Магистрати превърнаха Храм на Темида в цветна градина
С многообразие от цветя благоевградските магистрати са превърнали Храма на Темида в прекрасна цветна градина. Едва ли обаче при създаването на цветните композиции в кабинетите си съдиите са взели предвид символиката на растенията, отглеждани от тях. По-скоро всяко едно цвете е просто декор, подарък или спомен, а не изкуство, посветено на хармонията, каквото е фън шуй по китайските вярвания. Според фън шуй растенията се отнасят към Стихиите на дървото, което символизира растежа, творчеството и движението напред.
Благоевградските районни магистрати Владимир Ковачев, Атанас Иванов и Георги Янев предпочитат да не отглеждат никакви цветя в кабинетите си, което не означава, че не умеят да се грижат за тях. Очевидно изхождат не от фън шуй, а от простото мъжко правило, че жените са цветя и разчитат присъствието им да запълни тази естетическа празнина.
Председателят на Районна прокуратура - Благоевград Георги Стоилов също като колегите си няма на работното си място нито едно растение, но това не е защото не харесва цветята, просто има лош спомен от казармата. Когато бях войник, старшината непрекъснато ме караше да бърша листата на любимия му фикус и оттогава не обичам да се грижа за цветя, разказва прокурорът.
Затова пък председателят на Окръжен съд - Благоевград Катя Бельова е превърнала кабинета си в истинска цветна градина. Любимото й цвете е завещаният й от съдия Мими Фурнаджиева бенджамин, които е на 13 години. За да я пази от вредните лъчения на компютъра, зад него съдия Бельова е поставила алое вера.
Коледната звезда, която според фън шуй стимулира търсенето на нещо ново и е подходящо за помещения, в които се събират ярки личности, стремящи се към лидерство, също е неизменна част от работното място на К. Бельова. Коледната звезда кара хората да спрат да си пречат и да се потискат взаимно.
Магистрат №1 на Пиринско Катя Бельова и председателят на Районен съд - Благоевград Екатерина Николова се грижат и за фикуси, които са препоръчителни за служители с ръководни функции. Според китайските вярвания фикусът събужда ентусиазма и способността да се концентрираш върху работата.
За разсейване от съмненията намирането на баланс между разума и чувствата и развитие на характера и двете председателки в Съдебната палата в Благоевград са заложили на хризантемите в кабинетите си. Тези нежни цветя са и символ на женското начало.
За релаксация и да почувства СПА ефект в края на работния си ден, съдия Е. Николова отглежда английска тръстика.
Окръжен съдия Атанаска Китипова има само две растения в стаята си, но за да гони злите духове и негативите, донесени отвън, е заложила на малка зла вещица, подарък от приятелка.
В едно нещо обаче магистратите са единни, следвайки древната китайска философия - че отглеждането на кактуси не е препоръчително, тъй като са източник на кавги и спорове, нито един от тях няма кактус в кабинета си. Явно не искат да рискуват приятелските си и колегиални взаимоотношения.
И докато балансират между фън шуй и собствените си естетически претенции, магистратите да не забравят, че според родната ДС традиция цветята, и особено фикусите, са изключително подходящи за инсталиране на СРС-та. А тази възобновена напоследък традиция може вече да е покълнала и в саксията на някой благоевградски съдия или прокурор.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.