М. Бачев: До вторник пускаме Е-79, за 8 дни работа от 6 до 23 ч. наляхме 25 000 кубика насип
За да се справяме в подобни ситуации, за 3 години вложихме 50 000 000 евро във високотехнологично производство
Методи Петьов Бачев e роден през 1973 година в град Симитли, където е завършил средното си образование. След отбиването на военния си дълг учи "Публична администрация", специализира данъчна администрация и "Право" в ЮЗУ "Н. Рилски". Съпругата му Вили Томова работи в "Първа инвестиционна банка" в Благоевград. Синът му се казва Петьо и е на 5 години. Майка му Лиляна Бачева е библиотекар в Симитли. Сестра му живее на Канарските острови.
- Г-н Бачев, след трагедията, която се случи в Кресненското дефиле, загуба на човешки живот и голямата щета на пътното платно на Е-79, с което бе отрязана част от Югозападна България и директния път към южната ни съседка Гърция, вашата фирма е в полезрението на шофьори и жители на Пиринско. Сега всички имат надеждата, че бързо ще се възстановят щетите, защото това са сериозни загуби за фирми и граждани. Кога ще се справите, можете ли да определите реален срок, и второ, вашата фирма разполага ли с капацитет да се справи с такъв наистина голям проблем?
- Искам да кажа, че нас не са ни избрали, а ние спечелихме конкурс, който беше обявен от Национална агенция пътна инфраструктура, или както е вече АПИ. Имаше обявен конкурс още през лятото, ние се явихме в консорциум с "ГБС - инфраструктурно строителство" - София, "Пиринстройинженеринг" - Благоевград, "БКС" - Гоце Делчев, ЕТ "Руен Кирев" и "Благоустройствени строежи" - Благоевград. спечелихме поръчката, която е снегопочистване и текущ ремонт за 4-годишен период. Просто тази отсечка с инцидента, породен от пороите, попада в нашия участък. Ние сме поели като ангажимент да поддържаме през зимния период и да правим ремонти от началото на област Благоевград до след отбивката за Петрич. Целият път Е-79, отделно от границата на Благоевград до Предела, са ни поверени и други пътища, които вървят успоредно с Е-79. Нашите ангажименти са около 250 км от републиканската пътна мрежа. Ние сме водещ партньор в консорциума. С колегите сме се организирали достатъчно адекватно заради очаквания сняг, машините и техниката е по сборните пунктове, доставени са пясък и луга. Тъй като самият проблемен участък попада в километрите, които ние обслужваме и поддържаме, се ангажирахме с ремонта му. Още повече в случая, колкото и нескромно да звучи, в региона за момента толкова бързо и качествено да се свърши нещо може да го направи само фирма, която разполага с необходимия ресурс - техника, хора, организация. За момента сме доказали, че при такива инфарктни ситуации реагираме адекватно. Най-трагичното е, че след проливните дъждове и пропадането на участъка на Е-79 има загинал човек. И то наш колега. Освен че имаме ангажимент чисто технически, към този проблем има и чисто морален момент, защото много хора изпитват затруднение да заобикалят 120 км , цялата икономика търпи загуби и сега е моментът с мобилизация на всички сили да покажем, че можем да се справим. Сроковете, които сме си поставили за завършване на обекта с асфалт и маркировка включително, както и с поставени мантинели, мисля, че няма да бъде повече от вторник, 14 декември. Което прави 8 дни от реалното възникване на проблема. Имайте предвид, че ежедневно на този обект само под формата на материали се полагат около 4000 куб. м. Това е с материал, който е под формата на големи камъни, които се поставят във водата, като има и по-ситен материал, който се слага, за да запълни фугата между тях, но това се прави вече след като излезем от коритото на реката, което се прави на самата дига, която излиза на повърхността.
- Все пак няма ли отмиване, водите на река Струма все още са високи и бързи?
- При всички случаи, дори да приемем, че има отмиване, до момента видимо се вижда, че сме направили повече от половината дига, това е в рамките на 4 дни. Имаме още 3 дни, които сме планирали за земните работи. За неделя е планирано да дойдат колеги и с една специална технология и специална машина да се направи нещо, което в нашия регион не е правено. Този машина под налягане ще вкара около 30 см стабилизация около 30 см , върху която вече ще се положи асфалтът. Стабилизацията е като асфалт, като под този слой ще има няколко пласта инертни материали. За момента единственото нещо, което е необходимо, за да не се ремонтира този участък отново, е островът, който се намира в непосредствена близост до мястото на инцидента, да бъде иззет, защото това нещо може да се повтори. Този остров е компрометирал пътя, реката естествено се е насочила в този участък и там се е получила неврозата. Реките са публична държавна собственост и в случая хората, които имат ангажимент към реките, работят в Басейновата дирекция в Благоевград. Сигурен съм, че колегите ще погледнат сериозно на проблема, изискали сме от председателя на управителния съвет на АПИ Божидар Йотов да назначи комисия, която да огледа не само този проблем, а всички компрометирани участъци по Е-79 и по основните пътни артерии на Благоевградска област. По поречието на р. Места също има компрометирани участъци, при Симитли също, всички важни пътни артерии са компрометирани, защото тези дъждове и това прииждане на реките не се случва всяка година. Доколкото си спомням, специалистите казаха, че тази вълна, която ни отнесе, е от порядъка на 50-60 години честота, което само по себе си говори, че може утре да не се случи, но може и да се случи. Истината е превенцията, тогава много по-лесно се понасят нещата.
- Колко кубика инертни материали мислите, че ще се налеят в дупката на пътя Е-79?
- По наши изчисления и тези на колегите от АПИ около 25 000 куб. Това е цифра по геодезически измервания. За целта още от неделя, след като се случи трагедията, направихме някои действия, взривихме материал от нашите кариери. В момента проблемът не е в материала, а че това огромно количество се обработва от една машина, която работи без никакво прекъсване. Не работим през нощта, защото не можем да сме сигурни за качествато и технологията, по която се извършва ремонтът през несветлата част от деня. Работим сутрин от 6 до 23 часа. Просто използваме светлата част на деня, защото искаме да игнорираме предпоставките за инциденти.
- Отделените 1 000 000 лв. ще стигнат ли за ремонта?
- Не мога да кажа дали ще стигнат, мога да кажа само, че не се притесняваме за финансирането, защото какво ще кажем за хората, които не могат да си стигнат до домовете, до работните места си и заобикалят по 120 км. Нека представителите на властта да прецезират дали трябва да се притесняваме за финансиране или за хората. В случая най-важното е да се свърши работа.
- Явно имате опит, работили ли сте на други такива тежки участъци?
- Разбира се. Нашата фирма работи и следва затворен цикъл - от добива на инертни материали до готовите продукти, визирам асфалти, бетони елементи, включително и "ВиК?. Няма нещо, което да липсва по веригата, единственото нещо, което ни се налага да купуваме, е горива. Според мен, нещото, което трябва да се промени в момента с оглед отминаващата криза, е да се ангажират повече фирми с ремонтни дейности. С усвояването на европейските средства не би трябвало да има проблеми за бизнеса.
- Да поговорим за автомагистала "Струма", след инцидента на Е-79 още повече възниква въпросът кога ще стане тя?
- Мисля, че този инцидент е повод да се форсира стартът на магистрала "Струма". Средно дневно по Е-79 преминават по 21-22 000 автомобила, двойно повече в сравнение с магистрала "Хемус", където дневно преминават 12 000 автомобила. По магистрала "Тракия", която в момента се изгражда, средно минават по 16 000 автомобила. Нашият път Е-79 е най-натовареният и това не е тайна за никого. Резонно е доколкото аз съм информиран приоритетни до момента да бъдат от лот 1 до лот 4 на магистрала "Струма", като единият от лотовете, които е в Кресненското дефиле, е разделен на подлотове, за да се осигури една свързаност между всичките лотове, защото това е неизбежно. Виждате инцидент на един път, който няма обходни пътища, до какви загуби носи. Сегашното правителство прави всичко възможно да се форсират нещата. Премиерът Бойко Борисов е разговарял с Европейската банка и има уверението, че ще се осигури финансирането. Дори една концесия може да реши проблема на магистрала "Струма", концесията не е срамна дума. В Полша по този начин има построени страхотни магистрали. Мисля, че ще се намери инвеститор, който да има интерес от магистрала "Струма".
- Мислите ли, че предвид тежката криза изграждането на магистралата ще измъкне финансово поне малко нашия регион?
- Малко е меко казано. Когато в този регион на фона на сегашната заетост се случи един такъв обект, това е от голямо значение, при всички случаи ще дръпне региона доста напред. Това е затворена система, когато има движение - работа, в нашия регион нещата са свързани от фирмата изпълнител пряко в обекта до последния търговец на дребно, непряко ще се отрази този положителен аспект. В момент на криза Германия е еталон в това. Когато се заговори за криза и се почувства по някакъв начин, Германия започва да инвестира в инфраструктура, защото това е най-бързият начин определени финансови ресурси да стигнат до средния гражданин.
- Каква ще е сумата, която ще се налее в нашата магистрала?
- Различни са сумите, но по моя информация всичките 4 лота би трябвало да струват около 1 милиард. От тях 10 % да останат в региона ,това са 100 млн. евро. При всички случаи в нашия регион не става въпрос само за магистрала "Струма". По селските програми и по други инфраструктурни програми има и други проекти. Като тенденции нещата вървят добре, но трябва да се форсират на всички нива.
- От навлизането си на пазара фирма "Агромах" доста се разширихте и откъм производствена база, и откъм човешки ресурси. Купихте нови мощности и техника, колко човека работят при Вас в момента?
- Личният състав на фирмата е от 360 до 400 души. За нас най- важното в условията на тежката криза беше да останем работещо предприятие. Хората ни работят с разбиране, когато има затруднание или нещо подобно. Стремим се да бъдем максимум точни, но понякога обстоятелствата не зависят само от нас. Всичко е свързано, но при всички случаи добре е, че имаме хора, които работят във фирмата, но имат и едно по-особено прилежащо чувство и съпричастност към нея, защото знаят, че ако ние не си помогнем сами, няма кой да направи това. В рамките на 3 години направихме доста инвестиции в машини и съоръжения. Говорим за вложени над 50 млн. евро. В момента може би повечето хора в Благоевград не знаят, но тук се намира най-големият завод на Балканите за производство на бенотови елементи. Ние можем да правим 9000 броя пътен бордюр 18/35/50, за 8 часа това са 4500 метра. Имаме един своеобразен рекорд, не знам дали си спомняте пътя на "Княжево" в София, тези два километра, който направихме тогава за 3 дни с фрезоване, асфалтиране с нови бордюри и мантинели. Това не е правено досега. На обекта работеха 172 души с около 40 машини. Там за 3 дни отпушихме тапата. Що се отнася да завода, той е направен по австрийска технология. Нашият доставчик е фирма АМЕ, посредник ни е Евромаркет груп. Заводът е уникално съоръжение напълно автоматизирано, управляват го двама души и още двама души, който са свързани. Единият е монокарист, а другият отчетник, който контролира. Влиза инертен материал, цимент, а излиза опакован готов елемент на пале. Това е бъдещето, истината е в иновациите и в технологиите. Най-бързият робот, който спечели изложението в Токио, е в нашата база. За части от секундата тази работа мести елементите от поточната линия и ги поставя на пункта за опаковане. Освен завода изградиме изцяло нова асфалтова база. Заводът прави плочки, бордюри, павета и всичко, което се прави от бетон. Асфалтовата база също ни е гордост, защото разполагаме с технология от най-ново поколение. Такива бази хората в Европа ги монтират в центъра на градовете, защото са с изцяло високотехнологични и безопасни, няма замърсяване. Нейният капацитет е 200 тона на час, което означава, че за 8-10-часов работен ден на пътищата спокойно се полагат 2000 тона асфалт , това са 3-4 км на ден.
- Предполагам, че магистрала "Струма" ще се строи с виадукти?
- Предварителният проект за магистрала "Струма", доколкото аз имам като информация, говорим за около 15 км тунели и около 5 км виадукти. Това е много тежко за изпълнение. Въпросът е кое трасе ще бъде избрано за магистрала "Струма", но каквото и да е, технологиите толкова напредват. Видяхте за метрото в София се поръча специална къртица, тя струваше около 14 млн. евро, но свърши работа, която би отнела за десетки години по нормалния способ. Всичко е въпрос на управление и на менажиране. На познания. Освен асфалтовата база, в момента ние изграждаме и довършваме ирландска технология, стационарна инсталация за преработка на инертни материали, която ще има мощта да произвежда 19 вида фракции едновременно. 500 тона на час инертен материал. Технологията е ултрасъвременна и са необходими трима души оператори. Въпрос на време е да покажем на някой обект, че в крайна сметка експлоатацията на тези съоражения скъсява сроковете и подобрява качеството на работа. На нашата база в благоевградското село Бело поле имаме и 4 бетонови възли, които са за транспортен бетон. Разполагаме с една от най-добре оборудваните лаборатории в България за изследване на инертни материали и на бетоновите елементи. Машините и оборудването са изцяло нови. Всичко е италианско производство. Екипът, който работи в лабораториятаи е много добър. Тя е сърцето на цялата фирма, защото там се определя качеството. Освен бетоновите възли и лабораторията имаме и собствена ремонтна работилница, която обслужва по 12 машини. Хората, който работят там, са с висока компетенция. Освен всичките тези неща, за които говорех, производствени мощтности, лаборатория, асфалтова база, завод за елементи, бетонови възли, машини за производство и преработка на инертни материали, имаме мобилни инсталации, които работят на различни места. В момента само на тази база, която е в централата на Агромах, помещаваме над 3000 кв. м офиси, където работят и много квалифицирани кадри, имаме инженери, проектанти, геодезисти.
- Затворили сте цикъла, направили сте сероизна фирма. Какви са бъдещите ви намерения за развитие?
- Това, което трябва да си поставим като цел от тук нататък, е да имаме обекти, за да се работи, за да се изплащат кредитите. Аз мисля, че няма човек, които може да допусне, че това, което сме свършили, е без кредити, но кредитът за нас не е мръсна дума, а е нормално средство за работа. Най-важно са инвестиците, които се правят, да бъдат премерени, да са адекватни на ситуацията, с оглед на това, което се случва в нашата държава, особено с присъединяването на България към Европейския съюз. Аз съм оптимист и мисля, че работа ще има и е хубаво да има такива големи фирми като нашата, за да остават парите в България. Мисля, че сме структуроопределящо предприятие за региона. Ние сме също големи данъкоплатци.
- С вашите 400 работници, освен цигарената фабрика и ЮЗУ - Благоевград, няма по-голяма фирма в Югозапада?
- Големината на една фирма не е в броя на хората или машините. 400 души са пряко заетите в "Агромах". Непряко са много повече, те са хиляди - наши доставчици, контрагенти и т. н. Тук е моментът да кажем, че не винаги сме перфектни, и ние имаме пропуски, случват се и при нас аномалии. Там, където не се работи, не се греши. Далеч съм от мисълта, че ние сме перфектната структура и всичко е розово. Знае се, че ние сме сертифицирани по всички стандарти, членове сме на камарата на строителите в България. Непрекъснато наши хора пътуват на обучения. Освен всичко друго се опитваме и да бъдем полезни в културно-обществения живот.
Струма, пратете интервюто на New York Times или на Тhe Times - да видят какви бизнесмени имаме....
Баластра , пясък , чакъл и други инертни материали се насипват !!
Тези неща се учат в началото !!
Да е вода , да му го налееш , ама не е вода !!
А в измислената ни държава няма висш политик, полицай, магистрат или бизнесмен, дето да не е нагаждач, лъжец и измамник.
Идете и вижте при с. Бело поле как са изкопали р. Струма.
Точно там на същото място където им е базата преди 10г. ходехме винаги за риба.
Сега там реката няма корито.
А и сега се прави бизнас мен, само ще му припомня една случка на Метката.
Бате Мето, помниш ли когато имаше едно магазинче в Симитли преди години.
Та идваше в търговията да пазаруваш за магазинчето си и после те чакахме по 2 години да минеш да си оправиш сметките. За едни 30 лв. още те чакат.
Иначе се тупай с костюми и за 5000лв. ако искаш и карай Q7, ама си измамник по принцип.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.