От една година сме “входната врата” на болницата
Управителят на Медицинския център към МБАЛ - Благоевград д-р А. Янакиев: Преминаха 15 000 пациенти, за съжаление всяка 30-та жена е с рак на гърдата
- Д-р Янакиев, какви дейности предлага Медицинският център?
- Медицинският център е структурно звено към МБАЛ - Благоевград, през изминалата година се утвърди като водещо с интензивен прием на пациенти. Тук извършваме консултации и прегледи на пациенти от доболничната помощ в следните области на медицината: педиатрия /детски болести/, неврология, гастроентерология, нефрология
/бъбречни заболявания/ и образна диагностика. Предлаганите медицински услуги са високоспециализирани.
Квалифициран медицински екип - 8 лекари, 4 медицински сестри и 4 рентгенови лаборанти, консултират пациентите.
- Колко пациенти са преминали през Медицинския център за една година?
- МЦ се превърна във входна врата на болницата и звено, което се нарежда на второ място по брой на преминали пациенти. На първо място е спешно-приемно отделение, през което са преминали 20 000 пациенти, а през МЦ - 15 000, от тях близо 11 000 са диагностицирани в образна диагностика.
- Какви изследвания осъществявате в образна диагностика?
- Извършваме точна и прецизна диагностика чрез компютърна томография
/скенер/, ултразвуково изследване /ехография/, дигитална мамография, дигитална конвенционална рентгенография. Диагностицирането се извършва от трима специалисти - д-р Атанас Костадинов, д-р Ивайло Зашев и от мен. Обучаваме и специализанта д-р Валентин Тодоров.
- Какви диагнози се регистрират най-често?
- През последните 3 години рязко се е завишил броят на злокачествените заболявания на млечната жлеза, с около 20%, наблюдава се тенденция на заболявания сред по-младите жени. На ден се изследват по 5-6 жени, статистиката сочи, че при всяка 3-та изследвана жена се откриват патологични промени- кисти, доброкачествени образувания и мастопатични промени. Тревожната статистика сочи, че при една на всички 30 изследвани жени се открива карцином на млечната жлеза
/злокачествено образувание/. Всяка седмица откриваме карцином при 1-2 жени. Здравната култура все още е занижена, а всяко заболяване, открито своевременно, дава възможност за успешно лечение и по-бързо възстановяване на болния.
Най-добрата диагностика е съчетанието от 2 метода - ехография и мамография. Ултразвуковото изследване се използва при млади нераждали жени, то е лесно и безвредно, няма облъчване. При пациентки над 40-годишна възраст е задължително веднъж годишно да се направи рентгеново изследване /йонизиращ метод/ - мамография.
- Кои други заболявания са сред често регистрираните?
- През последните 10 години се наблюдава спад на възрастовата граница при пациенти със злокачествени заболявания. Рискова група са около 50-годишните.
На седмица откриваме карцином на бял дроб при 1-2 пациенти, по един карцином на стомах, дебело черво и главния мозък. По-редки са туморите на костите, приблизително установяваме по един на месец.
- Д-р Янакиев, вредни ли са рентгеновите диагностични процедури?
- Редно е да уточня, че облъчването на пациентите в образна диагностика бе проучвано през 2009 г. от Националния център по радиобиология и радиационна защита с цел осигуряване защита на лицата по разпореждане на Министерство на здравеопазването. Резултатите от проучването бяха оповестени писмено преди месец, стойностите на типичната доза при рентгеновите изследвания - скенер, мамография, иригография /контрастно изследване на дебело черво/, при нас са по-ниски от националните препоръчителни нива.
Използвам случая да припомня на пациентите да бъдат сигурни в защитата от облъчване и веднъж годишно да си правят профилактични прегледи.
- Как постъпват пациентите при Вас?
- Пациентите се насочват от личните лекари за консултация и диагностика. Изследванията и прегледите при специалистите се извършват без заплащане при наличие на направление, Медицинският център има сключен договор със Здравната каса. При липса на направление прегледите се извършват по утвърден ценоразпис.
- С какви кадри разполага МЦ?
- В Медицинския център работят петима началници на отделения в болницата. Сред тях е д-р Йорданка Руйчева, специалист по детски болести, тя в момента специализира неонатология в София. Д-р Руйчева е вторият специалист от Пиринско със сертификат за трансфонтанелна ехография, с това изследване се откриват заболявания на мозъка при новородени. В неврологичния кабинет пациентите се консултират от д-р Татяна Поповска, която е завеждащ неврологично отделение. Д-р Т. Поповска е висококвалифициран кадър, има две придобити специалности - по неврология и клинична лаборатория, притежава сертификат за доплер ехография. Тя е третият специалист в Пиринско, който притежават сертификат за специализираното изследване ЕМГ /електро-миография/. Това е обективен метод за оценка на състоянието на периферната нервна система. Основно с него се откриват радикулити, неврити и увреждания на нервни коренчета от възпалително, токсично или друго естество. През изминалата година ЕМГ на лежащо болни се извършваше от столичната лекарка д-р Снежана Ангелова. От този месец д-р Поповска има сключен договор със Здравната каса. Пациентите с нефрологични заболявания се консултират от завеждащата на хемодиализа д-р Таня Янева. Тя е специалист по вътрешни болести и нефрология.
Гастроентерологични прегледи се извършват от д-р Марияна Чаракчиева, завеждащ гастроенетрология. И накрая, позволете ми по случай първия рожден ден на Медицински център да пожелая на всички колеги професионални успехи, крепко здраве и утвърждаване във високохуманната и отговорна професия.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.