Можех да остана в Норвегия, но се върнах да уча в България

21 януари 2011 00:18   25 коментара   32872 прочита


21-г. благоевградчанка, единствената българка с книга от американското издателство "Рейдър Пъблишинг Интернешънъл", Борислава Манова

Благоевградчанката Борислава Манова е на двадесет и една години. Дъщеря е на дългогодишния полицейски служител Христо Манов. Завършила е Езиковата гимназия "Академик Людмил Стоянов" в Благоевград с профил английски език. През 2008 година тя, единствена в България, печели едновременно първите места в националните олимпиади по литература и английски език - факт, който й осигурява правото да кандидатства в който си иска университет, без да се явява на изпити.

Борислава е живяла една година в норвежката столица Осло, където е написала и книгата си "Никога", издадена в САЩ от издателство "Рейдър Пъблишинг Интернешънъл", откривател на талантливи млади автори от цял свят. Борислава е първата, а засега и единствената българка, която на такава възраст е с книга, издадена от престижното американско издателство.

В момента учи философия в Софийски университет "Св. Климент Охридски". Твърди, че няма нищо по-глупаво в живота от това човек да продава истинската си същност, защото никоя житейска цел не заслужава толкова висока цена.

- Борислава, да започнем с престоя ти в Норвегия - една почти непозната за повечето българи страна. Разкажи на читателите ни с какво тя те впечатли?

- Разликата между България и Норвегия е много голяма. Впечатли ме преди всичко светогледът на норвежците. Това са хора с подчертано позитивно мислене, добро домашно и обществено възпитание, които се гордеят, че са поданици на eдна социално уредена страна, откъдето и да я гледаш. Впишеш ли се в норвежката обществена аура, оттам нататък държавата и обществеността не спират да се грижат за теб. Не успееш ли да се възползваш от този шанс - проблемът си е лично твой.

- Ти какво направи, успя ли да се впишеш в тази обществена аура?

- Научих се да приемам разликите между хората, да възприемам по-непредубедено различните им възгледи относно света и да уважавам чуждото мнение - все неща, които не ми се налагаше да правя до този момент в България.

- Различията между нашите и норвежките обществени норми видими ли са?

- Не само че са видими, но са и шокиращи. В Норвегия например един професионално утвърдил се в своята страна български или немски лекар, компютърен специалист, дърводелец и т.н. има десет пъти по-малко шансове да получи желаната от него работа, отколкото, да речем, един ниско образован човек, притежаващ приветлив нрав и умеещ да въздейства позитивно върху хората. Там изтъкването на дарби и притежания не е добродетел. Амбициите над средното ниво също не се насърчават.

- Струва ми се доста нелогично това, което казваш, защото така на практика се ощетяват хората, които са инвестирали или инвестират в своето образование, професионална квалификация, духовно развитие и т.н.

- За съжаление това са фактите. Затова много от чужденците като мен, притежаващи някаква амбиция, дарба или талант, бързо губят вяра, че ще преуспеят в Норвегия. Имам приятели, които дори съжаляваха, че са инвестирали в образованието и професионалното си развитие тук, в България, защото то не им свърши никаква работа в тази северна страна.

- Според теб справедливо ли е един можещ и знаещ човек да бъде приравняван с неможещите и незнаещите?

- Категорично не, защото когато се стремиш към сериозно развитие като личност и изискваш много от себе си, средностатистическото щастие не ти е достатъчно. На мен например ми беше много трудно да привикна с мисълта, че онова, което съм постигнала до момента, е без значение в страна като Норвегия.

- Какво не би направил един норвежец, за разлика от един българин?

- Много неща. Например не би отишъл на гости у приятел или роднина без предварителна уговорка за ден и час, дори да става дума за отношения между деца и родители, братя и сестри и т.н. В Норвегия това се счита за ужасно неучтиво.

- Друго?

- Норвежецът за нищо на света не би се развикал на улицата или вкъщи, няма да "забрави" като нас да си перфорира билетчето в трамвая или автобуса, няма да си хвърли кутията от цигари на тротоара, няма да се поколебае да извика полицията, ако е свидетел на нещо нередно и т.н.. Подобни обществени норми там се спазват много строго.

- Може би е заради страха от солените глоби?

- Глобите наистина са страшно високи. За пътуване без билет ще трябва да се бръкнеш с 900 норвежки крони, което е около 225 лв. През тази една година обаче, докато пътувах с обществения транспорт, нито веднъж не ми се случи да видя пътник без билет или карта. Просто хората спазват правилата, защото са убедени, че така е редно. Те разбират нуждата в обществото им да има ред и участват в осигуряването на този ред.

- За човек като теб, който владее български и английски език, труден или лесен за усвояване се оказа норвежкият?

- Граматиката не е особено трудна, но повечко време ми отне да усвоя произношението и интонацията. Те са два изключително важни елемента в норвежкия език. От начина на използване на родовете например събеседникът ти може дори да си направи заключение за това какви са политическите ти убеждения. Звучи невероятно, но е факт.

- Разкажи ми за образователната система в Норвегия.

- В норвежките училища и университети, както и в професионалното развитие, състезателният дух не се поощрява, както това става в Англия, Германия, Франция и дори в България например, където за да получиш стипендия, трябва да имаш еди-какъв си успех през семестъра.

Темпото на учебния процес се определя не от темпото на най-умните в класа или курса, а от нивото на слабаците.

- Какво всъщност целят с това?

- Едно -единствено нещо - всеки ученик или студент да усвои с основния "пакет" от общи знания. Хич не ги е грижа, че на практика това демотивира по-ученолюбивите и даровити ученици и студенти, обезсърчава ги и им пречи да развият потенциала си докрай. За жалост така не е само в образованието, така е и в цялата им администрация.

- Въпреки всичко се твърди, че норвежката администрация работи перфектно.

- Това се дължи не на нейните чиновници, а на съществуващите ясни правила и нормативни актове. Почти цялата им "бумащина" е компютъризирана и човек не трябва да ходи за щяло и нещяло в общината, за да си свърши някаква работа. Когато си подадеш молба да ти свършат някаква административна услуга например, веднага получаваш и информация в какъв срок ще стане това.

- Защо реши да се върнеш да учиш тук, в България?

- В един момент не виждах смисъл да ходя на лекции и упражнения, единствено за да съм в компанията на някакви си папагали.

Мисля, че това беше по-доброто решение, макар страната ни да не предлага много възможности човек да постигне нещо значимо. Сметнах, че с достатъчно упоритост ще мога да осъществя поне част от целите си и тук. Затова записах да следвам философия в Софийския университет.

- Защо избра тази специалност?

- Защото психологията и философията разширяват познанията за хората и света до невероятни граници. В същото време си давам и сметка, че дипломата на философ едва ли ще ми гарантира някаква бляскава професионална кариера. Ако трябва да бъда още по-откровена, ще призная, че искам да се занимавам професионално повече с литература и изобразително изкуство, а не толкова с философия, но засега нещата остават така.

- Защо тогава не избра да следваш специалност, свързана с литература или изкуство?

- Защото не мисля, че обучението в тези насоки ще ми даде достатъчно творческа свобода, а за мен тази свобода е едно от най-важните условия за създаването на истинско изкуство.

- Вярваш ли, че човек може да си изкарва прехраната в този свят чрез писане на книги?

- Съзнавам рисковете на своя избор, но ще опитам. Един философ беше казал, че човек трябва да бъде отговорен не само за онова, което е сторил, а и за онова, което не е опитал да направи.

- Да поговорим сега и за книгата ти "Никога" , отпечатана в САЩ и издателството, което прие риска да подаде ръка на един толкова млад човек?

- “Рейдър Пъблишинг Интернешънъл”. Това е може би единственото американско издателство, което търси предимно млади автори от цял свят, като им предлага възможност да направят своя професионален старт като бъдещи апостоли на словото.

- А каква бе причината да я напишеш на английски език, а не на български?

- Написах я на английски, тъй като той ми се стори най-подходящ за разсъжденията ми, изложени в нея.

- Смяташ ли да я издадеш и на български език?

- Засега не, защото едва ли ще се намери българско издателство, което да я отпечата. У нас, за разлика от Щатите, "писатели" и "поети" са онези, които могат да си платят на издателя, и много рядко онези, които могат да кажат нещо стойностно на читателя.

- Как трябва да бъде разкодиран смисълът на онова, което представлява нейното съдържание, събрано в близо 1000 страници?

- Заглавието може да бъде "дешифрирано" чрез подзаглавието - "История за всички безсмъртни неща". Основната идея в книгата е желанието ми да бъде извадено на преден план онова, което е в действителност непреходно, вечно и стойностно.

- Например?

- Доста от позабравените в наши дни идеали и добродетели, т.е. общочовешките ценности, които ние сме престанали да разпознаваме като такива.

- Ако фокусът на книгата са именно тези вечни ценности, защо тогава заглавието е "Никога", а не, например, "Завинаги"?

- За мен "Никога" е по-нетрадиционно, по-философско заглавие от "Завинаги". "Никога" е свързано най-често с принципи, които ние, хората, се заричаме никога да не престъпваме.

- Но въпреки това го правим!

- Всъщност това е и най-тъжното. За да останеш верен на себе си, на онова, което обичаш, на доброто, а не на злото в теб и в света, трябват не думи, а доказателства - това е основната идея, залегнала в тази книга в обем от над деветстотин страници.

- Значи ли, че след като човек я прочете, повече няма да казва "никога"?

- Всъщност това е поука, която аз самата си извадих след нейното написване. Все още вярвам, че казаното в нея ще ми помогне да преразгледам и доразвия част от идеите си за човешките добродетели в един по-късен етап. Сега съм на 21 години и животът е пред мен.

- Малко хора издават книги на двадесетгодишна възраст. Как гледаш на това - като на шанс, или може би като на щастлива случайност?

- Нито едното, нито другото. Просто реших да опитам. Пратих книгата на издателството, от там ми се обадиха с предложения за някои поправки, направихме ги и сключихме договора.

- Какви са отзивите за книгата ти, ако има такива, разбира се?

- Според хората, които са си я купили в САЩ, повечето от които не ме познават, тя им е помогнала да намерят куража да бъдат преди всичко себе си. За мен няма по-ценен комплимент от това, защото големият смисъл на живота е да откриеш истините, за които си струва да живееш.

- Ако сега трябва да я редактираш, в каква насока би го направила?

- Щях да махна онези пасажи, където съм си позволила да изразявам по категоричен начин част от моите възгледи и идеи за живота. Например няма да ги обознача като вечни и неизменни - макар че ги смятах за такива, докато я пишех.

- Колко от познатите и приятелите ти в Благоевград знаят за тази книга?

- Не са много - родителите ми, някои от бившите ми съученици в Езиковата гимназия и неколцина приятели. Някои от тях дори имат оригинални копия от нея, тъй като преживяното с тях изигра огромна роля в нейното написване.

- Те ли са основните типажи?

- Да, някои от литературните "герои" са изградени въз основа на общуването ми с тях. Това беше един своеобразен жест на признателност към приятелите ми. Исках в известна степен да "увековеча" онова, което изпитвам към тях, и да им благодаря за всичко, на което са ме научили.

- Ти самата си направила и графичния проект на корицата й. Какво символизира тя?

- Надеждата ми, че и в "мрака" може да има светлина, т.е. изход. И обратното - в светлината да съществува мрак.

- Какво правиш извън следването?

- В края на миналата година написах и втората си книга, за която се надявам да има и българско издание. Тя носи работното заглавие "Еквинокс".

- Звучи ми много енигматично.

- Така е. В буквален превод означава равноденствие, но на практика няма нищо общо с посланието, което книгата изпраща до читателите.

- Но буди любопитство.

- Предполагам, че ще ги провокира да не си купуват сълзливи романчета или криминалета, а нещо, което ще ги нахрани с усещане за истината.

- Някои от близките и приятелите ти казвал ли ти е, че живееш с илюзорни представи за света?

- Да, макар и да не съм съгласна с твърдението, че не съзнавам реалната ситуация в света. Продължавам да вярвам, че ние, българите, сме способни да направим света около нас по-малко материалистичен и повече духовен.

- Има ли и други, които мислят като теб, или ти си единствената бяла лястовичка в ятото?

- Много хора мислят и ще мислят като мен и ще отказват да позволят на живота да ги изцеди духовно. Проблемът на идеалистите днес е, че се чувстват сами срещу света, а това според мене изобщо не е вярно. Затова и написах тази книга. Обществото ни има нужда от промяна, но не козметична, а истинска.

25 коментара
21 Януари 2011 02:17 | чичо панчо
Оценка:
-3
 (
11
 гласа)


Ам чи аз кат ти знам приятилите придставям си какви си ги надробила в таа книга...
И как каза за другъта книгъ нещо. Ти по миждународния обмен на кадри ли беше .


21 Януари 2011 04:34 | вражалица
Оценка:
-5
 (
11
 гласа)

Това да не е някоя от внучките на Црън Манол !!
Божкее жива да не бях !!!
Вписването в обществената аура като похват на млад папагал !!!
Божкеее, Божеее !


21 Януари 2011 06:46 | Някой
Оценка:
7
 (
17
 гласа)

„Разликата между България и Норвегия е много голяма“
Браво бе ти си открила топлата вода“


21 Януари 2011 09:51 | Щастлива
Оценка:
9
 (
19
 гласа)

След като има такива млади хора в България, все още има някаква надежда за тази страна. Искам да поздравя Борислава и да и кажа да не обръща внимание на злобните подмятания на дребните и вечно неудовлетвотрени от себе си и света душици, като тези, писали по-горе. Нека следва пътя си и светлината в себе си и да я раздава на повече хора, така със сигурност светът около нас ще стане малко по-духовен и човечен.


21 Януари 2011 10:12 | Асен Михов
Оценка:
5
 (
17
 гласа)

Към първите трима:
Боже, кога ще се поминат олигофрените като тези тримата. Абе мърльовци, ако сте по-умни и кадърни от това момиче, що не вземете да го докажете, ами се криете като мишки зад разни измислени имена. Нещастници тъпи, измет.
Браво госпожице. Продължавай и не обръщай внимание на помията и помиярите. Тях винаги ще ги има.


21 Януари 2011 10:25 | ЧИТАТЕЛ
Оценка:
7
 (
7
 гласа)

Очаквам след някой година, това момиче да напише "аз съм учила това и това, написала съм еди какво си, а съм безработна в България".


21 Януари 2011 15:32 | JP
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

Всичко това е прекрасно. По принцип идеализма съжителства в душите на младите, докато още не са покварени. Чудно ми е как може такава светла душа да се роди в полицейско семейство? Явно е, че душата не носи ДНК-то на родителите - тя се дава директно от Бога. Но атмосферата в България е отровна и такава чистота и светлина едва ли тука може да вирее... Опасенията ми са, че след като се "въоръжиш" със силата философията и психологията, може да се предадеш и да станеш изключително мощно и остро оръжие в ръцете на злите сили, които тегнат над България.


21 Януари 2011 15:52 | Баба Добра
Оценка:
2
 (
6
 гласа)

Браво моито момиче. Не обръштай внимание на глупци и завистници. Носи с гордост името на фамилиата си. А фамилии Манови - много - и такива и онакива. Тази от коиато си ти са всички Човеци с главно, Ч,


21 Януари 2011 18:29 | Аполон Тенев
Оценка:
-1
 (
7
 гласа)

Още един "дървен" философ ще попълни армията на безработните.
Защо ли все се бутат да философстват, а не отидат да учат за нещо реално, за производство на мляко, говеда или нещо друго полезно например?


21 Януари 2011 20:16 | 5678
Оценка:
4
 (
4
 гласа)

Не намерих името на авторката и книгата й на сайта на посоченото издателство -Raider Publishing International .
Ако някой го намери моля да даде линк тук.


21 Януари 2011 20:52 | 888
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

Браво на това младо момиче!


22 Януари 2011 05:46 | 77
Оценка:
2
 (
8
 гласа)

ТОВА МОМИчЕ Е СБЪРКАНО
И НЕщО ПРЕМАЛчАВА
ПРЕДПОчЕЛА БГ
ХАХАХАХАХАХ
И КОИ ОТ ВАС Е чЕЛ КНИГАТА
ХАХАХАХАХХА
АЗ ЖИВЕЯ В САщ
ЕИ СЕГА щЕ Я ПОТЪРСЯ


22 Януари 2011 07:56 | Някой до Асен Михов
Оценка:
-3
 (
7
 гласа)


И какво имам да се доказвам пред тази .... и започвам да се замислям дали не са я изгонили за некадърност от там. Била много умна...
За твое сведение в университет там се влиза без изпит той е след първата година и некъдърните сами се отказват.
Ама какво ти обяснявам мишок такъв.


22 Януари 2011 10:20 | ххх
Оценка:
7
 (
7
 гласа)

Не е нормално, да предпочетеш България, пред Норвегия. Аз лично предпочетох Норвегия и вече 20 години, не съжалявам. За сравнение между двете и дума не може да става. Обикновенно чужденците, не си тръгват по собствено желание, не само от тук, но и от цяла Скандинавия.


22 Януари 2011 10:32 | до ххх
Оценка:
3
 (
9
 гласа)

Подкрепям, вярно пишат (ххх) и над него. Бил съм във Финландия, работил съм в университетите на Хелзинки и Лаппееранта. Девойката явно не става за нищо...


22 Януари 2011 19:13 | ДУПНИЦА ВАРВАРА
Оценка:
1
 (
7
 гласа)

ПОЗДРАВЛЕНИЯ ЗА УСПЕХА! И ЗА УМНИТЕ МИСЛИ В ИНТЕРВЮТО!
УСПЕХ ВЪВ ВСЯКО НАЧИНАНИЕ! И СМЕЛО НАПРЕД!


22 Януари 2011 22:50 | Борислав Аймалиев
Оценка:
5
 (
7
 гласа)

Страхотно постижение.
Несъмнено признание за това е факта, че предизвиква както възхищение, така и завист. (Което се вижда от коментарите по-нагоре.)
Интересно колко нелогичен изглежда за ограничените хора изборът "да се занимаваш с каквото ти доставя удоволствие в собствената си родина".
Сложността на плановете и неспособността на другите да ги разберат, открояват този, който не просто вярва, но и ще създаде светлото си бъдеще. (Друго нещо, което я откроява е факта, че статията е посветена на нея.) :-)
Още веднъж... Браво!


23 Януари 2011 00:41 | Минувач...
Оценка:
3
 (
5
 гласа)

Добър вечер. Най-напред бих желала да поздравя девойката за успеха на книгата и. Но все пак ми се струва безкрайно странно и несмислено това, което тя казва за Норвегия. Аз също съм на 21 години и също уча в чужбина - във Франция. Погледът ми към западното образование силно се различава с нейното. Мнението ми се засилва с факта, че имах шанса тази година да подготвя подробно досие на тема социално положение в скандинавските страни. Без да желая да бъда офанзивна, това което е представено в интервюто прилича повече на измислена история за да успокоим егото си от неуспеха отколкото на реалната ситуация. Но разбира се това остава моето мнение, което е субжективно. Къде да търсим истината? Трябва ли да се доверяваме на 1 човек отишал някъде, който ни обяснява "Как е животът там" ? Според мен живеем в общество което предлага безкрайни възможности да придобием собствено мнение, а не само да приемаме или да критикуваме чуждото„


23 Януари 2011 18:22 | едикойси
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

Ние Българите винаги сме били склонни да отричаме неща които не разбираме или не можем да се справим с тях. Може би и това момиче е такъв случай?! По принцип в това няма нищо лошо, защото не всеки може да се справи с чуждата среда. Само който не е бил в чужбина не може да си представи колко е тежко в по трудните моменти...
А за журналистите от струма няма какво да говориме... те винаги така си донапасват статиите, че да се чуди човек дали чете вестник или фентъзи ..


24 Януари 2011 10:01 | и аз искам да кажа
Оценка:
1
 (
1
 гласа)

5678 написа:Не намерих името на авторката и книгата й на сайта на посоченото издателство -Raider Publishing International .
Ако някой го намери моля да даде линк тук.


24 Януари 2011 14:43 | кой
Оценка:
-1
 (
1
 гласа)

Имам вапрос кам всички предпочитащи другаде изван Бг. какво тарсите по тези саитове баба си ли? Струва ми се и на вас ви е ясно кое е верно и кое не, но бит не си признава. Пожелавам на всички напуснали никога да не се прибират в бг. Тука няма място за утайки


24 Януари 2011 15:42 | Приятел на Боби
Оценка:
0
 (
2
 гласа)

На снимката ясно се вижда, че Боби държи книгата в ръцете си. Нейното отпечатване е факт, както е факт, че аз гледам, дишам и живея. А който не вярва, нека позвъни на нейния мобилен телефон - 0899 -220 778.
Браво Боби! Не обръщай внимание на комплексарите. Дребни душички винаги ще има докато свят-светува.


03 Февруари 2011 22:00 | В. Арабаджиев
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

На накой му трябваше линк..... ето тук..... http://www.raiderbookshop.com/searchquick-submit.sc;jsessionid=531F60BE24C335C78E0DE848A4A28365.qscstrfrnt05?keywords=b.h.+lynson


03 Февруари 2011 22:05 | В. Арабаджиев
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

или тук..... http://www.amazon.com/Never-Story-About-Things-Immortal/dp/161667119X/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1296756096&sr=1-1


03 Февруари 2011 22:13 | В. Арабаджиев
Оценка:
2
 (
2
 гласа)

http://www.paddyfield.com/mainstore2/details.php?prod=9781616671198&PHPSESSID=pgnu94un07h9dp5ckl4163v7r3




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар