Манолов и проф. Динчев започнаха своята научна кариера, наказах Манолов. И сега не се обичаме много.
Но !
Манолов и Динчев са най-добрите специалисти в областта по музикаленя и песенен фолклор , с голям принос в оргатизирането и провеждането на събора "Пирин пее".
ПРОФЕСОР МАНОЛОВ Е ПРАВ !
Благоевградска област е концентрация на етнография и фолклор. За тяхното опазване и предаване на поколенията са необходими специални грижи.
Смятам че е крайно необходимо към Областната управа да се създаде постоянно действащ обществен орган, който да се грижи за подготовката и провеждането на събора "Пирин пее"
Поздравления за г-н Георги Бузов и проф. Манолов за интервюто !
Илия Йовков [email protected]
Фестивалат не е вече фестивал а само изписване на пари.
Та, мила ми ****7711, и с тебе и без тебе Пирин пее няма да има никакъв принос, даже и в новините няма да го покажат, толкова е крайселски и местен. За сравнение, виж какво ще стане за и в Копривщица.
Проблемът на Манолов е далеч по-дълбок! Аз като възпитаничка на престижната фолклорна школа в Широка Лъка съм силно резервирана по отношение на неговия "музикален усет", "професионализъм" и "обективност".Позицията ми е точно обратната. Той е хитрец, фалшификатор на текстове и е невероятно бездарен. Прегледайте текстовете на песните в неговите издадени през последните 15 години фолклорни сбирки (текстове на песни) и ще се уверите в това, което пиша. Освен това съм сигурна, че не разбира от нотопис.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.