Очаква ни най-тежката кампания
Бившият председател на Съюза на тютюнопроизводителите в България д-р Арбен Мименов: С твърдението, че качеството на тютюна е по-лошо, фирмите оправдават ниската изкупна цена
Тазгодишната изкупна кампания на тютюна се очаква да е най-тежката. Винаги сме имали проблеми с тютюна, но при изкупуването на реколта 2010 се очаква проблемите да са жестоки, заяви кметът на община Сатовча д-р Арбен Мименов, който доскоро бе председател на Съюза на тютюнопроизводителите в България. Хората се интересуват освен за произведения през 2010 година тютюн, който отлежава по тавани и мазета месеци наред и губи качеството си, но и от бъдещето на отрасъла, от промените в законодателството и алтернативите за поминък.
През годините сме проучвали и търсили възможности за алтернативно земеделие и стана ясно, че без възможности за машинно обработване, без комасация (окрупняване) на нивите, без възможности за напояване при тези почвено-климатични условия и пресечения терен няма друга култура, по-непретенциозна от тютюна, която да формира такива доходи за населението.
На среща, която проведох неотдавна с представители на фирми, които изкупуват тютюна в региона и страната, направих конкретно предложение за спасяване на отрасъла, а именно фирмите да изкупуват още от тази година тютюна 7-8 лева за килограм, цена, която е най-близката до себестойността му. За съжаление предложението бе категорично отхвърлено, а отговорът на всички представители беше, че цената на тютюна ще се определя според качеството. За мен е крайно притеснително, че нито една фирма не се ангажира с конкретна цена. Моето мнение е, че за да се спаси отрасъла като цяло, единственият възможен вариант е да се започне завишаване на изкупната цена. Че изкупната кампания на реколта 2010 ще е по-проблемна от миналите години, изхождам и от отговора, който получих на питането ми, защо тютюнът в Македония и Гърция се изкупува на 4 евро, а в България на 4 лева. Отговорът бе, че в посочените държави - Македония и Гърция, цената е такава заради климатичните условия, обработката, торенето и т.н., което прави отглеждания в тези държави тютюн с по-високи пушателни качества. Естествено, че ако дават пари и на нашите тютюнопроизводители, те ще променят обработването и полагането на торове и т.н. Няма защо да се крие, че преди старта и на тази изкупна кампания, както всяка година, становището на фирмите е, че реколтата е по-лоша от миналата. Това го слушаме всяка година и, разбира се, правим своите изводи.
Другото, съгласно Наредба №2 за специфичните изисквания за участие в одобрените схеми за национални доплащания и за специфично подпомагане за 2010 година за референтен период тютюнопроизводителите бяха задължени да направят съответната регистрация с конкретна точка в заявлението, която ги задължаваше да платят всички осигурителни тежести. Те го направиха, но така и не получиха референтните доплащания.
За голямо съжаление 140-те милиона лева, за които се изговори толкова много, не са заложени в държавния бюджет за 2011 година. От там произтекоха и протестните действия в Хаджидимово и в София. На протеста в София министърът на земеделието г-н Мирослав Найденов обеща, че ще бъдат платени поне 70 млн. лева около септември 2011 година, при условие че има преизпълнение на бюджета за полугодието. Ами ако няма?
Преди около месец, притеснен, че кампанията се бави и хората започнаха да се оплакват, че тютюните им се развалят по таваните и мазетата, предприех среща и с управителите на най-големите тютюнопреработвателни компании в страната - с управителя на “Сокотаб България” ЕООД за България
г-н Кристиан Растмюсен и с управителя на “Даймон - Алианс 1” г-н Мирослав Кънчев. Тогава информацията също не беше еднозначна, но пък стана ясно, че няма да изкупят тютюните преди Нова година. Сега сме в средата на януари, ако изкупуването започне, както обещаха в понеделник, това означава, че хората ще получат пари през март, април или в по-късен период. С какви пари те ще купят консумативи и семена да заложат следващата реколта и изобщо каква ще е съдбата на тютюнопроизводителите? Няма ден, в който поне стотина пъти не ми се задава въпросът “Ще го има ли тютюна, или да стягаме куфарите за чужбина?”
Според мен обаче най-сериозен е въпросът, свързан с промените на Закона за тютюна и тютюневите изделия, и главно чл.11, който визира да отпадне лицензионният режим на търговията на тютюн и да се либерализира пазарът. Ако остане лицензионният режим, това до голяма степен ще допринесе за по-голяма сигурност на тютюнопроизводството.
Добре е до известна степен лицензионен режим да остане дори като ангажимент на държавата за някаква защита на тютюнопроизводителя и възможност за субсидии. Но в същото време да се даде възможност за изкупуване на тютюна на фирми без лиценз. Това може да доведе до възможности за по-голяма конкуренция и повишаване на изкупната цена и възможност за изкупуване на всичкото произведено количество тютюн. При всички случаи дори и да се промени законът, той не трябва да засяга реколта 2010.
нека да погледнем сериозно на нещата и работат да върви по трудолюбиви хора от българите няма .
http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=630431&audio_id=68875
някои се страхуват, че либерализацията на пазара за тютюн ще провали досегашната политика на манипулиране и извиване на ръце на тютюнопроизводителите, вижте кои са лицензираните фирми, кои ги управлява и си правете изводи сами
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.