Много хора се опитват на мой гръб да стават център на внимание, не аз кадрувам в общината, решения се вземат на сесии и се изпълняват от администрацията

Председателят на Общинския съвет в Дупница Явор Тодоров
- Г-н Тодоров, истина ли е, че Вие провеждате кадровата и управленческа политика в общината, след като консултантите вече не влизат в общината?
- Ще Ви отговоря с това, че никога досега Пламен Галев и Ангел Христов не са правили кадровата политика на общината, както и никой друг от останалите членове на Консултативния съвет при кмета. Всички назначения, всички предложения за назначения са обсъждани и са дело на ръководството на общината. Правени са със заповеди на кмета Атанас Янев. Тяхната помощ се изразяваше с конкретната работа по гражданския контрол многото обекти, по които работеше общината.
Управленските решения се взимаха и досега се взимат на провежданите сесии на Общинския съвет, а се изпълняваха и изпълняват от Общинската администрация.
Преди известно време седнахме заедно с тях на разговор, в който те изразиха своето желание да се оттеглят и да не бъдат свързвани по никакъв начин с Консултативния съвет и дейността на общината.
Като председател на Общинския съвет и като част от екипа на Общинския съвет е естествено и аз да участвам в провежданата политика по управление на общината, без обаче да се намесвам в изпълнителната дейност, която по закон е делегирана на кмета на общината.
- Минаха 2 години от мандата на Вашия екип. Какво успяхте да изпълните и какво предстои от ангажиментите, с които дойдохте на власт?
- За двете години от мандата вече направихме публичен отчет пред обществеността на 4 ноември 2009 г. На него присъстваха както граждани, така и представители на медиите и аз не се съмнявам, че и вашият вестник е отразил това, което сме свършили.
Както знаете, Общинският съвет включва представители от различни политически партии, които искат едно и също - подобряване на живота в общината и превръщането й в привлекателно място за живот и бизнес. В тази връзка и ние като Общински съвет сме приели управленската програма на кмета инж. Атанас Янев, за изпълнението на която мисля, че е правилно гражданите да дават своята оценка точно по време на такъв тип обсъждания или срещи.
За това какво предстои - ще ви кажа, че въпреки кризата и ограничените средства, имаме амбицията за оставащите по-малко от две години да реализираме по-голямата част от инвестиционните проекти. Всеки ден излизат нови и нови потребности за ремонти или за намеса на общината, но с общите ни усилия се надявам да ги разрешаваме адекватно. Естествено изключително много разчитаме и на държавната подкрепа в лицето на правителството и на успешното усвояване на средства от структурните фондове на Европейския съюз.
- Кои са по-важните решения, които взе Общинският съвет и са осъществени от кмета?
- Аз мисля, че всяко едно решение е важно, защото в това се състои местната демокрация, общинският съвет да разглежда въпросите, делегирани от закона, като решава конкретни проблеми на местната общност и общината като цяло. А за това как кметът изпълнява решения, ние сме предвидили ред, по който той се отчита пред Общинския съвет. През септември разгледахме отчета на кмета за изпълнението на решенията, приети през първо полугодие на 2009 г., а сега предстои да разгледаме и отчета за второто полугодие, така че всички граждани да се запознаят с това какво се прави в общината.
- Защо не успяхте да изпълните прогнозния бюджет за 2009 г. от близо 70 000 000 лв.?
- Общинския тсъвет приема и контролира изпълнението на бюджета, а не го изпълнява, а и бюджетът, който сме приели в началото на 2009 г., е 29 млн. лв., а не 70. Отчетът за изпълнението на бюджета предстои да бъде внесен в Общинския съвет до 1-2 седмици и тогава ще бъде оповестено пред дупнишката общественост какво е неговото изпълнение. Информацията, която ни се подава в Общинския съвет е за нормално, доколкото в условия на криза може да има такова изпълнение.
- Защо увеличихте 10 пъти таксата за издаване на разрешително за строеж - от 900 на 9000 лв.?
- Аз не си спомням да имаме такса от 9 хил. лв., може би сте изчислили за определена квадратура и съответен обект, че таксата е толкова, но нека сме по-конкретни. Когато става въпрос за голям строителен обект - например обслужваща сграда от над 1500 кв.м РЗП, не може таксата да бъде минимална. Има си строителни норми и правила, има си изисквания и за общината, след като такава сграда се въведе в експлоатация. А също така си има и правила, при които се определят размерите на таксите и Общинският съвет се е съобразил с това изискване.
Мога да ви кажа по повод на въпроса ви, че таксите са адекватни на обслужването на гражданите и като качество. Така например документи и разрешителни не се бавят от служителите на администрацията и хората си ги получават навреме, за разлика от преди нас, когато въпреки “ниската” според вас такса, инвеститор е чакал над 300 дни за такова разрешително.
- Колко точно е размерът на заемите, които изтеглихте?
- Отново ще ви кажа, че до две седмици отчетът за бюджета ще бъде внесен и разгледан от Общинския съвет. Този отчет е публичен и вие ще се информирате от документите. До момента има два кредита 2,2 млн. лв. от фонд “Енергийна ефективност” и 2 млн. евро от облигационна емисия.
- За какво похарчихте парите?
- За да стане ясно, първо искам да кажа, че Общинският съвет одобрява решенията например за ползваните заеми след проведено публично обсъждане. Ние като Общински съвет сме определили и приоритетните направления - инфраструктурни обекти, важни за общината и описани в инвестиционната програма, за които да се използват тези заеми. Знаете вече, че със заема за енергийна ефективност се осигуриха част от ремонтите в училищата и детските градини. Общата сума на енергийните ремонти е над 6 млн. лв., от които само една трета са осигурени със заема. За другите средства мога да ви изброя къде са насочени - довършване на парка, основно за басейна, за продължаване на строителството на новата детска градина №1, за центъра за деца с увреждания към ДГ №7, знаете че открихме и новата пристройка към детската градина в с. Яхиново. Осигурен беше и частичен ресурс за плащания по изпълнявани проекти.
- Колко проекта по европейските фондове спечелихте?
- Повече от предходното управление. 4 по програма ФАР, над 5 по оперативните програми, чакаме разглеждане на проектите, за които ОбС взе решения в последните няколко месеца. Нефинансираните проекти са 2 по ОП “Регионално развитие”. Друг проект по същата програма беше внесен повторно и беше класиран. Други два проекта не бяха оценявани, поради отмяна на процедурата от МОСВ, но от това пострадаха всички общини, не само Дупница. Т.е. на този етап имаме успеваемост по проекти над 50 %.
- Защо провеждате масова разпродажба на общински имоти без търг, защо продавате неизменно чрез конкурс, неизменно с един кандидат, без конкуренция?
- Логиката на конкурсните процедури е Общинският съвет да определи какво иска да се случи в бъдеще на този имот, включително да определи изискване за представяне на архитектурната идея от бъдещия инвеститор. Изборът на процедурата - търг, е свързан с това, че искаш да получиш само парите, без да се интересуваш от това какво ще се построи на този терен, колко хора ще работят на него и т.н. Не мисля, че е грешно общината да има своите изисквания и да ги залага в конкурсните условия. Заради спекулациите с темата искам да заявя, че няма пречка или ограничение, ако има желаещи участници те да предложат по-добри условия и така да се реализира по-висока цена на сделката. По никакъв начин конкурсната процедура не ограничава броя на участниците и стига вече с тази демагогия, има устройствен план на града, който е нормално ние като съвет да изискваме да се спазва.
- Изповядани ли са сделки на общината при съпругата Ви нотариус Ася Радкова?
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.