Не страдаме от липса на специалисти, но парите по клинични пътеки са малко

09 януари 2012 00:20   7 коментара   42585 прочита
Д-р Огнян Митев с първото бебенце, изплакало на Коледа - 3-килограмовата Лазара
Д-р Огнян Митев с първото бебенце, изплакало на Коледа - 3-килограмовата Лазара


Д-р Огнян Митев с първото бебенце, изплакало на Коледа - 3-килограмовата Лазара

Интервю със зам. директора по лечебната дейност и завеждащ АГО в МБАЛ - Благоевград д-р Огнян Митев

Специалистът по акушеро-гинекология д-р Огнян Митев работи от 25 години в най-голямото лечебно заведение в Пиринско. През 1986 година той постъпва на работа в хемодиализа на благоевградската болница, а от 1989 година е в акушеро-гинекологично отделение. През април 2009 година той оглави отделението, а от началото на 2010 година е зам. директор по лечебната дейност.

Разговаряме с д-р Митев на прага на Новата 2012 година каква е равносметката от изминалата година, за проблемите и дейността на отделението.

- Д-р Митев, финансовият отчет на болницата за третото тримесечие на 2011 година сочи, че вашето отделение е сред губещите, резултатите са с близо 133 000 лв. на минус?

- Първо, искам да уточня, че тези цифри не отговарят на реално извършената дейност по отделения в МБАЛ - Благоевград. В нашето отделение 95% от приходите ни покриват собствените разходи, натрупваме и допълнителни и затова като цяло сме на минус. 118 лв. струва на ден на отделението един лежащо болен.

Средният престой е 5-6 дни - по 118 лв., това са около 600 лв. Собствените разходи са за храна, лекарства, ток, вода, бельо, заплата на персонала и други. Но веднага искам да посоча, че акушеро-гинекологично отделение е с три сектора - родилен, патологична бременност и гинекология. При нас постъпват най-тежките случаи от региона, усложнените заболявания изискват и скъпоструващо лечение. В момента за едно раждане акушеро-гинекологично отделение получава по 470 лв., независимо дали е нормално, или секцио.

Престоят на една родилка със секцио е около 7-8 дни, един ден предварителна подготовка за оперативната интервенция и след това възстановяване. Сами разбирате, че сумата 470 лв., която се заплаща по клиничната пътека от Здравната каса, не е достатъчна. За 2012 г. година не се очаква завишаване, а престоят на родилките с оперативно-родово разрешение възлиза над 1000 лв. При някои пациентки се налага и интензивно лечение с антибиотици, което също се отразява на разходите на отделението. Само когато има избор на екип и родилката по собствено желание е избрала при кой лекар да роди, се заплаща. Всички родилки са освободени от болнична такса.

В момента и здравно неосигурените родилки не заплащат раждането. За да се получи добър, положителен финансов резултат, е необходимо да има повече родилки, но през 2011 година тенденцията е за спад в раждаемостта. За да имаме печалба, годишно ражданията трябва да бъдат над 1000, което на практика сега не се случва. И проблемът съвсем не е в това, че родилки от Благоевград отиват да раждат в столични клиники или на друго място, статистиката сочи, че има намаляване на раждаемостта. Направихме такава справка в община Благоевград, данните сочат спад.

Тази тенденция се наблюдава от 2-3 години в страната, не е само за нашата област. При нас от началото на тази година до Коледа се родиха 599 бебенца, от тях 4 двойки близнаци. Статистиката сочи, че 5 от родилките са под 15-годишна възраст, 19 майки са до 20-годишна възраст, най-голям е броят на майките от 21 до 34 години, най-възрастната родилка е 44-годишна. За сравнение - през 2010 година тук изплакаха 815 бебета, от тях 7 двойки близнаци.

- Проблемът за реализиране на печалби в недостатъчното финансиране и остойностяване на клиничните пътеки ли е?

- Не е само този проблем, но той е основният. Има отделения, които допреди две години бяха на загуба, но сега от Министерство на здравеопазването се промени начинът на финансиране и те вече реализират печалби. Сред печелившите отделения е например гастроентерология, където клиничните пътеки са добре остойностени. За следващия национален рамков договор, който трябва да се подпише за 2012 година, разбрах, че са завишени новите клиничните пътеки в урология, което ще доведе до реализиране на печалби, а отделението в момента е на загуба. Направихме предложение до борда на директорите на МБАЛ - Благоевград да се стимулира дейността на здравните работници. Идеята е да се намалят собствените разходи и една част от реализираната печалба да отива за допълнително материално стимулиране на работещите. Има схема, по която се начисляват тези пари, в зависимост от изработените клинични пътеки.

- Д-р Митев, дейността, която осъществявате в отделението, не е само раждания, какви други медицински услуги извършвате?

- Осъществяваме лечение на пациентки с гинекологични заболявания. През тази година въведохме нови лечебни методи, един от тях е хистероскопия. Отделението разполага с необходимата апаратура. Образно казано, това е процедура, при която се вкарва оптика в матката и се оглежда отвътре, ясно се разпознават изменения, което дава възможност под визуален контрол да се отстранят патологични промени, например възелчета, полипи.

Вече втора година извършваме лапароскопски операции, т.нар. “безкръвни”, които са еднодневни, без разрез и болка. Няколко колеги гинеколози завършихме курс по лапароскопия и съвместно с началника на операционния блок, хирурга д-р Димитър Димитров, извършваме такива операции. Вече имаме необходимия опит и утвърдихме безкръвния метод в медицинската ни практика. Предимството на гинекологичните лапароскопски операции е, че през малки разрези се влиза в коремната кухина, отстраняват се патологичните промени на женските полови органи, най-често кисти. Диагностицира се и стерилитет /безплодие/. Извършихме и няколко безкръвни операции - лапароскопски асистирана хистеректомия.

По медицински показания бе извършена при 33-годишна благоевградчанка. В много редки случаи се налага една операция, която е започнала лапароскопски, да премине в “отворена”, най-често поради настъпили усложнения /тежки възпалителни изменения/, както и при някои диагнози. Когато за пациентката се налага избор между лапароскопски и отворен достъп, основен аргумент за крайното решение е нейното здравословно състояние и преценката на лекуващия лекар. При лапароскопските операции болничният престой е 2-3 дни, при отворени разрези възстановяването изисква продължително лекарско наблюдение.

- Наскоро акредитационна комисия от Министерство на здравеопазването разглежда и оценява дейността на болницата, отговаря ли вашето отделение на медицинските стандарти за база за обучение на специализанти?

- Да, отделението ни е второ ниво на компетентност. Разполагаме с необходимите кадри. Лекарският състав е с необходимата квалификация, сега в акушеро-гинекологично отделение работят 8 лекари с придобита специалност, обучават се и две специализантки. Медицински грижи оказват 19 акушерки. Денонощно дежурят по 2-ма гинеколози, трети е на разположение. Новородените се обгрижват в неонатологично отделение от специалисти по детски болести начело със завеждащата д-р Йорданка Руйчева и медицински сестри. Смело мога да твърдя, че персоналът и в двете отделения е с утвърден професионален опит. Редно е да уточня, че при нас постъпват по спешност тежки случаи с усложнения от целия Пирински регион, както и от Рилското корито.


Още за: О. Митев   отчет   болница   Още от: Отблизо

Принтирай статия
7 коментара
09 Януари 2012 07:20 | ана
Оценка:
2
 (
16
 гласа)

Е как не се засрамиш да говориш бе некадърнико. Престани да лъжеш хората колко си велик. Лъсна цялата истина какъв мениджър си ти и лицемера Михайлов по финансовите резултати на болницата. Пълен крах за съжаление но на вас вие простено тъй като сте лакеите на Хаджигаев а той е доказано.....


09 Януари 2012 09:49 | Благоевградчанин
Оценка:
12
 (
20
 гласа)

А защо родилките бягат от вас и ходят в Дупница? Направете си сметка... срамота е областен град сме... направете нещо да възвърнете доверието във вас.


09 Януари 2012 11:13 | читател
Оценка:
8
 (
12
 гласа)

трябва да се промени отношението към пациента в тази болница, и в частност в АГО. докато има безхаберие и незагриженост за пациента ще има отлив на пациенти в други болници. И при тези заплати на персонала как да бъдат мотивирани?


09 Януари 2012 11:31 | от кухнята
Оценка:
2
 (
12
 гласа)

пробвайте го за употреба на алкохол, преди да му давате дечица за да се снима доктора


09 Януари 2012 13:37 | Пептя
Оценка:
0
 (
8
 гласа)

Този със тези лапи на..... и кравите биха отказали неговите разкъсвания


10 Януари 2012 11:49 | Penka
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Не знам как е в гинекологично отделение, но скоро лежах във вътрешно. Условията и отношението към пациентите са под всякаква критика. Не видях никой да се усмихва и да поздравява. Не знам какво ти коства, когато отидеш на работа да се усмихнеш и да кажеш едно добро утро. Така и денят ти става по ведър. Имах чуство, че се намирах в затвор, не в болница. Санитарките се държаха все едно са господари на вселената. Лекарката минаваше на визитация, като ти прослуша два пъти гърдите и толкова. На въпроси не отговаря. Да не говоря каква мизерия е и как ходиш на тоалетна, където няма крушки, а прозорците са отворени и духа отвсякъде. Дано на никой не се налага да попадне там!


15 Февруари 2012 15:18 | виден-офф
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

СТИГА СТЕ ПЛЮВАЛИ, Д-Р О. МИТЕВ Е ДОБЪР ЛЕКАР!!!




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар