"Мачът" всяка година свършва по един и същи начин - трагично

02 април 2011 00:20   18 коментара   22061 прочита


Изказване на директора на благоевградската Регионална библиотека "Димитър Талев" Петър Петров

Биографията на Петър Петров, директорът на благоевградската Регионална библиотека, може да бъде оприличена като синусуида, в която за жалост сривовете са много повече от изкачванията. Завършил е педагогическия факултет на Югозападния университет в Благоевград и специализация в Библиотечния институт - София. Девет години - в периода между 1983 и 1995 година, е бил методист и главен библиотекар. Тогава, като човек извън обкръжението на г-жа Мария Причкапова, съпруга на бившия първи секретар на ОК на БКП в Благоевград, загубил битката в конкурса за директор на библиотеката и животът му тръгнал по стълбата надолу. Цели четиринадесет години е хамалувал - като берач на маслини в Гърция, като строител в Полша и какво ли не в България.

До март 2009 година, преди да се яви за втори път на конкурс за директор на Регионалната библиотека в Благоевград, е работил като пътен строител в частната фирма "Благоустройствени строежи”. За конкурса разбрал от служителка в библиотеката. Явил се и го спечелил. Когато кметът Костадин Паскалев му връчил заповедта за назначаването, той се зарекъл пред себе си да вдигне библиотеката на крака и да я превърне в съвременен обществен книжовен център на Югозападна България. Днес, две години след назначаването му, той е на мнение, че дежурното оправдание "няма пари" е на път да прати библиотеката в девета глуха, ако общината не промени отношението си към тази най-голяма културна институция в областния град.

- До преди двайсетина години, когато в страната ни действаше единната библиотечна система, дейността на библиотеките в региона на Благоевградска област не страдаше от липсата на обществено внимание. Безоблачно беше и тяхното финансиране - скромно, но поне гарантирано. След 1989 година обаче нещата се объркаха тотално. Единната библиотечна система се разпадна и повечето от библиотеките в региона минаха на аварийно финансиране и формално съществуване. Къде да търсим причина за това?

- Във всеки случай не само в сериозното орязване на средствата за закупуване на нови книги, но и в липсата на национална стратегия за териториалното библиотечно обслужване.

- Докога финансовата примка ще продължи да се затяга?

- Ако знаех, щях да бъда Нобелов лауреат по макроикономика.

- Липсата на национална програма за развитието на библиотеките у нас не е ли индикатор за абдикиране на държавата от задължението й да осигурява пълноценно библиотечно-информационно обслужване на своите граждани?

- Проблемът не е толкова в липсата на националната програма за развитието на библиотечното дело, а по-скоро във факта, че държавата продължава да абдикира от общата културна политика, която би трябвало да има България, като страна-член на ЕС. И това е факт вече цели двайсет години.

- Как в 21 век една библиотека може да разпространява съвременни знания, без да обновява книжния си фонд?

- Това просто няма как да стане. От доста години всяко правителство повтаря една и съща мантра - няма средства. Удобно е като оправдание, но некоректно към българската култура.

- С какви средства разполага библиотеката за обновяването на книжния й фонд?

- До миналата година се заделяха средногодишно между 15 и 20 хиляди лева. Тази сума обаче беше орязана с повече от 30 процента и от бюджета на библиотеката за 2011 година едва 4 хиляди лева са заделени за нови книги и периодични издания. Въпреки това сме заявили 8 хиляди лева, но почти не вярвам, че ще ни бъдат осигурени.

- Това означава, че отново ще разчитате на приходите от библиотечни услуги, които са около 14-15 хиляди лева.

- Да, но с целия този портфейл могат да се закупят не повече от 2000 книги.

- Как стояха нещата преди десетина години?

- Тогава библиотеката е имала възможност да купува годишно по 12-13 000 книги, т.е. шест-седем пъти повече. Коментарът е излишен.

- Но не и изводите!

- Разбира се. И ако не бяхме депозитна библиотека, нещата щяха да бъдат много по-зле.

- Какво получава библиотеката по линия на депозитните издания у нас чрез Народната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий”?

- За миналата година сме получили над 2800 заглавия, т.е. почти два пъти повече от броя книги, за които сме имали бюджетни и собствени средства, за да ги купим.

- Считате ли, че с книжния си фонд, с който разполага към момента Регионалната библиотека в Благоевград, тя е сериозен конкурент на библиотеката към Американския университет и тази към Югозападния университет?

- Определено да, защото нашият книжен фонд е много по-универсален от техния, т.е. включва всички области на знанието. Затова тук идват читатели от различни социални групи - студенти от тези два университета, ученици, граждани.

- Завиждате ли на колегите си от тези две библиотеки за нещо?

- Единствено заради това, че разполагат с повече техника и възможност наличният им книжен фонд да се движи по-активно и така да стига по-близо до читателите. "Завиждам" им заради повечето средства, които имат за покупката на нови издания и периодика, както и за даренията, които получават от различни институции.

- Вие не получавате ли дарения?

- Получаваме, разбира се, но значително по-малко. Миналата година по програмата "Глобални библиотеки" на фондацията Бил и Мелинда Гейтс получихме 25 нови компютърни конфигурации, с тях обособихме обучителен център и така на практика увеличихме броя на компютрите в собствения ни информационен център.

Тази година очаквам да влезе в действие и регионалната балканска система "Кобис", която ще осигури онлайн връзка между всички национални и регионални библиотеки чрез унифицирането на фондовете им.

- Библиотеките у нас реформират ли се?

- Рисковано е на този етап да се говори за реформа в истинския смисъл на думата, но във всички случаи сме свидетели на едно отваряне към новостите в тази област. А това за мен лично е знак, някаква надежда за посока към промяна.

- Като се има предвид, че читалищните библиотеки в 99 на сто от случаите са единствените разпространители на знания в повечето населени места, редно ли е тяхната съдба да се определя единствено от волята на читалищното настоятелство, вместо статутът, функциите и задачите й да бъдат във фокуса на държавната културна политика?

- Там нещата са по-сложни. Читалищните библиотеки фигурират в два закона - Закона за обществените библиотеки и в Закона за народните читалища. И на практика ситуацията е като в онази приказка за многото баби. Ето защо считам, че читалищните настоятелства и занапред ще продължат да бъдат безсилни да се справят с проблемите на тези духовни институции.

- Законът за задължителното депозиране гарантира поддържането на Архива на българската книжнина и попълването на фондовете на 11 депозитни библиотеки у нас с екземпляри от българската издателска продукция. Спазват ли издателите неговите разпоредби, или не?

- Общо взето - да. Казвам общо-взето, защото част от издателите продължават да шикалкавят, като умишлено обявяват, например, че тиражът на съответната книга е под 300 бр., за да избегнат задължението да заделят съответните 33 бройки за 11-те депозитни библиотеки в страната, между които е и нашата.

- Това, доколкото разбирам, е вратичка да се скрие реалният тираж.

- Точно така. Но както казват хората, на харизан кон зъбите не се броят. За миналата година например по Закона за депозита в нашата библиотека са постъпили над 2800 заглавия, а общият им брой към днешна дата е над 150 000 заглавия. Книжовният фонд, с който тя разполага, към момента наброява 380 000 библиотечни единици. Нашата библиотека получи статут на депозитна, първо, защото е най-голямата извънстолична библиотека в цяла Западна България. Вторият фактор беше фактът, че е депозитна библиотека от 1954 г., а третият фактор беше, че още преди 15 години сложихме основите в разработването на електронен каталог, в който има вече над 500 000 записа.

- Къде съхранявате този безценен книжовен фонд?

- В мазето.

- Шегувате ли се?

- Казвам самата истина. Многократно съм искал от Общинската администрация да ни отпуснат 40-50 000 лева, за да го ремонтираме, но никакъв отговор засега.

- Малко благоевградчани знаят, че преди 3-4 години институционалните интереси на Регионалната библиотека бяха изтъргувани за "30 сребърника", както се казва, от вашия предшественик Григор Димитров и тя загуби около 250 кв.м площ, които и бяха отнети в полза на Американския университет, на Правно-историческия факултет към Югозападния университет и на ансамбъл "Пирин". Правите ли постъпки, за да си върнете отнетото?

- Лично аз не съм убеден, че става дума само дори за "30 сребърника". Сделката е за много по-малко. Не искам да коментирам срещу какво предшественикът ми е разменил или отстъпил тази площ, но факт е, че губещият в този "трансфер" е библиотеката.

- Световна практика е всичко да се дава или да бъде в полза на библиотеките.

- Да, но в нашия случай става точно обратното. Писах писмо до кмета г-н Костадин Паскалев, в което обясних, че трябва да ни бъде върнато отнетото, защото в "центровете" и "кабинетите", които бяха създадени от двата университета, по цяла година почти никой не стъпва. В същото време ние се чудим къде да сложим книгите, които получаваме.

- И какъв беше официалният отговор на писмото Ви?

- Една формална проверка от комисия и след това пълно мълчание.

- Как си обяснявате този факт?

- Предпочитам да не коментирам.

- Ако бюджетът на библиотеката продължава да се свива с темповете от миналата година, как я виждате след пет или десет години?

- Трагично. От Министерството на културата обещаха тази година да отпуснат по 30-ина хиляди лева на регионалните библиотеки за закупуването на книги, но дали това ще стане, не мога да бъда сигурен. Засега не виждам "слънце на нашата улица?.

- Има ли в биографията на библиотеката случай, когато общината по собствена инициатива да е предложила някакво съфинансиране?

- За съжаление - не. Държа да поясня обаче, че в България има регионални библиотеки, които по решение на Общинския съвет получават такава финансова подкрепа. За жалост, нашата библиотека не е сред тях. Ние само срещаме "разбиране" от страна на общинските съветници. "Благодаря" им за него, но то не ни върши никаква работа.

- С колко пари се "отсрамва" годишно община Благоевград като помощ за най-голямата библиотека в цяла Западна България?

- С нула лева и още толкова стотинки. Поради тази причина не може да ремонтираме и тоалетните. Те са в ужасно състояние от доста години.

- Редица психолози твърдят, че четенето на книги е най-добрият начин за релаксиране. Защо обаче според Вас от ден на ден хората четат все по-малко книги?

- Проблемът според мен, разбира се, е на друго място. Хората почти освирепяха от липсата на финансови възможности да се издържат и едва ли им е първа грижа да четат книги.

- Виждате ли благоевградската Регионална библиотека в едно обозримо бъдеще и като база за развитието на научноизследователска дейност?

- Тя е най-естественото място за такава дейност, но ако трябва да бъда напълно откровен, на този етап я виждам само в мечтите си, защото си давам ясна сметка какъв дълъг и стръмен път трябва да извървим, за да станем истински научноизследователски книжовен център на Югозападна България.

- Според Вас с каква сума средногодишно трябва да разполага Регионалната библиотека, за да има самочувствието на съвременен книжовно-информационен център?

- Ако примерно бюджетът ни е 300 000 лева за годината, нужни са ни поне още 100-130 хиляди отгоре, за да бъдем някъде близо до библиотеките по света, които са с подобен статут като нашата.

- Наивно е да се очаква, че при наличието на интернет броят на хората, които ще влизат в библиотеката, ще расте. Какво прави тя да привлече повече читатели днес?

- Статистиката показва, че за миналата година, в сравнение с 2009 г., броят на читателите ни е намалял с около 300 души. Броят на заетите библиотечни материали е слязъл с около 3000 броя библиотечни единици. Броят на посещенията в библиотеката обаче е нараснал с около 2 хиляди. Това означава, че Регионалната библиотека в Благоевград продължава да бъде привлекателно място за достъп до различна информация.

- Ако се направят съответните законодателни промени, библиотеките в България ще могат да бъдат спасени от очертаващото се пред тях безлично съществуване?

- Основата в тази посока вече е факт и това е приемането на Закона за обществените библиотеки. За жалост той е повече пожелателен, отколкото императивен.

- Коя е причината за това?

- Липсата на съответните подзаконови нормативни документи, които да очертаят рамката, или по-точно правилата за неговото прилагане. Както беше казал барон Родшилд: "Кой каквото и да говори, винаги става дума за пари?. При нас е същото. Министерството на финансите казва, че няма пари за библиотеките, и "мачът" свършва с това отсвирване.

Ако имахме достатъчно средства, щяхме да направим чудеса.

18 коментара
03 Април 2011 21:19 | Читател
Оценка:
1
 (
5
 гласа)

Чудя се, например, дали кметът Паскалев ще си го премести от лявата на дясната страна. Благоевград е май единственият град, който има кмет за който културата е мръсна дума. И простотията му няма край. Така че не се учудвам, че библиотеката е в такава унизителна позиция.


03 Април 2011 22:22 | Пламен Братанов
Оценка:
1
 (
3
 гласа)

Прав си приятелю, и ще кажа "убий ме не мога".....


04 Април 2011 07:45 | глас от народа
Оценка:
1
 (
3
 гласа)

Паскалев и пари за литература ??!!! Той уважава само математиката и то действие събиране и умножение. Като няма от къде да открадне -няма и пари. Я що градинки и улички- бол пари за всички до него- Смрадлиевата Любка Финансиста пишман Шумантов


04 Април 2011 08:56 | Старчево сити
Оценка:
0
 (
6
 гласа)

а, ве..... ей..... ехо..... нали и този директор е назначен лично от кмета..... Вие това бройте ли го, а?
Хайде да не говора повече, че и на двата конкурса имаше по кадърни и в час хора.
Иначе се старае г-н Петров..... но няма $$$.
Общината прибира всичко.
Чудят се как и от там да ги изгонят, та всичко да е на Провно-историческият факултет и Американският университет.
Мястото е много удобно и апетитно.
А, библиотеката може и в мазе..... така мислят власт имащите..... О НЕРАЗУМНИ ЮРУДЕ, ПОРАДИ ЩО СЕ СРАМУВАШ ДА СЕ НАРЕЧЕШ БЪЛГАРИН !!


04 Април 2011 10:20 | Асен Михов
Оценка:
4
 (
6
 гласа)

Гадно ми е от това, което се очертава като близко бъдеще на библиотеката и от безхаберието на благоевградските управници. Но не е виновен камо този простак от село Старчево,


04 Април 2011 11:11 | ВИДЕН-ОФФ
Оценка:
2
 (
4
 гласа)

НЯМА КАК ДА СИ ВЪРНЕМ БАЙ ТОШО! ПО НЕГОВО ВРЕМЕ В МАЛКИЯ НИ ГРАД ИМАШЕ НЯКОЛКО БИБЛИОТЕКИ АМА НЯМАШЕ ДРУГИ НЕЩА!


04 Април 2011 13:46 | Николай
Оценка:
0
 (
6
 гласа)

Петров няма и грам идея какво да прави с тази библиотека-едно пиянде и нищо повече! Дори и създаденото като традиции преди него от предшественика му затри! Страдал, че не бил от обкръжението на Причкапов? Ами сега като е от обкръжението на Паскалев-що не направи нещо? Щото му дай да се мандахерца, но не и да работи! Акъл се иска за тая работа, не ракия!


04 Април 2011 13:49 | АНИ
Оценка:
1
 (
7
 гласа)

ДРУГИТЕ БИБЛИОТЕКИ ЗАЩИТАВАТ И ПЕЧЕЛЯТ ПРОЕКТИ, ОБНОВЯВАТ ФОНДОВЕ И ТЕХНИКА СЪС СПЕЧЕЛЕНИТЕ ПАРИ. КАКВО ПРАВЯТ МЪРЗЕЛАНКОВЦИТЕ В РЕГИОНАЛНАТА БИБЛИОТЕКА? ЧЕТАТ СИ КНИЖКИ И СЕ ОПЛАКВАТ ОТ МАЛКИ ЗАПЛАТИ! МНОГО ИМ СА И ТИЯ ЗАПЛАТИ!


05 Април 2011 02:05 | До АНИ
Оценка:
0
 (
6
 гласа)


Ти библиотекарките не ги бъркай за Евро фондовете и средствата.
Проектите за да са добре обосновани и конкурентни се пишат от фирми дето това им е работата.
Пешо е неграмотен да напише такова нещо и идея си няма как става.
А, жените мръзнат и страдат там. Цяла зима бяха на студено без отопление.
А, вие Ани се греехте и не взимахте 300лв. като тези библиотекарки с 2 Висши образ. и не седиш пред правец 8.
Трябва млади директори-мениджъри, отлични икономисти, финансисти били в чужбина.
А, не стари комунисти от село Грамада, Той бил милеел за Причкапов.
Е какво очакваш от тоз, човек.
Чувал съм, че произвежда г-н Петров хубави домати !!!
Регионалната Библиотека не е оранжерия.
Всека жаба да си знае гьола.


05 Април 2011 12:05 | Елена
Оценка:
2
 (
8
 гласа)

О боже наистина българина е специалист по всичко. Едните критикуват, другите ругаят и обиждат, но никой не предлага помощ. То май наистина е верен вица, че до котела на българите в ада няма дяволи ние сами се контролираме. И сега така. И преди да говорите за Евросредства и фондове прочетете статията за да видите че и пари и техника е влязла. Ама човек като има мнение и не признава чуждо


06 Април 2011 16:24 | хааха
Оценка:
-1
 (
7
 гласа)

Къде е влязла техника ВЕ.
Елена ли ли?
Явор ли си?
Ти близал ли си в библиотеката да видиш каква прах и колко е овехтяло всичко.
Аз в чужбина като ида до библиотеката всичко ми е безплатно и е топло, чисто все едно си в хотел. Да ти е приятно да четеш.
Не ми го хвалете тоя кумунистически директор.
Ама млад човек няма да седи в тази мизери, я ще бяга в чужбина.
Там има един явор-бука, ела ми тука..... пострижи се бе, човекче.


06 Април 2011 16:26 | Андрей
Оценка:
2
 (
4
 гласа)

Пешо, Паскалев те тури теб на този пост.
И дано си одиш с него.
Че си пиете ракията в грамаду


06 Април 2011 16:42 | Явор
Оценка:
1
 (
5
 гласа)

До хааха
Здравейте. Когато говорите за мен бих искал да ми говорите на Вие. Не се познаваме а най-елементарното възпитание изисква да се говори на Вие. Но явно Ви липсват първите че и следващите 7 години. Не Ви познавам и не смятам да обсъждам с вас професионални проблеми. Когато сте на моята квалификация и образование тогава ще си говорим. Но самия факт че сте анонимен явно говори какъв сте. На мен ми е под достойнството да говоря с такива като Вас. Що се отнася до това как и дали ще се подстрижа минаха годините когато накой, особенно такъв като Вас да ми казва какво да правя. Но както е казъл поета ... хвалу и клевету приемли равнодушно и не оспаривай глупца.


06 Април 2011 17:28 | до Яворчо
Оценка:
-2
 (
8
 гласа)

Яворчо остави ги тея сине и не им обръщай внимание. Важното е аз мама да си те харесвам. Ще вземе некоя да те ареса мама и да ти арчи паричките и като ми я докараш дома да ме нервира. На връщане към вкъщи вземи праз от могазино мама, като косичката ти дълъг и прав.
PS. и мама внимавай с колелото, защото духа силин вятър и също така внимавай как пресичаш с тоя праз да не си помислят че им е светнало "зелено". Ще звънна на Петров да те пусне по ранко за да не те стъмни до вкъщи. И ти казах да не им се нервираш на тия!!!


06 Април 2011 18:44 | е то явно стана лично
Оценка:
4
 (
4
 гласа)

Ха ха ха ха. Ха ха ха . Хахаха . Е създадохте ми настроение. Благодаря. Особенно това праз от могазино арчи. Но факта че пише PS а не ПП означава, че е грамотен само че по западен образец. Благодаря за хумора. Харесва ми


14 Април 2011 05:42 | Селянина с колелото
Оценка:
-4
 (
8
 гласа)

Яворчо, като си толкова умен що чиниш още в таз пропаднала библиотека, а?
Май делчите с някой парата там?
Обърни си повече внимание на външността си и ползвай парфюми понякога, млад човек си, а приличаш на изгърмял бойлер след проблем с термостата.
Дипломите и великите ти квалификации ги зарежи.
Айде, че мама те вика и не е хубаво на днешно време да останеш стар ерген.
Книжка за колелото имаш ли?
ХАХАХАХА


20 Април 2011 10:42 | До селянина
Оценка:
2
 (
4
 гласа)

Дааа, май наистина си селянин и да си беше останал на село подобре, защото селянин от село можеш да докараш в града, но селото от него неможеш изкара. А що се отнася до дипломите, знам твоята как си я изкарал. Аз поне съм направил нещо, а не продавам от врата на врата издокаран с костюм. костюма гражданин не те прави. Нито колата ти


20 Април 2011 14:07 | Име, случайно минаващо
Оценка:
3
 (
3
 гласа)

Интересно ми е тез люде, дето така разярено и безподобно обиждат хората, дали изпитват някакъв душевен оргазъм или просто такова лекарско предписание имат, за да си успокоят самородната злина... Какъв смисъл има да се оспорва ругатнята. Само да напомня, минавайки, че тя залива само онзи, който я е възпроизвел!




Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар