Новите икони на Кюстендил от ГЕРБ започнаха веднага с черпака

20 декември 2010 00:10   6958 прочита

Валери Ненов, общински съветник

Новите икони на Кюстендил от ГЕРБ започнаха веднага с черпака. Защо не е имало търг кой да усвои средствата? Когато аз наруших закона, всички се отдръпнахте от мен и говорехте от тази трибуна. Има проблем. Това са много пари. Да дойде областният управител да каже къде са парите на данъкоплатците, защо има разминаване в сумите, защо няма търгове, а не да спира решенията на Общинския съвет. Аз имам какво да кажа, нека ме извикат в прокуратурата, пазя всички документи. За всичко накрая ще плаща народът. На единия жена му шефка на тотото, на другия - в паричния салон на пощата. Защо моята жена не я взеха? Или на някой от вас? Има граждани, които живеят в мизерия. Идете да видите къщата на Борислав Георгиев каква я направи за месец и половина. Откъде?

Валентин Христов, директор на кюстендилския клон на банка "Токуда": Всеки да си понесе заслуженото

Беше ми интересно да чуя и да видя документите за всичко това. Трудно ми е да коментирам, но ако нещата са така, проблемът е много сериозен. Ако нещата се докажат, всеки би трябвало да си понесе заслуженото

Иван Мишков, общински съветник: Областта се превърна във феодална крепост, за година и половина управление какво направи областният - наредиха се всички роднини и приятели

Кюстендилска област се е превърнала във феодална крепост, феодала всеки знае кой е. Тези от оная, бялата сграда, освен да виреят вицове по техен адрес, капка организационна и управляваща функция не са упражнили. Според техния човек, Юлияна Божилова, която е шеф на Областно пътно управление, 907 хил. лв. са излишни и може да не се изплатят по договора на фирмата. Къде и как щяха да се утаят тези пари, ако община Кюстендил беше запазила равнодушие и мълчание? Областният управител коментира 3-годишното управление. Все има нещо налице, няма да изреждам поименно. Питам - за 1,5 години управление на областния управител какво се случи - наредиха се всички роднини и приятели. Областта има 9 общини и областният трябва да създаде корелация между тях. Случва се така, че хората не искат да го видят. За какво ни е такъв областен управител - за да назначи жена си за шеф на тотото, на сина си да отвори фирма?! Да не говорим за свързаните с него лица. Коя е секретарката му? Първа братовчедка на главния секретар.

Емил Велинов, общински съветник: Аз видях документи за това как са били прибирани едни пари и как са щели да бъдат прибрани други едни пари

Слушах отговорите на областния управител по телевизията по повод на това, което стана с обектите, на които работи въпросната фирма. Неговото оправдание е, че това е пиар акция и предизборна кампания. За нас обаче е важна истината, а истината се съдържа в документите. Пред нас бяха представени документи как са били прибрани едни пари и как са щели да бъдат прибрани други пари. Накрая гражданите да се движат в едната лента, да си вдигат крачолите и да си слагат ботушите, когато преминават мостовете. Важна е истината. Надявам се органите на съда, прокуратурата и полицията да си свършат работата. Показателен е фактът, че на сесията няма нито един човек от ГЕРБ. Няма нито един представител на държавната власт, изключвам един депутат. С кого да си говорим? На кого да поставяме въпросите?

Олег Смолички, общински съветник: Чест прави на ръководството на общината, че не се е поддало на натиска

Политическа партия ГЕРБ дойде на власт с посланията, че ще се пребори с корупцията, че ще въведе конкурсното начало, че ще има прозрачност в управлението на всички нива. След 1,5 г. управление ние виждаме пълна катастрофа. Виждаме, че корупцията е навсякъде, виждаме, че във всички сфери на обществено-политическия живот има недоволство. Учуден съм, когато има фирма в Кюстендил, която плаща данъците си тук и искала да участва в преодоляване на бедствието, че областната управа еднолично, с едноличен диктат, въобще не се е съобразила с това нещо. Пренебрегнат е Законът за обществените поръчки. Не са съпоставяни оферти, за да се стигне до договаряне. Още по-тревожно е, че когато се сключва договорът с фирмата-изпълнител, тя вече е на обекта и работи, изпратена от ръководството на областната управа. В договора е посочено, че фирмата няма да има претенции за допълнителни средства. Оказва се, че областната управа настоява да се отпуснат още 468 хил. лв., кметът да направи искане до органите, за да се изплатят тези средства на фирмата-изпълнител. За мен това е грубо вмешателство от страна на областната управа и чест прави на ръководството на общината, че не се е поддало на този натиск, упражнен от управляващата партия и нейните представители в Кюстендил. Възмущавам се, че на сесията няма представители на държавното ръководство, нито на местното ръководство в лицето на областната управа. Очевидно нещо ги притеснява и те не искат да вземат отношение по този въпрос. Това е неуважение към местния парламент.

Севделин Атанасов, общински съветник: Били изкопали 8000 куб.м при

Сажденик, някой виждал ли е какво представляват 8000 кубика, това е тунел до границата с Македония

Някой виждал ли е какво се прави, когато се отпускат пари за почистване на речните корита? Отиват, изрязват дърветата отстрани на реката, качват материала и си заминават. Чудя се как при сегашния дъжд реката не направи повече поражения. След като са извадени дърветата от реката, които са естествените спирачки, какво очакваме? Говори се за мостовете на Бобошево, река Джерман не е прииждала от години. Защо падна мостът, защото малко по-надолу вкараха багер и вадят баластра. Природата празно не търпи. Тези канали, в които беше превърната река Бистрица - при Гърляно, даже даваха кадри на багер, влязъл в реката и вади големите камъни, за да ги слага отстрани, така превръща реката в канал. При един по-голям дъжд и снеготопене не ми се мисли какво ще стане. Действа се неправилно и се продължава. Имаше единен ценоразпис колко струва кубик бетон и колко струва кубик изкоп, сега всеки си прави каквото ще. Тук далаверата не е в цената на отделен кубик, а в кубиците. Пише, че 8 хил. кубика са изкопани при Сажденик. Някой виждал ли е какво представляват 8 хил. кубика, трябва да са прокопали тунел до границата с Македония поне, а не да са построили едно мосте при село Сажденик!

Милчо Христов, общински съветник: След всичко, което разбрахме, толкова много ни замириса, че чак ни залютя

След всичко, което чухме и знаем, толкова много ни замириса, че чак ни залютя. Ние трябва да излезем с нещо ясно от тази сесия. Предложението ми е да гласуваме "гневна декларация" до Бойко Борисов, в която да упоменем какви са проблемите. Ние, като общински съветници и граждани на Кюстендил, искаме всичко, което е направено, да е ясно изнесено. С една административна проверка, която да се изпрати тук, в областта, и която да каже дали има виновно поведение, или не, всички документи са налице и ако има виновно поведение, да се реши въпросът. Силно административно наказание да отцепи всички онези държавни структури, които не пожелаха да уважат нашата общинска сесия. Висшият политически орган тук е Общинският съвет.

Димитър Чукарски, независим депутат: В момента, когато няма пари за нищо, сме изпаднали в ситуация да се чудим коя река кои пари къде ги е отнесла

В един момент на криза, когато пари няма за нищо, ние сме изпаднали в ситуация да се чудим коя река кои пари къде ги е отнесла. Радвам се, че Общинският съвет се е заел с това да даде отговор на гражданите къде отидоха парите и дали има нарушения. Надявам се, че компетентните органи в България ще си свършат работата. Когато получих поканата за сесията, се обърнах към колегите си народни представители - г-жа Манолова, г-н Микев, с въпроса дали не е редно да дойдем всички на тази сесия, за да може да се получи диалог. Смятам, че позицията тук трябва да бъде спазване на Закона за обществените поръчки. Никога не бих повярвал, че някой може да се ангажира с това да се определя конкретна фирма, без да е минала съответната процедура. ЕС налага като стандарт оттук нататък разходването на публични средства, освен законосъобразност, целесъобразност, да има и обществен ефект. А общественият ефект е каква част от тези пари са останали за работещите в Кюстендил и са върнати в икономиката на Кюстендил. Чух оправданията на областния управител, че това било пиар акция. Всичко е пиар акция, но когато тя е в полза на гражданите в общината, тя трябва да бъде оценена и уважена. Не мисля, че може да се подписват такива документи, каквито видяхме.

Атанас Кирилов, съветник от ГЕРБ: Не бива да коментирам, такава ни е стратегията

Не бива да коментирам, защото в крайна сметка такава е стратегията, която ние имаме. Аз бях в София, можех спокойно да кажа, че и аз съм ангажиран, но не е в моя характер, не ми звучи убедително. Аз лично си имам становище като председател на Камарата на строителите в Кюстендил, аз подписах едно писмо до Общинския съвет, но пратих друг да го изчете, за да не бъде изтълкувано не съвсем както искахме да се разбира. Освен общински съветник съм и председател на Строителната камара, в която членуват фирми, които са симпатизанти на различни течения, и не исках да се допусне някакво въздействие.

Камарата на строителите в Кюстендил: Който не е вписан в регистрите, няма право да извършва дейност на територията ни

Към настоящия момент вписани строители в централния регистър на строителите с място на работа община Кюстендил 4-а група "Строежи от благоустройствената инфраструктура, хидро и техническо строителство и опазване на околната среда" за строежи от 1-а до 3-а категория са "Булплан инвест", "Строителна фирма", "Александър МТВ", "Руен холдин" и "Керам инженеринг". За строежи от 2-а до 3-а категория са "Пътно поддържане" - Кюстендил, "Вия Апия" и "Генчо Данчев".

За строежи от 3-а категория са "Кюстендилски строител", "Булплан Диневи", "Георги Славов ГД", "Благой Серафимов", "Данини" и "Билд Ма".

Съгласно закона критериите за вписване на строителите в съответната категория строителство са строги и тези, които не отговарят на тези критерии, не се вписват в регистъра и нямат право да извършват съответната строителна дейност.

СТРОИТЕЛИТЕ

Антон Стоянов, съдружник в строителна фирма "Булплан инвест": Ние чакаме по 7 м. за поръчка, а тук за 7 дни има проектиране и изпълнение, как?

С историята съм запознат от пресата, озадачен съм от всички тези неща, озадачен съм от цифрите, озадачен съм, че се възлага една поръчка в такова време след бедствието без обществена поръчка, а директно. Ние участваме в една процедура, която се протака вече 6-7 месеца, а тук за 6-7 дни едва ли може да стане проектиране и изпълнение.

Николай Йосифов, управител на строителна фирма "Булплан инвест": 2 млн. лв. не могат да усвоят фирми със 100 човека персонал, за 2 месеца просто е невъзможно

Доста от кюстендилските фирми, българските фирми изобщо, регистрирани в Българската строителна камара, един обем от 2 млн. лв. не могат да го реализират за една година, и то работещи фирми с повече от 100 човека, камо ли да ги усвоят за 1 месец. 2 млн. лв. обем на дейностите не може да се извършат в рамките на 1-2 месеца, просто няма как да стане.

Милчо Георгиев, управител на "Пътно поддържане" - Кюстендил: В представените от кмета документи става дума за факти, а кюстендилските фирми пак са ощетени

След като кюстендилски фирми не са ангажирани с тези ремонти, ясно е, че те губят от това, ощетени са. Относно представените документи от кмета мога да кажа, че става дума за факти. А за това какви трябва да бъдат последствията има компетентни органи, които следва да извършат проверка и разследване и да се произнесат. И при доказване от тях на нарушения и вина виновните съответно да си понесат отговорността и последствията. Бих искал да се надявам, че след тази проверка ще бъде взето справедливо решение.


Още за: В. Ненов   ГЕРБ   средства   Още от: Отблизо

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар