Много хора имат желанието да научат моя занаят, но малко имат волята да го практикуват
Благоевградчанката, отдала 30 г. от живота си на българската бродерия, Г. Шаренска
Благоевградчанката Гюрка Шаренска се занимава от 30 години с българска бродерия. Вече щастлива пенсионерка, тя се радва на две дъщери и три прекрасни внучета и все още продължава да твори красота за окото и да съхранява един от най-старите български занаяти.
- Г-жо Шаренска, как решихте да се занимавате с бродерия?
- На времето работех в кухнята на ресторант “Здрава храна”, но реших да изкарам шивашки курс, и оттам тръгна всичко. Завърших курса и започнах работа в предприятието “Нов свят” като бродеристка. В началото бродирах на ръка, за около 2 -3 месеца, но изпипвах нещата, и бях прехвърлена на машина. Спомням си първата ми работа - няколко пазарджишки носии, които се отличават със сложността си. В предприятието работих 18 години, след което започнах да вземам частни поръчки, а сега пак работя във фирма.
- Какво друго бродирате освен носии?
- Бродирам всичко, няма нещо, което не мога. Като започнем от мъжките и женските национални носии, минем през чаршафите, пликове, възглавници, чорапи, торбички, които се харесват много за сувенири, салфетки за механи в типично български стил, дори миналата година за абитуриентската рокля на едно момиче бродирах орнамент на роклята й. Няма как да не спомена и знамената, включително европейските.
- Това е наистина широк асортимент, разкажете нещо повече и за мъжките и женските традиционни носии?
- Женските носии се състоят от сая, кошуля, или по друг начин казано - риза, престилка и кърпа за глава. Мъжките освен риза имат и елеци, потури, могат да имат и долама, което е прикачен ръкав към елека, а също и така наречените фьоки, които са характерните широки мъжки поли, типични за Пиринския край. Какво съдържа и каква е спецификата на всеки костюм зависи от това от коя фолклорна област е. Друг пример са украсите за глава на лазарките от шопския регион. Те носят паети или пендари, съединени с койло (трева), често боядисана в различни цветове, или с бродерия с различни фигурки и изглеждат много красиви.
- Работили сте и гръцки носии. Различават ли се по сложност от българските?
- Да, бродирала съм каракачански и понтийски носии. Разлика има само в това, че акцентът е върху саите и престилките, те са по-пъстри и по-пищни и там влагам повече работа, но гърците предпочитат гайтаните пред бродерията. Особеност има и при кърпите за глава, където бродерията е по-голяма, тя стои в задната част на забрадката и завършва с ресни. При българската носия шамията е изчистена, с нежна бродерия, често оплетена по краищата с дантела.
- Трудна ли е професията на бродеристката, добро ли е заплащането? Какви са причините, за да останете единици?
- Не е никак лесна, но ако обичаш това, което правиш, не ти тежи. Трябват здрави нерви, много търпение и любов, за да създаваш красота. Много хора имат желание да се научат, но не и волята да продължат да практикуват тази професия. Но не само това е причината, за да сме толкова малко. Сериозен фактор е и ниското заплащане, при положение че работата ни е изключително трудоемка и повечето от детайлите са на ръка. Въпреки всичко това обаче за мен работата е удоволствие, нещо повече - следя къде се появява всяка от работите ми. За това отидох да гледам сурвакарите на площада на Нова година. С удовлетворение гледам и изпълненията на Николина Чакърдъкова, моят принос за нейното облекло са някои от кошулите й.
- Има ли според Вас отлив от националните ни ценности, любопитно ми е каква е Вашата оценка, когато сте пряко в един от най-старите български занаяти?
- Отлив има, и то значителен. Но ми се струва също така и че българите отново започват да се насочват към историята и културата си, към традицията. Причината са може би оценките на чужденците за нашите творби . Вече намираме мястото си в голямата европейска културна общност. Мисля, че има тенденция към обръщане отново към малко позабравените ценности, старите занаяти се възраждат все повече.
- Ще обясните ли накратко технологията на изработване на една бродерия?
- Първоначално трябва да се определи моделът, който ще бъде избродиран, и да бъде отпечатан на милиметрова хартия. Вторият етап е налагането му на паус, или оризова хартия, и надупчването му по контурите на орнамента. Следва откопирването му върху плата с помоща на парцал, напоен със синка и газ. Резултатът са малки сини точици върху плата, които очертават модела, върху който се работи. Последно се бродира по контура на бродирачна машина или на ръка. При рязаната бродерия е аналогично, само че се изрязват определени части и орнаменти, а преди това се води кордон, за да бъдат очертани съответните фигури.
- Защо е нужен целият този труд на ръка, при положение че развитието на новите технологии направи възможно изработването на тези дрехи на машини?
- Има огромна разлика при ръчната изработка и дори чужденците вече я разпознават. Пръчителите са все по-осведомени и все по- взискателни относно начина на изработка и качеството и така и трябва да бъде. Поръчките ни от ансамблите също са за ръчния труд, те държат на автентичността. Освен това една машина не може да изпълни всичко, колкото и да се развиват новите технологии. Ограниченията на машините налагат съществуването на хора като мен - бродеристките.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.