Не оглавих управлението заради заплатата, след дългогодишния стаж в частния бизнес съм обезпечен финансово
Иван Кунев е убеден, че ако си успял в частния бизнес, си готов да пренесеш добрите практики и в държавния сектор
Директорът на ОПУ - Благоевград Иван Кунев: Не могат да ме купят с 1000 лв.
Иван Кунев е роден на 13 юли 1968 г. в с. Кърналово, община Петрич. От 1974 г. живее в Благоевград. Завършил е ЮЗУ “Неофит Рилски” и още като студент започва частен бизнес. До ден-днешен се занимава с търговия със строителни материали и строителство на сгради. От една година е директор на Областно пътно управление в Благоевград. Женен, с две деца.
- Г-н Кунев, на 17 ноември се навърши една година, откакто заехте поста директор на Областно пътно управление - Благоевград. Какво заварихте при влизането в предприятието?
- Не съм аз този, който да може да даде оценка дали държавното предприятие, което оглавих, преди мен е ръководено добросъвестно, или не. Имаше проверка от компетентни органи, които направиха своя доклад, в който заключенията не бяха в положителния спектър на оценките.
От професионална гледна точка мога да кажа само едно - заварих много недовършени обекти, влачени с години, и напрежение в колектива. Мисля, че в определена степен успях да се справя с това за краткия период от 1 година. След предстоящите нови щатни промени смятам да изчистя напълно недоразуменията в екипа си и управлението да заработи в една наистина спокойна и професионална обстановка.
- Заради разнообразния терен Благоевградска област не е от леките, кои бяха най-тежките проблеми, с които ОПУ трябваше да се справи?
- Несъмнено това е зимното поддържане на пътищата в областта, дейностите по текущия ремонт и поддръжката на републиканската пътна мрежа. В това отношение мога да кажа, че наистина заварих тежко наследство. Наложих нов модел на работа, към който някои от пътноподдържащите фирми трудно се адаптираха, което породи известно напрежение. Още в началото на работата ми в ОПУ трябваше да се справя с такъв важен и отговорен обект, какъвто беше свлачището при с. Струмяни. На сериозно изпитание бяхме подложени при наводненията в района на град Якоруда на път II-84, при които на един от мостовете беше отнесено крило, а на другия - подпорната стена. Но се справихме за 1-2 дни и укрепихме пътните участъци. Ремонтът на пътя Разлог-Аврамово също ни костваше много усилия, но към момента е изкърпен и готов за нормално преминаване на МПС.
- Кой обект Ви костваше най-много време, средства и нерви?
- Определено свлачището при с. Струмяни, което стана през април тази година. Въпреки тежкото финансово положение трябваше да се действа спешно, защото пътят щеше да отиде в реката. Събра се комисия с представители и от други ведомства, след направения оглед с помощта на моя екип от ОПУ - Благоевград изготвихме проекти и на базата на тях от “Бедствия и аварии” бяха отпуснати средства в размер на 161 000 лв. В случая признавам, че поех риска и отговорността да не се минава през процедури и търгове, което освен че щеше да ни загуби ценно време, щеше да покачи стойността на обекта над два пъти. Целият ремонт по наши разчети струваше 161 000, но по време на строителството увеличихме височината на дигата за сметка на няколко реда от габионите, които са доста по-скъпи, и с разликата от тази промяна укрепихме още 200 метра по продължение на ската. По този начин на практика изолирахме напълно реката от пътя и решихме проблема в този участък окончателно. Ако не го бяхме направили, след 1-2 години имаше опасност да се повтори същата авария, но сега там основата на пътя може да издържи още десетки години експлоатация.
- Кои са най-рисковите пътни участъци в областта и какво предвиждате да направите за безопасността на пътуващите?
- Най-рисковите участъци са районите на Кресненското дефиле и дефилето по поречието на река Места, където постоянно падат камъни, това го доказа и свлачището от миналия петък на Е-79 в района на Кресненското дефиле, когато към 21,00 часа над 600 куб.м скална маса се свлякоха и създадоха реална опасност за пътуващите. Благодарение на бързата ни намеса и доброто взаимодействие с органите на КАТ и “Гражданска защита” за 8 часа нормалното движение по пътя беше възстановено.
Опасен беше и пътят Разлог-Юндола, попадащ в Лот 22-А, но след цялостното му изкърпване считам, че вече е годен за експлоатация при зимни условия. Същият път е включен в рехабилитационната програма по “Транзитни пътища 5”, има избрана фирма-изпълнител и надзорна фирма, но поради липса на финансов ресурс стартирането на ремонтните дейности засега е отложено. Това е причината, наложила забавяне ремонта на този участък. АПИ отпусна за септември и октомври средства в размер на 800 000 лева за подготовка на пътищата на територията на Благоевградска област за зимно поддържане. Ще усвоим средствата, към момента ремонтите са изпълнени на 90 процента.
- Кои обекти заварихте недовършени?
- Ами един такъв обект е свлачището между селата Абланица и Блатска, който е проект по аварийна програма и е започнат преди 4 години. Обектът е на стойност 700 000 лева. Когато започнах работа, установих, че причината за незавършването му е внесен иск от страна на фирмата-изпълнител за дофинансиране с още 300 000. Категорично отказах и в рамките на 700 000-те хиляди обектът беше завършен, за което искам да благодаря и на народния представител от Гоце Делчев Георги Андонов, който оказа пълната си подкрепа за решаването на проблема.
Друг недовършен обект беше т.нар. от медиите “Триумфална арка” на първокласния път Е-79 при сепарацията “Орловец”, който стоеше на дневен ред цели 5 години. Смятам, че не само поради липса на средства, а най-вече поради липса на воля и желание досега не беше премахнато това опасно съоръжение, в което неведнъж са се удряли тежкотоварни автомобили с извънгабаритни товари, вследствие на което конструкцията му беше сериозно компрометирана. За три месеца осигурихме необходимите 12 000 лева и е факт, че арката вече е в историята.
- Как смятате, ще повлияе ли върху състоянието на пътната мрежа изграждането на автомагистрала “Струма”?
- При построяване на автомагистрала задължително се прави дублиращ път, който е първокласен, но засега все още всичко е в проектна и предпроектна фаза. Имахме среща с министъра на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев, като той ни увери, че АМ “Струма” е един от приоритетите, по които работят. При появата на една нова магистрала в нашата област пътищата от първи, втори и трети клас също ще продължат да бъдат сред приоритетите ни при поддръжката и обслужването.
- Как бихте определили състоянието на републиканската пътна мрежа в област Благоевград?
- Като добро. Ние сме от малкото области в страната, които нямат особено критични участъци, като например в Кюстендил, където падна мостът и втора година колежката от ОПУ - Кюстендил има сериозни проблеми в този участък. Към момента имаме един път в действаща рехабилитация - Гоце Делчев-Попови ливади-Златарево.
Имаме готовност за започване на рехабилитация и на Лот 22-А, отсечките Юндола-Разлог и Разлог-Гоце Делчев. В момента пътят е изкърпен, канавките и банкетите са почистени, подменени са унищожените или повредени еластични огради, изрязва се растителността покрай пътя. Убедено мога да заявя, че състоянието на пътищата ни ще става все по-добро.
За първи път ще обявя пред вас факта, че успяхме да се преборим за рехабилитация на път III-106 Благоевград - ГКПП Станке Лисичково, който е с дължина 24 километра. В момента върви проектирането на този участък и при по-добра организация от АПИ за избор на надзор и изпълнител от края на 2011 може да стартира рехабилитацията и на тази важна международна отсечка. Това определено е постижение, защото години наред какви ли не политици обещаваха да го направят!
- Зимата чука на вратата, готови ли сте за нея, подписани ли са договорите с фирмите?
- За готовността на фирмите за зимното поддържане на пътищата извършихме проверка със зам. областния управител Бисер Михайлов, съставихме констативни протоколи и дадохме препоръки на фирмите. Проверката определено имаше ефект, защото още на следващия ден 90% от опорните пунктове бяха оборудвани с минималните количества инертни и минерални материали и необходима техника за посрещане на първите снегове.
Всеки момент очакваме да бъде подписан 4-годишен договор с пътноподдържаща фирма, която да обслужва цялата пътна мрежа в областта. Философията на АПИ да бъде една фирма за една област е да не се работи на парче, а и да не се разводнява отговорността. На търга, който се проведе в сградата на ОПУ - Благоевград, се явиха три фирми - обединение “Пътно поддържане - Благоевград”, холдинг “Пътища” АД - София и консорциум “Пирингруп 2010” - Благоевград. Конкурсът беше спечелен от обединение “Пътно поддържане - Благоевград”, в състава на което влизат “Агромах”, “Пиринстройинженеринг”, ГБС, БКС - Гоце Делчев и “Благоустройствени строежи”, като те вече са си разпределили участъците по пътя. Впоследствие холдинг “Пътища” АД - София обжалва, но Комисията за защита на конкуренцията се произнесе, като определи жалбата за неоснователна и даде право на председателя на управителния съвет на АПИ да сключи договора с фирмата победител. Технологичното време до сключване на договора с новата фирма няма да попречи на зимното поддържане, защото старите договори на пътноподдържащите фирми изтичат през декември тази година и те са длъжни дотогава да изпълняват задълженията си.
- Повлия ли на частния Ви бизнес работата като директор на държавно предприятие?
- По-скоро не, защото благодарение на добрия мениджмънт, който съм постигнал във фирмите си, механизмите са смазани и могат да работят без моето пряко участие. Имам доверие на екипите си, а през почивните дни намирам време да хвърля едно око и на бизнеса, и на семейството, защото натовареността в ОПУ през другите дни не ми позволява. Всичко е въпрос на организация и когато човек има воля и желание, нещата се случват.
- Какво е предимството човек от частния бизнес да управлява държавна фирма?
- Най-голямото предимство е това, че не се страхувам да вземам решения в критични ситуации и да нося персонална отговорност за решенията си. Тази моя черта, изградена в резултат на дългогодишния ми стаж в частния бизнес, много ми помага - аз не обичам да прехвърлям отговорността по веригата при решаването на определен проблем. Затова съм доста резервиран по отношение прекалената централизация при управлението, защото в един частен бизнес много от нещата зависят от адекватната мисъл на момента, от бързото вземане на решенията, и мисля, че и в държавния трябва да бъде така, ако наистина искаме да видим дългоочакваната светлина в тунела, в който се движим вече десетилетия.
Има и друго предимство - нямам слабостите на предишни управления, при които можеше да си купиш власт или документ за 1000 лв. например. При хора, които имат някаква финансова обезпеченост, това не може да се случи, а пък така се пресичат и корупционните практики (смее се).
Директорската заплата за мен не е важна. Не съм станал директор на Областно пътно управление заради пост или заплата, а за да докажа,че то може да изпълнява функциите си, както обществото очаква. А, повярвайте ми, в ОПУ - Благоевград и поделенията му наистина работят качествени хора и добри специалисти и съм сигурен, че с тяхна помощ ще постигна набелязаните цели.
Хайде, и ние не сме чак толкова балами, Кунев!
Иване,давай все така,успех.......
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.