Можех да остана в Норвегия, но се върнах да уча в България
21-г. благоевградчанка, единствената българка с книга от американското издателство "Рейдър Пъблишинг Интернешънъл", Борислава Манова
Благоевградчанката Борислава Манова е на двадесет и една години. Дъщеря е на дългогодишния полицейски служител Христо Манов. Завършила е Езиковата гимназия "Академик Людмил Стоянов" в Благоевград с профил английски език. През 2008 година тя, единствена в България, печели едновременно първите места в националните олимпиади по литература и английски език - факт, който й осигурява правото да кандидатства в който си иска университет, без да се явява на изпити.
Борислава е живяла една година в норвежката столица Осло, където е написала и книгата си "Никога", издадена в САЩ от издателство "Рейдър Пъблишинг Интернешънъл", откривател на талантливи млади автори от цял свят. Борислава е първата, а засега и единствената българка, която на такава възраст е с книга, издадена от престижното американско издателство.
В момента учи философия в Софийски университет "Св. Климент Охридски". Твърди, че няма нищо по-глупаво в живота от това човек да продава истинската си същност, защото никоя житейска цел не заслужава толкова висока цена.
- Борислава, да започнем с престоя ти в Норвегия - една почти непозната за повечето българи страна. Разкажи на читателите ни с какво тя те впечатли?
- Разликата между България и Норвегия е много голяма. Впечатли ме преди всичко светогледът на норвежците. Това са хора с подчертано позитивно мислене, добро домашно и обществено възпитание, които се гордеят, че са поданици на eдна социално уредена страна, откъдето и да я гледаш. Впишеш ли се в норвежката обществена аура, оттам нататък държавата и обществеността не спират да се грижат за теб. Не успееш ли да се възползваш от този шанс - проблемът си е лично твой.
- Ти какво направи, успя ли да се впишеш в тази обществена аура?
- Научих се да приемам разликите между хората, да възприемам по-непредубедено различните им възгледи относно света и да уважавам чуждото мнение - все неща, които не ми се налагаше да правя до този момент в България.
- Различията между нашите и норвежките обществени норми видими ли са?
- Не само че са видими, но са и шокиращи. В Норвегия например един професионално утвърдил се в своята страна български или немски лекар, компютърен специалист, дърводелец и т.н. има десет пъти по-малко шансове да получи желаната от него работа, отколкото, да речем, един ниско образован човек, притежаващ приветлив нрав и умеещ да въздейства позитивно върху хората. Там изтъкването на дарби и притежания не е добродетел. Амбициите над средното ниво също не се насърчават.
- Струва ми се доста нелогично това, което казваш, защото така на практика се ощетяват хората, които са инвестирали или инвестират в своето образование, професионална квалификация, духовно развитие и т.н.
- За съжаление това са фактите. Затова много от чужденците като мен, притежаващи някаква амбиция, дарба или талант, бързо губят вяра, че ще преуспеят в Норвегия. Имам приятели, които дори съжаляваха, че са инвестирали в образованието и професионалното си развитие тук, в България, защото то не им свърши никаква работа в тази северна страна.
- Според теб справедливо ли е един можещ и знаещ човек да бъде приравняван с неможещите и незнаещите?
- Категорично не, защото когато се стремиш към сериозно развитие като личност и изискваш много от себе си, средностатистическото щастие не ти е достатъчно. На мен например ми беше много трудно да привикна с мисълта, че онова, което съм постигнала до момента, е без значение в страна като Норвегия.
- Какво не би направил един норвежец, за разлика от един българин?
- Много неща. Например не би отишъл на гости у приятел или роднина без предварителна уговорка за ден и час, дори да става дума за отношения между деца и родители, братя и сестри и т.н. В Норвегия това се счита за ужасно неучтиво.
- Друго?
- Норвежецът за нищо на света не би се развикал на улицата или вкъщи, няма да "забрави" като нас да си перфорира билетчето в трамвая или автобуса, няма да си хвърли кутията от цигари на тротоара, няма да се поколебае да извика полицията, ако е свидетел на нещо нередно и т.н.. Подобни обществени норми там се спазват много строго.
- Може би е заради страха от солените глоби?
- Глобите наистина са страшно високи. За пътуване без билет ще трябва да се бръкнеш с 900 норвежки крони, което е около 225 лв. През тази една година обаче, докато пътувах с обществения транспорт, нито веднъж не ми се случи да видя пътник без билет или карта. Просто хората спазват правилата, защото са убедени, че така е редно. Те разбират нуждата в обществото им да има ред и участват в осигуряването на този ред.
- За човек като теб, който владее български и английски език, труден или лесен за усвояване се оказа норвежкият?
- Граматиката не е особено трудна, но повечко време ми отне да усвоя произношението и интонацията. Те са два изключително важни елемента в норвежкия език. От начина на използване на родовете например събеседникът ти може дори да си направи заключение за това какви са политическите ти убеждения. Звучи невероятно, но е факт.
- Разкажи ми за образователната система в Норвегия.
- В норвежките училища и университети, както и в професионалното развитие, състезателният дух не се поощрява, както това става в Англия, Германия, Франция и дори в България например, където за да получиш стипендия, трябва да имаш еди-какъв си успех през семестъра.
Темпото на учебния процес се определя не от темпото на най-умните в класа или курса, а от нивото на слабаците.
- Какво всъщност целят с това?
- Едно -единствено нещо - всеки ученик или студент да усвои с основния "пакет" от общи знания. Хич не ги е грижа, че на практика това демотивира по-ученолюбивите и даровити ученици и студенти, обезсърчава ги и им пречи да развият потенциала си докрай. За жалост така не е само в образованието, така е и в цялата им администрация.
- Въпреки всичко се твърди, че норвежката администрация работи перфектно.
- Това се дължи не на нейните чиновници, а на съществуващите ясни правила и нормативни актове. Почти цялата им "бумащина" е компютъризирана и човек не трябва да ходи за щяло и нещяло в общината, за да си свърши някаква работа. Когато си подадеш молба да ти свършат някаква административна услуга например, веднага получаваш и информация в какъв срок ще стане това.
- Защо реши да се върнеш да учиш тук, в България?
- В един момент не виждах смисъл да ходя на лекции и упражнения, единствено за да съм в компанията на някакви си папагали.
Мисля, че това беше по-доброто решение, макар страната ни да не предлага много възможности човек да постигне нещо значимо. Сметнах, че с достатъчно упоритост ще мога да осъществя поне част от целите си и тук. Затова записах да следвам философия в Софийския университет.
- Защо избра тази специалност?
- Защото психологията и философията разширяват познанията за хората и света до невероятни граници. В същото време си давам и сметка, че дипломата на философ едва ли ще ми гарантира някаква бляскава професионална кариера. Ако трябва да бъда още по-откровена, ще призная, че искам да се занимавам професионално повече с литература и изобразително изкуство, а не толкова с философия, но засега нещата остават така.
- Защо тогава не избра да следваш специалност, свързана с литература или изкуство?
- Защото не мисля, че обучението в тези насоки ще ми даде достатъчно творческа свобода, а за мен тази свобода е едно от най-важните условия за създаването на истинско изкуство.
- Вярваш ли, че човек може да си изкарва прехраната в този свят чрез писане на книги?
- Съзнавам рисковете на своя избор, но ще опитам. Един философ беше казал, че човек трябва да бъде отговорен не само за онова, което е сторил, а и за онова, което не е опитал да направи.
- Да поговорим сега и за книгата ти "Никога" , отпечатана в САЩ и издателството, което прие риска да подаде ръка на един толкова млад човек?
- “Рейдър Пъблишинг Интернешънъл”. Това е може би единственото американско издателство, което търси предимно млади автори от цял свят, като им предлага възможност да направят своя професионален старт като бъдещи апостоли на словото.
- А каква бе причината да я напишеш на английски език, а не на български?
- Написах я на английски, тъй като той ми се стори най-подходящ за разсъжденията ми, изложени в нея.
- Смяташ ли да я издадеш и на български език?
- Засега не, защото едва ли ще се намери българско издателство, което да я отпечата. У нас, за разлика от Щатите, "писатели" и "поети" са онези, които могат да си платят на издателя, и много рядко онези, които могат да кажат нещо стойностно на читателя.
- Как трябва да бъде разкодиран смисълът на онова, което представлява нейното съдържание, събрано в близо 1000 страници?
- Заглавието може да бъде "дешифрирано" чрез подзаглавието - "История за всички безсмъртни неща". Основната идея в книгата е желанието ми да бъде извадено на преден план онова, което е в действителност непреходно, вечно и стойностно.
- Например?
- Доста от позабравените в наши дни идеали и добродетели, т.е. общочовешките ценности, които ние сме престанали да разпознаваме като такива.
- Ако фокусът на книгата са именно тези вечни ценности, защо тогава заглавието е "Никога", а не, например, "Завинаги"?
- За мен "Никога" е по-нетрадиционно, по-философско заглавие от "Завинаги". "Никога" е свързано най-често с принципи, които ние, хората, се заричаме никога да не престъпваме.
- Но въпреки това го правим!
- Всъщност това е и най-тъжното. За да останеш верен на себе си, на онова, което обичаш, на доброто, а не на злото в теб и в света, трябват не думи, а доказателства - това е основната идея, залегнала в тази книга в обем от над деветстотин страници.
- Значи ли, че след като човек я прочете, повече няма да казва "никога"?
- Всъщност това е поука, която аз самата си извадих след нейното написване. Все още вярвам, че казаното в нея ще ми помогне да преразгледам и доразвия част от идеите си за човешките добродетели в един по-късен етап. Сега съм на 21 години и животът е пред мен.
- Малко хора издават книги на двадесетгодишна възраст. Как гледаш на това - като на шанс, или може би като на щастлива случайност?
- Нито едното, нито другото. Просто реших да опитам. Пратих книгата на издателството, от там ми се обадиха с предложения за някои поправки, направихме ги и сключихме договора.
- Какви са отзивите за книгата ти, ако има такива, разбира се?
- Според хората, които са си я купили в САЩ, повечето от които не ме познават, тя им е помогнала да намерят куража да бъдат преди всичко себе си. За мен няма по-ценен комплимент от това, защото големият смисъл на живота е да откриеш истините, за които си струва да живееш.
- Ако сега трябва да я редактираш, в каква насока би го направила?
- Щях да махна онези пасажи, където съм си позволила да изразявам по категоричен начин част от моите възгледи и идеи за живота. Например няма да ги обознача като вечни и неизменни - макар че ги смятах за такива, докато я пишех.
- Колко от познатите и приятелите ти в Благоевград знаят за тази книга?
- Не са много - родителите ми, някои от бившите ми съученици в Езиковата гимназия и неколцина приятели. Някои от тях дори имат оригинални копия от нея, тъй като преживяното с тях изигра огромна роля в нейното написване.
- Те ли са основните типажи?
- Да, някои от литературните "герои" са изградени въз основа на общуването ми с тях. Това беше един своеобразен жест на признателност към приятелите ми. Исках в известна степен да "увековеча" онова, което изпитвам към тях, и да им благодаря за всичко, на което са ме научили.
- Ти самата си направила и графичния проект на корицата й. Какво символизира тя?
- Надеждата ми, че и в "мрака" може да има светлина, т.е. изход. И обратното - в светлината да съществува мрак.
- Какво правиш извън следването?
- В края на миналата година написах и втората си книга, за която се надявам да има и българско издание. Тя носи работното заглавие "Еквинокс".
- Звучи ми много енигматично.
- Така е. В буквален превод означава равноденствие, но на практика няма нищо общо с посланието, което книгата изпраща до читателите.
- Но буди любопитство.
- Предполагам, че ще ги провокира да не си купуват сълзливи романчета или криминалета, а нещо, което ще ги нахрани с усещане за истината.
- Някои от близките и приятелите ти казвал ли ти е, че живееш с илюзорни представи за света?
- Да, макар и да не съм съгласна с твърдението, че не съзнавам реалната ситуация в света. Продължавам да вярвам, че ние, българите, сме способни да направим света около нас по-малко материалистичен и повече духовен.
- Има ли и други, които мислят като теб, или ти си единствената бяла лястовичка в ятото?
- Много хора мислят и ще мислят като мен и ще отказват да позволят на живота да ги изцеди духовно. Проблемът на идеалистите днес е, че се чувстват сами срещу света, а това според мене изобщо не е вярно. Затова и написах тази книга. Обществото ни има нужда от промяна, но не козметична, а истинска.
Ам чи аз кат ти знам приятилите придставям си какви си ги надробила в таа книга...
И как каза за другъта книгъ нещо. Ти по миждународния обмен на кадри ли беше .
Божкее жива да не бях !!!
Вписването в обществената аура като похват на млад папагал !!!
Божкеее, Божеее !
Браво бе ти си открила топлата вода“
Боже, кога ще се поминат олигофрените като тези тримата. Абе мърльовци, ако сте по-умни и кадърни от това момиче, що не вземете да го докажете, ами се криете като мишки зад разни измислени имена. Нещастници тъпи, измет.
Браво госпожице. Продължавай и не обръщай внимание на помията и помиярите. Тях винаги ще ги има.
Защо ли все се бутат да философстват, а не отидат да учат за нещо реално, за производство на мляко, говеда или нещо друго полезно например?
Ако някой го намери моля да даде линк тук.
И НЕщО ПРЕМАЛчАВА
ПРЕДПОчЕЛА БГ
ХАХАХАХАХАХ
И КОИ ОТ ВАС Е чЕЛ КНИГАТА
ХАХАХАХАХХА
АЗ ЖИВЕЯ В САщ
ЕИ СЕГА щЕ Я ПОТЪРСЯ
И какво имам да се доказвам пред тази .... и започвам да се замислям дали не са я изгонили за некадърност от там. Била много умна...
За твое сведение в университет там се влиза без изпит той е след първата година и некъдърните сами се отказват.
Ама какво ти обяснявам мишок такъв.
УСПЕХ ВЪВ ВСЯКО НАЧИНАНИЕ! И СМЕЛО НАПРЕД!
Несъмнено признание за това е факта, че предизвиква както възхищение, така и завист. (Което се вижда от коментарите по-нагоре.)
Интересно колко нелогичен изглежда за ограничените хора изборът "да се занимаваш с каквото ти доставя удоволствие в собствената си родина".
Сложността на плановете и неспособността на другите да ги разберат, открояват този, който не просто вярва, но и ще създаде светлото си бъдеще. (Друго нещо, което я откроява е факта, че статията е посветена на нея.) :-)
Още веднъж... Браво!
А за журналистите от струма няма какво да говориме... те винаги така си донапасват статиите, че да се чуди човек дали чете вестник или фентъзи ..
Браво Боби! Не обръщай внимание на комплексарите. Дребни душички винаги ще има докато свят-светува.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.