Началникът на РИО - Благоевград Ивайло Златанов: 35 883 деца влизат в клас на 15.IХ. в Пиринско
Пари за целодневно обучение в началния курс има, не достигат стаи, НУ “Св. П. Хилендарски” - Банско е пример за всички
- Г-н Златанов, след броени дни стартира новата учебна година, колко ученици ще влязат в класните стаи в училищата в Пиринско и намаляват ли първолаците?
- 2894 ще бъдат тази година първокласниците. В областен мащаб има известно, но не съществено, увеличение на броя на учениците в I клас в сравнение с миналата година, когато влязоха 2881 първокласници в класните стаи и ръстът е с 13 ученици. Това е цифрата, с която ще работим в близките няколко години, което означава, че ще се наложи актуализиране и оптимизиране на план-приема. Общият брой на учениците от I до ХII клас в училищата в областта през новата учебна година ще е 35 883, само преди 2 г. те са били 37 500. За съжаление няма тенденция да се увеличат в близките 5-7 години, “движението” е 50-60 ученици нагоре или надолу. 2719 са седмокласниците тази година, след 2 години се очаква да са 3170.
- В колко от училищата ще се реализира програмата за целодневно обучение?
- Изискали сме от директорите на училищата да ни представят справки за това родителите на колко от тях желаят целодневна организация на учебния процес за децата си. Оказаха се 2174, т.е. почти 86 % от първокласниците, респективно родителите им, предпочитат целодневно обучение. Друг е въпросът, че не всички училища имат възможност да го организират и за мен това е притеснително.
- Имате предвид, че няма място или няма назначени педагози?
- Няма свободни класни стаи, т.е. училища с не голям капацитет приемат по-голям брой паралелки в клас и въпреки двусменен режим на работа няма как да осигурят достатъчно помещения, за да се осъществява целодневно обучение.
- Визирате III ОУ в Благоевград ли?
- Не само него, освен в III ОУ същата е ситуацията и във II ОУ в Благоевград, в I и II училище в Сандански, в I в Гоце Делчев... За мен това е парадоксално: при наличие на финансов ресурс от правителството и декларирано желание на родителите да не се реализира целодневна организация на учебния процес, която е с редица предимства. Едно от тях е възможността учебните занятия да започват по-късно, а не в 7.30 ч., когато децата още дремят и първият час сутрин не е съвсем пълноценен. Да не говорим за икономиите на гориво, които биха се реализирали. Едно е да се запалят котлите в 6 ч., друго - в 7ч.
- Казахте, че над 80% от родителите на първокласниците са декларирали желание за целодневно обучение, вероятно подобни биха били резултатите и от анкета в началния курс като цяло. Означава ли това, че част от съкратените начални учители ще се върнат на работа?
- Много се надявам целодневната организация на учебния процес в началния курс да се реализира и заради това, че биха се разкрили нови работни места. Но пак казвам - това зависи от директорите и педагогическите съвети. Мисля, че ако е имало притеснения у родителите по отношение на целодневното обучение, там, където такова е реализирано, резултатите са отлични. За пример ще дам началното училище в Банско - перфектна организация, перфектна обстановка, много спокойно се работи и наистина съм впечатлен.
- Казахте, че ще се наложи редукция на план-приема след 7 клас?
- Логично е да се редуцира и такава редукция направихме и по отношение на държавния план-прием. Въпреки предложението ни с доста по-ограничен план-прием, пак е налице закриване на паралелки. Нека припомня, че с прием след 7 клас бяха закрити 10 паралелки, а след 8 клас - 13, като се реализираха 66 паралелки. 1680 ученици тази година ще са в VIII клас, това означава, че план-прием над 67 паралелки за цялата област ще е нереалистичен. Всъщност на 13 септември окончателно ще се знае дали ще се наложи да закриваме още 3-4 паралелки, които са “висящи”, много се надявам това да не се случи.
- Закриването на паралелки до какви съкращения на хора ще доведе?
- Прекратяване на съществуването на една паралелка води до намаляване на 2,5 до 2,7 щата педагогически персонал. Вече са факт такива негативни процеси, например в Професионална техническа гимназия “Ичко Бойчев”, в Професионалната гимназия по облекло и текстил, където също приемът на ученици е в рамките на 1 паралелка...
- Данните, които цитирате, означават ли, че тенденцията е да се обединяват училища? Усилено се говори през последните 2-3 години за обединение на Професионалната техническа гимназия и тази по електротехника и електроника в Благоевград, още повече че двете са в съседни сгради и някога са били един техникум.
- Такива процеси на преструктуриране на училищната мрежа, колкото и да не ни се ще, трябва да се случат. Мога да цитирам 10-15 училища в областта, в които тази година бяха приети ученици само в 1 паралелка в IХ клас. Ако този процес се повтори 2-3 години, за колко качествен учебен процес ще може да се говори изобщо, като например учителят по физика, химия, биология, история и т.н. в такова училище ще има по 2 часа седмично в 9 и 10 клас, няма как да е на трудов договор и лекторските му на седмица ще са 20 лв. Такова заплащане логично ще води до демотивация за качествено преподаване.
- Все пак едва ли директорите на тези училища ще подадат предложения за закриването им...
- Говорили сме с директорите на въпросните училища и мисля, че след тазгодишния прием ще “узреят” или, казано с други думи, ще осъзнаят сериозността на ситуацията и догодина след обстоен анализ ще се пристъпи към логични действия по закриване. Аналогична е ситуацията и в Разлог и Банско, които са на няколко километра един от друг и имат 6 професионални училища, които трудно реализират и по една паралелка, да не говорим за повече. Логично е в количествен аспект да останат в двата града общо 3, максимум 4, професионални училища и да се обърне внимание на качеството на учебния процес.
- Тази ли бе причината за закриване на ПГ по лека промишленост в Петрич?
- Да, определено. Още миналата година училището бе застрашено от закриване, но успях да убедя министерството да им дадем последен шанс. За съжаление не се случи очакваното, останаха ученици за 2 паралелки в 10 и 11 клас и бе постъпила само 1 молба от ученик за прием в IХ клас.
- Колко са закритите училища в Пиринско през тази година?
- Освен гимназията в Петрич е закрито и оздравителното училище в Сандански, в което след завършване на дванадесетокласниците общият брой на учениците падна под 50. Училището иначе разполага със сравнително добра база, но силно занемарена през последните 6-5 г. и тя е общинска. Казвам това във връзка с липсата на достатъчно материална база за училищата в Сандански, знае се, че в I и II училище учат на смени, а сградата на II ОУ се ползва и от гимназията, и от Вечерната гимназия. Добре би било общината да помисли за ново начално или основно училище, което да “разтовари” останалите. Хубавата новина е, че в Сандански бе открито първото в нашата област Спортно училище и както и вестник “Струма” писа, има сформирани 3 паралелки с 49 деца в няколко профила.
- Очаквате ли проблеми със старта на учебната година заради закъснели ремонти?
- За разлика от миналата година, когато имаше проблем с ремонтите в училищата в селата Огняново и Горно Дряново, тази година всички ремонти вървят по план и ще завършат преди 14 септември. Не очакваме да има проблеми по отношение на ремонтните дейности, нито с доставката на училищната документация във всички 135 училища на територията на областта.
- Как бихте коментирали резултатите от майските матури? Направихте ли анализ на резултатите, и в частност на фантастично високите оценки в няколко училища като СОУ - Белица например, където едва ли са очаквани толкова шестици?
- Като цяло резултатите на зрелостниците в областта през майската сесия не се различават съществено от предходната година. Има леко увеличение и се надявам то да е функция от качествена работа на учителите и респективно на учениците. Има проблеми, тъй като има училища, в които по неясни за нас причини учениците са демонстрирали прекалено високи знания и за същите тези училища имаме данни, че квесторите не са си свършили добре работата.
- Имате предвид, че квесторите са позволили на зрелостниците да преписват ли?
- В групи и не самостоятелно. Ще представя на годишното съвещание на директорите преди началото на учебната година писмени работи на ученици, в които отговори на въпроси са не само близки, но дори еднакви.
- От кои училища са тези зрелостници?
- Става дума за СОУ - Белица и СОУ - Хаджидимово. Проблемът е, че там има 6 отлични оценки по математика и те са на ученици, работили в една и съща зала. Дано тези шестици да са за действителни знания на учениците, но това за мен е притеснително, още повече че не говорим за ученици в профилирана паралелка. Обяснението бе, че учителката по математика е много строга, много стриктна, много знаеща, но съмненията остават.
- Все пак предишният образователен министър Д. Вълчев предприе масирана кампания по оборудване с видеокамери на всички средни училища точно заради матурите. Какво стана с видеонаблюдението и няма ли такова монтирано навсякъде, където се провежда външно оценяване?
- В повечето училища е монтирано и има видеонаблюдение. Но има отпор от страна на учители, родители и ученици, че неправомерно се следи работата им.
- Не е ли редно всички да са при еднакви условия на изпит?
- Именно. Училищата имат финансов ресурс и не е проблем да дооборудват системите за видеонаблюдение там, където на са довършени. Ще го изискам от директорите на предстоящото съвещание и там, където се провежда външно оценяване, ще искам тази техника да се ползва и ние да имаме конкретна информация. Ще ми се семействата в по- голяма степен да ни партнират и по време на такива изпити родители да са сред квесторите.
Иначе се получава парадоксът: всички се оплакваме от образованието, алармира се, че нивото на грамотност пада, а на изпити се демонстрират високи резултати. Това за съжаление не помага на никого, най-малко на образователната ни система. За да решим проблемите, първата стъпка е да ги дефинираме каквито са, а не да се правим, че по принцип съществуват, но не се отнасят точно за нас.
какви са тея назначения бе 678 тук е погазен закона за конфликт на интереси с пълна сила предизвикаите им проверка.
нали боико беше против шуробаджанащината
сестра назначила брат си как е въэможно това а златанов къде е или са негови хора
Дано г-н Златанов да прочете тези коментари и да ги има впредвид, защото тук всеки може да каже онова което мисли без никакви задръжки т. е това което се пише отговаря на истината.
Молим Ви г-н Златанов, направете нещо и за Симитлийското училище, ще Ви бъдем много признателни.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.