Лятна супа с люти чушки по берсински и баницата за внуци на бай Милан Милушев
Хит на трапезата на кюстендилския кулинарен фестивал
На трапеза, сякаш приготвена от ръцете на бабите и прабабите ни, поканиха кюстендилските самодейци жителите и гостите на града по време на третия ден от големия празник "Черешка 2010", който три дни пя и показва красотата на региона.
На щандовете на селата от общината можеха да се видят най-различни кулинарни изненади, приготвени от сръчните, отрудени ръце на жените от селата около Кюстендил.
Въпреки че сега е много натоварено при нас, полската работа не свършва, ама то на село работа винаги има, но като ни казаха за конкурса, решихме, че ще се включим. Това са част от гозбите, които приготвяхме през лятото, по време на усилната работа, разказа Валентина Укалска от близкото до града село Берсин, която още рано-рано сутринта сръчно подрежда импровизирана трапеза с апетитно изглеждаща козуначена питка и традиционните постни сарми и пълнени чушки.
Главното условия за храната, която са приготвяли по онова време бабите ни, е било да става бързо, за да не им отнема времето за работа на къра, а и да не се разваля в горещините, разказва Укалска, докато кани минаващите до щанда и да похапнат от изделията й.
До нея сръчно помага съпругът и, който се е включил в подготовката на щанда с традиционната за този край лятна студена супа. През летните горещини, няма нищо по-хубаво от тази чорба - хем е лека, хем е леко киселка, така че създава усещането за хлад и отпускане, разказват хората от берсинската група, докато сръчно подреждат щанда си и между другото дават рецептата за приготвянето на жетварския деликатес.На съседните щандове също кипи усилна работа. Най-атрактивен се оказва обаче щандът на Любов Сташчук, която "върти" читалището в кюстендилския кв. "Герена". Сташчук домакинства на двама от най-възрастните участници в надпреварата за най-атрактивно домашно приготвено ястие - 80-годишният дядо Милан Милушев, който е направил баница за надпреварата, и 81-годишната му колежка Спасена Валевичарска, представяща се с кюстендилски зелник и традиционните постни сарми и чушки с боб и ориз в гювеч.
Най-важното е като започнеш да правиш нещо, не само да имаш продуктите, но и да го правиш с любов. Аз обичам да приготвям бързи и лесни ястия за приятелите и семейството си.
Тази баница, с която се представям сега, често я правя за закуска на внуците, а и когато има празници. Но най-вкусна е, когато я направя без повод и изненадам домашните, разказва бай Милан и дава рецептата на мераклийки домакини, спрели се до щанда им.
Много от преминаващите покрай изделията на жените от кюстендилския кв. "Герена" опитаха от хапките с месо и зеленчуци, приготвени от Галина Абрашева - рускиня, живееща вече много години в Кюстендил. Тя въпреки че е на работа, показва на щанда на читалище "Ильо Войвода" - италианско-руски равиоли. Тестените късчета са пълни с месо, зеленчуци и ароматни подправки. Могат да се пържат, а могат и да се сварят в подсолена вода. Консумират се със сосове, каквито вече има много по магазините - и млечни, и на доматена основа, обяснява Любов Сташчук, която като истински фен на Цар Футбол е аранжирала огромна маймуна с надпис ЮАР на щанда на читалището.
Най-привлекателен се оказва щандът на читалище "Славчо Темкин" от с. Драговищица. Там посрещат гостите с песни, танци, благоухания и пълна палитра от багри, струящи от носиите на жените от фолклорната група "Драговищенски баби". На щанда на драговишенските жени можеха да се опитат вкусен зелник, точен от сръчните им ръце, домашно кисело мляко, подквасено в глинен гювеч, и традиционният за Кюстендилско качамак със сирене и пръжки. Идеята за това, както и как да подредят щанда на селото, е на читалищната секретарка София Плачкова, която е и най-активната певица във фолклорния състав "Драговищенски баби". Неслучайно щандът на селото получи и първа награда за "европейска визия", връчена им от кмета на града Петър Паунов.
С огромни вешала и буркани сладко от череши и вишни, разграбени като топъл хляб, се отличи и кметицата на с. Николичевци Спаска Методиева. Успешна конкуренция и бе копиловската кметица Мариана Александрова, която наред със черешите и сладкишите "Черешка", приготвени от децата в селото, показа на щанда си и истинско кисело мляко, произвеждано в мандра "Свежест" в село Копиловци.
На щанда на с. Лелинци всеки можеше да опита от местните специалитети - череши, прясно набрани от градините в селото.
Дамите от читалището във с. Върташево обаче показаха майстория, като приготвиха прекрасни питки и баници, които най-добре се хапват със сладкото от бели и черни череши, приготвено от сръчните им ръце и опитано от всички, пожелали да усетят вкуса на лятото и на Кюстендил.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.