От 15 г. работя по 18 часа в денонощието
Председателят на Сдружението на таксиметровите превозвачи в Благоевград и управител на “О’кей такси” Росен Начев: Спал съм в колата, за да покрия разходите, заради кризата от 85 такситата паднаха на 60
Росен Начев е роден през 1968 г. в Благоевград. През 1989 г. завършва МЕИ - София, инженер е по образование. От 1997 година се занимава с таксиметрови услуги, започва от шофьор на такси като студент и стига до управител на фирма със 150 шофьори и 4 диспечери, председател е на Сдружението на таксиметровите шофьори в Благоевград.
Разговаряме с председателя на таксиметровите превозвачи и управител на “О’кей такси” Росен Начев за тяхната дейност:
- Как се отрази икономическата криза на таксиметровите превозвачи?
- В момента въпросът в нашия бранш е буквално на оцеляване, от 85 таксиметрови автомобила във фирма “О’кей” паднахме на 60 коли. Спират дейност, тъй като разходите не покриват приходите. Често има непредвидими повреди, а фиксирана сума като доход няма. Разходите са огромни, като започнеш от поддръжка на автомобила, гориво, осигурителните тежести - данъци и такси, облагането е подоходно, но осигурителните прагове са около 130-150 лв. месечно. Има дни, когато шофьорът не може да изкара и по 10 лв. Лошият момент при нас е, че трудно обслужваме кредитите, а повечето колеги са купили автомобилите си със заем.
Положението е трагично, като се започне от омръзналата ни вече на всички икономическа криза, сезонния отлив на клиенти в момента в Благоевград, утежняващ е и фактът, че голяма част от населението обедня, едни са с ниски доходи, а други останаха без работа.
Факт е, че и в Благоевград броят на издадените разрешителни за таксита са 2 пъти повече от възможностите, които има за обслужване този град. Имаше моменти, когато наистина имаше много работа. Допреди една година сутрин и аз поемах клиенти, за да няма закъснение при изпълнение на поръчката, особено в пиковите часове рано сутрин. Но сега ситуацията е коренно променена. Сега сме съгласни на всичко, всеки казва - по-добре малко, отколкото нищо.
- От колко години е създадена фирмата Ви?
- Ами вече близо 14 години, през цялото време съм управител. Стартирахме с 5 коли, собственоръчно слагах надписите, заедно с диспечерките. Тогава бях едноличен търговец, по-късно фирмата се разрасна, включиха се 27 съдружници, собственици на автомобили. Стигнахме до 85 таксита преди кризата.
Цената на таксиметровата услуга падна с 20 %, първоначалната такса от 0,79 лв. падна на 0,59 лв., дневната тарифа от 0,65 лв. /км на 0,59 лв./км. Такситата не са някакъв лукс, а необходимост за гражданите. Те са нужни, защото се ползват при нужда...
- Вие имате сключен договор с ръководството на МБАЛ - Благоевград и придвижвате дежурните на разположение медици до областната болница вече 3 години, как се справяте?
- Това е изключително тежък и отговорен ангажимент, който аз като управител на фирма “О’кей такси” поех с голям риск. Имайте предвид, че по всяко време на денонощието шофьорите трябва да реагират бързо за транспортиране на медицинския екип, който е на разположение по спешност до болницата, като се започне от операционен санитар до шеф на лекарския състав. Създадена е перфектна организация, диспечерката в централата получава сигнал от диспечера в болницата и веднага изпраща автомобил на посочения адрес. Едновременно излизат и три коли за събиране на медиците, в зависимост от това в кои райони на града живеят.
Преди 3 години тогавашният директор д-р Петър Гайдарски бе преценил, че на болницата ще й е по-икономично, ако извозва екипите с таксита, а не да поддържа собствен автотранспорт със служебни коли. На обявения конкурс се явих само аз, като управител на “О’кей такси”, от другите фирми нямаше желаещи.
През годините се утвърдихме и сега от август сключихме договор за транспортиране по спешност и на медици от частната болница ПУЛС.
Извозваме и лекари от белодробния диспансер, но при тях свикването по спешност е рядко.
Това е голяма отговорност и както казваме ние, “не е лъжица за всяка уста”, защото е специфична за изпълнение дейност... От мен като управител се изисква организацията и издължаване редовно към шофьорите.
Във фирмата сме 27 съдружници, собственици на автомобили с по една, 2-3 коли. Аз самият нямам семейна кола, таксито ми е за всичко.
- Как почивате?
- Като повечето българи в момента, с пълен багажник заведох семейството си за кратко на море, почивахме с приятелски семейства. Имам две деца - момиченце, което есента е първокласничка, и по-голямо, момченце.
Спортувам любителски за удоволствие, тренирам футбол с набори. Не помня от кога не съм почивал в събота и неделя, без да ходя до офиса, винаги има малки проблеми, които трябва да се разрешават. Моят телефон не се изключва, дори и нощно време ме търсят. Има случаи на разправии с клиенти, някой пиян или нервен си го изкарва на шофьора.
Веднъж дори изчислявах, че ако наруша режима си, така както е сега, да работя по 18 часа в денонощието, няма да знам какво да правя.
- Кои са най-нетрадиционните поръчки, които сте изпълнявали?
- Поръчките са всякакви, редовни клиенти ни звънят да придвижим детето им от едно място до друго, изпълнявали сме дори поръчки на редовни клиенти за купуване на лекарство и доставка на адрес. Разполагаме с модерно оборудване в централа и въвеждаме база данни с телефон и адрес, редовните ни клиенти имат статус, така че винаги могат да разчитат, особено при дъждовно и лошо време, когато масово се търси нашата услуга. Тях ги обслужваме с предимство.
В настоящия момент 80% от повикванията се изпълняват до 1 минута, до 2-3 минути максимум колата е на адрес при нормални метеорологични условия. Не сме имали регистрирани закъснения с повече от 5 минути закъснение.
- Има ли проблеми между самите фирми?
- Големите фирми “Пирин”,”Блиц”, “Ден и нощ”, “Динамик”, “Мега шанс - едно и две”, “Тип-топ” и други сме членове на Сдружението на таксиметровите превозвачи.
Имаме нужда от допълнителни стоянки в града, тъй като в момента има за около 120 таксита, при издадени 500 разрешителни в града. Близо 380 автомобила няма къде да чакат за поръчка и затова стоят на нерегламентирани места.
Има и много таксита, т.нар. “копърки”, които карат на по-високи тарифи от регламентираните. Тяхната конкуренция е нелоялна, защото има коли, които са без разрешително, а от това страда обществото като цяло. Дейността на таксиметровите служби трябва да бъде регламентирана и да не е опасна.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.