Началникът на хемодиализа към МБАЛ - Благоевград д-р Таня Янева: Хората се самолекуват

02 май 2012 00:20   9 коментара   42658 прочита


Не осъзнават, че безразборният прием на антибиотици, билки и отвари крие риск от усложнения

Д-р Таня Янева е родена в град Петрич. Завършила е Медицинска академия - София, има две придобити специалности - по вътрешни болести и нефрология, и допълнителна квалификация по здравен мениджмънт. През 1988 година д-р Янева започва работа в гастроентерологично отделение на благоевградската болница, 2 години по-късно се премества в отделението по хемодиализа, което оглавява от 2001 година.

Семейна е, с две деца, съпругът й д-р Андрей Янакиев е началник на образна диагностика към МБАЛ - Благоевград.

-Д-р Янева, Вие ръководите хемодиализа към областната болница на Пиринско вече 12-а година, какви са Вашите впечатления, болните, които търсят помоща Ви, повече или по-малко са?

- За съжаление нараства броят на болните, които преминават на диализно лечение. Само за последните 4 месеца на тази година 12 пациенти са новозапочнати на хемодиализа. За съжаление сред тях са пациенти, които потърсиха медицинска помощ при прогресивна загуба на бъбречната функция. Те са млади хора, около 40-годишни. В два случая се касае за пациенти, които не са посещавали лекар и по медицински показания директно преминаха на диализно лечение. Имаме пациентка с хипертония /високо кръвно налягане/, която години наред не е лекувана. Мъжът е с бъбречно заболяване, което също не е проследявано и лекувано, и пристигна във фаза на тежка бъбречна недостатъчност. В момента на диализно лечение са 57 пациенти, те са предимно от Благоевградска община, има болни, които пътуват от Разлог, Кресна и Сандански.

Знаете ли, че всеки 4-ти българин има проблем с бъбреците. През изминалите 5 години ситуацията се влоши - броят им се увеличи със 7%. Бъбреците имат много функции, те филтрират и почистват 200 литра кръв за 24 часа. Извличат токсините и излишната вода. Спомагат за нормалното кръвно налягане, за здравината на костите и за производството на червени кръвни телца. Заболяванията на бъбреците са чести, опасни, но и лечими.

- Високото кръвно налягане рисков фактор ли е за бъбречна недостатъчност?

- Да, хипертонията е сред основните причини. Хората, трябва да знаят, че при хипертония консултациите със специалист са задължителни и това заболяване трябва да се лекува редовно /системно/. Какво точно имам предвид: има пациенти, които при високо кръвно налягане приемат лекарства само в началото. После, след стабилизирането, сами решават, че вече са го излекували, и спират, и тъй като организмът се адаптира, те нищо не чувстват /имам предвид главоболие, световъртеж и други оплаквания/. Те сами решават, че са добре. Затова хипертонията е “тихият убиец”, защото човек може да има много високи стойности на артериално налягане и да няма оплаквания.

Високото кръвно създава проблеми на сърдечносъдовата система, на мозъка, но един от жизненоважните органи, който е застрашен, е бъбрекът. И тук уврежданията може да са непоправими, тогава директно се преминава на диализно лечение... Хроничните бъбречни заболявания също не се наблюдават системно и това води до усложнения. Един от пациентите ни е мъж, който преди 10-15 години е имал проблеми, лекуван е, но е прекъснал да се консултира със специалист и след 15 години се оказва, че уврежданията са сериозни.

- Д-р Янева, има ли разделение по пол, при мъжете или при жените преобладават бъбречните заболявания?

- Определено това е болест, която засяга и мъже, и жени, и няма ограничения във възрастта. В хемодиализа в момента най-младият ни пациент е 20-годишен, най-възрастният е на 79 години, 5-има болни са над 75 години. Деца при нас няма, те се лекуват в специализирани лечебни заведения. 12 болни са диспансеризирани и в момента чакат трансплантация, подходящ донор.

- Какви други случаи лекувате?

- За първото тримесечие са проведени 30 диализи на пациенти с остра бъбречна недостатъчност. Обострените състояния се развиват често при стомашно-чревни разстройства. При тези пациенти заболяването започва като вирусна инфекция, но настъпват усложнения, които ако не се овладеят своевременно, се преминава на диализно лечение.

Когато има показания за провеждане на диализа, извършваме и при пациенти, които са с интоксикация на организма, зависи какво точно са поели... Наскоро имахме един млад мъж, на когото провеждахме диализно лечение в продължение на 20 дни без прекъсване, силната интоксикация бе овладяна и се възстанови. При него проблемът бе много тежък, но той възстанови функциите на бъбреците.

Всяка една интоксикация застрашава пряко живота, ние освен че се включваме като метод за очистване на отровите, продължаваме, като лекуваме усложненията. Острата бъбречна недостатъчност е сериозно заболяване, което изисква бързо и адекватно лечение.

- Какво ще посъветвате хората?

- Изключително важно е да не се подценява сериозността на възникнал здравословен проблем. Веднъж годишно трябва да се извършват профилактични прегледи, изследвания на кръв и урина, и аз определено тук не виня личните лекари, защото много от хората се самолекуват и пренебрегват лекарския преглед.

Това го наблюдавам през последните години. Съседка или приятелка им казала за някакво лекарство, чули някаква реклама и започват да приемат антибиотици безразборно, билки и отвари. Това самолечение е толкова опасно, крие риск от тежки усложнения. Когато виждате, че назначеното лечение не ви помага, може да потърсите повторна консултация, мнението на втори, трети лекар. Лечението е сложен процес, всеки организъм е различен и подходът е индивидуален. Чакането и самолечението вкъщи определено няма да ви помогне.

Всеки човек е длъжен сам да се грижи за здравето си, да следи редовно кръвното си налягане, кръвната захар, да не пренебрегва появата на отоци по крайниците и лицето. Колкото по навреме се потърси лекарска помощ, толкова по-добре е за самия болен, защото всяко едно заболяване, диагностицирано навреме, може да се лекува успешно.

По принцип, когато един бъбрек боли, заболяването не е страшно. И веднага ще посоча, когато има болка, хората отиват на лекар. Дали болката е провокирана от камъни или възпаление, докато ги боли, пациентите търсят лекарска помощ. По-страшно е, когато няма болка, тогава организмът се приспособява към вече страдащия орган и когато потърсят лекарска помощ, е вече в една късна фаза на заболяването. Казвам всичко това, защото фактите говорят, че бъбречните заболявания се увеличават, и то бързо.

Ние никога не сме имали толкова много болни на диализно лечение през годините досега.

- Как се провежда хемодиализата?

- Работим на две смени, сутрин и следобед. На всяка смяна са от 12 до 14 болни в зависимост от графика, лечението на машината е от 3 до 4 часа. Извършените диализи това тримесечие са с 500 повече сравнение с изминалата година. През 2011 година правехме по 500 диализи на месец, а сега само за първото тримесечие имаме 2172 диализи, от тях 30 са на пациенти с остра бъбречна недостатъчност.

- Д-р Янева, ръководеното от Вас отделение е водещо по реализирана печалба за изминалата година, както сочи финансовият отчет на болницата?

- Да, основното е, че се промени финансирането на диализното лечение. От тази година се финансира от Здравната каса, това е новият момент. Засега няма наложени лимити за диализно лечение, защото то е животоспасяващо. Цялата медицинска дейност, която извършваме, се заплаща. В момента отделението има нужда от закупуване на нови машини, защото броят на болните нараства. Пет нови апарата бяха монтирани преди 2 години.

На една смяна работя по 14 апарата.

- Има ли дефицит на специалисти в хемодиализа?

- Първо искам да уточня, че персоналът, който работи в отделението, е много добре обучен. Работата е тясно специализирана, тежка и отговорна и изисква необходимата квалификация. В хемодилиза работи високоспециализиран екип - аз съм с 23-годишен професионален опит, колегата д-р Орлин Георгиев също е с над 20-годишен опит, д-р Жулиета Калешова работи вече 10 години в хемодиализа.

Всички медицински специалисти преминават през курс на обучение. Старша сестра на хемодиализа е Теменужка Мешкова. За съжаление медицински сестри не ни достигат и в момента работят 9, а имаме нужда от още. И за сестринския екип мога смело да твърдя, че е един от най-добрите в болницата.

Ние работим в екип и добрите резултати се постигат благодарение на отговорния труд, който полагат всички, работещи в хемодиализа.

9 коментара
02 Май 2012 06:23 | д-р Димитър Димитров
Оценка:
7
 (
9
 гласа)

Д-р Янева, не се притеснявайте и смело кажете, че медицинските сестри са най-добрите в болницата! По принцип сестрите, работещи в хемодиалиен център, са винаги най-добрите. Това не го обяснявам на Вас, а на читателите на статията. Едно е да намериш веноен път, за да направиш инжекция или включиш система, съвсем друго е да бодеш "фистула" или да намериш сигурен венозен път на "връщането". С пожелание да има повече трансплантирани таи година!


02 Май 2012 06:54 | Николай
Оценка:
8
 (
10
 гласа)

Д-р Таня Янева е изключителен професионалист. Надявам се хората да се вслушат в нейните съвети и да спрат да се лекуват сами!
Поздрави за Вас и Вашето семейство д-р Янева! Бъдете все така добър човек и лекар!


02 Май 2012 09:11 | Мария
Оценка:
7
 (
7
 гласа)

Д-р Янева, Вие сте истински човек и лекар. Само професионалисти, съчетали в себе си човещината, добротата и професионализма връщат на изстрадалия българин доверието в българската медицина. Благодаря Ви за всичко, което направихте за семейството ми, благодаря Ви, че лекувате безкористно и без умора. Поклон пред Вас и пред целия Ви екип!


02 Май 2012 10:55 | +?
Оценка:
10
 (
12
 гласа)

Господ да ви дава здраве и дълъг живот докторке на вас и вашите колеги! Поклон! А за това как хората да не се самолекуват- ами как да отидат на лекар хора които са трайно безработни -лишени от елементарни средства за физическо оцеляване?? Как ще си плати лекарствата такъв човек дори и да отиде на лекар?? А забравих - нали това е целта на ПЛАНА -РАН- ЪТ физическото унищожение на хората в провинцията на България продължава! По малко хора -по малко проблеми за държавата!!!


02 Май 2012 23:01 | 111
Оценка:
3
 (
5
 гласа)

Добре е, че има поне едно отделение в което има сплотен колектив и ред, защото като цяло в болницата е пълен бардак.


03 Май 2012 00:23 | чочо
Оценка:
5
 (
5
 гласа)

Дано не ви се налага да стигате до там, защото вероятността да ви направят сигурен техен пациент е много голяма дори и да имате шанс да се възстановите!!!
В най скоро време в това отделение ше се направи сериозна проверка, работи се по този въпрос и доста кирливи ризки ще излязат на яве


04 Май 2012 13:28 | Ицо
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

Хора, бягайте по София при проблем с бъбреците, защото тук източвайки касата докато ви правят уж временна диализа може сериозно да ви увредят за цял живот
Тук няма специалисти в тази област


05 Май 2012 21:21 | ббббб
Оценка:
0
 (
0
 гласа)

Не знам колко са Ви добри медицинските сестри, и смятам че доста преувеличавате. Не са особено добри, а и не стоят в залата при диализираните пациенти, а са длъжни?!!!
Точно Вие д-р Янева, трябва да им кажете си прочетат длъжностните характеристики.
Направето го, защото един ден това ще Ви изиграе лоша шега.
Не се хвалете с реализираната печалба, защото тя е за сметка на тези обречени. Не им се изписват лекарства всеки месец, слагате им хепарин или ?????, храната която им давате и кучета няма да ядат, возите ги със смрадливи таксита на небеизвествестна фирма и още и още и още. Спирам да изброявам и не забравяйте, човек не знае какво го чака независимо, дали е лекар или не.


07 Май 2012 11:38 | ХАРИ
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

Всички знаем как се сдобихте с диплома и никак не ни учудва ситуацията в отделението, жертвахте много кадърен персонал за да запазите дружките си.




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар