Освен новото, не виждам друг по-ясен символ на промяната
Интервю с кандидата за кмет на Община Благоевград Петър Байкушев
В неделя са изборите. Сред кандидатите за доверието на избирателите е и той - строителният предприемач Петър БАЙКУШЕВ, зад когото не стоят политически и икономически субекти, за да бъде зависим от тях. Срещите му с хората са разбираеми и затова не могат да бъдат вкарани в калъпа на политическото дърдорене.
Изпълними са и идеите му за развитието на Благоевград и съставните села на общината през следващите 4 години. На 23-и този месец очаква повече избиратели да гласуват за №34 - неговият стартов номер в интегралната бюлетина, защото е единственият сред кандидатите за кмет, който има не само ясна визия, но и биографията на човек, дал силно рамо като строител и спортен деятел в развитието на Благоевградска община.
- Как преминаха последните дни от предизборната Ви кампания?
- Доста напрегнато. Имах много срещи, запознах се с интересни хора, чух различни оценки за досегашното управление на общината, записах си доста добри техни идеи, честно и отговорно казах какво мога да направя за нашия град и какво няма да успея. Беше наистина гореща седмица, но не съжалявам, защото сам избрах да работя за по-чиста и по-зелена община, за по-благоустроени села, както и да върна на Благоевград самочувствието на културна и фестивална столица на Югозападна България.
Искам най-после моят роден град да има кмет, който реално участва в управлението на общината и не изпълнява безропотно желанията на политическите или икономическите си господари, както беше досега.
- Защо смятате, че имате най-голямото морално право да сте новият кмет на Благоевград?
- Защото има какво още да му дам. Защото съм разпознаваема личност, с неопетнена биография на можещ и знаещ човек и, както вече казах, не съм зависим от никакви политически и икономически субекти. Избирайки да гласуват за мен с №34 в интергралната бюлетина, благоевградчани трябва да бъдат сигурни, че избират за кмет човек, който никога за нищо няма да ги излъже или предаде.
- Надявате ли се да стигнете до балотажа?
- Ако хората искрено искат да сменят статуквото - да! Изборът е лично тяхно право, всеки от нас носи в себе си ключа за вратата към промяната и тя може да бъде отключена единствено само отвътре.
- Смятате ли, че избирателите са Ви разбрали?
- Ще науча това в неделя вечерта.
- Със сегашните възможности на общинския бюджет половината от добрите Ви идеи и намерения май ще трябва да бъдат предварително отсвирени.
- Не вярвам. За да не се случи това, с моя екип ще привлека допълнително финансови средства чрез общински проекти по оперативните програми на ЕС. Всички други “алтернативи” са празни приказки.
- Казахте “още повече финансови средства”. Как всъщност изглежда тази граница във Вашата представа?
- Считам, че до 2013 година европейското финансиране за община Благоевград може да достигне 35-40 милиона. За да стане това обаче, писането и управлението на общински проекти трябва да бъде професионално мениджирано, т.е. всяка идея за проектно предложение, по която и да е оперативна програма, да бъде предварително обсъждана и анализирана не единствено от кмета, както е сега, а и от по-широк кръг от експерти в съответните области.
- Ще промените ли модела за взимане на важни решения за общината - това е следващият ми въпрос?
- Няма друг полезен ход, защото ясно се вижда, че сега там не се води политически дебат за нейното по-добро бъдеще, а се правят и нечестни договаряния зад гърба на хората.
- Има ли начин практиката “аз на тебе, ти на мене” да бъде преустановена?
- Има, разбира се - като се извади всичко на светло и в сайта на общината ясно започне да се вижда кой от общинските съветници кога, как и за какво е гласувал, както и за какво е похарчен всеки общински лев.
- В интервю по телевизията казахте, че ще ликвидирате дупките по улиците. Не се ли изхвърляте много? Питам Ви, защото всеки от досегашните кметове е “започвал” с тях, а както виждаме, проблемът си остава.
- Остава си, защото никой никога през изминалите двайсетина години дори не е направил един прост списък на дупките по благоевградските улици, за да се знае - петдесет ли са, или пет хиляди. Никъде не видях през тези години отчет на коя улица какъв ремонт е правен, кога за последен път е станало това и колко е струвало на общината. Благоевградчани не знаят например, че има и улици, където години наред едни и същи дупки се “кърпят” всяка година. Така местната мафия печели хиляди левове от този нарочно организиран хаос.
- Вие как ще го спрете?
- Като разработя график на уличните ремонти, засиля контрола и определя солени неустойки за зле свършената от изпълнителя работа. Това е начинът благоевградчани да забравят за дупките още на втората или най-много третата година от моето управление.
- Какво не може да простите като гражданин и като бизнесмен на БСП кметовете, които управляваха общината цели 16 години?
- Страха им да променят модела на управление, да се разделят със статуквото, което им беше удобно и се чувстваха комфортно в него. Възлагането на т.нар. малки обществени поръчки, неправомерното облагодателстване на близки до властта хора и т.н. са само част от върха на айсберг далаверите.
- Споменахте преди малко за общинските поръчки и това ме подсеща да ви питам - да очаква ли бизнесът някаква промяна във възлагането и контрола по изпълнението им?
- Важен въпрос, безспорно. Като строителен предприемач аз много добре зная кои са вратичките, през които се промъкват комерсиалните практики при възлагането им, и ще се опитам да ги затворя. Занапред общината ще контактува само с фирми, които нямат финансови задължения към нея.
- Изразходвате огромен потенциал от социална енергия, за да отворите очите на хората за истината. На Вашата откритост и безкомпромисност ли разчитате, за да идете на балотаж?
- Кандидатирах се да стана кмет, защото ми омръзна да гледам как повече от двайсет години разни измислени политици се упражняват да кметуват. Избрах за мое оръжие откритостта, защото хората трябва да знаят истината. А тя няма две лица. Колкото до балотажа, изключено е някой да спечели още в неделя, но се надявам, че моят честен диалог с избирателите ще ме изпрати на финала.
- Какво си казвате, когато четете, слушате и гледате какви ластици разтягат опонентите ви на предизборните си срещи с избирателите?
- Сещам се за една молитва в Талмуда - еврейски сборник със записи на молитви, религиозни обсъждания и легенди, в която се казва: “Господи, като простиш на грешните, прости и на смешните”!
- Кои са в случая смешните?
- Опонентите ми от ГЕРБ, коалиция ЕКИП и от БСП, които не си дават сметка какви ги дрънкаха пред хората по време на предзборната кампания и продължават да не правят разлика между обещано и изпълнимо.
- По време на телевизионния дебат във вторник един от зрителите ги попита с каква трудова биография се кандидатират за кмет и какво са дали досега на община Благоевград?
- Цяла България видя какво мънкане му удариха. Затова се чудя как тези хора, които не са сложили поне две тухли в основите на Благоевград, продължават да заблуждават избирателите, че ще могат да управляват общината.
- Ваше е становището, че е крайно време тя да идентифицира не само обема на собствеността си, но и да представи ясна и аргументирана програма за едно по-добро управление. Кое налага това, г-н Байкушев?
- Изключително незадоволителните финансови резултати. Покритият общински пазар, сградният фонд във възрожденския квартал “Вароша”, бившите училища, детски и здравни кабинети в селата и, разбира се, прословутата зала “22 септември” - това са все примери за общинска собственост, от която общината не печели нито една стотинка, както се казва.
- Подземният кадастър на Благоевград, т.е. информацията за инженерната инфраструктура, която се намира под и над земята, години наред е в плачевно състояние. Какво може да бъде направено?
- Това е изключително актуален проблем за общината. Сегашният батак може да се изчисти единствено със създаването на актуална подземна кадастрална карта. По проект, финансиран по механизма на Европейското икономическо пространство, миналата година Община Добрич изготви такава електронна карта. Смятам, че ако ползваме техния опит, след година и половина-две Благоевград също може да разполага с такава информация за подземната си инженерна инфраструктура.
- Кои трябва да бъдат останалите приоритети в инвестиционната и благоустройствена политика на общината през следващите 4 години - първо, второ, трето?
- Реконструкцията на поне 70% от вътрешноградската водоснабдителна система, която е на възраст над 40-45 години и това е причината за огромните загуби на питейна вода. Сметището за битови отпадъци край с. Бучино също е сред горещите кестени, които новият кметски екип трябва да вади от огъня. Следващият по-дългосрочен приоритет ще бъде изграждането на малки мощности за преработка на битовите отпадъци, каквито има в много европейски градове, за да запазим чиста околната среда, сред която живеем.
- При условие че общинският бюджет е тантел марка и има стотици други дупки за запълване, откъде ще намерите толкова много пари, за да строите такъв завод?
- Не става дума за голямо, а за едно малко предприятие, като това, което съм виждал в центъра на Виена - малко, евтино и с технология, която въобще не замърсява околната среда. За такава инвестиция общината трябва веднага да кандидатства с проектно предложение по Оперативна програма “Околна среда” или да използва възможностите на публично-частното партньорство.
- Да минем от мащабните обекти и идеи към “дребните” неща около нас - елементите на т.нар. градски дизайн: автоспирки, павилиони, автобусни спирки, пейки, детски площадки, кошчета за дребни битови отпадъци, афишници и т.н., чието състояние е под всякаква критика!
- Сигурно никой от благоевградчани няма да повярва, че от 1985 година, когато в Благоевград започна подготовката за посрещането на акредитирания у нас Дипломатически корпус, т.е. цели 26 години, тук нито е провеждан конкурс сред архитектите, нито е възлагана обществена поръчка за идейни проекти за префасониране на градската среда чрез детайли на “малката” архитектура, както аз я наричам.
- Какво е решението?
- След като всички искаме да живеем в истински европейски град, време е да започнем да го градим и по европейски. За да стане това, трябва рязко да сменим посоката и в конкретния случай бъде стартирана процедура за обявяване на обществена поръчка, свързана с представяне на идейни архитектурни проекти за всички елементи на градския дизайн.
- Направихте много срещи с избирателите. Кой въпрос Ви задаваха най-често хората?
- Ще го има ли футболния отбор на “Пирин”? Беше зададен и по време на телевизионния дебат във вторник вечерта. Казах, повтарям го отново, ако бъда избран за кмет, “Пирин” ще играе отново в групата на майсторите.
- Ангажирахте се да възстановите някогашната слава на Благоевград като театрална и фестивална столица на Югозападна България. Като обществен договор с творческата интелигенция да приемем това Ваше решение, или като предизборна димка в очите й?
- Досега каквото съм казвал, че ще стане, винаги е ставало. Ще стане и това!
- Заради характера на бизнеса Ви често се сблъсквате с чиновническото безхаберие и мудното административно обслужване в общината. Има ли решение този проблем?
- Има и то е много просто - прилагане принципа на т.нар. мълчаливо съгласие. Това означава, че когато общинската администрация в указания срок не даде на гражданина “Х” или “У” отговор за решението си по искането му да си направи в имота гараж, ограда или кокошарник, това да се счита за съгласие от нейната страна, а не за отказ, както и за правна възможност да се пристъпи към реализацията на проекта. Само така нещата ще тръгнат.
- Сега да минем към следващата актуална тема - транспортната политика и транспортната инфраструктура на община Благоевград.
- Честно да Ви кажа, това е тема, по която не ми се говори, защото градът има толкова много проблеми за решаване в тази посока, че вече загубвам представа кой е по-важен от всичките важни. Ще започна с улиците без изход, улици, за които общината е изразходвала през годините милиони левове инвестиции, за да бъдат направени, а на практика те не водят за никъде. Давам пример с булевард "Св. Св.Кирил и Методий". От 11-те улици, които имат възможност за пряка връзка с него, 8 стоят повече от двайсет години затапени. Такива са и част от улиците около пощенската палата, градската баня и читалището. Това е не само абсурдна комуникационна политика, но и престъпление спрямо хората, защото общината ги принуждава хората да заобикалят през пет улици с колите си, за да стигнат до дома, офиса или някое от учрежденията в града.
- В тази алогична рамка влиза и паркирането върху тротоарите, в страничните централни улички или в междублоковите пространства.
- Бил съм в много държави в Европа и Северна Америка, но нито в една от тях не съм виждал автомобили, паркирани върху тротоарите или върху зелените площи. Ако благоевградчани гласуват в подкрепа на №34 от интегралната бюлетина за кмет на община Благоевград, аз - Петър Байкушев, гарантирам с мъжката си дума, че тротоарите още на другия ден ще бъдат единствено зона за пешеходците, а затапените улици ще бъдат отворени за движение.
- Двайсет години община Благоевград няма разработени стандарти, критерии и индикатори за нуждаещите се от социални услуги. Има много бедни хора. Логично ли е това?
- Не само не е логично, но е и подигравка с хората. Затова на първо време ще създам социална кухня за тях и ще освободя от такси за детската ясла и градина децата на многодетните семейства. Те заслужават това!
- Случаен пропуск ли е фактът, че в предизборните програми на кандидатите за кмет на община Благоевград /Вашата прави изключение/ няма и дума за инфраструктурата в селата на общината?
- За случайност и дума не може да става. Просто на колегите им липсва доблест да признаят пред избирателите, че те и техните политически работодатели нямат не само желание, но и грам понятие как могат да бъдат решени дори и 10% от проблемите там. Селата са докарани до това дередже, защото жителите им наивно са вярвали, за съжаление продължават да правят това и днес, че хора без социална отговорност, които не са успели да подредят собствения си дом, ще бъдат в състояние да подредят и управляват община като Благоевград.
- Пожелахте и двете Ваши снимки да имат за фон част от Благоевград. Защо?
- Защото освен новото не виждам друг по-ясен символ на промяната, която искрено вярвам, че ще се случи през следващите четири години, ако аз бъда кмет на общината!
Вие повече ли сте направили от Байкуша бе нещастници. Наясно ли сте, че за обществени поръчки над 200 000 лева задължително има кункурс за най-изгодна за общината оферта и изпълнителят се определя от специална комисия, а не от кмета или заместника му.
Писна ми от тапанари, които и два грама мозък нямат, а взели да се прозяват по форумите като вас.
Ако човек прочете внимателно това интервю ще види, че Байкушев се опитва простичко да обясни как може да бъдат решени част от проблемите на града и общината. Който иска да гласува за него - да гласува, който не иска - здраве да е. Той не задължава никого. Има си човека добър бизнес, ще си продължи с него, а ние ще лапаме мухите ако изберем такива велики личности като Камбитката, Елезовчето и Емо Костадинов, които не са сложили две тухли в Благоевград и само ластици разтягат.
Абе, ти си тежък случай май. По-добре отиди ти да видиш обектите.
Хайде още един с художествените измислици.
Нормално е всички, които не са от Благоевград, не обичат града и харесват мърлявите управления през последните 20 години, да ги е страх от такъв човек. Разбираме те.
Никой не е казал, че завоят наляво ще бъде разрешен. Това естетвено ще се преценява за всяка улица поотделно и след съгласуване с КАТ.
Човека споделя своите виждания и идеи. На мен ми харесват и затова считам, че е редно да гласувам за него. Моят глас не е много, но е от сърце за такива дейни хора.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.