От съдебната система започва дестабилизацията на правителството

26 ноември 2010 00:22   4 коментара   13612 прочита


Кюстендилският зет-депутат Ив. Иванов: История като тази с Галеви е срамен случай на безнаказаност, магистратът, който освободи Алексей Петров, му даде зелена улица да влезе в политиката като "мъченик"

Иван Иванов е народен представител, зам. председател на ПГ на Синята коалиция и зам. председател на Комисия по транспорт, информационни технологии и съобщения. Член на Комисията по икономическата политика, енергетика и туризъм. Член на Временната анкетна комисия за проверка на разходите, назначенията и сделките, извършени в последната година от мандата на правителството на Сергей Станишев.

Синята коалиция има 14 народни представители в Народното събрание. Има вътрешно разпределение, в което Иванов има делегирани отговорности към две области - Хасковска и Кюстендилска, в допълнение към Старозагорска област, откъдето е депутат. Той е кюстендилски зет. И по тези причини поне два пъти в месеца идва в Кюстендилска област.

- Важно е какво ще се случи с енергийните дружества, които трябва да изпълнят определени норми, свързани с опазването на околната среда. В Старозагорския район това е "Брикел", в Кюстендилския това е ТЕЦ "Бобов дол", Вие най-добре можете да ни обясните.

- Би трябвало министър Нона Караджова да отговори на въпроса. Методът, който прилага към ТЕЦ "Брикел", ще бъде ли приложен и за останалите мощности в страната, които са засегнати от този проблем, ако се предоставят допълнително квоти от националния резерв да се продължи експлоатацията на ТЕЦ "Брикел", и дали това ще получи утвърждение от Европейската комисия, защото в противен случай ще имаме санкции, които ще се окажат непосилни за националния бюджет. Точно в този си вид предложението няма да може да се реализира. Ковачки каза, че ще осигури банкова гаранция за сероочистки на ТЕЦ "Брикел". Това го каза на 1.09.2010 г., същото трябва да го каже и за ТЕЦ "Бобов дол". Мощностите са вече собственост на Ковачки, правителството може да наложи финансови санкции, но не може да пристъпи към отнемане на собственост освен чрез съда. 30 000 000 лв. могат да бъдат поискани от Христо Ковачки за неизпълнение на приватизационния договор. Подобна санкция може да бъде приложена и за ТЕЦ "Бобов дол". Една от мощностите на ТЕЦ-а беше закрита именно заради изисквания за присъединяване към ЕС, предстои закриване на втората мощност. Без никакво съмнение за хората от района е да знаят каква ще бъде съдбата на ТЕЦ-а, но тя е в ръцете на собственика Христо Ковачки и решението той трябва да предложи. В продължение на 6 г. бизнесменът Христо Ковачки не можа да задели и един лев, за да се започне изграждането на сероочистващи инсталации, сега той обещава да даде банкова гаранция в размер на 34 000 000 лв. За да има ТЕЦ "Бобов дол" бъдеще, необходимо е да се процедира по същия начин. Държавата не може да финансира подобна дейност. Държавата ще бъде санкционирана и ще понесе тежки финансови загуби.

- Държавата няма ли никакви лостове да го застави да изпълнява ангажиментите си?

- Няма. Държавата може финансово да го накаже. Съгласно Конституцията частната собственост в България е неприкосновена.

- Но чрез съда може. Хората считат, че държавата е тази, която може да ги спаси.

- Това може да се направи от Агенцията по следприватизационен контрол, ако тя констатира, че Христо Ковачки не изпълнява договора по приватизацията на ТЕЦ "Бобов дол". Тя е в състояние да възбуди такава процедура. Спирането на ТЕЦ-а ще предизвика верижна реакция и за мините, пряко свързани с дейността му. Но ние сме държава, член на ЕС, и трябва да изпълним изискванията, те са в интерес на хората.

- Втората мощност кога трябва да бъде затворена?

- Сега, 2011 г., а третата - 2014 г.

- Кое е най-слабото звено от трите държавни власти - законодателна, изпълнителна и съдебната?

- Най-слабото звено е съдебната власт. Трите власти ги оприличавам на едно трикрако столче и когато единият крак е счупен, човек не може да седи на стола. Не може да го използва. Случаят със съдебната власт е точно такъв. Случиха се две ключови неща. Случиха се няколко неща - Доган, Алексей Петров, Маргините, Галевите. Това са абсурдни и срамни истории за безнаказаност. Съдията, който освободи Алексей Петров - Камен Иванов, няма никакво съмнение, че даде зелена улица той да влезе в политиката, при това да влезе като мъченик. От съдебната власт започва дестабилизацията на правителството. През последната година изплува и името на Красьо Черничкия и тефтерчето му с имената на магистрати, и имотите на магистратите по Черноморието, за безимотните им синове и дъщери, подкупи...…Ако се предприеме реформа, начинът на живот на магистратите ще бъде силно заплашен. Ние предупреждавахме ГЕРБ, че трябва да бъде променен съставът на ВСС. В този състав има хора в тесни връзки с Красьо Черничкия, не може да бъде олицетворение на една независима съдебна система. Не бяхме послушани и сега правителството ще си тегли последствията от своята собствена нерешителност.

Следваща груба грешка е въпросът за бюджет. Бюджетът се решава от депутатите, ГЕРБ отказа разговори с нас. В една държава, когато бюджетът се решава от синдикатите, се стига до много тежки последици. Защото синдикатите решават общите интереси на определена група от хора, те обаче не могат да видят управлението на държавата за 5 или 10 години напред. Те не могат да предприемат никакви реформи. Борисов реши, че може с тях да проведе един ползотворен диалог. Стигна се до положение, че се поеха ангажименти, които се оказаха неосъществими. От жизнено значение за страната са въпросите за социалната политика и здравеопазването и двата бюджета в тази насока, особено на НОК, са плачевни. Това са причините ние да не го подкрепим. Действително има тежки проблеми.

- Ще се задържи ли правителството, или е много вероятно замъкът да рухне?

- Много е вероятно и да рухне, но всичко зависи от правителството в действията в предстоящите месеци. Нашите усещания са, че правителството губи подкрепа. Загуби подкрепа на бизнеса с действия, които показаха, че правителството е враждебно спрямо бизнеса. На второ място загуби подкрепа и в медиите. Медиите разпознаха, че няма визия за управлението на страната, че днес се взимат решения, а на следващия ден се променят, и се върви по една писта, после по втора и накрая хората действително не знаят кое е крайното решение по въпроси с реформата в здравеопазването, в политиката по отношение на пенсионната реформа, реформа в администрацията, ще има ли, или не. Не виждаме заложени параметри на реформи и не можем да подкрепим бюджета за 2011 г. Правителството много бързо изразходва своя управленчески ресурс. Задават се тежки зимни месеци.

- Поведението на ДСБ на местно ниво в политическото пространство как определяте?

- Опозиция на управляващите. Сега ще влезем в преговори и с други организации, които също не одобряват политиката на управляващите в Дупница. Тук, в Дупница, политическата обстановка е странна, тук ляво, дясно, център няма. Политическите партии са обезличени, това е същността на модела. Ние считаме, че след като миналата година двете основни десни партии ДСБ и СДС се обединиха и се явиха заедно на изборите заедно с още три по-малки партии и формираха Синята коалиция, ние бихме желали навсякъде, където има възможност, Синята коалиция да се реализира и да разшири спектъра по формулата "Синята коалиция плюс", което означава във всички общини, включително и в Дупница, да се проведат разговори, включително и с други партии от дясната част на политическото пространство, за да може да има общински съветници.

- Президентът Георги Първанов стои начело на "Октопода", това твърдение вярно ли е?

- Ние отдавна имаме усещане и неведнъж сме заявили, че президентът Георги Първанов е в близост до главата на "Октопода". Името на президента Първанов беше ясно обозначено като човек, който гравитира около главата на "Октопода".

- Какво да разбираме под "Октопод"?

- Под "Октопода" се разбират големите олигарси и мафиотски структури в страната.

- Вярвате ли в предположението, че Алексей Петров ще влезе в политиката именно чрез него, нямаше го между лицата, учредители на АБВ.

- Не. Не бих казал. Това, което е съвсем сигурно, че президентът Георги Първанов сериозно окуражи бизнесмена Христо Ковачки да влезе в политиката чрез партия ЛИДЕР, и това не го казвам аз, това го заяви директно в националния ефир Татяна Дончева, бивша съпартийка на Георги Първанов.

- БСП ли подари на Ковачки цялото това богатство?

- То е толкова голямо, че аз даже не знам колко и как е придобито. Отношенията между Ковачки и БСП бяха много близки. Този сегмент, включително и собствеността му тук във вашия район, е твърде показателен, нека всеки си направи изводите. Аз не съм виждал Христо Ковачки, но някои хора са били много близки с него. Българските политици не трябва да защитават интересите на големите бизнесмени и на определени групи с много съмнителна дейност и произход на парите. Българските политици трябва да защитават обществения интерес.

- Как мислите, правилно ли е да се теглят толкова големи кредити от общините, какъвто е случаят с общината в Дупница?

- Не би трябвало. Трябва да се знае как ще бъде обслужван всеки кредит. Не би трябвало самите банки да отпускат кредити, когато няма ясен план за обслужване.

- Какво ще се случи с общини като дупнишката, които имат много кредити?

- Уви, бъдещето не е добро. Преди всичко не се ли тръгне към излизане от кризата, за което носи отговорност националното правителство, съдбата на общините ще бъде незавидна. За следващата година за общински капиталови разходи за цялата година за 267 общини са предвидени едва 27 000 000 лв., докато за подслушване на МВР са предвидени 100 000 000 лв. Не може в една нормална страна за поддръжка на инфраструктурата на общините да се дадат четири пъти по-малко средства, отколкото за подслушване.

- А защо допуснахте мобилните оператори да наложат най-високи цени на услугите при нас от целия ЕС?

- Считам, че отговорност за това носи Комисията за регулиране на съобщенията, която трябваше да наложи санкции на мобилните оператори и да ги задължи в определени срокове да свалят цените. В Кипър хората плащат четири стотинки на минута.

- Цената на газта?

- Правителството няма желание и воля, не се водят преговори в тази насока, даде се старт и после руският представител на "Газпром" заяви, че няма да се водят преговори в тази насока при подписването на "Южен поток". Спомням си 1998 г., когато Русия се опита да ни наложи своята стратегия. Тогава беше втората година на управлението на ОДС, правителството на Иван Костов. Тогава българското правителство се противопостави и защити националните си интереси. От правителството на Борисов зависи дали ще осъществи своите приоритети, или ще падне, но то не направи нищо в тази насока. Русия ни заплаши и нас, че ще спре доставките на газ за България. Отговорът от наша страна беше, че ще спрем трансфера на газ за Гърция и Турция. В крайна сметка се седна на масата на преговорите и се подписа един договор, изключително изгоден за нас, и той действа до 2006 г., когато Румен Овчаров подписа прочутия Договор-11 за стъпаловидно повишаване цената на газта. Русия изключително много държи на реализирането на "Северен" и "Южен поток", защото тя иска да държи монопол и да прави по определен начин зависими от нея страни от Централна и Източна Европа, а дори и западните страни. И ние предупредихме правителството във връзка с тази неудържими планове на Путин да се поставят нашите условия и да се защитят българските интереси.

- Най-важното условие трябва да бъде намаляването цената на газа за нас. Какво спечели България от визитата на Путин?

- Уви, нищо такова не се случи. България загуби тотално пазарите в Русия, няма нищо в наша изгода, Путин и Русия също... Обстоятелството, че при пребиваването си в страната Путин се договори единствено за започването на проучвания на проекта "Южен поток" и не беше помръдната нито на йота позицията по отношение на "Бургас-Александруполис", включително и по АЕЦ "Белене", показва, че той не е реализирал големите цели, които си е поставил при посещението си у нас.

Мога да кажа и какво българската страна трябваше да направи. Преди да се подпише споразумението за "Южен поток", от българска страна трябваше да се заяви категоричността от подписване на споразумение, което да намали високите вносни мита на български стоки в Русия. В момента ние имаме затворени пазари на нашата парфюмерийна, шивашка и хранителна промишленост. Нищо такова не направи Бойко Борисов. Считам, че ние тук не защитихме нашия интерес.

Второто, което виждам като претенции за неизпълнение на нашите ангажименти и защита на интересите ни, е обстоятелството, че не беше поставен по категоричен начин въпросът за намаляване на цената на природния газ за България. По признанието на руските енергийни експерти, в момента цената на природния газ на международните пазари е с 20% по-ниска, отколкото "Газпром" ни продава. Причината за това е, че са открити големи находища на шистов газ в САЩ. В резултат Щатите престанаха да купуват природен газ от Русия. "Газпром" сега търси реализация на своите количества втечнен природен газ. Всичко това доведе до излишък на природен газ на пазара и с падане на цената. Но "Газпром" се позовава на дългосрочните договори, които е подписала със страната ни, и формулата, която е неизгодна за България. Изведнъж се оказва, че ние плащаме значително повече, а в същото време сме необходим партньор на Русия за реализирането на "Южен поток". В крайна сметка се оказва, че Путин, макар и нереализирал всичко, за което е дошъл, се връща поне с подписано споразумение за пред проект за "Южен поток". Това, което в момента предлагат руснаците за АЕЦ "Белене", е скандално. Към договорената базисна цена от 4 милиарда евро те изискват да се добави максималната индексация - около 60%, което означава, че цената на проекта се повишава от 4 милиарда на 6 милиарда и 300 милиона евро. Трябва да се добавят и средствата, които нашата страна ще похарчи за изграждането на инфраструктурата, за консултантски услуги и такива за изграждането на съпътстващи дейности, и наистина тогава цената ще набъбне на 8-9 милиарда, а може и още повече. При това положение Русия показа неотстъпчивост за намаляване на цената. Единствената наша защитна позиция е била - цената не е била приета...

4 коментара
26 Ноември 2010 13:31 | УЧен от БАН
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

А от СТЪПВАНЕТО на луната на двете велики сили в космонавтиката започва дестабилизацията във ВЯРАТА и в науката. Дветв кацания са различават само по това, че едното е осъществено от животински представител различен от този на хомо-сапиенса и НИКОЙ не го е подлагал никога на СЪМНЕНИЕ, а за другото отдавна се говори, че е ФАЛШИФИКАТ. За да Ви демонстрирам ЗНАНИЕ по космонавтика, а не само по познание на галактиката "Млечен път" ще ви задам един РИТОРИЧЕН въпрос (на който обаче само АЗ знам отговора без да съм жрица): Кучето Лайка като е стъпило на луната после каква сила го е накарала пак да се върне в космическия кораб и как е понесло безтегловността и липсата на кислород без ЕКИПировка? То изобщо върнало ли се е на земята живо и ако ДА после кога е умряло?


26 Ноември 2010 14:49 | до депутата
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

А да запитам аз: Кой кове законите, на които се осланя съда при вземане на решения? Да каже сега депутата, лесно ли е да се изфабрикува закон, който хем да защитава бандитите по върховете, хем и ако може да вкара в затвора бандитите обслужващи върхушката?


26 Ноември 2010 19:32 | до първият коментар
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Кучето Лайка умря в космоса - според европейските преси...


30 Ноември 2010 01:28 | Перничанин
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Таман да ме земе Морфейо и гледам статия коя ме разбуди! Кучето Лайка умре като се връна у атмосферата! После оданат големио гьол пратия некакви маймуни по една програма и они не изкарая длъго! За кацането на Луната вече и они не си верват! Аре лека и се пазете не се ядосвайте! Тая другарка от пръвио пост не знае да влезне и Гугало да провери ама аре да не ме псуват и да си заспим с чиста съвест!




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар