Обезценяването на почетните звания в България започна от президента Първанов
Интервю с инициатора на изложбата "11.11." доц. Хр. Шапкаров-Шапи
След няколкогодишно прекъсване по инициатива на художника и преподавател в ЮЗУ доц. Христо Шапкаров-Шапи в Благоевград бе възстановена единствената в България концептуална изложба за нетрадиционно изкуство 11.ХI, в която може да участва всеки, стига да има свежа идея. Самият Шапи, както го наричат приятелите, признава, че не бил сигурен до последния момент ще се получи ли изложбата или не и останал приятно изненадан от активността на младите творци.
- Доц. Шапкаров, имаше ли конкретен повод точно сега да направите "11.ХI”?
- Поводът беше същият, както за първата изложба преди 23 години - провокацията с повторението на цифрите, което тогава бе 11. ХI . 88. Както и да отдадем почит на това движение, нека припомня, че през 1989г. в Благоевград се състоя първата национална неформална изложба "11.11."...
- Целта Ви някога били ли са политическите шаржове?
- Това са щуротии, заигравания на авторите с актуални проблеми, което е естествено и нормално. Промъкват се евтини закачки с властта, но целта на тази изложба винаги е била да се покажат по-европейски работи, нетрадиционна за нашите условия експозиция. Провокацията към публиката е основното, като диапазонът на показване на идеите е много широк. За да съм по-ясен, ще уточня, че в стандартните изложби се показва нещо очаквано, а в "11.ХI" се залага на асоциативното мислене и на евентуалното художествено мислене на публиката, което, за съжаление, в момента не е на доста високо ниво.
- Не е ли успокоително, че тази година доста млади хора се включиха с авторски работи?
- Младите бяха провокирани да проявят любопитство към този тип изложби, но като цяло художествената публика, доколкото я има в Благоевград, има други очаквания, не я приема, защото не я разбира тази неконвенционална експозиция. Но точно в това сигурно е и нейната магия, защото е различна. Досега са направени 7-8 "представления" "11.ХI" в Благоевград, идеята ми е те наистина да станат ежегодни, а младите да проявят организационен талант и да поемат щафетата по реализацията.
За да се случва обаче, са нужни средства, а не всеки автор разполага с излишни пари, за да си достави удоволствие да участва. На някои например материалите за инсталациите сега са стрували 200-300 лв., а със сигурност тази инвестиция няма как да се върне. В този смисъл би било добре новият кметски екип да подпомогне провеждането на този уникален за България форум и например да учреди награда за най-добрата идея.
- Няма изложба без политически препратки, и сега имаше закачки с Бойко Борисов и талантите му като художник, рекламирани от министър Вежди Рашидов. Как гледате на разразилия се скандал около премиера и Съюза на българските художници неотдавна, както и съвсем пресния аналогичен пример с удостояването на Стоичков със званието "Доктор хонорис кауза" на Пловдивския университет?
- Личното ми мнение е, че тези звания обикновено не са за академични качества, а за други заслуги и явно академичният съвет на ПУ е преценил, че Стоичков има такива. Или може би съзнателно или несъзнателно не се дава цялата информация, за да не направят хората верните изводи за истинските причини. Аналогичен е и случаят с Бойко Борисов и предлагането му за почетно членство в СБХ. Това е начинът определен кръг да изкаже благодарността си към някого. Неразбрана по-скоро бе ролята на министъра на културата, който започна да обяснява, че Бойко можел да рисува... Ако погледнем по-отвисоко, трябва да признаем, че същината е обезценяването на почетните звания, а то започна от президента Първанов, който раздаде сума ти ордени и тази практика естествено някак се прехвърли и в другите институции.
- Не залитаме ли в посоката на култ към личността, който доста от нас все още си спомнят от близкото минало?
- Не е култ към личността, по-скоро това е похват на българина да се хареса на силните на деня личности.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.