Не подценявайте и дребно набождане, то крие риск от усложнения с инвалидизация и ТЕЛК
Интервю с ортопед-травматолога д-р Александър Сакелариев съветва
Д-р Александър Сакелариев е роден през 1958 година в Благоевград. Завършва Медицинска академия - София през 1985 година.
Д-р Сакелариев е специалист ортопед-травматолог с над 25- годишен опит. От две години д-р Сакелариев е завеждащ отделeние в Многопрофилна болница за активно лечение ПУЛС - Благоевград.
- Д-р Сакелариев, как стартира професионалната Ви кариера?
- Започнах като участъков лекар, работих една година и след това постъпих на работа в ортопедично отделение на благоевградската болница, тогава Окръжна болница. През 1990 година придобих специалност по ортопедия и травматология и оттогава работя по специалността. Имам две специализации в Америка през 1993 година в детска ортопедична болница в Далас и в Бостън през 2000 година. В Англия специализирах през 1996 година в едно от най-големите лечебни заведения на Манчестър, “Болница на надеждата”... Председател на Лекарския съюз съм бил от 1992 година до 1997 година. Тогава членството в съюза не бе задължително, а доброволно.
Три години - от 1997 година до 2000 година, съм заемал ръководни постове в здравеопазването, бях директор на Регионалния център за Благоевградска област. Тогава стартира и здравната реформа, поликлиниките бяха преструктурирани и започна системата на обслужване на пациенти от семейните лекари. В този период се наложи и известно актуализиране на легловия фонд. Персоналът, който работеше в здравните заведения в областта, се редуцира.
В болницата в Благоевград тогава броят на леглата за лежащо болни бе 820 с използваемост над 75-80%. След това съкращение броят на леглата падна на 470, близо наполовина. В отделението по ортопедия и травматология имаше 65 легла заедно с неврохирургичния сектор, след преструктурирането останаха 30, а сега отново са намалени наполовина.
Преди здравната реформа болниците в страната в много голяма степен изпълняваха и социална дейност. Приемаха се не само болни, на които се провежда активно лечение, но и такива, които се нуждаят от долекуване. В отделението по ортопедия и травматология не малко болни престояваха по един месец, което сега е невъзможно в многопрофилните болници за активно лечение, защото има поставената рамка за лечение по клинична пътека. Тогава нямаше и болнична такса за престоя в лечебното заведение. Тази такса се въведе на по-късен етап след здравната реформа.
- От коя година сте завеждащ отделение в болница ПУЛС?
- От октомври 2008 година. Започнах работа веднага след откриването на болницата. В ортопедично отделение има разкрити 15 легла, използваемостта е на 100%. Отделението приема случаи от планов и спешен порядък. В отделението се използват съвремени методи за лечение на фрактури /счупвания/ на крайниците. Застопоряващи пирони при счупвания на дългите тръбести кости, застопоряващи плаки и други.
В отделението се извършват и гръбначни операции с помощта на столичния консултант неврохируга доц. д-р Христо Христов.
Отскоро в ортопедичното отделение въведохме нови методи за лечение на труднозарастващи рани, вакуумтерапия. Това е методика, която е въведена при нас от 2-3 месеца и се прилага единствено тук от клиниките в цяла Югозападна България. Използва се само в големите столични клиники - “Пирогов” и “Света Екатерина”, Военна болница. Лечението се провежда със специален апарат. Рани, които не са зараствали повече от 4-5 години, се излекуват с него. Дори имахме случаи с лечение с добър ефект на 10-годишна рана на пациент. Лечението на пациента е по клинична пътека и е безплатно.
- Има ли значение какъв е произходът на раните?
- Не, провеждаме лечение на диабетни рани, трофични язви от различен произход. И веднага ще посоча за пример последния лекуван случай. Една млада жена от Градешница, която е с огромна рана на стъпалото, тя е 48-годишна и е пенсонирана поради нетрудоспосбоност. При тази жена раната е получена от чуждо тяло, от набождане. Получила е инфекция, която се е предала и на костта на стъпалото. Оперативно е отстранен засегнатият участък и се оформила огромна труднозарастваща рана. Пострадалата не можеше да стъпва и ходи нормално, непрекъсното беше на превръзки. Сега раната 75-80% е заздравяла, ефектът е наистина много добър... От едно нищожно убождане хората стигат до ТЕЛК. Това са болни, които страдат с години.
Другият пациент е с рана, получена след пътно произшествие, инфекция на костта и в продължение на 10 години раната отзад на стъпалото не се е затворила, а се е получила трофична язва от нарушено “хранене” на тъканите... Такива пациенти за лечение на труднозарастващи рани постъпват с направление за лечение от личния лекар за специалист и съответно за хоспитализация.
- Друг какъв нов метод използвате за лечение на пациентите?
- Това е лечение на болката, което се ползва в неврохирургията в Медицинска академия и тук, в болница ПУЛС. Лекува се болка от неврогенен характер, не от травма. Най-вече притискане на нервни окончания от генеративен характер в областта на гръбнака, таза и стъпалото.
В областа на ортопедията това е болката в областа на стъпалото - петата и основата на пръстите, която болка е много честа при жени след 50-годишна възраст, усеща се особено сутрин преди раздвижване. Тази болка е свързана е дегенеративните промени, които настъпват с възрастта, което води до притискане на нервни окончания. Ефективността на метода е над 85-90%. Болката човек я усеща по различен начин, в зависимост от прага на чувствителност. Това е безкръвен метод на лечение, което се състои образно представено, чрез поставяне /вкарване/ на един електрод в областта на болезнените точки и под въздействие на радиочестотно лъчение се получава топлина и загряване на тъканите до 85-90 градуса.
Получава се микроизгаряне и в тази зона се унищожават нервните окончания /сетивността/, за да няма болка. Но това не е да нямаш чувствителност отвън, а вътре в тъканите, унищожава се болковата чувствителност. Това е методика, която се прилага в Западна Европа и Америка. За сравнение, в Германия тази процедура за болка в областта на гърба струва 16 000 лв., а при нас лечението се осъществява безплатно съгласно сключен договор със Здравната каса.
Болничният престой е сведен до минимум до 2-3 дни.
- Колко лекари работят в отделението?
- Трима лекари, специалисти по ортопедия и травматология - аз, д-р Валентин Георгиев, д-р Страхил Николов и един неспециалист, шест медицински сестри със старшата Мария Гошева, операционна сестра е Илияна Благова. Отделението разполага със самостоятелна операционна, която е оборудвана със съвременна нова апаратура. Под рентгенов контрол се извършват ортопедичните операции, флорографът с рамо е нов и съвременен, той е закупен преди 2 месеца от Германия и облъчването за пациента и операцинния екип е минимално. В отделението се лекуват основно травматологични случаи - възрастни и деца.
Браво Докторе!
доктор
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.