Независимо от това как изглежда отстрани, всеки съдия преживява своите дела
Интервю със зам. шефът на Окръжен съд - Благоевград Р. Бункова
Росица Славчева Бункова е наказателен съдия повече от 20 години, заместник-председател на Окръжен съд - Благоевград. Тя е магистратът с най-голям юридически стаж сред съдиите от наказателното отделение в Благоевградския съдебен район - 20 години и 4 месеца. Родена в гр. Гоце Делчев, започва кариерата си именно там, когато през 1992 г. е назначена за съдия в Районния съд. 5 години по-късно става съдия в Окръжен съд - Благоевград, на който е заместник-председател от една година.
В трудовото си досие има редица допълнителни трудови квалификации и специализиции, сред които по европейско право, трансфер на наказателни производства в съдебна фаза, имидж на магистрата, актуални проблеми в практиката на Европейския съд, българските дела там и други. С решение на ВСС от 28 януари 2009 г. е повишена в ранг “съдия във ВКС и ВАС”. Преди по-малко от седмица, по време на общо събрание на съдиите от Благоевградския съдебен район, бе номинирана за кандидат-член на новия Висш съдебен съвет. Зад кандидатурата й застанаха 25 съдии и така със 7 гласа повече тя победи другата кандидатура - тази на зам. шефа на Районен съд - Благоевград Владимир Пензов. За съдийската професия и за това какъв трябва да бъде един член на ВСС, разговаряме с Росица Бункова в следващото интервю.
- Съдия Бункова, очаквахте ли кандидатурата за член на ВСС? Как я приемате?
- Донякъде очаквах кандидатурата, тъй като получих подкрепа от голяма част от колегите преди събранието, така че знаех, че има такава идея. Разбира се, много съм благодарна на колегите за доверието, което ми гласуваха, тъй като в случая се касае за нещо изключително отговорно и важно и аз наистина мисля, че това е гласуване на едно голямо доверие.
- Доверие и същевременно едно голямо предизвикателство. Защо го приехте?
- Разбира се, че тази кандидатура е предизвикателство и мисля, че тя е такава не само за мен, а за всеки един от кандидатите, тъй като функцията на ВСС и отговорността на членовете е изключително отговорна. Всеки един от кандидатите за член на ВСС тепърва в процедурата по избор ще доказва, че притежава необходимите качества, за да може да върши адекватно работата си като член на съвета, да представлява гилдията, в случая за мен съдийската, и да може да отстоява нейните интереси. Именно заради това мисля, че за всеки един от кандидатите е изключително отговорно и трудно.
- Последните промени в Закона за съдебнат власт дадоха възможност кандидат-членовете на ВСС да се избират с номинации на делегатски събрания два месеца преди самите избори. Подобно гласуване се провежда за първи път в историята на съвета - по-прозрачна ли е тази процедура, Вие лично как я тълкувате?
- Да, с измененията в Закона за съдебната власт действително се предвиди нова процедура по избор на членове на ВСС - 11 се избират от парламентарната квота, а другите 11 - шестима съдии, четирима прокурори и един следовател, от делегатите от общи събрания, където се избират и кандидатите. Обстоятелството, че за първи път се предвижда пряк избор на членове на ВСС от общи събрания на съда намирам, че е по-прозрачно, тъй като самият колектив излъчва кандидата, който желае да го представлява във ВСС - в правомощията на съвета едно от основните неща е да представлява съдебната система. Именно заради това мисля, че донякъде е по-прозрачна тази процедура - касае се за таен избор, който гарантира правото на всеки да упражни вота си за определен колега, за когото счита, че притежава професионалните качества да заеме тази длъжност.
- Според процедурата по избор, регламентирана в закона, трябва да подготвите концепция. На какво ще заложите в нея?
- Към момента съм в процедура по подготовка на концепцията, защото действително съгласно законовите разпоредби в 14-дневен срок от избора ми за кандидат-член на ВСС следва да представя концепция за работата си като член на ВСС. Тъй като се касае за едно представяне на самия кандидат за член на ВСС пред останалите делегати, които ще го избират и за това какво могат да очакват от него, концепцията трябва да бъде изготвена внимателно и отговорно и към настоящия момент, с оглед на краткото време от провеждането на общото събрание, все още не съм готова с нея.
- Този ВСС беше споходен от редица скандали - магистрати във връзки с лица-кадровици /Красьо Черния/, назначения на председатели по приятелска линия на ключови съдилища, напуснали членове на ВСС заради лобизъм, магистрати с мастити имоти на морето за жълти стотинки и други. В тази връзка е и следващият ми въпрос - какъв трябва да бъде един член на ВСС?
- Със сигурност работата на членовете на ВСС е изключително отговорна, тъй като това е органът, който представлява съдебната власт и искам да кажа, че именно заради това в закона е залегнало изискването член на ВСС да бъде магистрат, който да има най-малко 15 години трудов стаж, да има добри нравствени и професионални качества. Със сигурност отговорността е много голяма и заради това мисля, че промените в Закона за съдебната власт относно новия избор за членове на ВСС е едно добро начало да бъдат избрани хора, които притежават тези качества - и добри професионалисти, доказали се в своята сфера, и лица с дълъг трудов стаж, което пък ги прави лица с богат професионален опит.
- Вие сте наказателният съдия в Пиринско с най-дълъг стаж. Чисто човешки, каква е съдийската професия?
- Чисто човешки, и не само по наказателните дела, това е една изключително отговорна и трудна работа, изискваща много познания и непрекъсната квалификация с оглед на променящите се закони и нормативни актове, непрекъснато допълнително обучение и квалификация на всеки магистрат. Изключително трудно и натоварено е, тъй като с всяка една изминала година обемът на работата се увеличава. Всички знаем, че Благоевградският окръжен съд е един от най-натоварените в страната - така освен много труд, се изисква и много усърдие. Мисля, че всеки колега-съдия, който счита, че това е неговото призвание, работи с удоволствие, внимание и необходимата отговорност.
- Получавала ли сте някога заплахи в работата си като съдия?
- Никога.
- Гледали сте и гледате всякакви дела. Как се чувствате, когато прочетете тежка присъда?
- Винаги е трудно, когато се чете тежка присъда, тъй като тя засяга много лица - освен подсъдимия, обикновено по делата има пострадали и съдебният състав в случая е този, който трябва да наложи наказанието и съобразно закона, и да бъде справедливо. Това е един изключително отговорен акт и всеки съдия преживява всяко дело. Независимо от това как изглежда отстрани и независимо от това, че се държим професионално в залата, чисто човешките съдби рефлектират също и върху нас. В тази връзка изключително отговорно е всеки съдия да оцени тежестта на извършеното престъпление, да наложи съответното наказание, така че обществото да бъде удовлетворено от съдебния акт, да бъдат постигнати целите на наказанието и да се въздейства и върху обществото като превъзпитателна и превантивна функция.
Вярвам ако се беше накиприла с тигрова рокля и напълнила джуни със силикон и лицето с ботокс, да не беше по-доволен! Кой те знае тогава как щеше да коментираш :D
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.