Новият местен парламент в Кюстендил шарен като бабини чорапи
Коалицията на кмета П. Паунов с 14 съветници, повече от ГЕРБ и БСП, взети заедно
Шарен като плетени вълнени бабини чорапи Общински съвет си избраха кюстендилци в неделя. Официално мнозинството не бе спечелено от нито една от политическите партии и коалиции, участвали във вота. За пореден път обаче "Коалиция Кюстендил", от която вече два мандата е и кметът на града Петър Паунов, успя да запази хегемонията си в местния парламент, вкарвайки най-голямата група общински съветници.
Само минути след като бяха обработени изборните бюлетини от всички секции, станаха ясни и бъдещите местни парламентаристи, които през следващите години ще определят съдбата на кюстендилци и на общината. "Коалиция Кюстендил" печели убедително частичните избори за нов Общински съвет в Кюстендил. За нея са гласували 6205 души, или 32,74%. Така коалицията ще има 14 съветници.
“КОАЛИЦИЯ КЮСТЕНДИЛ” ИМА ПОВЕЧЕ ГЛАСОВЕ ОТ БСП И ГЕРБ, ВЗЕТИ ЗАЕДНО
По-интересни са останалите резултати, постигнати от играчите в надпреварата за ОбС, коментираха в нощта на изборите от различните партийни щабове. Според предварителните социологически проучвания заради ниската избирателна активност, достигнала едва 27%, резултатите на партиите-мастодонти се очакваше да са ниски, за сметка на малките политически формации, които имат твърд електорат и той гласува на всякакви избори по един и същи начин. Изключение прави БСП, която също може да се похвали с твърд електорат, най-вече заради възрастта им, но социалистите в Кюстендил вече са втора политическа сила. За разлика от изборите през октомври 2011 г., БСП изпреварва ГЕРБ, и то с три съветнически места. За БСП са гласували 3123 човека, или 16,48%, което им дава 7 места в Общинския съвет.
Шамарът на избирателите удари управляващите, които вкарват в бъдещия Общински съвет едва 4 общински съветници, при 8 по време на предишните избори. За ГЕРБ са гласували едва 1917 избиратели, или 10-11%.
Толкова, без да се напъват много-много, вкарват и от ПП ЛИДЕР, които са на четвърто място с 1580 гласа, или 8,34%. Бизнес партия ЛИДЕР също ще имат 4-ма съветници. Изненадата е РЗС, която получава подкрепата на 1511 души, или 7,97%, което означава 3-ма души в ОбС. Шести по резултат е независимият кандидат, адвокат Кирил Станчев, с 878 гласа, или 4,63%. За първи път от доста време в местния парламент ще има и представители на Земеделски народен съюз, с водач на листата Асен Динчев, за когото са гласували 638 души /3,37%/, което му осигурява две места в местния парламент. Инициатива за Кюстендил-Осогово /ИКО/ е с 589 гласа /3,11%/, което ги изравнява с ДСБ, събрала 536 гласа /2,83% /. И двете политически формации ще имат по един общински съветник.
ДЕСНИТЕ СЕ ОБЕДИНИХА И ДОКАЗАХА СИЛАТА СИ
Общо 14 от "Коалиция Кюстендил” на кмета Петър Паунов отново намериха място в новия Общински съвет на областния град. Водач на листата на коалицията е зам. кметът по финанси Виктор Янев, следван от лидера на СДС Анелия Любенова и лидера на НДСВ адвокат Васил Иванов. Останалите съветници на коалицията са популярният лекар-генеколог д-р Валери Томов, брат на водача на листата Виктор Янев, както и Любомир Стоилков, Тодор Кузманов, Милен Порожанов, Петър Петров, Чавдар Ненов, Светослав Василев, Радка Велинова, Адела Димитрова, Валентин Смоков и Радмила Рангелова.
Д-р Иван Пипонов е човекът на ДСБ в местния парламент. Освен лидера на земеделците Асен Динчев в ОбС влиза и Екатерина Николова.
В дясната част на залата само след броени дни ще седнат четирима от ГЕРБ, острието на партията адвокат Вася Пешева, Боян Милушев, Борислав Георгиев и Атанас Кирилов, както и четиримата от ЛИДЕР - бизнесменът Стоян Стоилов, Маргарита Исталиянова, Иван Ангелов и Йордан Ангелков. РЗС групата ще се води от лидера на структурата в Кюстендил, бизнесменът Младен Ризов, подкрепян от Росен Димитров и Боян Владимиров.
СЕДЕМ ОТ ЛЕВИТЕ
успяха да спечелят любовта на избирателите по време на вота в края на миналата седмица. Както десните, които заложиха на добре познати лица, подкрепени от нови хора с доказани професионални успехи, така сред парламентаристите на червените са "стари муцуни", с по няколко мандата в Общинския съвет и с дълъг стаж в партията столетница, смесени с нови и млади лица и имена. Водач на листата е бизнесменът Иван Каракашки, който бе и кандидат-кмет от БСП преди два мандата. Бизнесменът е следван от адв. Мая Шишкова, която бе кандидат-кмет на последните избори в Кюстендил. Под №3 е бившият преподавател и настоящ адвокат Олег Смолички. В групата на червените е и д-р Лилия Чинкарска, която има няколко мандата в ОбС зад гърба си. Председателят на читалище "Братство" Иван Андонов е ново лице в политиката. От младите в соц. партията в ОбС влиза и бизнесменът и общественик Христо Абаджиев, както и представителката на ромите Рая Димитрова.
ПРЕГОВОРИТЕ
Според политическите лидери в региона повечето от политическите сили, чиито представители си спечелиха места в местния парламент, вече са решили с кого ще играят през следващите четири години. Окончателният им избор ще стане ясен през следващите няколко дни, когато седнат в заседателната зала на местния парламент в града. "Коалиция Кюстендил" може да разчита на своите 14 съветници. В ролята на балансьори, според интереса си, са Ангел Джонев от ИКО и ДСБ лидерът Иван Пипонов, както и земеделецът Асен Динчев. Категоричните опоненти на десните са седемте от БСП заедно с четиримата от ЛИДЕР и четиримата от ГЕРБ, подкрепени от тримата от РЗС. Независимият съветник Кирил Станчев ще накланя везните насам-натам, макар че според близките му той е червен, обиден, че не е намерил място в листата им, което го е подтикнало да "играе" сам на вота.
УМОРИХМЕ СЕ ОТ ИЗБОРИ
Още около обяд в деня на вота водачът на листата на ГЕРБ Вася Пешева обяви, че има голяма вероятност за ново касиране на изборите заради техническа грешка при изписването на името на ПП "ГЕРБ", което в част от бюлетините е КП "ГЕРБ".
Техническата грешка в бюлетините не е случайна, а е умишлено допусната, коментира водачът на листата Вася Пешева. Гласувам за бъдещето на Кюстендил, дано е успешен вотът и дано не се допуснат грешки, които да са основание за поредното касиране на изборите. Нашите наблюдения до момента показват грубо нарушение на изборния кодекс, каза Пешева, като постави условие, че само при успешен вот няма да има касиране.
Надявам се да не се пускат жалби с искания за ново касиране на вота. Имало някаква сгрешена буква или презиме. Видя се, че жалбоподателите не подобряват резултата си. Всичко това пречи на работата на общината и затруднява инвестициите, защото гони хората, които искат да работят и да инвестират в Кюстендил. Има кмет, но няма Общински съвет, кой ще иска да влага парите си в града ни, коментира ситуацията кметът Петър Паунов. Той благодари на всички гласували и на тези, избрали листата на “Коалиция Кюстендил”.
Надявам се с новия Общински съвет да работим за развитието на града и общината. Срамувам се от начина, по който Кюстендил влиза в новините през тази кампания. Станахме център на внимание в цяла България, заяви Паунов.
За 37-местния парламент на Кюстендил се състезаваха 16 партии и коалиции и трима независими кандидати. Коалиция за развитие на Кюстендил включва крайно лявата партия "Защита" и крайно дясната "Нова сила", а посредата са СДС и НДСВ. Другите основни участници са ГЕРБ, БСП, РЗС. Партия ЛИДЕР и “Коалиция Осогово" също участват, както и "Атака", ДСБ, ДПС и ВМРО.
Изборите в Кюстендил са сериозен тест за електоралния потенциал на националните политически партии само година преди провеждането на парламентарния вот, което обяснява и сериозното присъствие по време на предизборната кампания на национални лидери в града.
Браво на "партията" Нова Сила!!! Смешници.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.